build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Објекти од културата (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објекти од културата (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 31>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9097
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Објекти од културата (општо)
    Posted: 06-Feb-2008 at 23:07
Ништо не ги сопира овие лудаци Ohno. Очекувајте некоја слична вест на оваа за едно година дена за црквата Wallbash

BTW во статија од утрешен Вест се вели дека Мајка Тереза и Македонска борба почнуваат во Април.

За едниот проект знаеме дека е наказа а другиот проект тек треба "пријатно" да не изненади. Штом го кријат волку не ќе да е на арно.

И да браво за Општина Центар за активната подршка сето ова зло да биде уште поголемо ApplauseBash

Изгледа ги решила сите комунални проблеми па не и требаат веќе пари од комуналии.

Музејот „Македонска борба“ и куќата на Мајка Тереза ослободени од комуналии

Советот на Општина Центар го ослободи Министерството за култура од обврската на Општината да и' плати комуналии за изградбата на музејскиот комплекс „Македонска борба“ и на спомен-домот на Мајка Тереза. И во двата случаја Министерството како инвеститор се ослободува од обврската да плати надоместок за уредување на градежното земјиште за делот од 40 отсто што и' припаѓа на Центар. Шеесет отсто од сумата за комуналии се слеваат во касата на Градот.Иако нема да платат комуналии, на предлог од советниците се усвоени амандмани на одлуката и во двата случаја Министерството да ги изгради приклучоците и останатата комунална инфраструктура. Министерството за култура веќе доставило барања до Општината Центар за добивање локациски услови за градење на двата објекта. Музејот „Македонска борба“ ќе се гради веднаш до новиот театар што е во изградба, на земјиште кое е сопственост на државата. Предвидено е тој да има подрум со површина од 1.560 квадратни метри, кат со површина од 1.428 квадрати и втор кат од 1.371 квадратен метар.  Куќата на Мајка Тереза ќе се гради пред Домот на АРМ и ќе биде со површина од 592 квадрата. Двата објекта треба да се изградат во текот на оваа година со пари од државниот буџет.

(А.П.)

 Извор: Дневник


Edited by pbanks - 06-Feb-2008 at 23:08
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 06-Feb-2008 at 23:20
Може да дадат една добра причина зошто ги ослободиле од плаќање на комуналиите? На кого му прават услуга? Bash

Значи, останува Вангелштајн проектот? Зарем не може некако да се сопре таа бљувотина?
Музејот на ВМРО, идеја за која немам зборови и не можам да најдам некаква посебна оправданост, очекувам да стави капак на се ова. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Feb-2008 at 23:46
Одвратни вести Puke
 
Се надевам ќе им дојде памет. Не им дадовме мандат да не уништат за само 4 години.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 15-Feb-2008 at 20:38
Зошто ова помина неприметено, не знам, ама мислам дека е супер работа. Се имам запознаено со реалните проблеми во македонската кинематографија додека зборував со еден режисер. Покрај наоѓањето средства, најголем проблем претставува изнајмување на филмска камера. На балканот мал е бројот на филмски камери и асални кранови, па изнајмувањето многу кошта и затоа се гледа да се направи се во кратки рокови. После тоа, развивањето на филмот мора да оди во странство и многу други дополнителни трошоци - во главно, режисерите работат под голем притисок и во многу отежнати услови. Инвестицијава ме радува многу Banana


СКОПЈЕ ЌЕ ДОБИЕ ФИЛМСКИ ГРАД  [14.02.2008]

