build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Објекти од културата (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објекти од културата (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 29>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 16-Sep-2008 at 14:47
Сега за сега нека стои ова тука, па понатака ке отвориме кога ќе почне да се гради.

ВЛАДАТА ЌЕ ФИНАНСИРА
Нови згради за Драмски и за МНТ
До крајов на месецов ќе се распише тендер за идејно архитектонско решение за новите театри што ќе се градат според Законот за јавно - приватно партнерство, па во објектите ќе има и катови за деловни простории

До крајов на месецов Министерството за култура ќе распише тендер за идејни архитектонски решенија за изградба на нови згради за Драмски театар и за Македонскиот народен театар во Скопје. Драмски е чекор пред МНТ зашто, како што ни рече директорот Бранко Ѓорчев, тие имаат изработено проектна програма со која ќе конкурираат на тендерот. МНТ, како што вели директорот Сашо Миленковски, е во фаза на формирање работна група која ќе треба да работи на проектот.
Проектот на Драмски го изработил Љубо Јовановски, поранешен технички директор на Народниот театар во Куманово. Според сегашниот план, како што вели Ѓорчев, во кубатурата на Драмски ќе влезе и делот на некогашната Филхармонија. Тоа значи дека Театарот во старт ќе добие поголема површина, но и без тоа, планирано е главната сцена да се прошири, во партерот да се додадат уште 100 седишта, галеријата да има 300 седишта, да се обноват и прошират гримиорните, театарот да има три сцени.
Овие згради ќе се градат според Законот за јавно - приватно партнерство, па, како што велат директорите на театрите, објектите во голем дел ќе зависат и од вториот инвеститор. Замислено е над Драмски да има уште два ката кои би биле деловни простории. Паркингот се планира да е во подземна гаража.
Како што информираат од Министерството за култура, вкупната сума за овие проекти не е дефинирана, туку тие ќе се финансираат во фази од буџетот на тековната година. Директорите засега не знаат каде би го дислоцирале репертоарот. Рушењето на Драмски би можело да биде напролет, што, според директорот, би било најмалку штетно за губење од сезоната. Објектите на Драмски и на МНТ се градени по скопскиот земјотрес. Тие се во неколку наврати само тековно санирани, но поголеми градежни работи не се извршени. (М. За.)

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=157002&idg=8&idb=2475&rubrika=Kultura

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 16-Sep-2008 at 15:03
добор бе а за што го градат стариот театар?
мнт ќе има седиште, единствено драмски можат да изградат нешто ново, ама да биде доста репрезентативно
или обратно, но сепак не гледам потреба од три нови театри
П.С. Дали ќе си останат на истите локации?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 16-Sep-2008 at 15:07
Originally posted by zabegan


П.С. Дали ќе си останат на истите локации?


Да, прочитај го постот #13Edited by lslcrew - 25-Jun-2009 at 01:41
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 16-Sep-2008 at 15:10
Се надевам на стварно модерен проект за театарот центар. Тој дел од градот многу убаво се развива во последните неколку години и ваљда нема да направат упад со некоја глупост.


Edited by lslcrew - 24-Jun-2009 at 19:29
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 03-Nov-2008 at 14:38
Канческа-Милевска: Интензивно се работи на проектите во културата

Спомен куќата на Тоше Проески, спомен домот на Мајка Тереза, Стариот театар и музејскиот комплекс со меморијалниот центар на жртвите од холокаустот, Музејот на вода во Охрид, се дел од тековните проекти на Министерството за култура, чија што изградба, според министерката Елизабета Канческа Милевска, се одвива со предвидената динамика.

Веќе кон крајот на наредниот месец се очекува да бидат поставени темелите за изградба на спомен куќата на Тоше на Гумење. Канческа - Милевска појасни дека сите проекти за идејно решение се во завршна фаза, се работи на расчистување на имотно правните односи и во декември треба да се постави камен темелникот.

Што се однесува до изградбата на спомен домот на Мајка Тереза, министерката промовирањето го најави за 29 декември.

