build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колектори и пречистителни станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 05-Mar-2020 at 01:41


daci, ти благодарам за деталниот одговор.


Originally posted by ironm

скопскава ниту во моментов не опфаќа доволно број жители, а да не зборуваме за долгорочноста на инвестицијата гледано 10-15 години однапред колку би пораснал градот.

Можеби си во право, но треба да се вкалкулираат и помалите пречистителни станици кои ќе опфатат дел од населението.

Веќе постои една таква кај Волково (капацитет за 20.000 жители):
42° 1'32.82"N 21°21'41.40"E

А планирани се слични мали пречистителни станици и кај Сарај и кај Драчево. Можеби има и некоја друга што сум ја пропуштил додека пребарував.


Edited by Cloverstack - 05-Mar-2020 at 02:41
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 05-Mar-2020 at 01:52

Всушност според овој линк, пречистителна станица веќе има и во Драчево:
https://vodovod-skopje.com.mk/mk-MK/68/%D0%A1%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC_%D0%B7%D0%B0_%D0%BE%D0%B4%D0%B2%D0%B5%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%82%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B8_%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B8_%D0%B2%D0%BE_%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4_%D0%A1%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5.aspx


Посебна целина претставува и канализациониот систем од населбата Драчево која располага со сопствена пречистителна станица, а е во склопот на одржување и експлоатација на ЈП Водовод и канализација-Скопје.


Но не можам да ја најдам...

Back to Top
ddd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Mar-2020
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ddd Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 09-Mar-2020 at 01:35
skopje ke dostigne vrv na ziteli 2030nekde.
Back to Top
ddd View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Mar-2020
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ddd Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 09-Mar-2020 at 01:37
Originally posted by ironm


Јас се сомневам во комплетноста на проектот (земено за 2020 година) и мислам дека има потреба од ревидирање.Додека мнозинството пречистителни станици во Мк се предимензионирани (според мене), бидејќи со иселеничките текови тешко дека ќе го достигнат лимитот, скопскава ниту во моментов не опфаќа доволно број жители, а да не зборуваме за долгорочноста на инвестицијата гледано 10-15 години однапред колку би пораснал градот. Не знам точно од која година е проектот, но со оглед на тоа колку долго се бараат финансии, претпоставувам е најмалку 6-7 години.Според тие податоците од влада што ги постираше Џоле пред некое време пишува дека капацитетот ќе е за 600к жители, а во оваа последнава табела пишува опфатено население од 467к жители во 2020, а има проекција и за 2015 година (што ја потврдува староста). Како е можно да се проектира опфатено население од 518к жители во 2045 година? Со самото тоа се сомневам и во проекцијата за потрошувачка на вода, почнувајќи од (не)стручноста за предвидување на климатските промени, па се до диво приклучени (бидејќи не се знае ни точниот број жители) и дополнително загуби во мрежата.
skopje ke dostigne vrv na ziteli okolu 2030.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 12-May-2020 at 12:40
Пречистителната станица за отпадни води во Скопје ќе почне да се гради на крајот на 2021 година

Пречистителната станица за отпадни води во Скопје е планирано да почне да се гради на крајот од 2021 година. За капиталниот објект што ќе биде лоциран во близина на селото Трубарево во следните два месеци треба да се објави постапка за предквалификација за избор на најдобар понудувач за изведување на градежните работи, а веќе е објавена постапката за предквалификација за избор на надзорот, информираат од ЈП „Водовод и канализација“- Скопје, кои се јавуваат како инвеститор во овој проект.

„Откако ќе се завршат постапките за предквалификација за избор на понудувачи за надзор и изведба на работите на проектот, следува фазата на објавување на Меѓународниот повик за избор на најдобри изведувачи во двата сегмента“, велат од ова јавно претпријатие.

Избраниот изведувач на пречистителната станица ќе треба да ја изготви и проектната документација за идниот објект, во кој ќе се собираат и прочистуваат фекалиите на над половина милион жители на главниот град. Скопските градски власти досега успеале да изградат околу 60 отсто од колекторските системи по левиот и десниот брег на реката Вардар, кои ќе овозможат одведување на скопските отпадни води до идниот објект во Трубарево.

