build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Објекти од културата (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 34>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 09-Aug-2009 at 17:26
Originally posted by ovaj_stariov

Колку што можам да разберам од текстов,нема да се гради нов објект,туку музејот ќе се отвори во склоп на некаков музејски комплекс.

Можи ли некој да ми каже каже каде точно се наоѓа овај комплекс,затоа што никогаш не сум го видел.


Во старата чаршија близу калето, веднаш до Мустафапашината џамија

42° 0'8.54"N   21°26'9.55"E
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 12-Aug-2009 at 21:35
Воениот музеј ќе работи во рамките на зградата на Музејот на Македонија. Таму ќе биде сместена внатрешната поставка (која лично ја разгледав при посетата на Воениот музеј во 2006 година, кога беше на старата локација во деканатот на Воената академија на влезот на касарната Гоце Делчев), а надворешната експозиција ќе биде сместена на тврдината Кале, нешто слично како во Белград на Калемегдан. Меѓу другото ќе бидат изложени британска воена кујна од Првата светска војна (која се користела за војниците на Солунскиот фронт), тенкови Т-34, Т-55, Шерман... неколку топови и сл. Ако сакате ќе ви пратам и слики од сите поголеми експонати. Smile
Најголем дел од експонатите (пред се знамињата) од Илинден се во НВИМ во Софија чиј директор е ,,легендарниот" Божидар Димитров, а оние од НОВ се во Воениот музеј на Србија. Таму е и оригиналната униформа на генерал Михајло Апостолски. Сум бил таму и сум ги разгледал сите наши експонати.Thumbs%20Up


Edited by Шпер - 12-Aug-2009 at 21:38
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 14-Aug-2009 at 15:41
Ова е одлична вест  Thumbs%20Up Видов скелиња пред некое време кај англискиот паб, но мислев дека се работи за помала интервенција.

Мислам дека во пакет треба да се работи и на илуминација на објектот, ова е еден од клучните објекти во центарот на Скопје и мора да биде акцентиран и ноќно време.

Се реновира фасадата на Македонската Опера и Балет

Се реновира фасадата на Македонската Опера и Балет. Оваа реконструкција на надворешниот дел на Операта треба да биде завршена во октомври. Ќе се санираат центрите за култура уште во 15 градови во државата.

Реконструкцијата на фасадата на Македонската опера и балет целосно треба да биде завршена во октомври. Од отворањето на МОБ немало надворешни реконструкции на објектот, но претходно со средства од Министерството за култура и од странски фондови беа направени преуредувања на фоајето, делот околу влезовите на театарот и на сцената.

„МОБ во овој период, значи од два до три месеци, ќе заврши целосно со санирање. Значи првата фаза санирање, припреми и фасадирање на целиот објект, бидејќи со голем број на проблеми се соочуваа нашите вработени во институцијата, со течење на покривот и кајсценографијата и во фоајето итн.

 

 

-Мислам дека со ова ќе се направи еден значителен зафат, и ќе се помогне оваа институција навистина да го добие својот сјај, којшто го заслужува“, изјави Канчевска Милевска, министер за култура.

„Ќе се добие и во квалитет на изгледот на театарот и да биде спремен за пречек на гости од странство“, вели Дејан Прошев, директор на Македонска опера.

Реконструкцијата на фасадата на МОБ ја прави Робер ЛТД, а управителот Миодраг Ефремов вели дека фасадата била во лоша состојба и затоа протекувала, но може да се санира.

Од понеделник во 15-тина градови ќе почнат да се поправаат центрите и домовите на култура.



http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=112602
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 14-Aug-2009 at 16:29
tamam ko ke odi nekoj da ja slika filharmonijata ke moze da ja slika i mkd opera i balletThumbs%20Up
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 15-Aug-2009 at 02:30
ДАЈТЕ БРЕ ФОТКИ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 15-Aug-2009 at 02:41
но претходно со средства од Министерството за култура и од странски фондови беа направени преуредувања на фоајето, делот околу влезовите на театарот и на сцената

Претпоставувам тогаш го „изделкаа“ и влезот вака грдо. Ако памтите таму пред тоа речиси се беше стакло, немаше онакви масивни и несоодветни рамки. Според мене изгледаше 100 пати поубаво. Не знам што бил проблемот и дали/зошто тоа морало да се менува, ама кога веќе го менувале морало да бидат многу повнимателни што прават.

Релативно ситна работа е ова, особено во споредба со сите катастрофи што му се случуваат на градов моментално, ама веќе 3-4 години поминаа и оково уште не може да ми се навикне на новиот влез... Ми се чини ептен ја промашиле работава. Ваков влез таму одговара колку што одговара поткровјето на Македонска Банка.




Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 15-Aug-2009 at 02:52
Сите стакла на МОБ се проектирани така да не се познаваат воопшто рамки. Прошетај околу ќе видиш дека се така намерно направени да се држат само на по некој држач, а вратите порано си беа исто како на трговски порано, само дебело стакло и едниствено железо беа шарките и кваката. Така си беше и овде, ама ете тој што ги мењал вратите не мислел дека ќе го наруши основниот проект.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 15-Aug-2009 at 02:55

Коџаџик ќе гради спомен-куќа на Ататурк

Камен-темелник на спомен-куќата на Мустафа Кемал Ататурк ќе биде поставен утре во село Коџаџик, Општина Центар Жупа, родното село на неговиот татко, Али Риза. Спомен-куќата на таткото на современа Турција, која со другите придружни објекти ќе зафаќа поголема површина, ќе се гради врз темелите на некогашната куќа на неговиот татко.

Овој зафат го реализираат локалната власт на општина Центар Жупа и Владата на Република Македонија. Заедно со изградбата на патот до спомен-куќата, инвестицијата ќе биде вкупно 650 илјади евра.

- Со изградбата на спомен-куќата се очекува голем број туристи и почитувачи на делото на големот Ататурк да го посетуваат ова место, кое изобилува со прекрасна природа и убавини што бог ги дарувал - вели градоначалникот Мазлум Хасан.

Коџаџик е едно од десетината села на регионот Горна Жупа. На свеченоста е најавено и присуство на премиерот Никола Груевски, министерката за култура, турскиот амбасадор во нашата земја и на други гости.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=E3CB93AAA7502445B1D542C2E08A5DC3
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 15-Aug-2009 at 15:54
убаво е тоа што некој се сети на МОБ, но на неа и треба уште многу работа освен ситни поправки и фарбање, и треба целосен третман на платото пред влезот и негова актуелизација, и треба правилно осветлување на целата фасада на зградата, ама за тоа ќе чекаме подобри години
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 15-Aug-2009 at 17:41
Originally posted by lslcrew

Сите стакла на МОБ се проектирани така да не се познаваат воопшто рамки. Прошетај околу ќе видиш дека се така намерно направени да се држат само на по некој држач, а вратите порано си беа исто како на трговски порано, само дебело стакло и едниствено железо беа шарките и кваката. Така си беше и овде, ама ете тој што ги мењал вратите не мислел дека ќе го наруши основниот проект.

Ова ви е многу добра забелешка. Не знаев претходно дека и овде напраиле ваков кафез.  Кога не се консултираат архитекти, туку увозници на турски профилиDunno...лошо, лошооо...

Инаку знам дека многу често мрчам на процедурални прашања во врска со форумов, ама мислам дека посоодветно име за овој thread би било Објекти од културата, а не како што е сега. Мислам дека форумов си го држи нивото, па затоа и давам забелешки од овој тип.

Applause за идејата да се реновира фасадата, а посебно ме радува што ќе се среди платото пред објектот.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
kire85 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2007
Location: Düsseldorf
Online Status: Offline
Posts: 400
  Quote kire85 Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 15-Aug-2009 at 18:29
Dali nekoj znae sto bidna so izgradbata na turskiot teatar? Spored renderite eden od moite favoriti od kulturnive proekti......
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 15-Aug-2009 at 18:33
И јас не сум бил свесен за ова злосторство на влезот на МНТ Ohno Стварно неверојатно, ваквите крпеници и импровизации на маркантни објекти по Скопје се на ниво на епидемија. Да потсетам само на крпените прозорци на објектите на Телеком. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 15-Aug-2009 at 19:32
сега е како влез на некое училиште
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 16-Aug-2009 at 17:39
Еве како треба да изгледа куќата на Ататурк. Мислев дека се работи за некоја автентична реконструкција, оно било некој спомен дом. Се плашам да не излезе и ова некоја спомен куќа како на Мајка Тереза! Далеку од натрупано е, но многу ми изгледа како објект за ботаничка градина со оној кровот горе одколку некоја традиционална куќа што реално ќе има што да покаже и со својот изглед.

Edited by lslcrew - 16-Aug-2009 at 17:41
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 16-Aug-2009 at 17:55
Мајка Тереза е една и единствена и мислам дека таква ќе остане уште долго време. 
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 16-Aug-2009 at 22:41
Ми се допаѓа иницијатвава,мислам дека е корисна(се зближуваме со турците за инает на грцитеBig%20smile)

Кемал Ататурк е можеби најсканата историска личност во Турција,па куќава би требало да биде посетувана.