Во јуни наредната година треба да заврши и изградбата на музејскиот комлекс со Меморијалниот центар на жртвите од холокаустот, по што останува само внатрешното уредување.

Промоцијата на Музејот на вода во Охрид се очекува на 8 декември.

Министерката Канческа - Милеска, при претставувањето на тековните проекти, напомена дека за прв пат се издвојуваат поголеми средства од Буџетот, или околу 800 илјади денари за сите дејности од областа на културата, со што според неа се решени многу горливи прашања, како што е работниот статус на уметничките кадри од МОБ, “Танец“ и Македонска филхармонија.http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=43294&kategorija=1
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-Nov-2008 at 23:23
Министерството за култура со АМБИЦИОЗНИ ПЛАНОВИ ЗА ИДНАТА ГОДИНА

Поголемо внимание на центрите за култура


Грдите згради идната година ќе станат современи центри на културата

Реконструкција на сите центри на културата во земјава и обнова на музејските поставки ќе бидат приоритети на Министерството за култура идната година, рече вчера министерската за култура Елизабета Канческа-Милевска. Таа ги соопшти резултатите од работата на Министерството во првите 100 дена. Канческа-Милевска направи и пресек на сите досегашни активности на ресорното министерство за подобрување на културната клима кај нас.

ПРОЕКТИ ЗА УНАПРЕДУВАЊЕ НА КУЛТУРАТА

- Анализите покажуваат дека имаме рамномерен пристап кон сите дејности во културата. Поддржуваме проекти што ја унапредуваат културата на сите заедници и меѓународно ја афирмираат Македонија. При посетата на центрите на културата утврдивме дека тие се во многу лоша состојба. Една од најпозитивните активности беше манифестацијата „Топол културен бран“ која се одржа во триесетина града во земјава. Така, културата стана достапна за сите граѓани - рече Канческа-Милевска.

Таа соопшти дека интензивно се работи на измените на Законот за културата. Најголемо внимание ќе биде посветено на директорите на националните институции, во поглед на отчетотот кон Министерството. Во фаза на подготовка е законот за авторски и сродни права, а веќе е донесен Законот за Старата скопска чаршија. Сега ќе се формира национален совет кој ќе направи план за ревитализација на Чаршијата. Стратегијата за креативна индустрија веќе е предадена во Владата, а се подготвува и анализата за титулата „национален уметник“, со што уметниците ќе добијат дополнителни бенефиции. Владата веќе назначи седуммина амбасадори на културата кои ја промовираат македонската култура во светот.

ИЗГРАДБА НА КАПИТАЛНИ ОБЈЕКТИ

Министерската соопшти до каде е изработката на националните проекти. Зградата на Стариот театар е изѕидана. Повеќе време (исто како концертната сала за Македонската филхармонија) веројатно ќе биде издвоено за изградба на специфичните делови за акустика и сценска технологија. Објектот за музејскиот комплекс посветен на ВМРО и жртвите од комунизмот треба да биде завршен во јуни, идната година. Во Музејот во Киев веќе биле изработени 10 восочни фигури на истакнати личности од македонската историја. Во музејскиот комплекс крај реката Вардар ќе бидат изложени и слики што ќе ги изработат членови на Друштвото на ликовните уметници на Македонија.

Министерката соопшти дека спомен-домот на Мајка Тереза ќе биде свечено отворен на 24 декември, за католичкиот Божик. На големо се гради и доградбата на НУБ „Св. Климент Охридски“. Почна обновата на Хавзи-пашините конаци кај селото Бардовци и почнаа три големи проекти во областа на издаваштвото.

Идната година ќе почне реновирањето на Универзалната сала, а продолжува проектот за изградба на објект за Турскиот театар, кај скопската Железничка станица. Во завршна фаза е проектот за спомен-куќа на Тоше, а до крајот на идната година во Скопје ќе бидат поставени 37 нови скулптури во главниот град. Според Канческа-Милевска, веќе почнале подготовките за Втората светска конференција за дијалог меѓу религиите, закажана за 2010 година.

