build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колектори и пречистителни станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 27-Sep-2014 at 12:08
Инсталирана пречистителната станица во населба Илинден

Во рамките на реализацијата на капиталниот проект на Општина Илинден за изградба на фекална канализација за прифаќање и третман на отпадните води, во населба Илинден комплетно е инсталирана пречистителна станица на која што деновиве е извршен технички прегледhttp://vecer.mk/skopska/instalirana-prechistitelnata-stanica-vo-naselba-ilinden

Edited by Џоле - 27-Sep-2014 at 12:08
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 16-Aug-2015 at 18:08
Премиерот денес ја пушта во употреба пречистилната станица во Кадино што беше пуштена во употреба пред речиси една година (на горната слика).

http://mia.mk/mk/Inside/RenderSingleGalleryTest/132763810/1?month=8&year=2015&day=15&desc=0
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 16-Aug-2015 at 19:15
Треба еднаш да се престане со таа констатација дека објект бил пуштен уште поодамна а сега некој функционер повторно го пушта во работа. Во вакви моменти се работи за свечано пуштање во работа, или обележување како настан.
Свечените моменти за некои работи се повторуваат секоја година, па што значи-дека не треба да се обележуваат такви свечености?

Се изградил објект, се пуштил во работа и после некое време нормално треба да се одржи и свечена церемонија, а не употребно пуштање во работа.

Порано како да немало вакви свечености, туку Грујо ги измислил

Edited by gjoko - 16-Aug-2015 at 19:15
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 16-Aug-2015 at 19:23
Originally posted by gjoko


Порано како да немало вакви свечености, туку Грујо ги измислил


Избори се ближат, јасно ми е мене во која цел „свечено“ се пушта. Но мислам дека е срамно некој да се самопромовира со работи кои се веќе завршени. Повеќе ме плаши недостигот од нови, битни инфраструктурни проекти. Пуштање селски чешми или кружни текови кои одамна се во употреба ми е згадено одамна.
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 16-Aug-2015 at 20:28
Originally posted by Џоле

Originally posted by gjoko


Порано како да немало вакви свечености, туку Грујо ги измислил


Избори се ближат, јасно ми е мене во која цел „свечено“ се пушта. Но мислам дека е срамно некој да се самопромовира со работи кои се веќе завршени. Повеќе ме плаши недостигот од нови, битни инфраструктурни проекти. Пуштање селски чешми или кружни текови кои одамна се во употреба ми е згадено одамна.


Во последно време омилена реченица ми е *избори се ближат*, а до избори има скоро година дена, па Грујо така фумкционира цел живот, гради, отвара, пушта, шутира топки, и пред и по и за време на избори. Што според мене е добро, јас знам и некои други што од кафана не излегуваа.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4188
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 17-Oct-2015 at 10:22
Донација од 21 милион швајцарски франци за колекторски систем и пречистителна станица во Кочани

Кочанската локална власт денеска потпиша договор за консултантски услуги во врска со проектот за изградба на пречистителна станица и колектор за отпадни води на територијата на општината. За консултант е избрана швајцарската компанија „Ернст Баслер и Партнер“. Пречистителната станица ќе се гради на најниската гравитациска точка на вливот на реката Масалница во Брегалница, така што е предвидено да ги прочистува водите од сегашните девет испусти од Оризари до Подлог кои ќе бидат собрани во главен колектор. Станицата ќе биде опремена со современа технологија, планирано е да заземе мала површина и да има минимални трошоци за експлоатација и одржување.


* Извор на фотографија: Општина Кочани

Со изградбата на пречистителната станица е предвидено да се опфатат отпадните води од Кочани и од околните рамничарски села, со вкупен број на населението од околу 58.000 жители. Проектот е донација на Швајцарската Конфедерација во висина од 21 милион швајцарски франци. Дополнителни два милиони евра се обезбедени од Министерството за животна средина и просторно планирање, Општина Кочани и Ј.П. Водовод. Ова е најголема швајцарска донација за нашата земја во изминативе две и пол децении.

http://www.build.mk/?p=46766
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 22-Dec-2015 at 12:47
Немам идеа каде припаѓа оваа вест. Ако сака некој од модераторите нека ја премести во посоодветна тема. Во секој случај секоја чест за Дојран што покрај многуте други проекти најде средства и за ваков исклучително битен проект. Се надевам дека Охрид ќе најде исто така можности за целосна заштита на езерото од отпадни води.

