build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Од регионот (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 5657585960>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1141 Posted: 17-Dec-2018 at 17:47
Нови 24 км од автопатот Струма во Бугарија

https://www.mrrb.bg/bg/gotovi-sa-oste-24-km-ot-avtomagistrala-struma/
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1142 Posted: 18-Dec-2018 at 00:26
Софија, 17 декември 2018 (МИА) – Од денеска попладне, на сајтот bgtoll.bg може онлајн да се купи налепница за автомобили, која укажува на платена патарина во Бугарија (вињета), а информациите на интернет страницата се на осум јазици.

Плаќањето може да се изврши со кредитна или дебитна картичка, а преку сајтот е можен и со трансфер на средства од банка.

При купувањето на е-вињета, корисникот мора да одбере за колкав период му е потребна налепницата (викенд, неделна, тримесечна, годишна вињета), и да ја внесе регистарската табличка на возилото со кое ќе патува. Системот овозможува е-вињета да биде активирана со датум најмногу до 30 дена од моментот на купувањето. По изборот на земјата во која е регистрирано возилото за кое се купува е-вињета, се несува регистарски број и периодот на важење на вињетата. Системот автоматски го пресметува крајниот датум за валидност на вињета.

Вињетата нема потреба да се испечати, да се носи во автомобилот, ниту да се покажува на контролните органи. По добивањето на идентификациски број на трансакција за купена вињета, клиентот може да преземе потврда или да внесе маил адреса, на која ќе му биде испратена.

... браво за Бугарија што преминува на нешто вакво, па и онлајн продажба на истото. Штета што ние заостануваме и на ова поле. Ништо ново, ама разочарување е. Инаку да замешам и малку политика во манџава - од толку јазици на странава нема македонски, иако сме директни соседи. Но, тогаш тоа би значело дека ни го признаваат јазикот )) па затоа веројатно никогаш нема ни да ја преведат на македонски. Интересен податок, установата се наоѓа на булевар Македонија )))))))
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1867
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #1143 Posted: 18-Dec-2018 at 08:54
И уште една работа битна за забележување:

Целата на винетките за автобуси и камиони е различна во однос на ЕУРО стандардот. Тоа значи дека прашање на време е кога ќе биде применето и за автомобили.

Треба некој во наши медиуми ова да го пушти за сите оние што се против категоризација на возила по загадување да видат дека дури и Бугарија воведува слични системи.

Регистрација, паркинги, патарини треба да бидат со повластени цени за ЕУРО5/6//Хибрид/Електрика.

*Дали треба да се купи винетка доколку патувам само до Ќустендил? 20км од граница и нема автопат нели?
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1144 Posted: 18-Dec-2018 at 11:05
Дали треба да се купи винетка доколку патувам само до Ќустендил? 20км од граница и нема автопат нели?

Да, се наплаќа и тој пат иако нема автопат. Погледни во документот подолу под број 6. Се чини имаат и мапа за патиштата што се наплаќаат, но во моментов не работи.

http://www.api.bg/files/8013/6854/9750/APi-Putishta-vinetki.pdf
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1145 Posted: 18-Dec-2018 at 15:43
Originally posted by ironm

Софија, 17 декември 2018 (МИА) – Од денеска попладне, на сајтот bgtoll.bg може онлајн да се купи налепница за автомобили, која укажува на платена патарина во Бугарија (вињета), а информациите на интернет страницата се на осум јазици.Плаќањето може да се изврши со кредитна или дебитна картичка, а преку сајтот е можен и со трансфер на средства од банка.При купувањето на е-вињета, корисникот мора да одбере за колкав период му е потребна налепницата (викенд, неделна, тримесечна, годишна вињета), и да ја внесе регистарската табличка на возилото со кое ќе патува. Системот овозможува е-вињета да биде активирана со датум најмногу до 30 дена од моментот на купувањето. По изборот на земјата во која е регистрирано возилото за кое се купува е-вињета, се несува регистарски број и периодот на важење на вињетата. Системот автоматски го пресметува крајниот датум за валидност на вињета.Вињетата нема потреба да се испечати, да се носи во автомобилот, ниту да се покажува на контролните органи. По добивањето на идентификациски број на трансакција за купена вињета, клиентот може да преземе потврда или да внесе маил адреса, на која ќе му биде испратена.... браво за Бугарија што преминува на нешто вакво, па и онлајн продажба на истото. Штета што ние заостануваме и на ова поле. Ништо ново, ама разочарување е. Инаку да замешам и малку политика во манџава - од толку јазици на странава нема македонски, иако сме директни соседи. Но, тогаш тоа би значело дека ни го признаваат јазикот )) па затоа веројатно никогаш нема ни да ја преведат на македонски. Интересен податок, установата се наоѓа на булевар Македонија )))))))