Големи беа вложувањата и во истражувањето и заштитата на културното наследство. Со ребалансот на буџетот беа одвоени 40 милиони денари за 16 археолозошки локалитети низ цела земја. Таа додаде дека на 8 декември свечено ќе биде отворен Музејот на вода, кај Градиште на Охридското Езеро, а до септември 2010 година ќе заврши обновата на Светиклиментовиот универзитет на Плаошник.

ИНФО-Најголем буџет досега

Буџетот за култура годинава е околу 800 милиони денари за сите дејности. Дополнителни една милијарда и 360 милиони денари беа издвоени за капиталните проекти во културата. Беа вработени 150 уметници од Македонската опера и балет, Македонската филхармонија и Националниот ансамбл „Танец“, а одобрени беа околу 150 вработувања во областа на заштитата на културното наследство.

Дневник - 04.11.2008Edited by beTon - 10-Nov-2008 at 01:32
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Nov-2008 at 00:24
Previous
Дали неспоменувањето на црквата на плоштад за 2009 значи дека се откажале од идејата? Ако е така дефинитивно ќе ме израдуваат.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 27-Nov-2008 at 10:08
1. Зошто нема ни трага ни глас од најдобриот најавен владин проект, филхармонијата Wallbash
2. Турски театар Thumbs%20Up
3. Изградба на нов театар на местото на Македонски Народен Театар (Театар Ценатр ваљда)??? Question Па нели 25 катница ќе се праи таму....

Буџетот за култура в година поголем за околу 50 отсто


В година ќе се довршуваат капиталните објекти: се работи на новата зграда на МНТ

Предлог-буџетот на Министерството за 2009 година е 3 милијарди 337 милиони и 374 илјади денари. Од нив за Министерството за култура отпаѓаат 631 милион и 617 илјади денари, а за финансирање дејности од областа на културата 2 милијарди 705 милиони и 757 илјади денари. Ова беше соопштено на собраниската Комисија за култура на вчерашната седница на која беше разгледан Предлог-буџетот на Република Македонија за идната година во областа на културата.

Според министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, Предлог-буџетот на Министерството за култура во однос на 2008 година е зголемен за 54,45 отсто. Зголемувањето е во делот на капиталните проекти и во делот на финансирање на дејностите од областа на културата.Сите капитални проекти ќе продолжат да се реализираат и во наредната година. Во однос на капиталните проекти, буџетот изнесува 615 милиони и 500 илјади денари. Ќе се гради зграда на Турскиот театар во Скопје, ќе се врши реконструкција на Универзалната сала, изградба на нов театар на местото Македонски народен театар, изградба на нова зграда за Драмски театар. Претседателот на Комисијата за култура Оливер Шамбевски рече дека според процените што ги направил Секретаријатот на Комисијата, вкупната сума што би била потребна за реализирање на програмата за одбележување значајни настани и истакнати личности ќе изнесува 20 милиони денари.

Најавени се истражувања на Трескавец, Стоби, Скупи, Исар Марвинци, Стибера, Еврејските гробишта, а ќе има илуминација на Камениот мост. Анета Стефановска од ВМРО-ДПМНЕ побара во буџетот да се зголемат средствата за библиотечна дејност. Министерката информираше дека Владата во однос на библиотечната дејност донела одлука врз основа на информацијата од Министерството за автоматизација и дигитализација на библиотеката. Таа појасни дека со оглед на тоа што автоматизацијата е завршена, се пристапува кон дигитализација во две фази, а средствата во однос на тоа за 2009 година се обезбедени. Роза Топузова-Каревски од ЛДП го поддржува буџетот наменет за културата и најави дека ќе поднесе амандман за зголемување на ставката за поддршка на младите таленти.

