build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Проект „Старите касарни за нов развој“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lupo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2009
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote lupo Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 14-Nov-2009 at 12:37

mislam deka kaj vlezot na kasarnata Ilinden od na Vardar stranata bi bilo ubavo da se izgradat 3-5 kruzni stakleni modernisticki zgradi so po 10-15 sprata ( ke imaat edna ubava gletka kon parkot i Karpos), a ostanatiot del kon rekata Serava da bide od tipot na Soncev grad, i normalno na kratoj pokraj ulicata svo vodi za Vizbegovo da ima zgradi kako Porta Vlae so sto bi se zastitile kukite vo sredisniot del od vetrista. Ziveam vo Vlae i dosta sme zastiteni od Porta Vlae zimno vreme od ladni vetrista od Sara.Smile

A ova za ambasadive sea im teknalo na rusite i kinezite kako amerikancite i tie da gradat bazi, mn normalno da ne ostanat pokuso, i tie se sili neli?


Edited by lupo - 14-Nov-2009 at 22:48
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 23-Nov-2009 at 15:06
ЕЛИТНИ НАСЕЛБИ И ФАБРИКИ НАМЕСТО НАПУШТЕНО ВОЕНО ЗЕМЈИШТЕ
Инвеститорите навалија да купуваат касарни

Елитни населби, станбени и деловни објекти, јавни институции, факултети, студентски градови, како и производствени капацитети ќе се градат на земјиштето од девет касарни. Во општините тврдат дека постои вистинска навалица од заинтересирани инвеститори, кои го чекаат усвојувањето на урбанистичките планови, кои се однесуваат на простор од 393 хектари. Според најавите, овие планови општините треба да ги усвојат за еден месец, по што Министерството за транспорт и врски треба да се погрижи за продажбата, за напролет да почнат градежните работи. Со проектот „Стари касарни за нов развој“, Министерството за одбрана на општините им ги отстапи касарните во Битола, Охрид, Дојран, Гевгелија, Струмица, Дебар и во Гевгелија, како и делови од касарните „Илинден“ и „Гоце Делчев“ во Скопје. Се работи за атрактивни локации зашто касарните во повеќе градови се наоѓаат во нивниот центар. Од продажбата на земјиштето, 80 проценти ќе одат во буџетот на општините, додека 20 проценти ќе им припаднат на централната каса. За јавните објекти ќе се плаќаат само комуналии, кои ќе бидат утврдени во договор со општините. Дел од постојните објекти, кои се наоѓаат во добра состојба, ќе бидат задржани, а ќе биде доградена и инфраструктурната мрежа. Целта е општествен развој на општините, зголемување на инвестициите и на вработеноста и повеќе работа за градежните компании. - Има многу заинтересирани инвеститори и огромен интерес за изградба на станбени објекти. Јахија Ќемал ќе гради основно и средно училиште, а ФОН и Европскиот универзитет се заинтересирани за еден од постојните објекти во касарната. Општината пресмета дека приходот само од земјиштето во наредните неколку години ќе биде пет милиони евра и уште толку ќе се слеат од комуналии - вели Зоран Заев, градоначалник на Струмица. Една четвртина од касарната во центарот на Битола ќе му биде отстапена на образованието. Таму ќе се пресели ректоратот на универзитетот „Свети Климент Охридски“, а ќе се изгради и студентски град. - Планирана е и изградба на елитни населби, филмски град, станбени и деловни објекти. Има премногу заинтересирани инвеститори, кои чекаат да се усвои урбанистичкиот план. Во наредните четири години очекуваме концентрацијата на изградба и инвестиции да биде во Битола - вели Љупчо Стојчев, началник за урбанизам во општина Битола. Во општина Дебар, најголемиот дел од касарната, според урбанистичкиот план, ќе биде наменето за производствени капацитети од незагадувачката индустрија. - Касарната има 12 хектари, но не се сите ефективни. Од нив 1,6 хектари ќе бидат искористени за комерцијални објекти, 2,5 за јавни институции, 5,3 за производство и дистрибуција, 0,9 за зелени површини и 2,9 хектари ќе бидат наменети за изградба на инфраструктура - вели Газмет Цами, началник за урбанизам во општина Дебар. Во еден дел од касарната „Илинден“ во Скопје ќе останат војници, што според градоначалникот на општина Карпош, Стевче Јакимовски, не дозволува изградба на станбени и деловни објекти, резиденции и амбасади, како што е предвидено со планот што го подготвува државната Агенција за планирање на просторот. - Не личи зградите да гледаат во војниците. Со касарната ќе испадне да се пресече гората заради глувче. Сметам дека таа треба да се дислоцира и на целото место да се направи цела населба со трговски центри каде што ќе привлечеме познати брендови. Треба да искористиме што се наоѓаме во непосредна близина на Косово - вели Јакимовски. На општина Аеродром ќе и припадне мал дел од касарната „Гоце Делчев“, каде што со урбанистичкиот план ќе бидат предвидени околу пет станбени згради, додека останатиот дел од касарната ќе биде наменет за Воена академија.