Целосно се реконструира колекторскиот систем во Дојран


Главниот колекторски систем во Дојран почна целосно да се реконструира заради заштита на Дојранското езеро и подобрување на квалитетот на езерската вода. Проектот опфаќа вградување на нови пумпни станици и обнова на шахтите заради зголемување на капацитетот за одведување отпадни води до пречистителната станица во која е вградена најсовремена технологија.

22 декември 2015| 12:23
   

????????????????????????????????????

– Заштитата на животната средина претставува еден од најголемите приоритети на општина Дојран. Почнавме минатата година со реконструкцијата на пречитителната станица која беше обновена по три децении, а ова ќе биде втора фаза во која главниот колекторски систем ќе се реконструира за да се создаде можност за проширување на секундарната канализациона мрежа,одноно одведување на колекторскиот систем на улиците или до куќите кои не се приклучени, рече градоначалникот на општина Дојран, Борче Стамов.

Реконструкцијата на главниот колекторски систем во Дојран е заеднички проект на општината и Министерството за животна средина. Активностите планирано е да траат околу два месеца, а целата инвестиција чини 4 милиони денари од кои по половина обезбедуваат локалната самоуправа и Министерството за животна средина.
http://kurir.mk/republika/opstini/tselosno-se-rekonstruira-kolektorskiot-sistem-vo-dojran/
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 16-Jan-2017 at 16:55
Dali nekoj znae me mrzi da baravam vo nishkava kolku tocno procestitelni stanici za vodia ima vo R.Makedonija sto se vo funkcija ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 21-Feb-2017 at 11:00
Пречистителната станица во Прилеп (во процес на изградба)

DSC09407 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

DSC09367 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

Пречистителната станица во Радовиш (во процес на изградба)

DSC_7541 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

DSC09082 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

DSC09156 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

Пречистителната станица во Струмица (во процес на изградба)

IMG_8141 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

IMG_8139 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

Колку што можам да видам од сликите на профилот на Делегацијата на ЕУ во Македонија, вакви станици се градат и во Берово и Гевгелија, но градежните работи се на самиот почеток.

Еве, и во Кичево...

DSC08050 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

DSC07948 by EU Delegation, Skopje, on Flickr

Edited by Џоле - 21-Feb-2017 at 11:14
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 21-Feb-2017 at 15:05
Ова го финансира ЕУ или ?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 21-Feb-2017 at 15:34
Па да, пишува на таблите. Европа ни гради пречистителни станици, а ние ги трошиме парите за глупости. Така некако испаѓа.
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 551
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 22-Feb-2017 at 18:50
Сега видов пишело на таблите .. Иначе добро е што европа ни ги прави овие станици , а не ми е јасно зошто сеуште многу од општините низ државата немаат побарано да се изградат вакви станици во нивните места ,колку што ја сум упатен ова е само мал број од градиштата кој што имаат побарано и еве тоа се реализира , а не дека во другите градови нема потреба, во секој град има потреба од вакво нешто, убаво е што дел од градоначалниците низ државата си се грижат за своите градови и им текнува дека основно нешто во 21 век за во една општина да функционира е да имаш модерна , нова прочестителна станица која е и основниот извор за третман на водата ,и каде што граѓаните ќе пијат квалитетна вода ,зборот ми беше дека вакво нешто фали во секој град без разлика на големина , секаде треба да има вакво нешто но за жал многу не сериозно се гледа во оваа работа ...А додека ти даваат пари и не го искористиш тој благодет е тогаш незнам што повеќе треба да се направи за да се свести некој.

Edited by WolfLeader - 22-Feb-2017 at 18:51
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 28-Oct-2017 at 08:32
Опааа, лека-полека и Скопје ќе влезе во 21-от век

Почнува реализацијата на пречистителна станица за отпадни води во Скопје

Владата го задолжи министерот за финансии да ја започна постапката за обезбедување финансиски средства.