Канческа-Милевска одговори:

- Секоја година даваме поддршка за младите таленти. Ја поддржуваме и ликовната уметност и работата на ателјето во Париз. Младите имаат можност да се сретнат со голем број уметници во Македонскиот културен центар во Софија и во Њујорк. Во 2009 година Македонија ќе биде домаќин на Меѓународното биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот и нашите таленти од сите дејности ќе може да имаат контакти со голем број уметници. Комисијата ќе поднесе извештај до Собранието со препорака Предлог-буџетот да биде усвоен.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=10CC629721917B49BC0641DC86816B4A
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 27-Nov-2008 at 17:39
pbanks, нели нешто збореа дека 25-катницата ќе била културен и образовен центар Dunno
се надевам дека со зголемувањево ќе се забрза изградбата на објектите, а за филхармонијата немам некои големи надежи
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 30-Dec-2008 at 09:43
CheersCheersCheers

Ова е супер вест!!!!! ВО СВЕТСКИ РАМКИ!

Штип центар на карпестата уметност

Штип, 29 декември (МИА) - Штип ќе биде седиште на Светската академија за карпестата уметност. Ќе биде изграден и монументален објект во кој ќе биде сместен македонскиот центар за карпеста уметност и музеј со лапидариум, каде ќе се решаваат сите важни прашања од истражувањето на праисторијата.

- Штип станува најсветлата точка во областа на карпестата уметност во светски рамки, рече на денешната прес-конференција професор доктор Душко Алексовски, почесен преседатен на Светската академија за карпеста уметност.

Македонија, како што посочи, е меѓу најбогатите земји со ова културно-историско и религиозно - филозофско наследство, односно на мал простор се среќава карпеста уметност во сликана и гравирана форма. Најновото откритие на македонскиот истражувачки тим е палеолингвистичкиот артефакт, глинен поклопец со испишано првобитното име на римската божица Веста, т.е. Бсефа. Овој артефакт, според тимот истражувачи, неспорно открива дека зачетоците на римската цивилизација водат потекло од Балканот, од каде е пренесена со посредство на Етрурците и македонските племиња.вј/са/16:39

Edited by La Linea - 30-Dec-2008 at 09:52
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 31-Dec-2008 at 03:08
Во јануари спомен-куќата на Тоше, во февруари Филхармонијата


Според министерката за култура, за наредната 2009 година буџетот наменет за проекти од областа на културата ќе биде поголем за 54 отсто во однос на минатата година


Кон крајот на јануари 2009 година, во Крушево ќе биде поставен камен-темелник на спомен-куќата на Тоше Проески, поточно на неговиот роденден, а во февруари ќе започне изградбата на концертната сала на Македонската филхармонија. Министерката за култура Елизабета Милеска-Канческа вчера даде отчет за она што беше сработено во 2008 година, но и најави заокружување на неколку капитални објекти во текот на 2009 за кога е планиран поголем буџет за 54 отсто во однос на 2008.
а спомен-куќата на Тодор Проески изработени се сите проекти и избрана е фирмата која ќе ја гради. Во однос на концертната сала на Македонската филхармонија изработени се сите проекти и вклучени се и странски експерти во делот на акустиката, која е од големо значење. Интензивно се работи и на подготвителните работи за реконструкција на Универзалната сала и изградба на Турскиот театар и на двата нови театри на местото на Драмскиот и Македонски народен театар, како и за поставување на 40 скулптури во централното градско подрачје, за што се избрани 28 автори кои ќе треба да ги изработат скулптурите до крајот на годината, изјави вчера Канческа-Милевска.

Во делот на капитални инвестиции на 30 јануари се најавува и промоција на спомен-куќата на Мајка Тереза. Според Канческа-Милевска, и на изградбата на стариот театар интензивно се работи, а избрана е и фирма која во рок од 8 месеци треба да ја изработи сценската технологија и акустика. Во однос на музејскиот комплекс "Македонска борба", како што потенцира, интензивно се работи на изградбата и на изработката на восочните фигури, а до 10 јануари треба да бидат склучени и договори со уметниците кои ќе ги изработуваат портретите на познатите личности од различни историски периоди.

