build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Колектори и пречистителни станици

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 234
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 21-Jul-2018 at 15:02
Originally posted by hcitrS

Бравос, одличен! Само Охрид како да фали? Или нема инфо?:

Во Охрид нема пречистителни станици, само пумпни станици. Тие што го опфаќаат Охридско-струшкиот регион се двете станици во Струга, поконкретно во с. Враништа. За жал и двете се пред распаѓање.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 1403
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 21-Jul-2018 at 23:06
Originally posted by ironm

Во однос на општините, не сум баш сигурен дали те разбрав добро. Свети Николе е означена во Вардарски регион, а не во Источен. Лозово воопшто не е прикажана бидејќи нема пречистителна станица. Исто така не те разбирам најдобро за тоа дека Велес ја имам означено како Св. Николе. Велес се наоѓа југозападно од Св. Николе, односно лево на картата, а горе Св. Николе горе десно.

Ante scriptum: Секоја чест на трудот.


Зборам за картата. Ти си ја искористил, т.е. адаптирал картата на старата регионална поделба на Македонија (ако не се лажам пред 2007), каде Свети Николе и Лозово се дел од Источниот, а не Вардарскиот регион, иако податоците за Свети Николе ти се впишани во Вардарскиот регион. Спореди ја старата со новата поделба и ќе ја увидиш грешката.

Исто така, информацијата за Свети Николе на картата на Вардарскиот регион со стрелката ти е поврзана за Велес, а не Свети Николе.

Вака некако би требало да изгледаат исправките:Edited by Staro Skopje - 21-Jul-2018 at 23:07
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 234
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 22-Jul-2018 at 12:41
Те разбирам сега Thumbs%20Up Во право си, се чини дека картите на Wikipedia не се ажурирани, ќе ја искористам картата од Завод за статистика, таму е најновата. Ќе го ажурирам инфографикот деновиве Yes
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 234
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 22-Jul-2018 at 17:06
Ажурирано, мислам дека добри се мапите сега.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 788
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 23-Jul-2018 at 02:15
Се гледа дека Вардар прима отпадна вода и од Гостивар и Тетово и Скопје. Прашањето е кога ќе се изградат пречистителни станици во овие три града колку Вардар ќе стане почист, тука мислам син наместо кафеав, со оглед на селата по течението на вардар помеѓу овие три града и како е во тие села регулирана канлизацијата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12011
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 24-Jul-2018 at 16:05

@ ironm

Applause  Master
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 687
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 24-Jul-2018 at 20:53
Originally posted by ironm


Те разбирам сега Thumbs%20Up Во право си, се чини дека картите на Wikipedia не се ажурирани, ќе ја искористам картата од Завод за статистика, таму е најновата. Ќе го ажурирам инфографикот деновиве


Yes


Одличен инфографикон

А воедно откри и вредна грешка на Википедија, за која јас сега го известив колегата што ги прави овие карти
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 362
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 08-Aug-2018 at 07:30
https://www.porta3.mk/uspeshno-prochistuvanje-za-pochista-i-pozdrava-zhivotna-sredina/
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 234
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 26-Sep-2018 at 13:28
Денес е пуштена во употреба уште една пречистителна станица, овојпат во Гевгелија.

Има капацитет за 30.000 жители, а инвестицијата е 10 милиони евра. Да се здрави и живи ЕУ и Швајцарија, ќе останевме цел живот во измет.

Отворање на пречистителна станица во Гевгелија by Влада на Република Македонија, on Flickr

Отворање на пречистителна станица во Гевгелија by Влада на Република Македонија, on Flickr
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3794
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 26-Sep-2018 at 14:52
Швајцарија се повеќе интервенира. Тие се даноци и од гастарбаитери. Од швајцарија може многу искуство да се собира особено кога се работи за ЗДРАСТВО и ГРАДЕЖНИСТВО.
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 234
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 29-Sep-2018 at 19:40
Го ажурирав инфографикот со најновата станица во Гевгелија, покриеноста на Југоисточниот регион сега е најдобра од сите региони односно 75%, со релативно нова инфраструктура за разлика од Југозападниот.

Пречистителни станици за отпадни води v20180929 by ironm, on Flickr
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11812
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 29-Sep-2018 at 20:51
Секоја чест за трудот!
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 234
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 11-Dec-2018 at 22:40
Владата го презеде управувањето со колектерскиот систем

Владата на Република Македонија, на денешната 107-ма редовна седница донесе одлука за формирање на Јавно претпријатие „Колекторски систем“ за заштита на Охридското Езеро од отпадни и загадени води. Новото јавно претпријатие, ги презема сите обврски и во иднина ќе управува и стопанисува со колекторскиот систем за заштита на Охридското Езеро.

Со одлуката на Владата, всушност се прави поделба на досегашното Меѓуопштинско јавно претпријатие „Проаква“, кое беше голем финансиски проблем за општините Охрид и Струга, бидејќи претпријатието беше нефункционално и работеше со загуби. На одлуката на Владата на Република Македонија и претходеа постапки за делбен биланс и одлуки на Советите на општините Охрид и Струга. По формирањето на јавното претпријатие за управување со колекторскиот систем, општините Охрид и Струга ќе формираат нови јавни претпријатија за стопанисување со водоводните системи.

Одлуката на Владата на Република Македонија со олеснување е примена кај локалните власти, но и кај граѓаните и стручната јавност, бидејќи со формирањето на новото јавно претпријатие се решава еден витален и повеќедецениски проблем со заштитата на Охридското Езеро, кое како светско природно наследство е на листата на УНЕСКО.

https://www.ohridnews.com/vladata-go-prezede-upravuva-eto-so-kolekterskiot-sistem/


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.