build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проект „Старите касарни за нов развој“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Jun-2009 at 11:06
Еве еден проект што го најдов по нет за развој на касарната Илинден...
Located to the northwest of Skopje, Macedonia’s capital city, this 127 hectare site is bounded by a major motorway to the west, the river to the south, a new bypass road to the north, and existing settlements to the east. The site slopes from two major hills in the south to a relatively flat area in the north, which provides excellent views for the hilltop neighborhoods. In order to purchase the land, the client was required by the Macedonian Government to demonstrate what he intended to build on the site. A four day mini-charrette was conducted to explore a variety of options.

The result was a mixed-use proposal, with big-box retail in the northwest sector located at the junction of the bypass road and the motorway, an office park to the northeast along the bypass, and housing to the south nearest the city center. The housing is designed as two hilltop villages, the largest containing a small commercial center of shops and businesses that provide residents with their daily needs (bakery, butcher, café, restaurant, etc.). An 18-hole golf course is located between these areas and serves to unite them into one unique community. As planned, the mixed-use project will demonstrate an intelligent approach to urban expansion.

After presenting the material to city’s authorities, the client was awarded permission to purchase and develop the property. Presently, the official Development Plan is being produced by the authorities on the basis of this proposal. It is foreseen that once the land purchase is completed, a full charrette will be held to design the property in detail.

www.dpz.com


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Jun-2009 at 14:00
Одличен концепт за развој на просторот на касарната Илинден (иако ми е криво за касарната). Ми се допаѓа што планира голема зелена површина која ќе биде функционална во вид на голф терени - локацијата е добра за такво нешто во иднина. Мислам би било фино во делот за домување да се предвидат и мали луксузни колективни објекти, во стил на оние што Соравија ги планира за Олимписко Село. Тоа особено ми прави логика по јужната граница на опфатот,

Локацијава има потенцијал во одредена мерка да му парира на Водно  Cheers
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 24-Jun-2009 at 19:32
taman akvaduktot ke dobie vistinski izgled, bi bilo ubavo malku da go podiztrazat i rekontruirat
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 24-Jun-2009 at 19:52
Тоа е работа на Министерството за култура. Овие само ќе мора да се придржуваат до Законот за заштита на културното наследство. А баше ме интересира што планираат со аквадуктот и каква улога ќе има во тој околината, т.е. како ја прилагодиле околината на аквадуктот?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 25-Jun-2009 at 02:02

Се продава половина касарна „Илинден“

На меѓународен оглас до крајот на годинава ќе бидат огласени 45 отсто од површината на скопската касарна „Илинден“, најави вчера премиерот Никола Груевски, кој ја посети касарната. Продажбата е дел од владиниот проект „Старите касарни за нов развој“, со кој ќе бидат пренаменети и касарните во Струмица, Битола, Гевгелија, Охрид, Дојран и во Дебар и делови од скопската „Гоце Делчев“.

Касарните и' се отстапуваат на локалната самоуправа, која преку детаљни урбанистички планови треба да го осмисли и пренамени просторот. Премиерот Груевски, заменик-министерот за одбрана Емил Димитриев и градоначалникот на Скопје Коце Трајановски вчера ја посетија „Илинден“ и објавија дека до објавувањето на огласот треба да се осмисли што и каде ќе се гради. Според Груевски, изградбата во сите касарни ќе почне до крајот на 2010 година.

- Добро е тој вишок простор да се стави во функција на економскиот развој. Касарната е блиску до центарот и е одлично место за градба и привлечно место за инвеститорите. Тоа ќе донесе многу инвестиции, градби и раздвижување на економијата и градежништвото. Се работи за атрактивен проект, за кој, верувам, ќе промени многу работи и ќе донесе многу приходи - и за општината Карпош и малку за државниот буџет - рече Груевски.

Владата и Министерството за транспорт и врски в петок ќе им ги претстават касарните на стотина домашни и странски инвеститори, од кои очекуваат мислења за пренамена на просторот.Со стратегискиот одбранбен преглед, донесен во 2003 година, АРМ прогласи за непотребни 611 објекти, вклучувајќи и 12 касарни, со вкупна проценета вредност од 53,1 милиони евра.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=0FD053C9D779C24D9899DDB7332D80F5