Американската компанија Истмен Кодак и македонската Дигитал Медија денеска потпишаа договор за изградба на современа филмска лабораторија во рамките на Дигитал Медиа Парк во населбата Аеродром во Скопје.
Договорот го потпишаа Питер Бојс, бизнис - менаџер на Кодак за Европа, Кристијан Даниловски, претседател на Дигитал Медиа и Владимир Крстевски, менаџер на Свет Филмa од Словенија - регионален застапник на Кодак. Инвестицијата е вредна приближно три милиони евра во машини за обработка на негатив (развивање, чистење и копирање), како и современиот телекино систем ќе овозможи покривање на речиси сите лабораториски и дигитал трансфер формати и услуги, со гарантиран Kodak Image Care сертификат.
На потпишувањето на договорот присуствуваше и македонскиот премиер Никола Груевски.
- Инвестицијата ќе овозможи решавање на проблемите на продуцирање филмови во Република Македонија, ќе ја олесни работата на македонските продуцентски куќи, ќе привлече странски продуцентски куќи да работат во земјата и ќе помогне за нејзино етаблирање како пожелна дестинација за филмската индустрија, рече премиерот Груевски.
Тој потенцира дека македонската Влада со отстапување на простор за реализација на Проектот Дигитал медиа Парк дава придонес во создавањето на овој Парк за висока технологиоја, кој нуди инфраструктура за развојот на дигиталната забавна индустрија во Македонија и претставува магнет за хај-тек компаниите од оваа област. Според Груевски, денешниот настан е потрда меѓу дургото и за влез на признати странски брендови, влез на современа технологија и ноу хау.
- Токму инвестирањето во современи технологии, како и напорите за воведување на информатичко општество се приоритет на македонската Влада, која за крајна цел го има подобрувањето на компетитивноста и продуктивноста на македонските граѓани, како еден од неопходните услови на економскиот раст и благосостојба на државата, потенцира Груевски. Со вложувањето во овој заеднички проект, нагласи премиерот, вложуваме во македонската иднина, во потврдата на македонската култура, идентитет и традиција во ерата на дигиталните технологии и глобализацијата.
Со оваа инвестиција првпат ќе може да се развива, скенира и телекинира 35 мм филмска лента во Македонија со што филмската индустрија ќе добие нови можности за развој. Досега овие услуги македонските продуцнети беа принудени да ги бараат во филмските лаборатории во регионот, што во голема мера им ја намалуваше ефикасноста и во однос на буџетот и во однос на времетраењето на продукциите.
Кодак е лидер во иновациите во областа на филмот. Со промет од околу 13,3 милијарди американски долари во 2006 компанијата е посветена кон стратегијата за дигиталниот развој - фокусирана кон помагањето на луѓето за подобро користење на слики и информации за нивниот живот и работа. Kodak Entertainment Imaging одделот е светски лидер во филмските, дигиталните и хибридните филмски производи, сервиси и технологии, за телевизија, филм, рекламни и музички спотови, документарци и презентации.
Креиран и реализиран од Дигитал Медиа, со поддршка од УСАИД и Владата на РМ, Дигитал Медиа Паркот е првиот технолошки парк во Македонија. Во него ќе бидат сместени 15 компании од областа на филмот и дигиталните медиуми. Замислен како т.н. One Stop Shop со најсовремена технологија за креирање дигитални содржини за филм, ТВ и интерактивните медиуми, Дигитал Медиа Паркот се очекува да го забрза развојот на македонската филмска и медиумска индустрија.


Sitel

А насловот е дефинитвно надуен, навистина на новинариве им фали малце креативност и реалност пред се...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Feb-2008 at 21:02
ODLICNO!!!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Feb-2008 at 02:28
Filmskiot grad e odlicna idea!
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 18-Feb-2008 at 15:43
Originally posted by La Linea

Зошто ова помина неприметено, не знам, ама мислам дека е супер работа. Се имам запознаено со реалните проблеми во македонската кинематографија додека зборував со еден режисер. Покрај наоѓањето средства, најголем проблем претставува изнајмување на филмска камера. На балканот мал е бројот на филмски камери и асални кранови, па изнајмувањето многу кошта и затоа се гледа да се направи се во кратки рокови. После тоа, развивањето на филмот мора да оди во странство и многу други дополнителни трошоци - во главно, режисерите работат под голем притисок и во многу отежнати услови. Инвестицијава ме радува многу Banana


СКОПЈЕ ЌЕ ДОБИЕ ФИЛМСКИ ГРАД  [14.02.2008]