На државата и останаа шест воени касарни

Новата структура на воените сили и укинувањето на обврската за задолжително служење војска го намали бројот на војниците, а касарните останаа неискористени и празни. Ова е причината што Министерството за одбрана, по неколку неуспешни пренамени им даде дел од касарни на општините за регионален развој. На државата и останаа касарните во Штип, Велес, Прилеп и во Тетово, како и деловите од касарните „Илинден“ и „Гоце Делчев“.

Во Охрид студентски кампус, во Дојран хотел

На просторот на касарната во Охрид се планира изградба на студентски кампус. Таму ќе бидат сместени Универзитетот за информатичка дејност, Факултетот за туризам и студентскиот дом. Во Дојран за двата хектари од касарната, општината сака да најде инвеститор за изградба на хотел.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1873&ArticleID=127195
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 01-Feb-2010 at 15:27
 
Во касарните од март ќе почнат да растат мали градови
Општините што ги добија касарните од Министерството за одбрана влегоа во мошне амбициозни проекти, кои ако се реализираат, би требало да отворат илјадници работни места
%20

Општините со нивните спектакуларни планови за изградба на фабрики, универзитети, трговски центри во отстапените касарни, ќе ја претворат државава во големо градилиште. Речиси сите општини со кои контактиравме велат дека од март ќе почнат тендерите за продажба на земјиштето во касарните. Потоа според планот, Министерството за транспорт и врски ќе ги продава објектите.

За инвестиции во касарните мошне загреани биле големи компании како „Веро“, „Тинекс“, „Агрокор“, „Делта“, „Туш“, како и градежните гиганти „Бетон“ и „Гранит“.

- Секако, дека ќе учествуваме на тендерите, но ако прават како во Скопје каде често пати се продава земјиштето по цена и до 30 отсто од вредноста на станот, ништо не правиме. Во некои места во Скопје, парцелите се продаваа по 1.200 евра за квадрат, што на крајот излегува дека станот треба да се продава по 3.000 евра за квадрат. Кој ќе плати толку? Во такви зделки можат да влезат само сомнителни фирми, како оние „Фиком“ и „Платина“ - предупредува директорот на „Бетон“, Трајко Трпевски.

На сличен начин резонираат и погоре спомнатите компании. Министерството за одбрана го интересира само становите за офицерите на АРМ, кои ќе се продаваат според привилегирани услови.

- Во моментов ги обработуваме податоците од анкетата меѓу припадниците на АРМ. Бројки засега нема да соопштуваме, но интересот е задоволителен. Врз основа на бројки и анализи ќе се градат службените станови во касарната Илинден во Скопје, како и во касарните во Тетово, Прилеп, Велес, Штип, Куманово и Кичево - вели Сашко Димов, портпарол на МО.


Нова Битола под Пелистер


Најимпресивен е планот на градот Битола, кој со касарната „Стив Наумов“, на располагање има дури 100 хектари земјиште, лоцирано под Пелистер. Од таму велат дека се при крај со изработката на Деталниот урбанистички план (ДУП), односно дека во моментов се работат заштитно - конзервативните работи.

- Очекуваме во март да почне продажбата на земјиштето, а потоа Министерството за транспорт и врски да ги објави тендерите. Маркици имаме предвидено за основно училиште, полициска станица, градинка, амбуланта, црква, станбена населба, понатаму 150 локации за куќи со парцели од 100 квадратни метри, хотел, два градски центри од кои еден ќе биде како мал ринг со плоштад и наоколу со мали дуќанчиња, а другиот дел ќе го земе универзитетот. Ќе се изградат и спортски терени, аква парк, филмско студио, ќе се зачува старата тврдина „Ќепане“, а кај стариот радар на АРМ ќе се направи кула со репетитори за телевизиите и ресторан, како и еден конгресен центар - објаснува Трајче Котевски од општината Битола, задолжен за проектот.
По Битола, многу амбициозен план има и општината Струмица која има на располагање 38 хектари.