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 25-Jun-2009 at 02:05
Мислам дека воопшто не треба да се брза со распродажба на касарниве. Општините во недостатопк од средтва ова ќче им дојде како ќец на десетка моментално, но на долг рок е штета. Ај што ќе се распродадата, него ќе се распродадат по блиски луѓе за поефтини цени па ќе се направи дупла штета, ем ќе ги земат луѓе пто нема квалитетно да ги работат, ане некои сериозни инвеститори, а од друга страна па ни општините нема некои големи пари да извадат. Така да ќе видиме пропаст на голем дел од плановите за организирани населби кога ќе дојдат "темните облаци" над овие објекти.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 25-Jun-2009 at 11:11
Што треба да значи тоа дека се продава 45% од просторот? Остатокот ќе се сочува или само ќе го продаваат во друг наврат??? Ако е првото во ред, но ако е второто не ми се допаѓа. Мислам дека е најдобро целиот простор да се развива интегрирано под една палка, како на пример што е планот на DPZ.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 25-Jun-2009 at 17:53
@La linea vidi vo slikata kaj proektot se gleda ubavo kako ke bide okolinata na akvaduktot mene bas mi se dopaga )
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 25-Jun-2009 at 18:01
Абе све тоа убаво што ќе се уреди просторот околу аквадуктот, само што проблем е што ќе е уреди пола простор. зашто не би се идело со населбава комплетно до Словенечка, малку ме буни тоа. Крај крајева ова е само еден поодамнешен проект и не никакво конечно решение.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 25-Jun-2009 at 18:16


Па проектот што го постираше ти и на кој се повикува митатос е за целиот простор. Северната граница на опфатот е токму Булевар Словенија.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-Jun-2009 at 18:26
Не е словенечка него е Серава границата кај аквадуктот. Не ми е логично зашто не би била Словенечка и тука граница. зашто е тој џеб?!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 25-Jun-2009 at 18:36
ааа само за кај аквадуктот си викал

Епа нема никаква смисла да го опколиш аквадуктот со куќи, "big-box retail" или нешто слично. Со оглед на тоа што се работи за нова населба, мислам најдобро е токму вака градбите да се на дистанца од него, иако се работи за голем простор. Нека уредат убав парк на тоа место во правец на туристичкиот момент што го носи аквадуктот.


Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 28-Jun-2009 at 00:35

Се чекаат инвеститори за касарните

Во рок од 15 дена инвеститорите до Агенцијата за просторно планирање и Министерството за транспорт и врски треба да достават конкретни предлози и сугестии за соодветна урбанизација на просторот на касарните, кои поради трансформација на АРМ веќе не се во употреба. Предлог-проектите ќе бидат дадени на разгледување на општинските совети и по сумирањето на сите идеи и предлози ќе се направи финален концепт. По ова ќе следи отпочнување на постапката за урбанизација, кои треба да траат околу три месеци, а според првичните проценки идните инвеститори би започнале со пренамена на касарните за околу една година.

На вчерашната промоција на која беа презентирани касарните и просторот за кои се планира пренамена присуствуваа претставници на стопанските комори, како и голем број домашни и странски инвеститори. Пред заинтересираните поодделно беше претставена секоја касарна со податоци за колкаво земјиште се работи, неговата поставеност, оддалеченоста од градовите, како и нивната сегашна инфраструктурна и сообраќајна поврзаност. Проектот кој произлегува од владината стратегија ќе овозможи со промена на деталните урбанистички планови, земјиштето на касарните, како и објектите да добијат намена кои ќе бидат во функција на граѓаните.

„Со оглед на фактот дека станува збор за локации кои се и инфраструктурно уредени и сообраќајно поврзани, многу брзо би можеле да бидат адаптирани. Во моментов голем дел од касарните се дел од ГУП како сиви зони, меѓутоа, во наредниот период можат да се пренаменат според барањата на инвеститорите во соработка со локалната самоуправа“, истакна пред заинтересираните инвеститори министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. Тој истакна дека во оваа прва фаза на пренамена се вклучени касарните во Скопје, Битола, Охрид, Струмица, Гевгелија, Дебар и во Дојран, а домашните и странските инвеститори ќе имаат еднаков третман при конкурирањето.

Министерот за одбрана Зоран Коњановски истакна дека овој проект почнал уште пред седум месеци кога започнало разгледувањето како касарните да се стават во функција на граѓаните.

„Реализацијата на проектот ќе им помогне на општините во надминувањето на просторот, со кој се соочуваат подолго време за обезбедување слободни локации за градба. Во прашање се стотици хектари каде што можат да се изградат училишта, градинки, станови, трговски центри, домови за стари лица и друго“, истакна министерот Коњановски. (Св.У.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=5627775BD3D6774DAF6FBC19BAD2F73E
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 28-Jun-2009 at 01:21

Еднаков третман за инвеститорите на објавите за пренамена на касарните, најавува министерот Јанакиески

Скопје, 26 јуни (МИА) - Домашните и странските инвеститори ќе имаат еднаков третман за учество на објавите за продажба на локациите од касарните во државата кои во наредниот период ќе се урбанизираат, најави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески на денешната презентација на проектот „Старите касарни за нов развој - Владата во функција на граѓаните“.