Сисстемот е изграден от австриjската Kapsch, коj ке се изплати за рати за неколко години от патната агенциjа, коja е на плоштадот Македония (както отбележа). Реално целиот систем ке заработи во Август 2019 година, кога сите камиони над 3,5 тона ке плакат на километар,а не както до сега на винетка.


Originally posted by alexsend

И уште една работа битна за забележување:

Целата на винетките за автобуси и камиони е различна во однос на ЕУРО стандардот. Тоа значи дека прашање на време е кога ќе биде применето и за автомобили.

Треба некој во наши медиуми ова да го пушти за сите оние што се против категоризација на возила по загадување да видат дека дури и Бугарија воведува слични системи.

Регистрација, паркинги, патарини треба да бидат со повластени цени за ЕУРО5/6//Хибрид/Електрика.

*Дали треба да се купи винетка доколку патувам само до Ќустендил? 20км од граница и нема автопат нели?

За автомобили под 3,5 тони от нова година данокот ком државата има разлика спремо евро стандартот. Винетката нема да се промени спрема евро стандартот.
Дали треба да си купиш винетка от границата до Кустендил - Да,само ако седиш во градот или селото и не го напушташ не ти треба винетка. По патиштата си има специален знак дека ти треба винетка и тиja са ставени на излез от секо населено место.


Edited by ink - 18-Dec-2018 at 15:46
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1146 Posted: 18-Dec-2018 at 15:55
Владата во Бугариja от вишокот во буджетот, коj e рекорден от кризата насам(близо 1 милиарда и 430 милиона евра) одвои 700 милиона евра за 134 км за автопатот "Хемус" коj поврзува Софиja со Варна во серевна Бугариja

https://money.bg/investments/pravitelstvoto-otpusna-novi-1-35-miliarda-za-134-km-ot-magistrala-hemus.html

За да се ориентирате кое е автопатот Хемус (тези 134 км са от портокаловата боja)Edited by ink - 18-Dec-2018 at 16:00
Back to Top
Joralemon View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 02-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 21
  Quote Joralemon Quote  Post ReplyReply #1147 Posted: 24-Dec-2018 at 23:08
Potpisan ugovor o izgradnji prve dionice autoputa Beograd - Sarajevo

Sa turskom kompanijom potpisan komercijalni ugovor za projektovanje i izgradnju dijela autoputa u vrijednosti od 250 miliona eura.
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/potpisan-ugovor-o-izgradnji-prve-dionice-autoputa-beograd-sarajevo
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1148 Posted: 28-Dec-2018 at 23:55
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1149 Posted: 29-Dec-2018 at 00:37
До кога е планирано да се комплетира Хемус?

Originally posted by ink

Владата во Бугариja от вишокот во буджетот, коj e рекорден от кризата насам(близо 1 милиарда и 430 милиона евра) одвои 700 милиона евра за 134 км за автопатот "Хемус" коj поврзува Софиja со Варна во серевна Бугариja
https://money.bg/investments/pravitelstvoto-otpusna-novi-1-35-miliarda-za-134-km-ot-magistrala-hemus.html

За да се ориентирате кое е автопатот Хемус (тези 134 км са от портокаловата боja)

Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #1150 Posted: 06-Jan-2019 at 15:14
Originally posted by pbanks

До кога е планирано да се комплетира Хемус?
Originally posted by ink

Владата во Бугариja от вишокот во буджетот, коj e рекорден от кризата насам(близо 1 милиарда и 430 милиона евра) одвои 700 милиона евра за 134 км за автопатот "Хемус" коj поврзува Софиja со Варна во серевна Бугариja

https://money.bg/investments/pravitelstvoto-otpusna-novi-1-35-miliarda-za-134-km-ot-magistrala-hemus.html

