build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проект „Старите касарни за нов развој“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Проект „Старите касарни за нов развој“
    Posted: 02-Feb-2007 at 08:00
Осмислување и пренамена на просторот на касарните

Edited by La Linea - 27-Jun-2009 at 11:43
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Mar-2008 at 12:09
Od Dnevnik (i ovaa slika ja sakam)

ОПОЗИЦИЈАТА во градскиот совет ПРОТЕСТИРА ПРОТИВ ОДЛУКАТА ЗА ИЗМЕНА НА ГУП

СДСМ: Новиот генерален план ќе биде незаконски


.......

Станови на местото на касарните

Во Предлог-одлуката за измена на ГУП се вели дека и Владата имала иницијатива за редифинирање на намените и содржините во планот за да се обезбедат услови за инвестиции за развој на Скопје. Како основни причини за измените се наведени влегувањето на Сарај во градски граници, но и искористувањето на слободното државно градежно земјиште. За таа цел, Министерството за транспорт и врски доставило барање до Градот Скопје за утврдување на намената на комплексите и објектите на Министерството за одбрана. Од Градот објаснија дека се работи за делот во кој се наоѓа касарната „Илинден“, каде што би требало да биде зацртна намена домување и деловни објекти. Поради овие измени Министерството за транспорт е подготвено финансиски да ги помогне измените на ГУП.
Edited by La Linea - 28-Jun-2009 at 01:00
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 25-Mar-2008 at 12:42
Сигурно има оправданост за некои измени, ама се плашам дека ќе испадне како со измените на „Мал Ринг“, то ест дека слабостите ќе си останат, а новост ќе бидат некои штетни решенија од којзнае какви побуди...

Како и секогаш, највеќе ме плашат обидите да се избрише/измести трасата на Бул. Крушевска Република. Тоа е тотално неприфатливо!

Исто така ме буни и она со касарната Илинден... Зарем целата касарна се планира да се напушти?!? Таа е сепак „срцето“ на АРМ и армијата сигурно има потреба од нејзините капацитети, па макар и во некаква редуцирана форма. Не знам баш колку е во државен интерес таа касарна едноставно да се збрише. Можеби е во интерес на некој што сака да прави дебели профити со разноразни сомнителни зделки, ама сигурно не е во општ интерес.
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 25-Mar-2008 at 20:32
Многу мучки прават со АРМ! Тоа е очигледно откако заврши конфликтот 2001ва.. наеднаш почна намалувањето на бројноста, немањето пари за оддржување на хеликоптерите (а за модернизација има!), продавање на објектите во велес, немањето пари за исплата на оштета на фамилии на загинатите/ранетите... сето ова со изговор дека е НАТО стандард! Каков апсурд.. НАТО во главно е армиска унија или организација а ние за да стигнеме до нивен 'стандард' полека ја уништуваме или онеспособуваме нашата армија! Не знам што планираат точно со Илинден во урбанистичкиов план ама не верувам дека сосема ќе распродадат се. Сепак како што рече Кловерстак тоа е срцето на АРМ и најголемата касарна во јужниот дел на екс-ју
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 25-Mar-2008 at 20:35
јес да сум лаик за тие (воени) прашања но колку што ми текнува уште во времето на Бучко се утврди дека во Скопје нема да има касарна (или барем не волку голема касарна). Уште од тогаш се зборува за продажба на Илинден на странски инвеститор. 
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Mar-2008 at 20:37
Originally posted by pbanks

јес да сум лаик за тие (воени) прашања но колку што ми текнува уште во времето на Бучко се утврди дека во Скопје нема да има касарна (или барем не волку голема касарна). Уште од тогаш се зборува за продажба на Илинден на странски инвеститор. 