Јанакиески на презентацијата пред учесниците истакна дека со проектот ќе се овозможи со промена на деталните урбанистички планови земјиштето на касарните во седум града делумно или целосно да се пренамени што ќе резултира со бројни инвестиции. Со тоа, наведе министерот за транспорт, ќе се создаде можност за изградба на објекти со комерцијално-деловна намена како што се трговски центри, хотели и јавни објекти, односно катни гаражи, образовни и здравствени институции, но и објекти за колективно и индивидуално домување.

Во првата фаза од проектот се отстапуваат локации во касарните во Скопје, Битола, Охрид, Струмица, Гевгелија, Дебар и Дојран. Сите се инфраструктурно уредени со пристап до водоводна, канализациска и електрична мрежа, и сообраќајно поврзани со регионални патишта, истакна Јанакиески, оценувајќи ги како атрактивни локации и знајачни за економскиот развој на државата.

Тој појасни дека голем дел од касарните се дел од генералните урбанистички планови како сиви зони, но во иднина со изработка на детални урбанистички планови ќе се пренаменуваат според барањата на инвеститорите.

Според Јанакиески, покрај атрактивните локации во касарните во државата, потенцијалните инвеститори во нив имаат можности за поволен пакет-даноци.

Министерот за одбрана Зоран Коњановски истакна дека овој проект се става во функција на економскиот и локалниот развој секоја педа расположлив простор во касарните. Реализацијата на проектот ќе им помогне на општините во надминување на просторот со кој се соочуваат подолго време за обезбедување слободни локации за градба.

Според најавите од презентацијата, заинтересираните стопанственици како и градоначаниците на општините до Агенцијата за просторно планирање и Министерството за транспорт и врски треба да достават свои предлози за најсоодветната намена на локациите од касарните што ќе се урбанизираат. Со сумирање на сите идеи и предлози ќе се направи финален концепт по што ќе следи почнување на постапките за урбанизација кои Министерството за транспорт очекува да траат околу три месеци. Првичните прогнози се дека идните инвеститори во пренаменетите локации во касарните би добиле можност за стопанисување за една година. Брзината на урбанизацијата пред се ќе зависи од ефикасноста на администрацијата во општините каде се наоѓаат касарните/


http://www.mia.com.mk/default.aspx?vId=65719759&lId=1&pmId=504


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Jun-2009 at 11:51
Ne mozem da razberem eve kasarnive ke se dadat na lokalnite vlasti,a dali ke se izgradat novi kasarni za vojskata?? ili na makedonija ne i treba vojska vekeBig%20smile
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Jun-2009 at 11:58
Драган, времињата се сменети, армијата сега е организирана сосема поинаку и со помалку персонал, па многу од старите касарни се непотребни. Порано се работело со голем број регрути и со гарнизони. Денеска имаме помала професионална армија која нели треба да е многу помобилна и поефикасна.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4665
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 28-Jun-2009 at 12:36
Не сум многу во тек со армијата, но од што имам слушано знам дека само касарните во Кичево и Велес се моментално отворени, и веројатно некоја во Скопје - не знам колку има во Скопје. Можно е да има уште една во источна Македонија, ама не сум сигурен. Знам само дека во Кичево се професионални војници, а во Велес ги испраќаат доброволците кои се пријавуваат за војска, меѓутоа тоа ќе биде до крајот на годината, а после нема повеќе ни доброволци, само професионалнци.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 16-Sep-2009 at 18:58
Вест за најавените амбасади на Русија и Кина да регистрираме и во оваа нишка.

Оваа вест носи и податок за површината која би се доделила - еден и пол хектар за руската и еден хектар за кинеската амбасада. Не е баш ко за америчката, но во секој случај замашно.

