build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Од регионот (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 64>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #1081 Posted: 19-Nov-2016 at 13:26
YesYesYes
Back to Top
geny View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Mar-2013
Location: Bulgarya
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote geny Quote  Post ReplyReply #1082 Posted: 19-Nov-2016 at 13:28
Еви и Бугарска-защо нема автопат за коридорот 8OhnoOhnoOhno
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1083 Posted: 27-Feb-2017 at 00:39
https://www.youtube.com/watch?v=AuYEpnZ_bP4 Отворен нов околу 40 километри пат во грција , од Пердика до филипијада , на Ionian odos , нели грција е у долгови и банкротира ама упорно се гради и се прави инфраструктура како се да е совршено , пример како една држава треба да функционира и колку се грижи за тоа што е најпотребно за граѓаните , да тука е и туризмот има голема улога во сето тоа , али сепак мислам дека тоа што го прават они нема никогаш да го постигнеме па и злато од улици да копаме
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1084 Posted: 07-Mar-2017 at 14:09
Originally posted by WolfLeader

https://www.youtube.com/watch?v=AuYEpnZ_bP4 Отворен нов околу 40 километри пат во грција , од Пердика до филипијада , на Ionian odos , нели грција е у долгови и банкротира ама упорно се гради и се прави инфраструктура како се да е совршено , пример како една држава треба да функционира и колку се грижи за тоа што е најпотребно за граѓаните , да тука е и туризмот има голема улога во сето тоа , али сепак мислам дека тоа што го прават они нема никогаш да го постигнеме па и злато од улици да копаме


Грција се грижи со европски пари. Грците единствено што знаат е да си ја наплатат геостратегиската положба. Се утепаа пари од зимање од Европа на чело со Германија.
Back to Top
Sashko View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote Sashko Quote  Post ReplyReply #1085 Posted: 08-Mar-2017 at 12:33
Прогресот на А5 - Јонски Автопат (Јанина-Антирио) во Грција Јануари/2017

Автопатската делница е 90% готова


Edited by Sashko - 08-Mar-2017 at 12:40
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1086 Posted: 08-Mar-2017 at 13:17
Originally posted by kultuzin

Originally posted by WolfLeader

https://www.youtube.com/watch?v=AuYEpnZ_bP4 Отворен нов околу 40 километри пат во грција , од Пердика до филипијада , на Ionian odos , нели грција е у долгови и банкротира ама упорно се гради и се прави инфраструктура како се да е совршено , пример како една држава треба да функционира и колку се грижи за тоа што е најпотребно за граѓаните , да тука е и туризмот има голема улога во сето тоа , али сепак мислам дека тоа што го прават они нема никогаш да го постигнеме па и злато од улици да копаме


Грција се грижи со европски пари. Грците единствено што знаат е да си ја наплатат геостратегиската положба. Се утепаа пари од зимање од Европа на чело со Германија.


Тоа да во право си дека трошат Европски пари , но сепак зборот ми беше дека сепак и во каква ситуација се како држава инфраструктурно се грижат за својата земја ,а и тоа што го градат се прави на долгогодишно време , ја немам видено таму нов автопат да испука за 2 месеци од негова пуштање или пак да пропадне целиот , се што градат е Квалитетно ,а да не забораваме колку раздвиженост има од камиони на нивните патишта од цела Европа , и барем парите што ги добиваат од ЕУ знаат да ги искористат на најдобар можен начин така да ...

Edited by WolfLeader - 08-Mar-2017 at 13:20
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1087 Posted: 08-Mar-2017 at 13:18
Originally posted by Sashko


Прогресот на А5 - Јонски Автопат (Јанина-Антирио) во Грција Јануари/2017Автопатската делница е 90% готова


На 2:46 едвај чекам да го пуштат патов и да се извозам покрај маслинките , Иначе ова е патот Јанина-Патра , да не ги збуниш останатите со тоа Антирио што си пишал ..

Edited by WolfLeader - 08-Mar-2017 at 13:32
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1088 Posted: 08-Mar-2017 at 13:34
https://www.youtube.com/watch?v=z511yRdzyNw&feature=youtu.be Еве уште едно одлично видео 4 километри мостови , во долината Тсакона , ова се наоѓа од потегот Триполи -Каламата (Пелепонез)
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1089 Posted: 08-Mar-2017 at 21:41
Originally posted by WolfLeader

Originally posted by kultuzin

Originally posted by WolfLeader

https://www.youtube.com/watch?v=AuYEpnZ_bP4 Отворен нов околу 40 километри пат во грција , од Пердика до филипијада , на Ionian odos , нели грција е у долгови и банкротира ама упорно се гради и се прави инфраструктура како се да е совршено , пример како една држава треба да функционира и колку се грижи за тоа што е најпотребно за граѓаните , да тука е и туризмот има голема улога во сето тоа , али сепак мислам дека тоа што го прават они нема никогаш да го постигнеме па и злато од улици да копаме


Грција се грижи со европски пари. Грците единствено што знаат е да си ја наплатат геостратегиската положба. Се утепаа пари од зимање од Европа на чело со Германија.


Тоа да во право си дека трошат Европски пари , но сепак зборот ми беше дека сепак и во каква ситуација се како држава инфраструктурно се грижат за својата земја ,а и тоа што го градат се прави на долгогодишно време , ја немам видено таму нов автопат да испука за 2 месеци од негова пуштање или пак да пропадне целиот , се што градат е Квалитетно ,а да не забораваме колку раздвиженост има од камиони на нивните патишта од цела Европа , и барем парите што ги добиваат од ЕУ знаат да ги искористат на најдобар можен начин така да ...