Владата на Република Македонија на денешната 33-та седница ја разгледа и усвои информацијата за реализација на проектот „Пречистителна станица за отпадни води во Скопје”.

Прифатена е информацијата за склучување билатерален договор за кофинансирање на проектот „Подобрување на инфраструктурата за собирање на отпадни води за градот Скопје“ помеѓу Европската комисија и Владата на Република Македонија.

Владата го задолжи министерот за финансии веднаш да ја извести Делегацијата на ЕУ во Скопје дека Владата на Република Македонија ја започна постапката за обезбедување финансиски средства за целосна изградба на пречистителната станица во Скопје со секундарен третман на отпадни води.

- За реализација на овој значаен проект, Владата ги задолжи Министерството за финансии и Министерството за животна средина и просторно планирање, веднаш да подготват и достават барање до Европската банка за обнова и развој, Европската инвестициона банка и КфВ банката за да достават заедничка понуда за подготовка и финансирање на проектот со заем, инвестициски грант и грант за техничка помош - соопшти владината прес-служба.

http://plusinfo.mk/vest/131776/pocnuva-realizacijata-na-precistitelna-stanica-za-otpadni-vodi-vo-skopje
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 18-Dec-2017 at 15:25
За Скопје се предвидува дека ќе добие дури во 2020 година

Отворање на пречистителна станица за третман на отпадни води во Струмица (ЕУ проект)

Отворање на пречистителна станица за третман на отпадни води во Струмица (ЕУ проект) by Влада на Република Македонија, on FlickrОтворање на пречистителна станица за третман на отпадни води во Струмица (ЕУ проект) by Влада на Република Македонија, on Flickr

фото: влада на РМ, МИА.мк
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 07-Mar-2018 at 10:01
Ќе се гради пречистителна станица за отпадни води во Битола

Владата ја усвои информацијата за реализација на проектот „Изградба на Пречистителна станица за отпадни води и рехабилитација и проширување на канализационата мрежа во Општина Битола“.

Министерството за животна средина и просторно планирање до Секретаријатот за европски прашања треба да достави ИПА апликација за проектот, а потоа СЕП апликацијата да ја достави до Делегација на ЕУ во Скопје и истата да се препрати до Европската комисија во Брисел.


http://a1on.mk/archives/862708
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 18-Mar-2018 at 20:40
Прилеп

За сè има вторпат
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 21-Mar-2018 at 10:35
Albekat e noviot Transmet glema sve gradat u MKD a videava samo na albanski

Edited by Dzeksi - 21-Mar-2018 at 10:35
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 21-Mar-2018 at 10:51
Originally posted by Dzeksi

Albekat e noviot Transmet glema sve gradat u MKD a videava samo na albanski
Станува збор за приватна фирма, ако сакаат само Свахили ќе пишуваат на видеата.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9072
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 21-Mar-2018 at 11:29


И тоа фирма чија матична земја е Албанија (веројатно) а е регистрирана во Грција
Back to Top
Dzeksi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Apr-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 389
  Quote Dzeksi Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 21-Mar-2018 at 12:20
Originally posted by Мартин

Originally posted by Dzeksi

Albekat e noviot Transmet glema sve gradat u MKD a videava samo na albanski
Станува збор за приватна фирма, ако сакаат само Свахили ќе пишуваат на видеата.
Kolku glupav argument ti e ova deka se privatna firma . Kade se izveduvat porektite i so civi pari ke ti odgovoram MAKEDONSKI i mi smeta deka nema makedonski ako ti e toa problem ke ti se obrakam od sega na Svahili vo forumov!

Mjinga ni nini kwamba hii ni kampuni binafsi. Je, upeo huo unafanyika wapi na kwa fedha nitakayoitikia MACEDONIAN na nadhani kuwa hakuna Macedonian kama hiyo ni tatizo ambalo nitawaambia sasa kutoka kwenye vikao vya Kiswahili!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 7>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.