build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колектори и пречистителни станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 20-Jun-2018 at 07:56
И Кичево со нова пречистителна станица за отпадни води


    
Од денес, и официјално е во употреба новата пречистителна станица за отпадни фекални води во Кичево. Новата пречистителна станица започна да се гради есента 2016 година и се гради во две фази. Во првата фаза изградена е пречистителната станица и колекторски систем за градот и приградските населби, еквивалент за 36.000 жители. Во втората фаза се гради колекторски систем за зајашкиот регион и за дел од друговскиот регион или еквивалент за 46.000 жители. Комплетното завршување на овој систем ќе чини околу 15 милиони евра.

https://www.porta3.mk/115357/
За сè има вторпат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 20-Jun-2018 at 08:07

Одлична вест. Што значи ова? Почиста Треска?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 20-Jun-2018 at 14:22


Зависи каде завршувале отпадните води и кичевската канализација. Како и да е, последниве години има сериозно поместување во однос на градење колекторски и пречистителни станици по помалите градови и села, а Скопје, за жал (и за голема срамота) уште каска на тоа поле.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 20-Jun-2018 at 19:22
При почетокот на градежните работи на овој проект во Кичево се тврдеше дека со него ќе се сопре загадувањето на водите од реката Треска. Ова е исклучително битно, поаѓајќи од фактот дека до Скопје остануваат само уште Самоков и Македонски Брод да се решат со вакви пречистителни станици.

Подобрувањето на квалитетот на водата на Треска по автоматизам ќе значи и можност за искористување на водите за Езеро Треска во скопски Сарај, кое со години беше забрането за капење поради неисправноста на водата.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 22-Jun-2018 at 15:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 04-Jul-2018 at 07:03
Предадена во употреба пречистителната станица за отпадни води во Прилеп

Новоизградената пречистителна станица за отпадни води во Прилеп денеска беше свечено пуштена во употреба. Станува збор за капитален инфраструктурен објект во кој се инвестирани околу 23 милиони евра, од кои 17,5 милиони евра се обезбедени од Европската Унија, а останатите од државниот буџет. Овој проект започна да се реализира во 2008 година.

„Во Црна Река нема повеќе да се слеваат фекалии. Тоа значи дека земјоделците и градинарите сите производи кои ги произведуваат, ќе ги полеваат со чиста вода, дека ќе купуваме еколошки чисти производи на пазарите“ изјави градоначалникот Јованоски. Пречистителната станица ќе ги опфати отпадните води од 95.000 жители од прилепскиот регион, со што ќе се заштити еколошката средина од Прилеп и околните населени места.

Европската Унија нема да сопре во финансирањето проекти од областа на животната средина. Македонската влада во наредниот период ќе реализира проекти во вредност од околу 120 милиони евра, од кои најголем дел или околу 85% ќе бидат грант средства од Европската Унија преку претпристапните ИПА фондови.http://build.mk/predadena-vo-upotreba-prechistitelnata-stanitsa-za-otpadni-vodi-vo-prilep/
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 04-Jul-2018 at 08:03
Ваквиот тип на инвестиции се едни од најдобрите (ако не и најдобри) за нас како држава. За џабе ни е и економски напредок и се останато со загадена вода. Она што ми се допаѓа е дека обрнале внимание и на уредување на станицата со тревна површина и дрвја.

Инаку следува изградба на пречистителни станици во Битола и Тетово, со што ќе се опфатат дополнителни 200 и нешто илјади жители, а потоа и во Штип и Велес.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9025
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 04-Jul-2018 at 09:20

Се согласувам. Мене некако ме затече целава офанзива со пречистителни станици. Или сум го прочитал па ми личело на празен муабет и сум го заборавил.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 724
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 04-Jul-2018 at 20:50
Се надевам дека некогаш ќе видиме отворање на една ваква станица од само еден владин претставник, а не цел чопор на министри, премиер, локални власти, и што не. Истото се продолжува со сечењево ленти.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Online
Posts: 799
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 05-Jul-2018 at 02:00
Убаво би било да имаме карта на македонија со сите постоешки и планирани пречиистителни станици, како и карта во која се гледа кои населени места ја собираат и пречистуваат отпадната вода пред да ја испуштат во реките, а кои не. Тоа би ни дало многу појасна слика на тоа колку водотеците во државата се загадуваат со непречистена отпадна вода.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12020
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 06-Jul-2018 at 19:17
Originally posted by ehrlich

Се надевам дека некогаш ќе видиме отворање на една ваква станица од само еден владин претставник, а не цел чопор на министри, премиер, локални власти, и што не. Истото се продолжува со сечењево ленти.