Вака не ми изгледа лошо,мислам дека е далеку од Куќата На Мајка Тереза.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 17-Aug-2009 at 04:59
Тоа што се зближуваме со турците сметам дека е далеку од инает на грците, но за тоа на страна! Длабока е врската и треба да се оддржува. Многу поголемо население има турско во Македонија одколку што знаеме, аи многу луќе има во Турција кои се родени во Македонија или нивните предци се од тука! Мене ме радуваат искрено ваквите проекти кои се родени од искрена воља, а не како низа проекти кои се последица на демонстрирање сила во политика па денеска ги чувствуваме нелагодно! Ставрно ме радува зашто знам дека проектов е производ на блискост, а и со позитивна енергија ќе се гради!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 17-Aug-2009 at 05:39
Спомен-куќа на Ататурк во родното село на неговиот татко


Се очекува ова да биде втората најпосетена локација од страна на турските туристи во Македонија, изјави заменик-министерот за култура на Република Турција, Нихат Ѓул


Камен-темелник за возобновување на семејната куќа на основачот на модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк, вчера беше свечено поставен во село Коџаџик, општина Центар Жупа.
Во родното село на Али Риза, татко на Ататурк, вчера присуствуваа и премиерот Никола Груевски, министерот за култура Елизабета Канческа-Милевска, и заменик министерот за култура и туризам во Владата на Турција, Нехат Ѓул.
- Се очекува ова да биде втората најпосетена локација од страна на турските туристи во Македонија, изјави Ѓул, на прес-конференцијата во Министерството за култура, потенцирајќи ги традиционално добрите односи меѓу двете земји, "за што сведочи и фактот што Турција прва ја призна Македонија под нејзиното уставно име".

Спомен - обележјето "Куќа на семејството на Кемал Ататурк" ќе соодветствува со онаа во која живеело семејството, а проектот предвидува и простор за трајна поставка на експонати, како и изложбен простор за времени поставки преку кои сите посетители на Коџаџик ќе се запознаат со животот и делото на Ататурк.

Активноста ја реализираат локалната власт на општина Центар Жупа и Владата на Македонија, а носител е Националниот конзерваторски центар. Вкупната инвестиција заедно со изградбата на патот до спомен-куќата, ќе изнесува 650 илјади евра.

Куршумли ан ќе биде културен центар на Турција во Македонија
-Ќе бидат отворени културни центри во двете земји. Во Македонија, Куршумли ан ќе биде културен центар на Турција, а нашиот културен центар ќе се наоѓа во центарот на Истанбул.
Ова го најави министерката Канческа-Милевска по вчерашната средба со министерот Ѓул. Министерката рече и дека го информирала Ѓул за изградбата на Турскиот театар во Скопје, како и дека Македонија добила покана за учество на манифестацијата Европски град на културата во 2010, Истанбул.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=99300C829CFE14419639E9509524F7D6
Back to Top
igorius View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 187
  Quote igorius Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 17-Aug-2009 at 13:17
hmm interesno..ima li nekoe renderce da se stavi da vidime poubavo ili toa e toa
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 19-Aug-2009 at 04:58
Министерството ќе ја спасува Спомен костурницата

Оставена на забот на времето, спомен костурницата на борците за слобода, во Велес полека но сигурно пропаѓа. Влагата го уништува споменикот и мозаикот. Повеќе од пет години, никој не се грижи за објектот. Најнапред лошата изградба, во далечната 1979 година, а подоцна и несоодветната санација на покривот, што се случи во 2003 година, не ги заштити ниту костурницата ниту единствениот најголем мозаик од голема историска вредност на авторот Петар Мазев. Атмосферската вода, од честите врнежи, преку пукнатините на покривот, понира низ ѕидовите на костурницата и ги уништува 220-те м2 што го сочинуваат мозаикот поставен на внатрешните ѕидови на костурницата. За да ги заштити спомен костурницата и мозаикот од пропаѓање. Министерството за култура го задолжи Народниот музеј од Велес, под чија надлежност е овој мономентален споменик, на влезот во Велес, под итно да формира комисија и да подготви извештај за неговата состојба.
"Комисијата го направи извештајот и веднаш го достави до Министерството. Во него е констатирано дека изведувачот на санацијата на покривот во 2003 година не си ја завршил добро работата и покрај тоа што од Заводот за заштита на споменици беа вложени 100 илјади евра", рече Марин Клифов, раководител на спомен костурницата.
Мозаикот, на кој авторот Петар Мазев вложил три години работа, од 1976 до 1979 година, претставува композиција од пет слики преку кои е прикажана целокупната историја на македонскиот народ почнувајќи од турското ропство па се до ослободувањето на Македонија од фашистичкиот окупатор. Овој мозаик не само по големината туку и по содржината е единствен во Македонија кој на мошне сликовит и мајсторски начин ја претставува голготата на Македонецот низ вековите. Под симболот на големото распукано стебло на дрво во Спомен костурницата се наоѓаат и посмртните останки на над сто загинати борци меѓу кој и на големиот Коста Солев Рацин. Инаку, Спомен костурницата, во знак на благодарност на сите загинати борци за слобода, е отворена во 1979 година, а средствата за нејзината изградба ги обезбедија граѓаните на Велес.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=910C3814B5A6F94CB3CEB4D7070A0D04
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 34>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.191 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.