ПРОСТОРОТ НА КАСАРНАТА „ИЛИНДЕН“ ПРИВЛЕЧЕН ЗА ДВЕ АМБАСАДИ
Русите и Кинезите сакаат место до Американците

Руската и кинеската амбасада побарале од македонската влада да се преселат на локации во рамките на поранешната касарна „Илинден“. Како што потврдија службите од Општина Бутел, ова стои во заклучокот кој бил донесен на владина седница на крајот од август, а вчера се најде како иницијатива пред советниците на Општината. Со тоа амбасадите на овие две светски велесили ќе се сместат спроти Амбасадата на САД, која се наоѓа на тврдината Кале. Според надлежните од Секторот за урбанизам на Бутел, во дописот од Владата пишува дека амбасадите на Русија и на НР Кина побарале да се сместат на земјиштето на кое порано беше касарната „Илинден“. Затоа Владата поднела иницијатива до Општината за изработка на детален урбанистички план за дел од локалитетот касарна „Илинден“, кој припаѓа под општина Бутел. Во планот, кој ќе го работи Агенцијата за просторно планирање, треба да се вцртаат парцели за двете амбасади. Оваа иницијатива вчера ја усвоија советниците на Бутел. - Два дела од земјиштето се под општина Бутел, останатиот дел е под Карпош, а мал дел е под Чаир. Агенцијата за просторно планирање ќе ги изработи деталните урбанистички планови, а ние и Општина Карпош треба да ги усвоиме и“објаснија надлежните од Секторот за урбанизам пред советниците. Според нив, Агенцијата има рок до 28 овој месец да го направи деталниот урбанистички план за делот од касарната што припаѓа под Бутел. Целиот простор на касарната е определен со булеварите Босна и Херцеговина и Словенија, фабриката „Типо“ и реката Серава. Во Бутел влегува задниот двор на касарната, поточно два дела кои ги дели аквадукт. Од Општина Карпош, пак, велат дека во допис од Владата, што тие го добиле, стои дека се бара да им се доделат по 1,5 хектари на руската амбасада и еден хектар на кинеската амбасада, а на Агенцијата и бил даден рок до 20 август да го изработи планот. Од Владата ни потврдија дека бил донесен заклучок за касарната „Илинден“ на една од нивните седници. - Дадена е насока Агенцијата за просторно планирање при изработка на ДУП за касарната „Илинден“ да ги вцрта и амбасадите на Русија и на Кина. По изработката на планот, дадени им се насоки на општините во најкус можен рок да ги усвојат и“вели Мартин Мартиновски, портпарол на Владата. Не добивме повеќе информации за тоа зошто амбасадите ја побарале токму таа локација. За барањето на Владата не беа запознаени во Министерството за надворешни работи. Оттаму велат дека ниту една амбасада не може да бара сместување додека не се реши прво намената на просторот на касарната, односно не се донесат генерален и детален урбанистички план. Во Град Скопје, каде што во моментот тече процедурата за измени и дополнувања на генералниот урбанистички план, велат дека не добиле барање од Владата за мислење во врска со можни пренамени на просторот во касарната „Илинден“. На јавната дебата за ГУП, која лани се организираше во Градското собрание, се спомнуваше дека на ова земјиште ќе никне станбена населба во која би живееле околу 30.000 луѓе. Освен Амбасадата на САД, на атрактивни локации во Скопје, поточно во рамките на Олимпиското село на Водно, треба да се сместат и француската, англиската и турската амбасада.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1815&ArticleID=121949
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 17-Sep-2009 at 16:15
Kako so prethodnata taka i so ovaa vest

И холандската амбасада бара нова локација

Амбасадата на Кина побарала хектар земјиште, а руската амбасада еден и пол хектар во касарната „Илинден“


И амбасадата на Кралството Холандија по примерот на амбасадите на Кина и Русија, кои ќе градат објекти во просторот на касарната „Илинден“, побарала од Министерството за транспорт и врски да им додели нова локација за сместување, велат во ресорното министерство. Ова го отвора прашањето дали дел од касарната „Илинден“ ќе стане резиденција на повеќе дипломатски претставништва во земјата или само двете светски сили ќе имаат привилегија на таа стратегиска позиција да изградат свои амбасади...


http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=13&PID=47494#47494
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Oct-2009 at 23:59

Што ќе се гради на патот Виа игнација

Археолози тврдат дека просторот на касарната крие остатоци од доцната антика и средниот век

БИТОЛА - Локалната власт во Битола крои големи планови за трансформација на поранешната битолска касарна. Министерството за одбрана и' го препушти целиот имот на површина од 240 хектари на располагање на Општината. Советот на Битола ја изгласа одлуката за почнување постапка за пристапување кон изработка на урбанистички план за касарната и за донесување детален урбанистички план. Меѓутоа, никој од Општината досега не побара просторот на касарната археолошки да биде испитан иако тоа е законска обврска.

Од Управата за културно наследство велат дека има процедури кои не можат да се заобиколат. Општината или инвеститорите на градбата пред да се фатат за лопатата ќе мора да побараат одобрение од Управата, дотолку повеќе што претпоставките велат дека на оваа локација поминува римскиот пат Виа игнација.