Министерката Канческа-Милеска за 4 јануари најави и промоција на едицијата 130 тома "Македонска книжевност" од македонските автори и авторите припадници на заедниците. Проектот за преводи на дела на автори, кои добиле Нобелова награда, пак, како што вели, е при крај и до 5 јануари ќе се избере и издавачката куќа која ќе продолжи со нивно издавање. Во 2009 година продолжуваат и активностите на 15 археолошки локалитети во Македонија, каде мината година беа откриени над 10.000 предмети, а на локалитетот Градиште кај Охрид ќе бидат изградени уште 16 праисториски куќички на вода.

Она што е најавено како новитет во наредната година е воведување на посебна категорија национален уметник за да се издвои врвната култура и уметност.


http://vecer.com.mk/?ItemID=40FD96E5C8F36042BCF9F7B994813F14Edited by Cloverstack - 31-Dec-2008 at 03:22
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 27-Jan-2009 at 12:25
Левата страна на Вардар не ќе може да дише од објекти на културата
Автор:  Ангелина Димоска
Култура
Музеј на жртвите на комунизмот, музеј на холокаустот, изградба на нов театар по урнек на стариот што се урна во земјотресот, концертна сала за Македонската филхармонија и археолошки музеј. Ова се капиталните објекти што веќе се градат или ќе се градат на дел од просторот што според деталниот урбанистички план влегува во т.н. „Мал ринг“ - на левата страна на Вардар, на потегот од старата автобуска станица до објектот на Македонската опера и балет. Згусната архитектонска структура на мала површина и премногу објекти на еден простор или доброосмислена идеја за создавање централно јадро во кое ќе бидат лоцирани сите капитални објекти од културата?

Дилемата е отворена, судејќи по стегнатиот обрач околу локациите на кои ќе се градат објектите - концертната сала на Филхармонијата, во просторот меѓу Факултетот за музичка уметност и МОБ, пред нив монументална градба на археолошкиот музеј, подолу кај старата автобуска станица музеј на жртвите од комунизмот и веднаш до него музеј на холокаустот, наспроти новиот театар по урнек на стариот, срушен во земјотресот во 1963 година. Сите објекти, освен изградбата на археолошкиот музеј, се влезени во деталниот урбанистички план. Изградбата на монументалниот објект на археолошкиот музеј на кејот на Вардар под Комерцијалната банка предизвикува најмногу полемики меѓу експертите. Едногласни се дека со изградбата на овој објект максимално ќе се деформира и троши јавен градски простор, кој според сите стандардни треба да биде слободен.

- Со најновото згуснување на овој дел од градот ќе се создаде хиперзона на ретроградно трошење на јавниот простор. Не е воопшто добра тенденцијата да се максимизира висината на јавните градби во просторот околу кејот на реката Вардар, а тоа дефинитивно ќе се случи доколку се изгради монументалниот објект на археолошкиот музеј - вели архитектот Минас Бакалчев.

Според него, најважно е да не се злоупотребува јавна градска површина. Дали градбата е функционална за просторот на кој ќе се гради и дали стилски одговара на архитектонското опкружување е прашање за кое може да се дебатира, но тоа, пред сè, е индивидуален стручен став.

- Поважна во моментов е узурпацијата на јавна површина. Тоа е примарно - смета Бакалчев.

Државниот археолошки музеј ќе се гради покрај брегот на Вардар, пред Македонската опера и балет и зградата на Комерцијална банка. Во овој објект ќе се сместат и Уставниот суд и Архивот на Македонија.

Зградата ќе се гради по урнекот на Британскиот музеј во Лондон - класична античка градба со високи столбови. Ќе се изгради и пешачки мост на платото пред музејот, кој ќе го спојува со другата страна од брегот на Вардар. Музејот ќе располага со околу 7.000 квадратни метри изложбен простор, во кој ќе бидат презентирани најважните македонски артефакти.

Според Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, за квалитетот на музејската поставка во новиот музеј воопшто не треба да се дискутира бидејќи има поддршка од Владата и не очекува никаква финансиска пречка.