Потпис
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 363
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 18-Jul-2018 at 11:56
Денес ќе биде пуштена во употреба пречистелната станица во РадовишОд Министерството за животна средина информираат дека денес официјално ќе биде пуштена во употреба пречистелната станица за третман на урбани отпадни води во Радовиш финансирана во рамки на ИПА програмата. Радовиш е една од четирите општини заедно со Прилеп, Струмица и Кичево кои добија средства од Европската Унија за изградба на пречистителни.

https://www.porta3.mk/denes-kje-bide-pushtena-vo-upotreba-prechistelnata-stanica-vo-radovish/

Edited by Мартин - 18-Jul-2018 at 11:57
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 18-Jul-2018 at 18:10
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 20-Jul-2018 at 14:01
Стварно, од каде се појавија пречистителниве станици? Или не сум приметил вести дека се градат, или не биле во фокусот на медиумите.
Покрај Струмица, Кичево, Прилеп и Радовиш, гледам дека и Куманово има пречистителна станица Несоодветниот отпад ја уништува пречистителната станица Куманово (14.02.18). Како што разбрав, се градат или ќе се градат станици и во Битола и Тетово, а таа во Скопје треба да почне да се гради во 2020: Почна изградбата на колекторите за собирање на урбани отпадни води во Скопје.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 20-Jul-2018 at 15:25
Ова се проекти во партнерство со ЕУ, а се започнати - колку што знам - уште при претходната влада. И фала богу што се работи на вакви проекти, срамота е во 21 век нашите гомна директно да се влеваат во реките и во езерата.
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 20-Jul-2018 at 22:39
Се надевам ќе е од корист инфографиков, бидејќи неколкумина досега побараа.

Ако имам некоја грешка или знаете дополнителни информации, пишете ми па ќе додадам/исправам.Edited by ironm - 22-Jul-2018 at 17:04
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12000
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 21-Jul-2018 at 12:46
Благодарам, баш е корисно и информативно (а и прегледно) вака.
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1470
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 21-Jul-2018 at 13:27


Јас забележав две грешки:
- скопската станица е предвидено да чини 120, а не 100 милиони евра: https://www.slobodnaevropa.mk/a/28914157.html
- општините Свети Николе и Лозово на твојата карта на РМ се во Источниот, а треба да бидат во Вардарскиот регион; додека на картата на Вардарскиот регион општината Велес си ја означил како Свети Николе: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dd/Map_of_the_municipalities_of_the_Vardar_Statistical_Region.svg/400px-Map_of_the_municipalities_of_the_Vardar_Statistical_Region.svg.png

Edited by Staro Skopje - 21-Jul-2018 at 13:29
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
hcitrS View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Nov-2015
Online Status: Offline
Posts: 574
  Quote hcitrS Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 21-Jul-2018 at 13:34
Бравос, одличен! Само Охрид како да фали? Или нема инфо?:
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 348
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 21-Jul-2018 at 15:00
Originally posted by Staro SkopjeЈас забележав две грешки:
- скопската станица е предвидено да чини 120, а не 100 милиони евра: https://www.slobodnaevropa.mk/a/28914157.html
- општините Свети Николе и Лозово на твојата карта на РМ се во Источниот, а треба да бидат во Вардарскиот регион; додека на картата на Вардарскиот регион општината Велес си ја означил како Свети Николе: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/dd/Map_of_the_municipalities_of_the_Vardar_Statistical_Region.svg/400px-Map_of_the_municipalities_of_the_Vardar_Statistical_Region.svg.png

Фала за информацијата со линкот во однос на вредноста на скопската станица, ќе го променам тоа обавезно.

Во однос на општините, не сум баш сигурен дали те разбрав добро. Свети Николе е означена во Вардарски регион, а не во Источен. Лозово воопшто не е прикажана бидејќи нема пречистителна станица. Исто така не те разбирам најдобро за тоа дека Велес ја имам означено како Св. Николе. Велес се наоѓа југозападно од Св. Николе, односно лево на картата, а горе Св. Николе горе десно.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.