- Завршивме со промената на ГУП (Генерален урбанистички план), во тек се измени во Деталниот урбанистички план. До март очекуваме да почне објавувањето на тендерите. Ќе се гради пензионерски дом, куќи, студентски град со образовен центар, НВО центар, потоа дневен центар за деца со посебни потреби, младински културен центар, а овде исто така ќе ги преместам комуналното претпријатие и пожарната. Ќе изградиме и црква. За станбени згради ќе има 55 локации. Можам да кажам дека интерес покажаа сите градежни компании од Струмица, „Адора“, „НИТ Пром“, „Де лукс инженеринг“, како и „Бетон“ и „Гранит“ од Скопје - вели Зоран Заев, градоначалник на Струмица.

Планот за охридската касарна го прават во ЗУА (Завод за урбанизам и архитектура) во Скопје. Се очекува проектот да биде завршен за еден до два месеци. На површина од 23 хектари ќе се гради универзитетски град со студентски дом со базени.

- Ќе има и средношколски центар, реонска амбуланта, односно надградба на веќе постојната, а ќе се гради и црква. Во план е и изградба на трговски центар, за што веќе интерес покажаа домашни и странски инвеститори како грчки „Веро“, „Тинекс“, хрватски „Агрокор“, словенечки „Туш“ и српската фирма „Делта“ - објаснува Бранко Арнаудов, раководител на секторот за урбанизам во Охрид.


Американски инвестиции во Дебар


Општината Дебар има само 12 хектари од некогашната касарна, но големи планови. Градоначалникот на Дебар деновиве заминал за САД за да преговара со американски инвеститор кој би сакал да отвори фабрика за преработка на земјоделски производи.

- Ние завршивме со сите работи, чекаме само уште мислење од МО. Дебарската касарна ќе биде пренаменета во индустриска зона. Во касарната ќе се гради и универзитетски центар, каде што ќе има дисперзирани студии од тетовскиот и од битолскиот универзитет. Во кругот на касарната ќе има и угостителски објекти. Се очекува тендерите да бидат распишани во јуни - вели Низамедин Папранику, претседател на советот на општината Дебар.

 
Автор: Александар Божиновски


http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=21101031235&id=9&setIzdanie=21898


Edited by La Linea - 01-Feb-2010 at 15:28
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Mar-2010 at 14:25
ПРЕНАМЕНА НА ПРОСТОРОТ
Касарната во Струмица ќе заличи на мал град

Се интензивираат подготовките за пренамена на воената касарна во Струмица. Покрај секторот на Министерството за внатрешни работи и на неколку помали стопански и невладини субјекти, во објектот ќе бидат преместени и ЈПКД „Комуналец“, како и Регионалната противпожарна единица. Станува збор за 38 хектари земјиште, што е една осмина од целокупната површина на градот. Предвидено е тука да се изградат центар за деца со посебни потреби, пензионерски дом, студентски град со образовен центар, приватни училишта, болници, центар за невладини организации, трговски центри и повеќе колективни и индивидуални станбени згради. - Очекуваме подготовката и усвојувањето на деталниот урбанистички план за овој дел од градот да бидат завршени до крајот на април, а во текот на мај Министерството за транспорт и за врски да ја спроведе лицитацијата на градежното земјиште - вели Стојан Динев, раководителот на Секторот за урбанизам на општина Струмица. Според него, за изградба на станбените комплекси се планирани 55 локации. Засега интерес пројавиле повеќе градежни фирми. Во Одделението за локален економски развој велат дека амбициозните проекти и планското искористување на целокупниот комплекс на поранешната струмичка касарна, сигурно, ќе значи натамошен интензивен економски развој на општината.

http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=5&tabid=1&EditionID=1966&ArticleID=136130
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Mar-2010 at 19:53
Дали некој може да ми кажи каде да најдам листа на сите касарни во Македонија и нивните имиња? фала однапред
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Mar-2010 at 02:24
Домот на АРМ во Битола отстапен на локалната самоуправа

Домот на АРМ или меѓу битолчани познат како Офицерски дом, со одлука на Владата на Република Македонија ќе и биде отстапен на општина Битола, информира министерот за одбрана Зоран Коњановски на денешната средба со новинарите во Битола.