И архитектот Мирослав Грчев смета дека ќе се задуши просторот во „Малиот ринг“, кој во основа треба да биде наменет за општа употреба. Тој се повикува на урбанистичката струка и современата градителска историја во која, како што вели, не е познат случај еден град да ги користи за градење единствените слободни простори како што се кејот и плоштадот.

- Ова е варварски однос кон еден град. Не се почитуваат ниту градот, ниту граѓаните, ниту културата, ниту наследството - вели Грчев.

http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=300&top=1&ArticleID=16587


Edited by lslcrew - 27-Jan-2009 at 12:26
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Jan-2009 at 12:38


Некој рече дека филхармонијата нема да е отворена спрема Вардар? Smile

BTW на сликава изгледа доста гломазна.


Edited by pbanks - 27-Jan-2009 at 12:39
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 27-Jan-2009 at 12:46

Кој Вардар??? LOL

 
 
Добро од оваа страна не изгледа толку збутана, али сепак мислам дека заслужува подобра локација.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 24-Feb-2009 at 17:25
Турски бизнисмени заинтересирани за инвестирање во Чаир

Инвестирање во изградба на хотели, реставрација и оживување на Скопската Чаршија како бизнис центар, се во фокусот на турските бизнисмени кои се сретнаа со градоначалникот на општина Чаир Изет Меџити

Бизнисмените се подготвени да инвестираат нивен капитал во Скопје бидејќи Македонија ја сметаат за светло на Балканот.

„Јас како што гледам, можам да кажам дека во градежништвото и во неколку други сектори има добри услови за инвестирање. Може да се инвестира во сферата на културата како и во оживување на малите бизниси во старата Чаршија“ вели Нури Јузгур, турски бизнисмен.

Градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, рече дека Турците ќе придонесат во ангажирањето на португалски експерти за реставрација на Чаршијата.


„Ќе помогнат во реставрација на Чаршијата и оживување на старата Чаршија со донесувањето на португалска екипа која работи на мастер планот што ќе биде здрава основа за привлекување на странски фондови“.

За реализирање на турски инвестиции во општина Чаир, општинските органи ќе направат измени на урбанистичкиот план. Но, првите инвестиции може да се очекуваат после изборите на 22 март.
 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7232
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 24-Feb-2009 at 17:33
се надевам под бизнис разбираат враќање на старите занаети Roll%20eyes
се надевам ова нема да биде заебанција од типот на камени мост
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 24-Feb-2009 at 18:15
Значи колку пари Турците би дале за реставрација на сите вакви стари објекти (сепак е и нивна историја) а ние дебили си чекаме да нè молат, и на крајот пак не прифаќаме.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 28-Feb-2009 at 03:46

Прилепчани ќе го оживуваат Слонот

Изработен е проект за уредување на просторот околу атрактивната карпа со лик на слон, природна реткост, која е влезена во Риплиевата книга „Верувале или не“


Се планира изградба на патека кон бедемите на Марковата палата: Макета за слонот

Атрактивната карпа со лик на слон во подножјето на Марковите кули кај Прилеп ќе стане туристичка и култура дестинација, ветува Форумот за авангардна креативност. Оваа асоцијација подготви проект за партерно уредување на просторот околу природниот споменик, а ќе го реализираат локалните власти. Зафатот се проценува дека ќе чини два милиона денари.

- Ќе ја промовираме привлечната карпа извајана од природата во вид на слон, која е забележана во Рипливата енциклопедија „Верували или не“ и е поврзана со многу легенди. На неа е издлабена и камара со остатоци од икона. Ќе го извадиме од анонимност слонот, мајсторството на природата. Проектот предвидува и градба на пристапни патеки, уредување на околината и создавање мултимедијално плато за изведување културни манифестации. Обезбедивме пари за уредување со природни материјали и осветление, со што постепено се заокружува туристичката патека од комплексот цркви и манастири во населбата Варош, позната по 77 цркви, која ќе води до Марковите кули - вели градоначалникот, Марјан Ристески. Тој најавува изградба на патека од слонот кон врвот на планината, кон бедемите на Марковата палата.