Да тука си во право. Бучко беше главен за 'модернизација' на АРМ (јес да имаше добри работи) кога беше министер за одбрана. Тој го почна процесот со распродавање на имотот од АРМ
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 25-Mar-2008 at 22:45
Без разлика кој бил, не ми се допаѓа до каде се оди со ова... Прво не гледам што има страшно во Скопје да има касарна, особено што таа касарна е централна, со многу воена инфраструктура што сигурно ја нема на друго место во државава. Сега треба да градиме нови армиски инсталации на сосема нова локација, а некој да прави профити од ова атрактивно земјиште??? Би сватил евентуално кога би се работело за просторно редуцирање на касарната - таму навистина има доста простор... Но комплетно укинување е будалаштина... На крајот на краиштата касарната има добра стратешка поставеност.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 25-Mar-2008 at 22:58
Мене ова повеќе ми личи на некаков заговор да се хендикепира АРМ. А ако се почнало со претходниот премиер како што викате, Ohno
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Mar-2008 at 23:19

Заговор или не тоа што досега го направивме беше исклучиво да влеземе во нато иако е нелогично, например зошто ги шитнавме  су-25..... зш според некој си целокупен план на нато нас не ни требала авијација, нашите мили соседи ќе се грижеле за нашата безбедност Crazy.  Немам сега линк али се сеќавам дека се збореше дека не требало да има воени постројки во непосредна близина на градовите, а во комунизмот токму таму се граделе..... иако како што кажа кловер илинден има исклучителна стратешка позиција.

Од друга страна пак последен пат кога бев внатре (у посета) некаде 98-99  се ми изгледаше како да е пред распаѓање (или едно ремонтче и требаше) незнам како е сега али ако некој инвеститор им даде нова модерна касарна на друга локација и некое милионче за набавка зошто да не Dunno
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 26-Mar-2008 at 05:05
Originally posted by vardar

Заговор или не тоа што досега го направивме беше исклучиво да влеземе во нато иако е нелогично, например зошто ги шитнавме  су-25.....

Другар, СУ-25ките не се продадени Тие вечно ќе си останат на Александар Велики во случај за не дај боже... остај што се збори по весници дека требало да се продаваат.

Него и најголемиот воен полигон на Балканот (Криволак - кај Неготино) беше поделен и продаден. Еден дел (не значително голем дел) беше продаден заедно со фарма за свињи и неколку штали. Тоа не е ништо страшно бидејќи се збори за обично земјиште, ама тоа само го кажувам за да видите дека стварно се прави некоја 'реорганизација', за добро или не вие да си одлучите. Има предности, има и лоши работи. Ама според мене дефинитивно УТКА огромна е вадењето касарната Илинден (ако се случи, сепак разговараме на шпекулации). Замислете да ја немаше касарната во Тетово во 2001ва... каде ќе беше базата на АРМ? Во полициските станици? Како таа во Радуша каде што беа опколени полицајците 48 саати? Нема смисла..

ПС предложувам последните неколку постови да се стават во нова тема "АРМ" во делот "останати теми"
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Mar-2008 at 09:18

Изгледа сум згрешил за сухоите, се согласувам дека имаат касарните стратешки положби, како шо викаш ова со илинден можеби е само шпекулација а можеби евентуално би се отуѓил само мал дел....(извинете за офтопик или бришете или префрлајте)Edited by vardar - 26-Mar-2008 at 09:19
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Mar-2008 at 10:26
Назад на тема Smile
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 22-Nov-2008 at 02:24

Градењето елита ќе го урне животот во градот

Освен желбата на Владата да ги изгради, нема никаква анализа за тоа како елитните населби ќе влијаат врз животот во градот


Социолозите предупредуваат дека ваквите планови може да го уништат нормалното живеење и функционирање на градот

Таканаречените елитни населби во Скопје, кои ги најавува Владата, донесоа повеќе страв и загриженост отколку што отворија перспективи за развој. Нема анализа дали му се потребни на градот, како и колку ќе влијаат на пренаселеноста, не се знае колку жители ќе имаат, ниту од каде ќе дојдат. Уште помалку каде ќе работат, каде ќе паркираат, колку населбите ќе го оптоварат градот, дали и колку ќе го зголемат загадувањето... Надлежните институции упорно молчат за сето тоа. Се' што кажа Владата беше дека ќе бидат луксузни, а од Министерството за транспорт и врски, кое ќе ја спроведува продажбата, не одговараат на ниедно прашање. При нарачката на плановите Министерството се води од Генералниот урбанистички план на Скопје - објасни портпаролот Драган Симоновски.