- На последната седница на Владата беше донесена одлука офицерскиот дом во Битола да и се додели на локалната самоуправа на користење за период од 22 години. Верувам дека тоа ќе биде вистинско место за разонода на граѓаните со кое ќе се гордее градот, изјави Коњановски.
Освен Домот на АРМ, по иницијатива на министерот Коњановски, битолската локална самоуправа ќе може да го користи и просторот на поранешната касарна „Стив Наумов“.
- Како што ветив пред два месеца ние преку Министерството за одбрана ја почнавме постапката за вадење имотни листови да можеме да го дивестираме и оттуѓиме имотот и да го предадеме на локалната самоуправа. Постапката ја завршивме, а од битолскиот градоначалник добив потврда дека до крајот на месецот ќе заврши и постапката за изработка на Детален урбанистички план со што ќе биде познат развојот на овој простор, додаде Коњановски.
Делови од поранешната касарна во Битола, која се простира на површина од 98 хектари, освен на локалната самоуправа, неизграденото градежно земјиште ќе му биде доделено на Министерството за транспорт и врски.
- Очекувам да никне еден нов, мал град, инвестиции што многу ќе значат за локалниот економски развој, а вложените средства да се пренасочат за другите потреби на граѓаните на Битола, рече министерот за одбрана Зоран Коњановски.


http://bitolainfo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=846:2010-03-14-08-19-23&catid=16:naslovna-gik
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 16-Mar-2010 at 22:43
Расчистени имотно-правните односи за касарната
ВТОРНИК, 16 МАРТ 2010 18:55


Постапката околу оттуѓувањето на воената касарна „Стив Наумов" од државно на локално ниво е при крај, најави министерот за одбрана Зоран Коњановски. Проблемот околу имотно - правните односи веќе бил завршен.- Јас ветив пред два месеци дека ќе почнеме со постапката за излагање на имотот, пред два месеци преку МО отпочнавме со вадење на имотните листови затоа што не можеме да го оттуѓиме имотот и да го предадеме на локалната самоуправа доколу немаме имотни листови. Ја завршивме таа постапка - рече Коњановски.

При крај била и постапката за изработката на деталениот урбанистички план за касарната, што е надлежност на општина Битола, а која планира на оваа локација повеќе содржини, како на пример училиште, универзитет, трговски центри, црква и слично.-Пред неколку денови се слушнав со градоначалникот кој ми кажа дека околу први, втори или трети април, или кон крајот на месецов ќе заврши изготвувањето на ДУП - додаде Коњановски.

Министерството за одбрана еден дел од земјиштето и објектите од некогашната касарна кои нема да ги користи, освен на општината, ќе оттуѓи и на Министерството за транспорт и врски.-Значи неизграденото градежно земјиште понатаму преку транспарентна постапка ќе може да се продава - рече Коњановски.

Во битолската касарна нема војска согласно реформите што ги налагаше НАТО. Касарната е со површина од 98 хектари. Со проектот „Старите касарни за нов развој - Владата за граѓаните!" освен битолската се оттуѓуваат и касарните во Струмица и Охрид, а се планира и оние во Дебар, Дојран, Гевгелија, како и дел од скопската главна касарна „Илинден" и дел од касарната „Гоце Делчев" во Општина Аеродром.Наташа Чавдаровска


http://tera.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=19157:2010-03-16-17-57-50&catid=48:2008-10-22-13-36-33&Itemid=106
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1310
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 16-Mar-2010 at 23:03
ova e dobra vest.ne znam za drugite kasarni vo mk,no bitoskata zazema mnogu vazno zemjiste,za koe mislam deka ke ima golem interes,pa ocekuvam brzo urbaniziranje na prostorot
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 15-Apr-2010 at 00:20

Дебарската касарна ќе стане бизнис-центар

Образовен бизнис-центар ќе стане поранешната касарна „Лиман Каба“, која и' беше вратена на користење на Општина Дебар. Според Детаљниот урбанистички план за зоната 25 за специјална намена на касарната, што го усвои Советот на општината, површината од речиси 12 хектари ќе биде поделена на 17 локации. Седум од локациите се наменети за лесна, незагадувачка индустрија, пет за деловни комерцијални бизниси, една локација е за образовно-научна институција, една за ЈКП „Стандард“, две локации за паркинг-простор и една за спорт и рекреација.

