build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Колектори и пречистителни станици
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колектори и пречистителни станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 345
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 20-Jun-2018 at 07:56
И Кичево со нова пречистителна станица за отпадни води


    
Од денес, и официјално е во употреба новата пречистителна станица за отпадни фекални води во Кичево. Новата пречистителна станица започна да се гради есента 2016 година и се гради во две фази. Во првата фаза изградена е пречистителната станица и колекторски систем за градот и приградските населби, еквивалент за 36.000 жители. Во втората фаза се гради колекторски систем за зајашкиот регион и за дел од друговскиот регион или еквивалент за 46.000 жители. Комплетното завршување на овој систем ќе чини околу 15 милиони евра.

https://www.porta3.mk/115357/
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8871
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 20-Jun-2018 at 08:07

Одлична вест. Што значи ова? Почиста Треска?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-Jun-2018 at 14:22


Зависи каде завршувале отпадните води и кичевската канализација. Како и да е, последниве години има сериозно поместување во однос на градење колекторски и пречистителни станици по помалите градови и села, а Скопје, за жал (и за голема срамота) уште каска на тоа поле.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3335
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 20-Jun-2018 at 19:22
При почетокот на градежните работи на овој проект во Кичево се тврдеше дека со него ќе се сопре загадувањето на водите од реката Треска. Ова е исклучително битно, поаѓајќи од фактот дека до Скопје остануваат само уште Самоков и Македонски Брод да се решат со вакви пречистителни станици.

Подобрувањето на квалитетот на водата на Треска по автоматизам ќе значи и можност за искористување на водите за Езеро Треска во скопски Сарај, кое со години беше забрането за капење поради неисправноста на водата.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 22-Jun-2018 at 15:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Jul-2018 at 07:03
Предадена во употреба пречистителната станица за отпадни води во Прилеп

Новоизградената пречистителна станица за отпадни води во Прилеп денеска беше свечено пуштена во употреба. Станува збор за капитален инфраструктурен објект во кој се инвестирани околу 23 милиони евра, од кои 17,5 милиони евра се обезбедени од Европската Унија, а останатите од државниот буџет. Овој проект започна да се реализира во 2008 година.

„Во Црна Река нема повеќе да се слеваат фекалии. Тоа значи дека земјоделците и градинарите сите производи кои ги произведуваат, ќе ги полеваат со чиста вода, дека ќе купуваме еколошки чисти производи на пазарите“ изјави градоначалникот Јованоски. Пречистителната станица ќе ги опфати отпадните води од 95.000 жители од прилепскиот регион, со што ќе се заштити еколошката средина од Прилеп и околните населени места.

Европската Унија нема да сопре во финансирањето проекти од областа на животната средина. Македонската влада во наредниот период ќе реализира проекти во вредност од околу 120 милиони евра, од кои најголем дел или околу 85% ќе бидат грант средства од Европската Унија преку претпристапните ИПА фондови.http://build.mk/predadena-vo-upotreba-prechistitelnata-stanitsa-za-otpadni-vodi-vo-prilep/
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Jul-2018 at 08:03
Ваквиот тип на инвестиции се едни од најдобрите (ако не и најдобри) за нас како држава. За џабе ни е и економски напредок и се останато со загадена вода. Она што ми се допаѓа е дека обрнале внимание и на уредување на станицата со тревна површина и дрвја.

Инаку следува изградба на пречистителни станици во Битола и Тетово, со што ќе се опфатат дополнителни 200 и нешто илјади жители, а потоа и во Штип и Велес.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8871
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Jul-2018 at 09:20

Се согласувам. Мене некако ме затече целава офанзива со пречистителни станици. Или сум го прочитал па ми личело на празен муабет и сум го заборавил.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 648
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Jul-2018 at 20:50
Се надевам дека некогаш ќе видиме отворање на една ваква станица од само еден владин претставник, а не цел чопор на министри, премиер, локални власти, и што не. Истото се продолжува со сечењево ленти.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 777
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 05-Jul-2018 at 02:00
Убаво би било да имаме карта на македонија со сите постоешки и планирани пречиистителни станици, како и карта во која се гледа кои населени места ја собираат и пречистуваат отпадната вода пред да ја испуштат во реките, а кои не. Тоа би ни дало многу појасна слика на тоа колку водотеците во државата се загадуваат со непречистена отпадна вода.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11922
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 06-Jul-2018 at 19:17
Originally posted by ehrlich

Се надевам дека некогаш ќе видиме отворање на една ваква станица од само еден владин претставник, а не цел чопор на министри, премиер, локални власти, и што не. Истото се продолжува со сечењево ленти.

Потпис
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 345

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.