ЛОКАЦИИ

Станува збор за елитни населби, кои треба да се градат на Зајчев Рид, во Хиподром, на местото на касарните „Илинден“, „Гоце Делчев“, „Јане Сандански“ и на касарната во Бардовци. Предвидено е во населбите да живеат околу 60.000 жители. Предвидено е на местото на објектите на Министерството за одбрана да се изградат станбени згради, кафулиња и хотели. Кај „Илинден“ ќе се гради урбана населба, на местото на „Гоце Делчев“ - комерцијални објекти, а во Аеродром - станбени згради. Во Бардовци се случи отпосле државата да открие дека земјиштето - кое мислеше да го продава на странски инвеститори - одамна е денационализирано и приватно.

Поранешниот главен градски архитект Никола Велковски, во чиј мандат беше усвоен Генералниот план, вели дека на овие локации навистина е предвидена изградба, но дури откако ќе се искористат празните локации во Ново Лисиче, Јурија, местата на касарните „Илинден“ и „Гоце Делчев“, на фабриките „Треска“ и „Алумина“ и локацијата кај салата „Партизан“. Пред да почне изградбата на населбите кај Зајчев Рид и Хиподром, треба да се направи детаљна анализа дали тие навистина му се потребни на градот - предупреди Велковски.

ИНФРАСТРУКТУРА

Може да се претпостави дека постојната инфраструктура ни оддалеку не може да ги задоволи потребите на новите населби, односно на илјадниците жители во нив. Останува мистерија дали ќе има доволно струја, вода, сообраќајници... Социолозите предупредуваат дека ваквите политички планови може да ги уништат урбанистичките, односно да ги деградираат нормалното живеење и функционирање на градот.

- За десет години во Скопје ќе биде неподносливо за живеење. Една третина од населението би требало да се исели и сега, камоли кога станува збор за доселување нови жители - вели Илија Ацевски, професор по урбана социологија. Тој не знае за ниедна стручна институција што направила анализа или сериозно се занимава со оваа проблематика.Архитектите се песимисти кога станува збор за финансиските и за другите потенцијали на градската власт. Чиста утопија е да се проектираат вакви населби ако градот нема пари, а нема, да изгради инфраструктура за нив - вели Никола Велковски.Во Општина Карпош сметаат дека нема да има проблеми за Бардовци и за населбата на Зајчев Рид за во кои е планирано да се населат околу 27.000 жители. Тврдат дека ќе се гради нова инфраструктура, која нема да влијае на старата.

ГЛУПОСТ

Градските власти се загрижени дека централното подрачје ќе биде целосно блокирано. Сметаат дека прво треба да се изврши ново кроење на границите на градот, да се реши јавниот превоз - да се воведат трамвај и ефикасен такси-превоз и друго.Социологот Ацевски вели дека класификацијата „елитни“ е глупост.
- Дали тоа значи дека ќе го избираме народот кој ќе живее во хациенди и палати, дека имаме иста цена за стан како во Лондон или во Париз, а имаме десетина населби надвор од сите цивилизациски норми? Да не зборуваме дека веќе имаме елитни населби со дивоградби, кои никој не ги урива - вели тој.

Архитектите објаснуваат дека во центарот на големите градови се згради на компании, администрација и слично. Кај нас ќе се случи во центарот на Скопје и блиските населби да живеат посиромашните жители.Што се однесува до загадувањето, сите се речиси едногласни дека е можна катастрофа. Особено во градското јадро поради замислата на Владата тешко да го оштети Водно со најавата за изградба на пат за Сончев град во Сопиште.

- Скопската котлина не е погодна за мегаградби, бидејќи го спречуваат струењето на воздухот. Ова што се прави сега, згуснувањето на централното подрачје, ќе доведе до природно задушување. Од тоа ќе може да избегаат само тие што имаат пари - објаснува социологот Ацевски.