Американската компанија Истмен Кодак и македонската Дигитал Медија денеска потпишаа договор за изградба на современа филмска лабораторија во рамките на Дигитал Медиа Парк во населбата Аеродром во Скопје.
Договорот го потпишаа Питер Бојс, бизнис - менаџер на Кодак за Европа, Кристијан Даниловски, претседател на Дигитал Медиа и Владимир Крстевски, менаџер на Свет Филмa од Словенија - регионален застапник на Кодак. Инвестицијата е вредна приближно три милиони евра во машини за обработка на негатив (развивање, чистење и копирање), како и современиот телекино систем ќе овозможи покривање на речиси сите лабораториски и дигитал трансфер формати и услуги, со гарантиран Kodak Image Care сертификат.
На потпишувањето на договорот присуствуваше и македонскиот премиер Никола Груевски.
- Инвестицијата ќе овозможи решавање на проблемите на продуцирање филмови во Република Македонија, ќе ја олесни работата на македонските продуцентски куќи, ќе привлече странски продуцентски куќи да работат во земјата и ќе помогне за нејзино етаблирање како пожелна дестинација за филмската индустрија, рече премиерот Груевски.
Тој потенцира дека македонската Влада со отстапување на простор за реализација на Проектот Дигитал медиа Парк дава придонес во создавањето на овој Парк за висока технологиоја, кој нуди инфраструктура за развојот на дигиталната забавна индустрија во Македонија и претставува магнет за хај-тек компаниите од оваа област. Според Груевски, денешниот настан е потрда меѓу дургото и за влез на признати странски брендови, влез на современа технологија и ноу хау.
- Токму инвестирањето во современи технологии, како и напорите за воведување на информатичко општество се приоритет на македонската Влада, која за крајна цел го има подобрувањето на компетитивноста и продуктивноста на македонските граѓани, како еден од неопходните услови на економскиот раст и благосостојба на државата, потенцира Груевски. Со вложувањето во овој заеднички проект, нагласи премиерот, вложуваме во македонската иднина, во потврдата на македонската култура, идентитет и традиција во ерата на дигиталните технологии и глобализацијата.
Со оваа инвестиција првпат ќе може да се развива, скенира и телекинира 35 мм филмска лента во Македонија со што филмската индустрија ќе добие нови можности за развој. Досега овие услуги македонските продуцнети беа принудени да ги бараат во филмските лаборатории во регионот, што во голема мера им ја намалуваше ефикасноста и во однос на буџетот и во однос на времетраењето на продукциите.
Кодак е лидер во иновациите во областа на филмот. Со промет од околу 13,3 милијарди американски долари во 2006 компанијата е посветена кон стратегијата за дигиталниот развој - фокусирана кон помагањето на луѓето за подобро користење на слики и информации за нивниот живот и работа. Kodak Entertainment Imaging одделот е светски лидер во филмските, дигиталните и хибридните филмски производи, сервиси и технологии, за телевизија, филм, рекламни и музички спотови, документарци и презентации.
Креиран и реализиран од Дигитал Медиа, со поддршка од УСАИД и Владата на РМ, Дигитал Медиа Паркот е првиот технолошки парк во Македонија. Во него ќе бидат сместени 15 компании од областа на филмот и дигиталните медиуми. Замислен како т.н. One Stop Shop со најсовремена технологија за креирање дигитални содржини за филм, ТВ и интерактивните медиуми, Дигитал Медиа Паркот се очекува да го забрза развојот на македонската филмска и медиумска индустрија.


Sitel

А насловот е дефинитвно надуен, навистина на новинариве им фали малце креативност и реалност пред се...
Супер навистина требаше енда ваква инвестиција во филмскиот сектор во Македонија, Браво  

 
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Mar-2008 at 00:12
МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ЛЕТОВО ЌЕ ОТВОРИ УШТЕ ТРИ ГРАДИЛИШТА ВО ЦЕНТАРОТ
Темели за куќата на Мајка Тереза и музејот на ВМРО во мај, за Филхармонијата во август
Министерството за култура најавува дека оваа градежна сезона, освен изградбата на Стариот театар, ќе отворат уште три градилишта во центарот на Скопје и тоа за спомен - куќата на Мајка Тереза, за објектот на Фил

Министерството за култура најавува дека оваа градежна сезона, освен изградбата на Стариот театар, ќе отворат уште три градилишта во центарот на Скопје и тоа за спомен - куќата на Мајка Тереза, за објектот на Филхармонијата и музејскиот комплекс "Македонска борба - Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунизмот". Елизабета Канческа-Милевска, државен секретар во Министерството за култура, вели дека изградбата на спомен - куќата на Мајка Тереза и на музејот на ВМРО ќе почне во мај, до кога треба да заврши законската процедура за избор на изведувач на градежните работи.
"Тендерот за избор на изведувач за музејот завршува на 21 април, а за спомен - куќата на Мајка Тереза на 22 април. Штом заврши законскиот рок за жалби, ќе ставиме камен - темелник на двата објекта. Тоа очекуваме да се случи во почетокот на мај", вели Канческа-Милевска.
Спомен - куќата на Мајка Тереза ќе се гради во паркчето кај Домот на АРМ дијагонално со Феудалната кула, по проект на архитектот Вангел Божиновски, кој е комплетен автор и на идејното и на главното решение. Со проектот е предвидено спомен-куќата да биде во духот на македонската национална архитектура, а околу неа ќе има плоштатче и двор.
Музејскиот комплекс пак ќе се гради веднаш до Народниот театар, кој во моментов го возобновува Министерството за култура. Автор на идејното решение е архитектот Зоран Јордановски, а главниот проект е на проектантската куќа "Неимар".
Изградбата, пак, на Филхармонијата, која ќе се гради на левата страна на Вардар веднаш до Македонскиот народен театар, се очекува да почне во август.
"'Македонија проект' го работи главниот проект, кој треба да го добиеме до 10 мај. Веднаш потоа ќе распишеме тендер за изведувач на градежните работи и веќе во август и таму ќе имаме градилиште", вели Канческа-Милевска. (Е.А.)