На локацијата за образовно-научна институција, ќе се најде објектот за дисперзирани студии од три факултети на Државниот тетовски универзитет и исто толку од Универзитетот „Св. Климент Охридски“ од Битола, три на македонски и исто толку на албански наставен јазик. Главно ќе бидат тоа студии за изучување странски јазици. Како што најавуваат од локалната власт, истите треба да профункционираат од новата академска учебна година. (В.Т.)

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8677D6DF17E31240826E9D030F18D428
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Apr-2010 at 14:54
Средба на Коњановски и Јанакиески со градоначалниците за реализација на „АРМ мој вистински дом“ и „Старите касарни за нов развој“ - 21.4.2010

 

 

До 1 јуни треба да бидат подготвени урбанистичките планови, по што следува проценка и продажба на имотот во функција на развој на државата, заклучија на денешната средба министрите за одбрана Зоран Коњановски и за транспорт и врски Миле Јанакиески  и градоначалниците на општините каде е предвидено да се реализираат проектите „АРМ мој вистински дом“ и „Старите касарни за нов развој - Владата за граѓаните“.

Министерот Коњановски потсетувајќи оти денеска е последниот рок припадниците на АРМ да пополнат изјава за заинтересираност и да се знае за точниот број станови, изрази очекување дека до 15 јуни преку тендер ќе биде избрана и фирмата која ќе ги изработи и во рок од три месеци ќе ги заврши потребните проекти.

- Целокупната документација потоа треба да се достави до ЈП за стопанисување со станбен и деловени објекти, по што ќе се распиште тендер за избор на изведувач, појасни Коњановски, кој очекува од ноември до крајот на годинава да се отпочне со изградба на становите.

Предвидено е проектот „АРМ мој вистински дом“ да се реализира во  скопски Карпош, во Куманово, Велес, Штип, Прилеп, Кичево и во Тетово,  додека Струмица, Битола, Дебар и Кичево се меѓу општините во кои ќе се реализира проектот „Старите касарни за нов развој - Владата за граѓаните“, во интерес на локалниот економски развој. 

Градоначалникот на Дебар Аргетим Фида, информира дека во неговата општина веќе е усвоен деталниот урбанистички план и е во фаза на заведување во катастар. На средбата тој побарал да се ревидира почетната цена од 50 евра за метар квадратен, затоа што смета дека е превисока за дадената зона. Реалната цена, според него, би се движела од 9 до 20 евра. 

Според градоначалникот Зоран Заев, во Струмица од септември ќе почне градбата на „мал град“, за што веќе е подготвен детален урбанистички план. Тој најави дека набргу ќе се почне со јавна лицитација на слободното земјиште за изградба на станови за колективно домување.

- Очекуваме приватни инвеститори кои ќе ги продаваат овие станови кои ќе бидат изградени на 320 метри оддалеченост од центарот на Струмица. Останатиот простор е  предвиден за универзитетски град, старечки дом, Центар за деца со посебни потерби, младински центар, невладиниот сектор, Јавното комунално претпријатие за паркиралишта, изјави Заев.

Проектите ги поздрави и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.

http://mtc.gov.mk/new_site/mk/storija.asp?id=2476
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 21-Apr-2010 at 15:26
Еве планови за изградба на станови на АРМ. Сликите се од Министерство за одбрана.
1. Касарна Илинден - Скопје

2. Касарна Мирче Ацев - Прилеп

3. Касарна Чеде Филиповски Даме - Кичево

4. Касарна Алекса Демниевски - Велес

5. Касарна Кузман Јосифоски Питу - Тетово

6. КумановоEdited by S.P.Q.R. - 21-Apr-2010 at 15:33
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Apr-2010 at 18:18
za kumanovo kako sto razbrav  stanovi kje se gradat vo kasarnata karposh a ne ovde Dunno
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 21-Apr-2010 at 21:39
Сепак ова му се првични планови да не речам скици. Уште ги немаат донесено урбанистичите планови, па дури да заврши постпката веројтано е и да сменат некој локации. Јас едвај чекам да и се врати животот на касарната во Прилеп. Оти скроз е испустена, имаше еден авион на полигонот и го стопи локалното население. Повеќе личи на град со духови.
Иначе поддршка за проектов, ако се исполни се разбираBig%20smile 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12119
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 21-Apr-2010 at 21:52
Одлеичен фајд SPQR