ИНФО-Премногу население

Никој не знае колку точно луѓе ќе живеат во населбите. Социолозите сметаат дека од главниот град треба да се исели една третина од населението, а не да се доселуваат илјадници жители. Со сегашниот буџет на Градот, изградбата на силна инфраструктура за новите населби е невозможна. Градските власти сметаа дека Скопје би можело да ги издржи новите жители само со нова територијална поделба.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=7363C2EE72457346A04E98A2F9527875


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 01-Dec-2008 at 10:02
Во Гевгелија се изработува урбанистички план за изградба на стопанско-деловни објекти надвор од градот

Гевгелија, 30 ноември (МИА) - Во општина Гевгелија во тек е изработка на урбанистички план наменет за ненаселените места надвор од градот за изградба на стопанско-деловни капацитети.

Поради зголемениот интерес на стопанствениците и инвеститорите, наместо првично планираните 20 хектари, новата стопанска зона ќе зафаќа простор од вкупно 40 хектари.

Со општинските урбанистички планови кои се во фаза на изработка се предвидува и изградба на катна гаража во центарот на градот. Предвидени се и локации за нови бензински пумпи, трговски центар на словенски „Туш“, како и колективни стамбени објекти.

Од секторот за урбанизам велат дека приоритет во изработката на плановите се дава на спортско-рекреативниот ценатр кај поранешната касарна на Армијата на Република Македонија, каде се предвидени локации за четири тениски игралишта.Edited by La Linea - 28-Jun-2009 at 00:40
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 23-Feb-2009 at 20:36
Оваа година стекува важноста на Генералниот урбанистички план за град Битола
Понеделник, 23 Февруари 2009 17:01
MAJA%20gup%20sl%20003

...oна што се смета за најбитно за новиот Генерален урбанистички план е да се вметне касарната која досега беше воен објект. За 3 касарни се чека постапка од Уставниот суд дали може да се обележи само со текстуален дел.

-Дали може само со текстуален дел да се измени односно да се доделат касарните и директно да се оди со ДУП, зборуваме за делот кај касарната. Независно од ова потоа кога ќе го правиме ГУП ќе го вметнеме и тој дел, бидејќи ако правиме измена и дополнување на ГУП ќе требаат 6-7 месеци, па ДУП уште толку , догодина касарната да не може ништо да се интервенира во неа. Затоа, ако помине ова на Уставен суд за Илинден како пример, тогаш ние имаме ветување од Министерството дека и битолската и прилепската касарна ќе бидат доделени на ист начин каде што ќе може веднаш да се интервенира само со изработка на ДУП, вели Стојчев.

Важноста на Генералните урбанистички планови е 10 години.


http://tera.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=4415&Itemid=106


Edited by La Linea - 28-Jun-2009 at 00:43
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 21-May-2009 at 20:00
Предлог ДУП за касарната
Четврток, 21 Мај 2009 17:14

MAJA%20kasarna%20sl%20001

Касарната во Битола е со најспецифична локација од сите останати во другите градови, во центарот на градот и затоа не може да служи за секаква намена, вели градоначалникот.

-Нашата касарна има перфектна позиција и во тој дел ние нема да дозволиме такво нешто. Веќе подготвуваме предлог детален урбанистички план со кој што ќе кажеме каде во кој дел што би можело да биде. Се разбира дека тоа е процес, ќе оди на анкета, ќе има дополнувања, ќе има и трибини, но главното е што досега нема едно решение за сите касарни во сите општини во Македонија, рече градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески.

За сите касарни, како и за битолската се уште не се дефинирани одлуки што ќе се случува со нив. А постојат неколку решенија.

-Можеби ќе се случи дел од касарната да се даде на еден начин, а друг дел на друг начин. Или можеби ќе се случи да се даде на општините дел, а дел да остане на државата. Или пак ќе се оди парцијално. Мене ми е жал што долго трае, но во секој случај не зависи само од нас овој проблем, рече Талески.

MAJA%20kasarna%20taleski

Објектот е на Министерството за одбрана, но целата ситуација не зависела од него.

-Министерството може на некој начин да го актуелизира овој проблем, но одлуката што ќе биде дефинитивно не е на министерството. Едноставно, тоа е само во нивна надлежност бидејќи армијата нема веќе капацитет тоа да го одржува. Бараме интензивно тоа да се реши. Ако биде во наша надлежност, ние ќе поставиме и стражарски служби и тој простор ќе го уредиме, рече Талески.