- Тоа ќе биде трета фаза, следена од програмата Интерект 4 на ЕУ. Очекуваме околу еден милион евра во заедничкиот проект со општината Аридеа од соседна Грција. Изградбата на патеката кон врвот ќе биде следена од стручњаци од Музејот и Институтот за старословенска култура - вели Ристески. Собирачот на народни предание Благоја Алексоски вели дека карпа налик на слонова глава е мало чудо на природата.

- Од слонот, Прилеп се гледа како на дланка. Богатството малкумина го знаат и не е на очиглед на јавноста, а нуди огромни можности. Камениот слон што седи, некои го препознаваат како штрк, е висок околу осум метри е поставен на сопствен карпест постамент во подножјето на Маркови Кули - вели Алексоски. Тој прочитал, но не верува на претенциозната легенда, која зборува дека Ханибал ги донел слоновите во Прилеп на поклонение на камениот природен монумент како слон, по освојувањата на Рим.

Публицистот Тренчо Димитриоски од Прилеп пренесува дека на слонот има специфични интервенција од човечка рака.

- Жителите од древните населби биле вклучени во духовниот и материјален живот, врзан за слонот, бидејќи просторот бил култно место за повеќе ритуали. На повисокиот дел од карпата се препознава издлабена камара од половина квадрат во кој се уште се видливи остатоци од фрескоживопис - објаснува Димитриоски.

Алексоски ја пренесува легендата од стари варошани дека околината на слонот била чистилиште од злосторства и гревови.

- Луѓе со лоши дела, доаѓале до Слонот, на миење на рацете и лицето за да се исчистат во камарите секогаш полни со вода. Најраширено е преданието дека Слонот помагал за ослободување од јаловост. Неротки се вртеле околу слонот со свеќи в раце во ноќите меѓу петок и сабота да ги смилуваат вишите сили да им дадат челад. Обичајот бил осуетен од црковните власти и бил прогласен за пагански - вели Алексоски. Тој ја запишал приказната од некој варошки бербер со прекар Богомилецот дека околината на слонот била сврталиште на богомилите. Берберот споменувал и присуството на дедо Богомил на простори околу слонот.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=861C24CF6DA8444C88B3D8C97265B267
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 18-Mar-2009 at 11:55
ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
Ќе се гради саат-кула

Во општина Ѓорче Петров денеска ќе се постави камен-темелник на саат-кула која ќе се гради во Реонскиот парк. Кулата ќе биде висока 12 метри и ќе се гради во централниот дел на паркот. Саат-кулата и вовчето Пампурче, како што велат од Општината, ќе претставува препознатлив дел од Ѓорче Петров.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1651&ArticleID=109866

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Mar-2009 at 01:06
Ѓорче Петров ќе добие БИГ-БЕН


Во Реонскиот парк во Општина Ѓорче Петров вчера беше поставен камен-темелник на нова саат кула. Саат кулата ќе биде висока 12 метри и ќе се гради во централниот дел на паркот, со што ќе биде заокружен уште еден дел од планираните активности во општинскиот парк. Се планира изградбата да трае до крајот на јуни и часовникот да биде пуштен во употреба на Денот на општината 28 јуни. Саат кулата е донација на градежнта фирма Адора.

На свчениот почеток на градежните работи, присуствуваа градоначалникот на Општината Ѓорче Петров Сокол Митровски, кандидатот за градоначалник за градот Скопје Коце Трајановски.
- Покрај часовникот ќе има и дисплеј кој ќе биде информативен центар каде граѓаните ќе можат да ја видат температурата и други податоци за состојбата на временските состојби во општината Ѓорче Петров, а ќе се даваат и пораки како што се одредени манифестации за јавни собири и сето тоа што е битно и значајно за лично информирање - рече Сокол Митревски.
Саат кулата како и вовчето Пампурче претставуваат препознатлив дел од Реонскиот парк, бидејќи ваквите градби се реткост во парковите низ државава.

http://vecer.com.mk/?ItemID=FAE75A0CDCC6A449936FF9E0D24F2D6E
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 29>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.