http://vest.com.mk/default.asp?id=149138&idg=8&idb=2331&rubrika=Skopje

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Mar-2008 at 09:54
Не ми се верува дека нема никаков организиран отпор против онаа карикатура - спомен куќа на Мајка Тереза.

WallbashПроектот пак за Музеј на ВМРО го кријат како што змија ги крие нозете. Еве наводно ќе стартува со изградба, но како треба да изгледа уште не знаеме.

Wallbash
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Mar-2008 at 15:11

ВО целава несреќна ситуација, среќна околност е што нема ни збор за црквата за оваа година. Дај боже да им пројдат овие детски заноси и да почнат да инвестираат пари во нешто разумно.

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Mar-2008 at 23:53

Барем ќе почнат да ја градат филхармонијата Drool  Далеку најдобар проект во МК Thumbs%20Up

Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 320
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 09-May-2008 at 22:47
Mozebi na nekogo ke mu izlea kako politicki marketing , ama jas bi rekol deka ke bide korisno i ke se najde vo idnina za toa kako mnogu proekti ke se dvizat i ko ke bidat planovite na vladata ,,Da ne se sluci nesto da ne iznenadi ......

A da......ke se gradi crkvata ....

Od programata 100 cekori 2 del..Da bide 70% ostvareno od programava celosna sto e ,,,,Ke bide top....


Edited by lslcrew - 25-Jun-2009 at 01:39
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Aug-2008 at 05:01

Скопје ќе добие три нови театри

Освен новиот МНТ, кој треба да никне на левата страна на Вардар, ќе бидат изградени уште два нови театри на просторот на Драмски и на театар Центар

Лилјана Митевска


Покрај градбата на новата зграда на Македонскиот народен театар која го носи ликот на стариот скопски театар, и треба да изникне спроти градскиот плоштад, на левата страна на Вардар, во Скопје ќе бидат изградени уште две нови театарски згради. Едната е зградата на Драмскиот театар, кој ќе биде срушен, а на негово место ќе биде изграден нов, современ театар за потребите на оваа театарска куќа, додека вториот театар ќе биде лоциран на местото на сегашниот театар Центар.

Министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска, вели дека ансамблот на МНТ, по изградбата на новиот објект на Вардар, ќе се пресели на оваа локација, а новиот театар кој ќе никне на просторот на театар Центар (објектот во кој сега работи МНТ) ќе биде сосем нова театарска институција која нема да биде користена како алтернативна, или втора сцена на МНТ.

Зградата на новиот МНТ, која се гради на левиот брег на Вардар е дел од проектот капитални објекти во културата кои се финансираат директно од буџетот на Владата, додека новите два театра лоцирани на местото на Драмски и на театар Центар ќе бидат изградени по принципот на јавно-приватно партнерство.

Овој принцип подразбира вклучување на приватна фирма која ќе биде носител на изградбата на објектот, во кој покрај театарот, ќе бидат вклучени и одреден број на деловни простории. Целта е, како што вели директорот на Драмски, Бранко Ѓорчев, за градбата на театарот да не се трошат пари од државниот буџет, туку градежната фирма за возврат да добие деловен простор на истата локација.Поточно, како што стои во заклучокот на седница на Владата, на просторот на постоечкиот Драмски театар треба „да се изгради нов објект - деловен центар, со јавно-приватно партнерство, а дел во него, односно првите 2-3 ката да бидат наменети за Драмски театар“. Ист принцип се применува и за МНТ Центар.

„Министерството за култура ќе преземе обврска во текот на месец септември да објави конкурс за идејно решение за двата театри, а потоа постапката е во надлежност на Министерството за транспорт и врски“, вели Министерката за култура, Елизабета Канческа Милевска. Таа појаснува дека во моментов се одржуваат интензивни средби со Министерството за транспорт и врски во врска со реализацијата на ова јавно-приватно партнерство, а во најскоро време треба да се формира и работна група, во која ќе бидат вклучени и директорите на МНТ и на Драмски за да се изготви проектната програма за театрите. „Министерството за култура е обврзано да дојде до главниот проект, а потоа обврските преминуваат во рацете на Министерството за транспорт и врски“, вели Министерката Милевска.