Планот ќе го достават до Владата.

MAJA%20kasarna%20sl%20002

-Она што го видов во првиот дел од предлог деталниот урбанистички план, се работи за еден голем комплекс. Тоа ќе биде како еден мал град. Таму има предвидено делови за студентски град, има делови за домување, за згради, хотели, гоелми маркети, плоштад, фонтана, паркови, дислокација на дел од полицијата и противпожарната единица. Мислам дека тоа е едно место коешто навистина треба многу внимателно да се среди урбанистички, рече градоначалникот.

Министерството за транспорт и врски покрај неколкуте детални урбанистички планови, го финансира и овај за касарната.Тера
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 12-Jun-2009 at 00:08
Малку подетално....
Ќе се дозволи пренамена на касарните

Измените на Законот за просторно планирање овозможуваат секој граѓанин да побара измена на ДУП

Билјана Ангеловска

Просторот во касарните што нема да го користи Министерството за одбрана во иднина ќе може да се пренамени. Измените на Законот за просторно и урбанистичко планирање овозможуваат земјиштето на касарните да биде планирано за намени сосем поразлични од досегашните и тоа само со промена на деталниот урбанистички план, без притоа да се чепка во генералните планови. Ова беше речено на вчерашната прес-конференција, на која министерот за транспорт, Миле Јанакиески, ги презентираше предложените измени на постојниот Закон за просторно и урбанистичко планирање. Притоа, тој не одговори дали касарната „Илинден“ во Скопје наскоро ќе биде пренаменета за резиденцијален објект, туку само потврди дека дел од неа ќе биде пренаменет, а дел ќе остане за потребите на Одбраната.

Со предложените измени на Законот во иднина секој граѓанин ќе може да поведува иницијатива за изменување или дополнување на кој било урбанистички план. Тоа значи дека граѓаните ќе можат да побараат промена на некој ДУП од општината, која пак ќе има обврска да одговори на секоја поведена иницијатива. Доколку ја прифати, тогаш општината мора во рок од три месеци да ја почне постапката за измена на планот. Во случај да не се одговори на поднесената иницијатива или, пак, ако таа се прифати, а постапката не почне во предвидениот рок, одговорното лице во општината ќе биде казнето со глоба од 3.000 до 5.000 евра.

Јанакиески појасни дека со измените максимално се поедноставува постапката за урбанистичкото планирање на просторот. Изработката или измените на деталните планови во иднина ќе се прават многу побрзо и поедноставно, бидејќи за нив ќе се бара мислење од специјална комисија што ќе се формира од градоначалниците на општините и на Градот Скопје. Тоа значи дека веќе нема да се чека на изјаснување од Министерството, па повторно да се враќа во советот на општината.

Измените, меѓу другото, ќе придонесат и за поголема независност на општините во самата постапка на донесување на планската документација, како и за поефикасна децентрализација. Во таа насока прв пат и Скопје ќе добие свој просторен план, според кој главниот град ќе се развива урбанистички.

„Заради поефикасно уредување на просторот, се воведуваат два нови инструмента во планирањето, државна и локална урбанистичка планска документација. Со локалната планска документација се овозможува општините самостојно да го уредуваат просторот, без учество на централната државна власт во постапката“, рече Јанакиески.

Тој појасни дека со предложените измени се пропишуваат максимални дозволени вредности на урбанистичките параметри за изграденост на градежните парцели. Со нив, законски се одредува дури 70 проценти од парцелата да биде градежно изградена, односно во градежен простор, а максималната висина на градбите наменети за домување да биде 10,2 метра. Висината на станбена зграда, пак, треба да изнесува најмалку 25 метри доколку е на градежна површина од 500 до 1.000 квадрати, додека за поголема површина, зградата треба да биде висока најмалку 30 метри.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=5A74ECDF2F2EDC4298D080368A3531D9

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 19-Jun-2009 at 18:49

Осум касарни ја менуваат командата

Миомир Серафиновиќ Коментари (0)   
19.06.2009 19:21
 

 

Околу 400 хектари земјиште во 8 воени касарни ќе бидат преземени од локалните власти за економски развој, велат за А1 во Министерството за одбрана.