Не знам дали конечно дефинираа што ќе се прави со касарната Илинден и дали армиските станови се вклопени во тој проект или во меѓувреме само импровизираат. Во секој случај во Скопје и во Тетово очигледно ќе треба солидно да се вложи и за сообраќајно поврзување на новите станбени единици.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 21-Apr-2010 at 21:56
Не ми е јасно што треба да значат оние делови обележани со жолто, бидејќи не
соодветствуваат со ниеден дел од оној концепт подоле Dunno Исто и за останатите касарни


After presenting the material to city’s authorities, the client was awarded permission to purchase and develop the property. Presently, the official Development Plan is being produced by the authorities on the basis of this proposal. It is foreseen that once the land purchase is completed, a full charrette will be held to design the property in detail.Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Apr-2010 at 15:30
Па на крај краишта, изгледа планираат да ја реактвираат касарната Илинден со полн погон. Оти каде што градат станови касарните ќе бидат активни, освен за Тетово не сум сигурен. Иначе пред неколку дена гледав на сајтот на МОРМ и имаше поинкави слики кои не беа од Google Earth како оние погоре, туку делуваа како урбанистички планови, кога отворив во Историја да ги побарам пак ми покажува дека не постојат, затоа ми е криво што не ги симнав тогаш. Таму имаше утврдено и места кои ќе се отстапат на Општината.
P.S. Иначе ако овие погоре плановиве за Илинден ако се направат ќе биде најдобро. Smile

Edited by S.P.Q.R. - 22-Apr-2010 at 15:32
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 25-Apr-2010 at 19:35
Првите 5 објекти од касарната предадени на МВР и универзитетот
Недела, 25 Април 2010 18:24

Cvetanka%20KASARNA%20002

После повеќе процедури, ангажирања и активности битолската касарна ќе заживее. Денеска министерството за одбрана првите 5 објекти им ги предаде на министерството за внатрешни работи и министерството за образование:

Cvetanka%20KASARNA%20KONJANOVSKI

,,Доследни на она што го кажавме пред шест месеци ние се впуштивме во сите активности со цел побрзо да го спроведеме процесот на дивестирање и касарната да ја ставиме во функција на локалниот економски развој, знаењата, образованието и се она за што ќе има потреба, вели Зоран Коњановски, министер за одбрана

Cvetanka%20KASARNA%20005

Добро позиционирање, добри ресурси и добри капацитети се основните потреби врз кои се базира успешното функционирање на полицијата. Новите 2 објекти кои ги доби министерството за внатрешни работи во Битола ќе овозможат одделување на полицискиот од неполицискиот дел, а истовремено позитивно ќе влијаат на безбедноста:

Cvetanka%20KASARNA%20JANKULOVSKA

,,Ние направивме анализа на потребите на МВР и согласно таа анализа дел од службите кои работат со граѓани ќе бидат префрлени овде, вели Гордана Јанкуловска, министер за внатрешни работи

Cvetanka%20KASARNA%20001

Подигнувањето на образовното ниво на населението треба да доведе до економско придвижување и подобрување на општествено социјалниот статус. Во таа насока треба да биде и користа од трите објекти од некогашната касарна кои ги доби министерството за образование:

Cvetanka%20KASARNA%20TODOROV

,,Морам да ја поздравам оваа одлука на министерството за одбрана дел од овие објекти да ги префрли на министерството за образование и се надевам до септември ќе се стават во функција, вели Никола Тодоров, министер за образование

Cvetanka%20KASARNA%20003

4500 те метри квадратни корисна површина сместена во 3 згради на 3 ката ќе ги намалат просторните проблеми на универзитетот. Според проценките на архитектите зградите дозволуваат доградба на уште два ката:

Cvetanka%20KASARNA%20ZOGLEV

,,Со овој чин за децении се реши поголемиот просторен проблем на универзитетот. Покрај ветеринарниот, правниот факултет тука ќе бидат сместени и лаборатории, студентското радио..., вели Златко Жоглев, ректор

Cvetanka%20KASARNA%20004

Изработката на деталниот урбанистички план за касарната е во завршна фаза. Талески е задоволен од досегашниот успех на активностите кои ги презеде општината со цел овие објекти да добијат вистинска намена во корист на граѓаните:

Cvetanka%20KASARNA%20TALESKI

,,Денеска се обезбедивме со иднината, со знаењата за многу наши млади, а присуството на МВР тука ќе ја зголемува нивната безбедност, вели Владимир Талески, градоначалник