Проектот за изградба на пречистителната станица за отпадни води во Скопје е со вкупна вредност од 136 милиони евра. Владата на крајот од минатата година ги потпиша договорите за заем со Европската банка за обнова и развој и Европската инвестициона банка, а се обезбедија и неповратни средства од 11 милиони евра за изградба на објектот од двете банки.

Идната пречистителна станица за отпадни води во Скопје треба да биде изградена до крајот на 2026 година доколку се следи предвидената динамика на изведба од пет години. Овој објект треба да овозможи подобрување на квалитетот на речните води на Вардар во Скопскиот регион, кои во моментов се наоѓаат во најниските хемиски и бактериолошки класи за квалитет на водите. Една од главните причини за лошиот квалитет на овие води е директното испуштање на фекалиите од скопските домаќинства и компании како непречистени во Вардар.

https://meta.mk/prechistitelnata-stanicza-za-otpadni-vodi-vo-skopje-kje-pochne-da-se-gradi-na-krajot-na-2021-godina/
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 881
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 26-May-2020 at 23:00
Толку од ентузијазмот дека ќе го средат колекторот и пречистителната станица. Интересен факт испуштен од новинарите во видеото (дали од неинформираност или незаинтересираност) е дека сметката на јавното претпријатие креирано пред неколку месеци е блокирана.

Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Online
Posts: 272
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 26-May-2020 at 23:13
Зашто побогу се нафаќаме на тие пречистителни станици кога едноставо оперативно неможеме да ги опслужиме, ниту капацитивно, персонално, општествено, финансиски, никако. Од една страна ја имаме Македонската вистина на несвесност и негрижа за животна средина и ова го праиме од што мора ете, европска унија не тера, 5ка на раче ќе ни пишат. Брдо пари се истураат и перат по тој основ и пак ништо на крај. Па една цефка бре да неможе да се опслужи. За среќа имаме поволна географија во повисоките делови па брзи реки па не е тоа голем проблем. Од друга страна го имаме европското искуство со овие пречистителни станици кои се решение смислено за рамничарска средна европа со спори и плитки реки и замирисани градски канали, каде едноствано нема друго решение и ова мора да биде стандард. За Македонија ова е и не нужно да го има баш во секое село, треба каде тоа е лесно да се изведе а би опфаќало голем број жители како поголемите градови, ама Охрид како заштитен регион едноствано мора да го има.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 16-Jun-2020 at 11:34


https://meta.mk
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4989
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 24-Jun-2020 at 15:20
СКОПСКИ „ВОДОВОД“ ГО ОБЈАВИ ПОВИКОТ ЗА ИЗГРАДБА НА ПРЕЧИСТИТЕЛНА СТАНИЦА ВРЕДНА 136 МИЛИОНИ ЕВРА

Јавното претпријатие „Водовод и канализација“ ја почна постапката за изградба на пречистителна станица за отпадни води во Скопје во вредност од 136 милиони евра. Утре, јавното претпријатие ќе ја објави поканата за претквалификација за избор на најповолен понудувач за проектирање и изградба на постројката. Заинтересираните компании ќе можат да аплицираат до 17 август, кога повикот ќе биде затворен.

„Веднаш потоа компаниите кои ги исполнуваат техничките квалификации ќе учествуваат на јавно наддавање, со што наесен очекуваме дека ќе го имаме изведувачот и ќе се стартува со градежни работи за реализација на овој капитален проект за град Скопје. Со овој проект уште еднаш ги потврдуваме заложбите за унапредување на условите за живот на граѓаните како и инвестирањето во висококвалитетна животна средина“, вели директорот на ЈП „Водовод и канализација“ Душко Весковски.

Според планираното, Скопје до 2025 година треба да ја добие пречистителната станица, со што трајно ќе се реши проблемот на отпадни води од кои најмногу страда реката Вардар.

Средствата во висина од 136,73 милиони евра, се обезбедени од Европската инвестициска банка и од Европската банка за обнова и развој.

А. АНТЕВСКА

https://sdk.mk/index.php/dopisna-mrezha/skopski-vodovod-go-objavi-povikot-za-izgradba-na-prechistitelna-stanitsa-vredna-136-milioni-evra/
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.