Директорот на Драмски, Бранко Ѓорчев, вели дека оваа куќа веќе работи на проектната програма, односно на дефинирање на потребите на театарот и неговиот изглед. Кога станува збор за проблемот кој настанува со фактот дека постојната зграда на Драмски треба да биде срушена за да на истата локација се дигне новиот објект, па дејноста на театарот може да биде попречена, директорот Ѓорчев објаснува дека проблемот ќе се реши на тој начин што за време на градбата на театарот ќе биде изнајден друг сценски простор. „Дејноста на Драмски би се префрлила во новиот простор со цел продукцијата на театарот во ниеден момент да не застане“, вели Ѓорчев.Сепак, тој не беше во можност да прецизира која би можела да биде алтернативната локација, велејќи дека во соработка со Владата ќе се одбере најдобрата. Но, еден од проблемите на Скопје, врзан дури и со развојот на алтернативната сцена, е токму непостоењето на додатни сценски простори, покрај веќе дотраените сцени во професионалните театри, во кој би можела да се реализира драмска програма, особено не со висок професионален стандард.Инаку, кога станува збор за принципот на јавно-приватно партнерство, овој модел на финансирање кога објекти во културата би можеле да се градат со посредство на приватен капитал, во минатото го заговараше и поранешниот министер за култура, Благоја Стефановски, во случајот со градбата на Велешкиот театар. Сепак, по смената на политичката гарнитура, овој модел беше напуштен, а се протежираше моделот за градба на културни зданија со директно финансирање од државниот буџет. Еден од аргументите беше и реалното стравување дека бизнис интересите никогаш не одат во прилог на културата. Со повторно оживување на идејата за овој принцип на финансирање, останува да се види дали културата сепак нема да биде проголтана од апетитите на бизнис-заедницата чие основно мото е профит по секоја цена. Можби и по цена на стандардите за еден театарски објект?

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Aug-2008 at 06:40
Хммм едно време кружеше информација дека парцелата кај театар центар ќе се продава и дека е влезена во финансиската конструкција на обновата на стариот теата. Или таа информација била погрешна, или министерствово за култура пополека го претвораме во најбогато министерство, кое без проблем финансира што ќе посака... :\

Инаку што се чудат кај ќе функционирал драмски додека се градел новиот објект? Што мора да ги градат истовремено и новиот драмски и новиот театар центар? Нека го изградат прво вториот, а додека се екипира тој нов театар (како што е нагласено дека ќе биде сосема нова институција), драмски ќе може да е „на гости“ таму. Или пак обратно, додека се гради тој деловен центар во чии склоп ќе бил драмски, нека не го рушат стариот театар центар.
Туку ај и јас џабе си го потрошив муабетов, гледам демек почнаа со градба на двете локации, па сега драмски нема кај да функционира Roll%20eyes
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 26-Aug-2008 at 06:52
Мене малце ми е глупо тоа деловен центар па театарот во склоп на него.
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 26-Aug-2008 at 17:14
Originally posted by lslcrew

Мене малце ми е глупо тоа деловен центар па театарот во склоп на него.


da bas i jas sakav da go spomenam toa....nekako ic ne mi ide kombinacijata...Roll%20eyes
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 26-Aug-2008 at 18:49
luge ubavo si kazaa u tekstot deka se e ova biznis i poise profit da izvlecat...
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 26-Aug-2008 at 20:12
a sto ke se sluci so MNT i nego li ke go rusat?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 26-Aug-2008 at 21:31
ja pa mislev i zgradata na MNT ke ja rusat ....
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Sep-2008 at 13:28
Груевски ги посети Музејот на жртвите на комунизмот и стариот театар

Претседателот на владата Никола Груевски денес ги посети  Музејот на жртвите на комунизмот и стариот театар.

Груевски рече дека градбата на споменикот оди според планот и без проблеми и како и дека проблемите со градбата на стариот театар биле надминати.

“Во полн ек и со полна пареа се одвива градбата“ додаде премиерот.

Тој најави дека овие објекти до крајот на 2009 или до почетокот на 2010 година ќе бидат пуштени во употреба.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=39109&kategorija=1


Нема слики од музејот на холокаустот!!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 31>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.500 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.