build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Колектори и пречистителни станици
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колектори и пречистителни станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 21-Jul-2018 at 15:02
Originally posted by hcitrS

Бравос, одличен! Само Охрид како да фали? Или нема инфо?:

Во Охрид нема пречистителни станици, само пумпни станици. Тие што го опфаќаат Охридско-струшкиот регион се двете станици во Струга, поконкретно во с. Враништа. За жал и двете се пред распаѓање.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1338
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Jul-2018 at 23:06
Originally posted by ironm

Во однос на општините, не сум баш сигурен дали те разбрав добро. Свети Николе е означена во Вардарски регион, а не во Источен. Лозово воопшто не е прикажана бидејќи нема пречистителна станица. Исто така не те разбирам најдобро за тоа дека Велес ја имам означено како Св. Николе. Велес се наоѓа југозападно од Св. Николе, односно лево на картата, а горе Св. Николе горе десно.

Ante scriptum: Секоја чест на трудот.


Зборам за картата. Ти си ја искористил, т.е. адаптирал картата на старата регионална поделба на Македонија (ако не се лажам пред 2007), каде Свети Николе и Лозово се дел од Источниот, а не Вардарскиот регион, иако податоците за Свети Николе ти се впишани во Вардарскиот регион. Спореди ја старата со новата поделба и ќе ја увидиш грешката.

Исто така, информацијата за Свети Николе на картата на Вардарскиот регион со стрелката ти е поврзана за Велес, а не Свети Николе.

Вака некако би требало да изгледаат исправките:Edited by Staro Skopje - 21-Jul-2018 at 23:07
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 22-Jul-2018 at 12:41
Те разбирам сега Thumbs%20Up Во право си, се чини дека картите на Wikipedia не се ажурирани, ќе ја искористам картата од Завод за статистика, таму е најновата. Ќе го ажурирам инфографикот деновиве Yes
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 22-Jul-2018 at 17:06
Ажурирано, мислам дека добри се мапите сега.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 779
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 23-Jul-2018 at 02:15
Се гледа дека Вардар прима отпадна вода и од Гостивар и Тетово и Скопје. Прашањето е кога ќе се изградат пречистителни станици во овие три града колку Вардар ќе стане почист, тука мислам син наместо кафеав, со оглед на селата по течението на вардар помеѓу овие три града и како е во тие села регулирана канлизацијата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11945
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 24-Jul-2018 at 16:05

@ ironm

Applause  Master
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 653
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 24-Jul-2018 at 20:53
Originally posted by ironm


Те разбирам сега Thumbs%20Up Во право си, се чини дека картите на Wikipedia не се ажурирани, ќе ја искористам картата од Завод за статистика, таму е најновата. Ќе го ажурирам инфографикот деновиве


Yes


Одличен инфографикон

А воедно откри и вредна грешка на Википедија, за која јас сега го известив колегата што ги прави овие карти
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 355
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 08-Aug-2018 at 07:30
https://www.porta3.mk/uspeshno-prochistuvanje-za-pochista-i-pozdrava-zhivotna-sredina/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.