build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 62>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1021 Posted: 19-Dec-2015 at 13:33
Originally posted by ink

Еве состоjбадата на автопатите и скоростните патишта во Бугариja.

Во црно са веке изградените.
Во портокалова боja са во проект
Во сиво са скоростните патишта,кои се проектират.


Можеш да ни дадеш информација колку вкупно километри автопат има Бугарија во моментов? Колку се брзи патишта, колку се автопат, а колку се обичен пат?

Однапред ти благодарам.

Edited by Џоле - 19-Dec-2015 at 13:33
За сè има вторпат
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 564
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1022 Posted: 19-Dec-2015 at 15:53

Към момента има 780 км. построени магистрали ,без да се брои околовръстният път на София ,които е в магистрален формат.Северната скоростна тангента,която в момента се строи също е такъв формат.
Около 80 км. скоростни пътища.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1023 Posted: 19-Dec-2015 at 17:20
Да донаполнам. Целата патна мрежа во Бугариja е грубо 20 000 км.
Планирани са 8 Автопати - вкупно 1370 км (во моментот во употреба са 760 км)
Палинирани са 10 скоростни патишта - приближно 900 км (во употреба са около 70-80км)
I клас патишта са 9 - вкупно 3068 км
II клас патишта са 44 - вкупно 4058 км
III клас патишта са 406

Edited by ink - 19-Dec-2015 at 17:23
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1024 Posted: 23-Dec-2015 at 13:08
Имам зодоволството да ви представам неколко дена преди пускането на софиjската северна тангента(ССТ)
Какам да припамтам,дека тоа е проект со прва копка во февруари 2015 година,а реални деjности по него от Март 2015.
Цената е 90 милиона евра. Должината е почти 17 киломтри. Проектната скорост е 120 км/ч

Тангентата треба да биде пуштена до краja на годинава(тоа е 10 месеци после стартот).
Еве една сателитна снимка


Овде ке постирам и графикона за новата оперативна програма "Транспорт" 2014-2020 година и разпределбата на партие.


Edited by ink - 23-Dec-2015 at 13:14
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #1025 Posted: 23-Dec-2015 at 14:42
Денеска во Италија пуштија нова автопатска делница помеѓу Фиренца и Болоња во претежно брдски предел во должина од околу 67км.
Тоа што сакав да потенцирам е астрономската цена на делницата - околу 4 милијарди
евра, или отприлика 60 милиони евра по километар!!!
Кој го интересира повеќе
https://www.autostrade.it/variante-di-valico/pdf/SchedaGraficaVdV21dic.pdf
Back to Top
AmyntA View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 07-Nov-2011
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote AmyntA Quote  Post ReplyReply #1026 Posted: 24-Dec-2015 at 13:11
10 месеци„!!!  БРАВО!!
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #1027 Posted: 30-Jan-2016 at 19:22
Нова клучка кај Леринското село Арменоро, дел од новиот автопат Лерин - Негочани (Ники).

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1028 Posted: 24-Feb-2016 at 22:35
Албанија

За сè има вторпат
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1029 Posted: 25-Feb-2016 at 02:33
Top Gear!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #1030 Posted: 25-Feb-2016 at 11:52
kade e ovoj avtopat, koi gradovi gi povrzuva? Ne bi bilo loso ako nekoj ima avtokarta na Albanija da stavi link
Back to Top
koska View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 25-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 2
  Quote koska Quote  Post ReplyReply #1031 Posted: 25-Feb-2016 at 15:50
Pretpostavuvam deka ova e magistrlniot pat od Skadar do granicata na severo-istok na CG kaj Plav i Gusinje! Najdobro ke bide da poobjasni toj koj go ima postaveno postot i da kaze dali e zavrshen patot, mislam deka treba godinava da se zavrshi!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1032 Posted: 25-Feb-2016 at 22:12
Не е автопат, туку е пат. Колку што знам, албанските Алпи се наоѓаат на северот од државата. Фотографиите ги презедов од форумот на ЅЅС.

Edited by Џоле - 25-Feb-2016 at 22:12
За сè има вторпат
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 898
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1033 Posted: 26-Feb-2016 at 17:57
Албански Алпи или со словенски топоним Проклетие се планински масив на север на Албанија, кои почнуваат од Кораб на наша страна (веќе од другата страна се викаат така) и се протегаат се до Црна Гора.

Веројатно овој пат е долж долината на реката Валбона, крај градот Фиерза, моја претпоставка, каде се наоѓа и Националниот парк.
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #1034 Posted: 26-Feb-2016 at 18:33
Previous
https://www.youtube.com/watch?v=I-2MI6cqOuQ


Edited by Sashko - 26-Feb-2016 at 18:34
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12891
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1035 Posted: 26-Feb-2016 at 22:57
Конечно, откривме за кој пат станува збор

Originally posted by suvi genije;131007633


To je put Gusinje-Podgorica kroz Albaniju, al Albanci nikako da ga zavrse do kraja, ne da Milo pare...
За сè има вторпат
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1710
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #1036 Posted: 26-Feb-2016 at 23:00
Dobro video... Aj nekoj sto prosetal niz Albanija neka kaze kakva e generalnata patna slika npr. vo sporedba so Makedonija. Pred 7-8 godini koga zemav soobrakajni karti od ADAC vo delot za Albanija pisuvase da se vozi so golemo vnimanie bidejki patistata se vo mnogu losa sostojba.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1037 Posted: 10-Mar-2016 at 13:26
https://www.youtube.com/watch?v=aF_PN3F99Yk
Back to Top
one1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 13-Mar-2013
Online Status: Offline
Posts: 416
  Quote one1 Quote  Post ReplyReply #1038 Posted: 10-Mar-2016 at 20:22
Многу паметно се поврзуваат земјите во регионот помеѓу себе. Наместо Скопје-Штип, сигурно подобра варијанта беше Куманово-Крива Паланка.
Плав, не црвен.
Масон, не комунист.
Критичар, не поттрчко.
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #1039 Posted: 30-Apr-2016 at 10:31


YesYesYesYesСеверната Скоростна Тангента -БЪЛГАРИЯ -СОФИЯEdited by Џоле - 30-Apr-2016 at 12:49
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1040 Posted: 15-May-2016 at 12:30
Еве и западната обиколница на Софиja во изградба.
https://www.youtube.com/watch?v=F8WfdmDykwA

Edited by ink - 15-May-2016 at 12:31
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5051525354 62>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.195 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.