Освен во Струмица, касарните во Гевгелија, Битола, Дебар, Дојран, Охрид но и делови од двете скопски касарни Илинден и Гоце Делчев во населбата Аеродром - ја менуваат командата - сега се во рацете на локалната власт.

Но иако со нив ќе работат општините, сопственоста врз земјиштето останува во државни раце.

Планот е прво да се изменат генералните урбанистички планови, а потоа и да се донесат детални урбанистички планови за намена на тој простор.

 

 

Владејачката ВМРО-дпмне повика плановите да со носат врз основа на потребите на граѓаните и по организирани дебати со нив.

Најмногу од сите општини ќе се „офајди“ Битола, бидејќи тамошната касарна има 240 хектари.

Но голема е и вредноста на 70-те хектари или 700 илјади квадратни метри во скопската касарна Илинден кои ќе се пренаменат од воена во развојна цел. Тоа е само дел од касарната. Интересно е што се наоѓа во Карпош - единствената општина со опозиционен градоначалник во Скопје.

За ова земјиште за кое веќе и порано се најавуваше изградба на модерни нови населби - ингеренции за деталните урбанистички планови има општина Карпош, а генералниот урбанистички план го носи градот Скопје. А тоа земјиште уште сега има голема вредност.

Ивана Салтировска - web новинар

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=110282

Имаше за ова уште пред некој ден, ја предадоа веќе струмичката, другите за некое време ќе ги предадат. Што се однесува до битолската, тој дел е огромен, касарната е навистина многу голема. Цела работа е што оди до Тумбе Кафе, каде што има и складиште за оружје во ридот. Што ли мислат да го прават тоа, не знам... Инаку има 5-6 тенка на Тумбе кафе, 1 хеликоптер и 2 авиони за украс, па дали ќе си ги земат нив, и тоа не знам. Знам само дека сместија неколку факултети во бараките на војската, и сега тој дел џабе е окупиран од субстандардни објекти, кога тој е еден од најубавите делови на градот. Почнаа со идеи за ДУП за тој дел од општина Битола, и онака треба да се промени ГУП за година две, па ќе бидне нешто и со касарната. 240 хектари се многу, а касарната е вдолж скоро цела Партизанска, значи ќе биде интересна за повисоки згради.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 21-Jun-2009 at 15:37

МИНИСТЕРОТ КОЊАНОВСКИ И ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ТАЛЕСКИ ВО ОБИКОЛКА НА БИТОЛСКАТА КАСАРНА

Министерот за одбрана Зоран Коњановски заедно со битолскиот градоначалник Владимир Талески, денеска беа во обиколка на касарната „Стив Наумов“ во овој град и ги разгледаа можностите за нејзина преадаптација и ставање во функција на локалната самоуправа.

Министерот Коњановски потенцира дека пред околу седум месеци се започнати анализите за реализација на проектот „Старите касарни за нов развој – Владата за граѓаните“. Овој проект, подвлече тој, ќе значи инвестирање за Битола и можност на оваа прекрасна територија од градот со површина од околу 240 хектари да доживее ренесанса, да се градат нови објекти значајни за граѓаните, но и за државата.

- Ние немаме декларирана опасност од кој било од соседите, ние имаме јасни насоки како ќе се развива армијата и на кои делови од државата, а со цел бранење на сувернитетот. Исто така сакаме да одговориме на глобалниот светски поредок преку НАТО. Значи немаме никаква опасност од некој сосед за да декларираме армија на тој дел од државата, затоа нашата стратегија е секаде каде што можат да се отстапат касарните да се отстапат и затоа добро е што касарната ќе има пофункционална намена, изјави министерот за одбрана Зоран Коњановски, на средбата со новинарите што се одржа во касарната „Стив Наумов“ во Битола.

Градоначалникот на Битола Владимир Талески потврди дека општината има јасна визија за облагородување на просторот и ставање во функција на локалната самоуправа, но и на други институции кои ќе имаат потреба од простор.