Талески верува дека на овој начин ќе се овозможи проширување на централното градско јадро и останатите делови на градот ќе се доближат до центарот.


http://tera.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=20641&Itemid=106

Радосен сум што конечно се придвижи ова. Инаку и офицерски беше предаден на градот пред некој ден, но таму треба да се снима филм, па додека не се досними немало да се чепка ништо. Кај го прочитав ова појма немам, и не можам да ја најдам веста. Question


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 26-Apr-2010 at 12:37
ПРИМОПРЕДАВАЊЕ ВО БИТОЛСКАТА КАСАРНА
МВР и МОН добиваат дел од старите објекти

Неколку објекти од касарната „Стив Наумов“ во Битола во иднина ќе ги користат Министерството за внатрешни работи и Министерството за образование и наука. Ова е дел од реализацијата на проектот „Старите касарни за нов развој - Владата за граѓаните“.
- Очекуваме до први јуни да заврши изработката на детален урбанистички план, потоа ќе ја утврдиме почетната финансиска вредност на објектите, а наесен ќе почне процес на девестирање, продажба или издавање и на други објекти - истакна министерот за одбрана Зоран Коњановски во Битола. Со одлуката на Министерството за одбрана, МВР се стекна со два објекти и простор што ќе го користи СВР Битола. Според министерката Гордана Јанкуловска, со тоа ќе се овозможи физичко раздвојување на СВР Битола како регионален центар од полициската станица во Битола. На вчерашното примопредавање на објектите од касарната, Министерството за образование и наука одлучи да ги додели на Универзитетот „Св. Климент Охридски“. Ставањето во функција на старите објекти ќе генерира нови идеи и во таа смисла локалната самоуправа очекува овој атрактивен простор во иднина да биде максимално привлечен за инвестиции. - Во поранешната касарна ќе има нов плоштад, ќе го прошириме градското јадро и ќе има многу содржини што ќе ги предвидиме со деталниот урбанистички план - потврди битолскиот градоначалник Владимир Талески на средбата со новинарите во Битола. Касарната „Стив Наумов“ во Битола се наоѓа во непосредна близина на центарот на градот, во рекреативната зона под Тумбе кафе и се простира на површина од 98 хектари.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=9&tabid=1&EditionID=2005&ArticleID=139389
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 28-Apr-2010 at 06:25

Вотерленд на имотот на битолската касарна

Објекти за домување и за спортување, отворени водени површини, паркови, се само некои од содржините што ќе го оформат новиот центар во Битола

БИТОЛА - Локалната власт ги скрои плановите за малиот град што треба да никне на имотот на поранешната касарна. Деталниот урбанистички план е во крајна фаза, а до септември сите објекти и секое парче земја ќе добие нов сопственик и нова намена. Предлог-планот на ДУП за имотот на касарната по вчерашната презентација е ставен на јавна анкета во наредните десет дена.

Сепак, останува проблемот со нерасчистените имотноправни односи. Неколку битолски семејства се' уште водат битка со државните институции за враќање или за плаќање на нивното земјиште, кое своевремено било национализирано. Станува збор за имот од над седум хектари.

Урбанистите, пак, направиле импресивен план за стотината хектари земјиште лоцирано под Пелистер. Ќе се градат индивидуални и колективни згради, хотели, црква, затворен базен, па дури и вотерленд.

„Сето она што и' недостасуваше на Битола во центарот, ќе го има во малиот град. На имотот на касарната ќе се гради втор градски центар, бидејќи се предвидени објекти за домување на околу 5.000 луѓе, а тоа е неопходно. Во еден дел на локацијата е предвидено зеленило и голем број спортски објекти, но и отворени водени површини што можат да се претворат во мал воден забавен парк“, објаснува урбанистот Јорго Шундовски, изработувач на планот.

Со нови објекти и проширување на своите капацитети први видоа корист полицијата и битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“. Првите добија две згради на трајно користење, а универзитетот една. Токму во зградите на касарната, конечно, ќе може физички да се одвои работата на СВР-Битола како регионален центар од полициската станица во Битола, кои сега функционираат под еден ист покрив.