За да се ориентирате кое е автопатот Хемус (тези 134 км са от портокаловата боja)
Честно речено се уште никоj не може да ти отговори на прашането. Хемус е оставена надвор от европските фондови, за кое треба да се бара отговорност от бугарската дипломациja и поради таа причина тоj автопат ке мора да се гради надвор от парите на ЕУ. Затоа нема како да ти отговорам. Се зависи колко пари ке отпушти владата,а тоа зависи какви суфицити има во буджетот сека година. Традиционално Бугариja подржува сериозни суфицити. Се зависи и какви процедури ке направат за изградбата.
Како цело северна Бугариja не е равна како jжна и тоа ке забави изградбата. Пред 2022 лично не очекувам да биде готова

Edited by ink - 06-Jan-2019 at 15:18
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1151 Posted: 24-Jan-2019 at 11:20
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1152 Posted: 03-Mar-2019 at 19:24
Од Скопје до Приштина

За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1153 Posted: 04-Mar-2019 at 13:36
Bravo za Kosovo. Odlicno izraboteno.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1154 Posted: 10-Mar-2019 at 18:32


За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1155 Posted: 27-Mar-2019 at 11:11
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1156 Posted: 06-Apr-2019 at 18:08
Планови за Црна Гора

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1157 Posted: 06-Apr-2019 at 18:09
Турција

За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1561
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #1158 Posted: 06-Apr-2019 at 21:42
Значи кај Измит ќе има три автопата еден до друг

Турција стои прилично лошо со автопатската мрежа имајќи ги предвид големината, населението и економијата. Измир дури сега се поврзува со Истанбул, а Анталија, Ескишехир, Коња, Кајсери, Самсун сѐ уште немаат автопат. А Шанилурфа има?!

Иако, има напредок последниве години; се гради мост на Дарданели, започнува поврзување на Измир со Анталија (но од мапава не гледам план за поврзување на Анталија со Мерсин) и Измир со Анкара. Со економската криза последнава година и нишањето на султановиот трон очекувам мало забавување на работите, но се надевам дека наскоро голем дел од сивите линии во западна Турција ќе станат барем виолетови. Не верувам дека ќе се фокусираат на истокот, зашто има помалку луѓе и значително помала економска активност. Освен доколку Иран не одлучи драстично да се отвори и да ги затопли односите со ЕУ, со што на Турците би им се исплатела автопатска врска до Техеран. Гледам дека немаат планови за изградба на прстен околу Црното Море и поврзување со Грузија, а понатаму со Русија (за што пречка се лошите грузиско-руски односи). Во идеален свет Европа би имала патна врска со Израел.

Должина на автопати во 2014. За жал нема понови податоци за сите држави, а кај некои има голем напредок.

Албанија 87
БиХ 126
Бугарија 610
Грција 2250
Косово 76
Македонија 251
Романија 683
Словенија 770
Србија 498 (2014)
Турција 2282
Хрватска 1290
Црна Гора 0

Мостот на Дарданелите во вредност од 2.3 милијарди евра. Долг ќе биде 4608 метри (central span 2023):

https://www.roadtraffic-technology.com/projects/canakkale-1915-bridge/

Подетален приказ на мраморниот регион:

http://www.globalconstructionreview.com/news/banks-commit-record-beating-bridge-over-dardanelle/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 631
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #1159 Posted: 23-Apr-2019 at 18:53

Автопатот Приштина – Скопје ќе се пушти во употреба на 29 мај

Автопатот „Арбен Џафери“, кој го поврзува косовскиот главен град со Северна Македонија, ќе биде целосно пуштен во употреба на 29 мај оваа година, јави дописникот на МИА од Приштина.

Информацијата за привршувањето на градежните работи на автопатот од Приштина до Генерал Јанковиќ, односно до граничниот премин Блаце меѓу Косово и Северна Македонија, ја изнесе Министерството за инфраструктура на денешната седница на косовската Влада, откако премиерот Рамуш Харадинај побарал извештај за текот на работите на автопатот.

– Премиерот доби одговор од заменикот министер за инфраструктура дека пуштањето во употреба на овој автопат е планирана да се одржи на 29 мај, додека за исполнувањето на финансиските обврски од страна на Министерството се изготвува извештај што ќе биде презентиран пред владиниот кабинет многу наскоро, се вели во соопштението по седницата на Владата.

https://nezavisen.mk/avtopatot-prishtina-skopje-kje-se-pushti-vo-upotreba-na-29-maj/

Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #1160 Posted: 24-Apr-2019 at 09:43
Bravo za Kosovo. Potezok i poskap proekt od Miladinovci-Stip go pustaat za 4 godini i sto e navazno so minimalno kasnenje od nekolku meseci.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 5657585960>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.250 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.