Dali zboruvame za istata zemja koja e najzadolzena vo Evropa, koja dva dena nemoze da opstane bez evropski pari? Koja so malverzacii i manipulacii opstanuva vrz grbot na evropskite gragjani. Jas mozam samo da im cestitam za itrosta vo iskoristuvanjeto na dupkite vo EU
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1090 Posted: 08-Mar-2017 at 22:58
Originally posted by kultuzin

Originally posted by WolfLeader

Originally posted by kultuzin

Originally posted by WolfLeader

https://www.youtube.com/watch?v=AuYEpnZ_bP4 Отворен нов околу 40 километри пат во грција , од Пердика до филипијада , на Ionian odos , нели грција е у долгови и банкротира ама упорно се гради и се прави инфраструктура како се да е совршено , пример како една држава треба да функционира и колку се грижи за тоа што е најпотребно за граѓаните , да тука е и туризмот има голема улога во сето тоа , али сепак мислам дека тоа што го прават они нема никогаш да го постигнеме па и злато од улици да копаме


Грција се грижи со европски пари. Грците единствено што знаат е да си ја наплатат геостратегиската положба. Се утепаа пари од зимање од Европа на чело со Германија.


Тоа да во право си дека трошат Европски пари , но сепак зборот ми беше дека сепак и во каква ситуација се како држава инфраструктурно се грижат за својата земја ,а и тоа што го градат се прави на долгогодишно време , ја немам видено таму нов автопат да испука за 2 месеци од негова пуштање или пак да пропадне целиот , се што градат е Квалитетно ,а да не забораваме колку раздвиженост има од камиони на нивните патишта од цела Европа , и барем парите што ги добиваат од ЕУ знаат да ги искористат на најдобар можен начин така да ...


Dali zboruvame za istata zemja koja e najzadolzena vo Evropa, koja dva dena nemoze da opstane bez evropski pari? Koja so malverzacii i manipulacii opstanuva vrz grbot na evropskite gragjani. Jas mozam samo da im cestitam za itrosta vo iskoristuvanjeto na dupkite vo EU


Паметни се и го искористуваат тоа , што треба да им љубомориме ли ? Коа ние неможеме некој друг што е попаметен ќе си го прави тоа што му е замислено , реално нели е така ? кој ни е крив , никој , се што си правиме самите си правиме ..
Back to Top
Galileo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-May-2010
Location: Wien
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Galileo Quote  Post ReplyReply #1091 Posted: 20-Apr-2017 at 17:25
Дронски снимки на оградата на границата България-Турция.


Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1966
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1092 Posted: 20-Apr-2017 at 18:10
Вакви огради секаде треба да има!
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1014
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #1093 Posted: 24-Apr-2017 at 22:20


Викендов на експедицијата низ Гевгелиско наидовме на бројни патроли од австриски и унгарски возила и тоа дури и до селата Серменин и Негорци, оддалечени и до 20-тина километри од државната граница. Во Хума, пак, редовно си поминуваат грчки патролни возила, како што државната граница е на дофат во самото село.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1094 Posted: 21-May-2017 at 22:48
Мал „апдејт“ на делницата Прешево-Лесковац во Србија која ја возев пред некој ден после нешто повеќе од пола година.

Конечно делот Прешево-Владичин Хан е скоро цел пуштен. Фалат само неколку километри (веројатно не повеќе од 3-4) некаде кај вртењето за Прохор Пчински. Што не е страшно на делница од ~60km. Ја пуштиле во употреба и патарината веднаш после граница која е прилично ефтина 80 динари (~50 денари). За слична дистанца од Скопје-Гостивар ние плаќаме 120 денари.

Останува уште Грделичка клисура и имаме комплетен автопатски пристап до Европа. Реално оваа делница е толку кратка што не влијае на времето на патување (веројатно ќе се штедат уште 7-8мин со нормално возење) но од безбедносен аспект ќе биде убаво кога ќе се заврши. Се гради интензивно, се работи за импресивен проект, веројатно многу поимпресивен од нашата Демир Капија-Смоквица која е импресивна сама по себе. Но веројатно ќе им требаат уште едно 2 години да ја завршат.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2268
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1095 Posted: 21-May-2017 at 22:53

80 динари се точно 40 денари (поточно 40,01).
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1096 Posted: 21-May-2017 at 23:01
Мислев дека не е 1:2 односот не проверив курс, од око напишав
Back to Top
Clark View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Clark Quote  Post ReplyReply #1097 Posted: 30-May-2017 at 23:05
Не знам дали сте приметиле, на влезот во Евзони, на 10 метри од границата, се прави нова патарина. Веќе стубчињата се готови.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1098 Posted: 31-May-2017 at 10:25
Пред некој ден поминав не видов ништо? Dunno
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #1099 Posted: 31-May-2017 at 12:27
Да јас го приметив тоа кај Евзони дека се прави патарина, а и понатаки на уште еден дел што води накај Паралија сеа незнам толно кај се наоѓа се прави патарина ...
Back to Top
Clark View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 30-May-2017
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Clark Quote  Post ReplyReply #1100 Posted: 01-Jun-2017 at 23:59
Бидејќи возев за Афитос и делот после Неа Потидеа се реконструира, и можам да кажам доста солидно. Затоа логиката позади оваа нова патарина е дека Грците си сакаат да заработат убави пари на сметка на големиот број на туристи што ќе поминуваат тука за летните одмори накај краците.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5354555657 64>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.