„Веќе испланиравме во овие објекти да сместиме дел од службите на МВР што работат со граѓаните. Меѓутоа, тука ќе има дел и од полицијата. Најважно од се' е тоа што ќе ја одвоиме полициската станица од нашиот регионален центар. Значи, ќе имаме простор за да ги поделиме полициските од неполициските работи“, истакна министерот за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

Откако го доби објектот, Битолскиот универзитет смета дека ќе реши најголем дел од неговите просторни проблеми. Особено затоа што на зградата може да се направи и надоградба од уште два ката. Планирано е сместување на дел од новите, но и од дисперзираните факултети.

„Во зградата што ја добивме ќе биде Ветеринарниот факултет, а планираме простор и за Правниот факултет. Ќе има место за лаборатории и истражувања, за администрација и за ново студентско радио. Ќе го решиме просторниот проблем и на Студентскиот сојуз“, вели ректорот на универзитетот, Златко Жоглев. Реновирањето на зградата ќе биде со средства на Универзитетот.

Сепак, најголем дел од имотот на поранешната касарна добива општината, или 98 хектари земјиште. „Создаваме прекрасни услови за инвестиции во најубавиот дел на Битола. Иако локацијата е оддалечена само 200 метри од градскиот плоштад, таму ќе направиме нов, со сите потребни елементи“, задоволно изјави градоначалникот Владимир Талески. Од Министерството за одбрана најавуваат дека имотот на битолската касарна од 240 хектари до наесен целосно ќе биде предаден на новите сопственици. „Планирано е до 1 јуни да завршат сите работи за Деталниот урбанистички план. Веднаш потоа преку Министерството за финансии почнува процес за утврдување на почетната вредност на сите објекти. Во септември ќе се продаваат и ќе се ставаат во функција и други објекти што ги имаме на имотот. Сево ова е во интерес на локалниот економски развој“, потенцира министерот за одбрана, Зоран Коњановски. (А.Б.)


http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=0A0A05C7A474914E84808923FE7CC550Edited by Cloverstack - 28-Apr-2010 at 06:33
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4663
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-May-2010 at 18:49

Наместо касарна – мал град со плоштад и многу содржини
Вторник, 04 Мај 2010 18:12

018

Деталниот урбанистички план за трите четврти на касарната може да се најде на официјалната интернет страница на Општина Битола каде граѓаните можат подетално да се запознаат со она што се предвидува таму. Ова е за прв пат еден ваков план да се стави на интернет. Инаку јавната анкета трае до петок со можност да се продолжи, велат од „Форми", од каде го изработуваат планот. Површината за која се изработува планот сега изнесува 103,5 хектари. Површината е зголемена заради тоа што во третатата четврт, на Тумбе кафе каде што беше планиран видиковецот, откриена е тврдина која дополнително треба да се истражува. Исто така во касарната постојат и 3 објекти кои се заштитени од Заводот за заштита на спомениците. Врз основа на сето ова е направена студија со конзерваторски основи, како и студија за тоа како ќе влијае врз животната средина.

019

Она што е предвидено во планот е според она што општината им го достави како потреба, а во неа има објекти од јавен карактер, објекти за домување, трговија, угостителство и останати дејности и инфраструктура. Во планот се предвидени 3000 паркинг места, а 14 хектари припаѓаат на улици, тротоари и пешачки патеки.

021

Во касарната е предвидено да има 6 објекти дел од универзитетски кампус, бензиска пумпа за лесни возила, нов градски плоштад со 3 споменични фонтани, верски објекти, катни гаражи, игралишта. Во делот од страната на населбата Стрчин се планира да се продолжи со објекти за домување, а во овој дел се планира да има училиште, градинка, како и комплекс на водени базени. Во нивна близина се наоѓа и филмскиот град кој опфаќа површина од 4 хектари. Се предвидува и булевар со 4 ленти и уште 3 нови големи улици кои ќе го спојуваат со „Партизанска". Исто така овде се предвидува да има и полиција, противпожарна станица, трговски објекти, како и хотел кој се предвидува на местото на стадионот, а е предвиден да се изгради до 12 ката, односно 45 метра. Во делот под Тумбе кафе во закосениот дел, над филмскиот град е предвидена луксузна населба, каде за промена се предвидуваат зони за градба, а не маркици. Тоа значи дека таа зона треба да се искористи 70%, според желбата на оној што сака да гради. Секоја зона е по 2000 хектари, а се вкупно 189 локации. Оној дел каде што има зеленило се планира да се остави како зелена површина. Инаку површината која ја зафаќа касарната е 1/20 од градот.


http://tera.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=20999&Itemid=106

Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.