- Веќе имаме предлог детален урбанистички план со кој предвидуваме изградба на ексклузивни станбени објекти, трговски центри, хотели, бензинска пумпа, училиште, градинка, црква. Голем дел ќе отстапиме на битолскиот универзитет за да се изгради студентски град, најави денеска градоначалникот Владимир Талески.

Според хроничарите, сегашниот простор на касарната под познатото битолско Тумбе кафе и околината отсекогаш бил воена локација, место за стационирање и вежбовни активности и ова е прв чекор оваа зона да биде во функција на цивилниот сектор.

Проектот „Старите касарни за нов развој - Владата за граѓаните“ ќе се реализира систематски и чекор по чекор со решавање на евентуални проблеми со сопственоста на одредени парцели, со урбанистичка поткрепа како и со утврдени проекти од заинтересираните субјекти, беше предочено за време на денешната обиколка на касарната „Стив Наумов“ што во Битола ја реализираа министерот за одбрана Зоран Коњановски и градоначалникот Владимир Талески.


http://sitel.com.mk/?ItemID=D3A2B79F1FC3914CBB8C445084AF3546

Еве први поконкретни податоци за што се планира да се гради.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5365
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 23-Jun-2009 at 17:19
Советничко прашање за касарната
Вторник, 23 Јуни 2009 17:59

slika%20milevski

Советникот од ЛДП, Горан Милевски постави советничко прашање за касарната.

-Треба, тоа е став и на ВМРО ДПМНЕ и сметам дека треба да почитувате дека секаде каде што се вратат касарните, градоначалниците треба да отворат јавни дебати, да дадат предлози, исто така да се вклучи стручната јавност и сите политички партии. Истиот став го имаме и ние од ЛДП и сметам дека ова е голема и важна работа за Битола и треба да се отворе ден или недела на идеи каде граѓаните ќе дадат идеи што сметаат дека таму треба да има. Сите ние како политички субјекти да ги разгледаме и она што мислиме дека е најреално и издржано да го внесеме во тој ДУП. Сметам дека не е во ред само една личност или еден тим околу градоначалникот да прави ДУП бидејќи се работи за развојот на градот. Добар ви е предлогот за дислокација на јавните претпријатија, но имаме и други предлози, како на пример саемски простор. Зошто да не земи дел општината, ние како советници немаме свои простории, пратениците немаат свои простории, има низа предлози кои мислам ќе бидат корисни од граѓаните, рече Милевски на вчерашната седница на Советот на Општина Битола.

slika%20gradonacalnik

-Се разбира дека секоја сугестија е добредојдена, сега ги договараме предлозите ништо не е дефинирано, се разбира дека се што ќе се случува ќе биде многу транспарентно и нас ни требаат предлозите. Не само анкета ќе барамедиректно сугестии од граѓани, од НВО, од архитекти. Стигаат и понатаму предлози. Оваа основа што е сега може да се корегира. Доколку е прифатлива од Министерството за транспорт и врски и за Владата тогаш одиме со следните фази. Дилема на локалната самоуправа и Владата, јас предложив сите јавни површини да ги доделат на општинта и целата инфраструктура да се додели на општината. Зашто четири згради кои ќе ги добие Универзитетот ќе биде одговорен за четири објекти а за другата површина кој ќе биде одговорен? Идеална позиција, до која убеден сум дека тешко ќе дојдеме би била и објектите и земјиштето да се префрли на општините, иако општините ќе добијат поголема одговорност, одговори градоначалникот на Општина Битола Владимир Талески.http://tera.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=9345&Itemid=106

Ова со касарните сè ми се чини дека ќе го зафркнат... Се наоѓа веднаш до стадионот, до спортската сала, до новото фудбалско игралиште од владата, до местото каде што ќе биде новиот базен... Ако не го направат некако спортски комплекс едното ќоше на касарната (каде што веќе има голем фудбалски терен), тогаш навистина ќе го зафркнат. Другиот крај на касарната е сега со факултети, а во средината останува простор за многу работи.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.