Малкумина археолози досега успеале да влезат низ војничките капии и да копнат на земјиштето зад воените ѕидишта. Еден од нив е битолскиот археолог Стевче Тодоровски, кој апелира да се направат археолошки испитувања пред да допре градежната механизација до теренот. Ова е особено затоа што касарната се наоѓа во непосредна близина на античкиот локалитет Хераклеја Линкестис, а никогаш досега не била откриена.

„Во 2002 година, кога со дозвола на АРМ и во придружба на војник ја посетив касарната, забележав ископани ровови од вежбовни активности во кои имаше керамика од доцната антика и средниот век. Токму во делот на касарната, според сите претпоставки, има и делови од патот Виа игнација, особено онаа зона што гравитира кај јужните ридови, во непосредна близина на Хераклеја Линкестис. На Тумбе-кафе или, како што го среќаваме во литературата, Тумбе-Ки или Александров Рид, при поставување на канделабрите се појавија остатоци од надгробна конструкција и тоа во огромен број. Тоа покажува дека таму има делови од античката некропола што е поврзана со Хераклеја“, заклучува Стевче Тодоровски, доктор по археологија. Тој потсетува дека голем дел од европските држави се заинтресирани да инвестираат во откривањето и ревитализирањето на патот Виа игнација, како една од најатрактивните туристички понуди на стариот континент. Евентуалното откривање на римскиот пат на теренот на поранешната касарна би можело да се постави како музеј на отворено, меѓу новите градби на овој простор.

Но, наспроти законската обврска и апелите на археолозите, никој досега не се обратил до Управата за заштита на културното наследство за археолошки ископувања на просторот на касарната, потврдуваат од оваа институција. „Се' уште не е доставена информација за да постапиме. Процедурата е таа, градот или иницијаторите за изградба ќе мора да се обратат до нас и да побараат мислење“, вели Паско Кузман, директор на Управата. Тој вели дека се' уште нема цврсти докази дека на просторот на поранешната касарна поминува патот Виа игнација.

„Можеме да направиме пробни сонди на одредени места на тој простор и ако наидеме на конкретни наоди, ќе ги стопираме работите. Ако не, ќе дозволиме градот да се развива. Не можеме на сметка на старите цивилизации да ги попречуваме луѓето во функционирањето на животот“, дополни Кузман.

Откако Министерството за одбрана одлучи да не го користи имотот на битолската касарна каде што речиси три години нема војска, локалната власт планира да подигне мал град. Таму, покрај колективни згради и плацеви за луксузни куќи, ќе има училиште, универзитет, трговски центри и црква. Касарната е на атрактивна локација, покрај најфреквентната сообраќајница „Партизанска“, веднаш до Тумбе-кафе и до Градското шеталиште.

„Предвиден е универзитет, полициска станица, противпожарна служба. Потоа има простор за трговски центри и за објекти за домување, градинка и црква, се' до горниот дел под Тумбе-кафе. Оттука кон врвот ќе има исклучително атрактивна локација“, најави битолскиот градоначалник Владимир Талески откако ги доби клучевите од касарната.

Според познавачите на приликите, нема да биде проблем само ако се заобиколат археолошките ископувања. Пропуст ќе се направи и ако се дозволи уривање на дел од објектите на касарната кои имаат историско, културно и архитектонско значење не само за Битола, туку и за државата.

Особено објектот наречен барутана или познатото битолско џепане, сместено на ридот на Тумбе-кафе. Археологот Тодоровски напоменува дека објектот е со правоаголна форма и димензии од 120 на 45 метри изграден во турскиот период.

Според кратката историја од битолскиот вилает на мајорот Мехмед Тефик, џепането е подигнато во 1876 година, иако има тврдења дека со градба се започнало уште во 1848 година. Барутаната е изградена во форма на впишан крст. Во некои записи стои дека џепането било изградено од двајца врвни мијачки мајстори од демирхисарското село Смилево. Кога завршиле со работата, валијата ја видел градбата и прашал колку чини изградбата. Мајсторите одбиле пари, велејќи „платено и преплатено е валија, за света работа пари не се земаат“. Валијата подоцна сфатил што сакале да кажат мајсторите. Откако се качил на ридот Тепсија, од спротивната страна на Битола, видел дека четирите згради се поставени во форма на крст.

Оние малкумина битолчани кои ја имаа шансата да го видат џепането однатре велат дека подземните простории, визбите се идеални за винарски визби. На ридот на Тумбе-кафе може да се направи ексклузивен ресторан кој би ги промовирал исклучиво македонските вина.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=F7533A3F2566D14DACD9D8F8EADF0268
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.