build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана мафија - случај Платина

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 09-Feb-2009 at 01:39
Документи и дописи до државни органи поврзани со случајот Платина

platina1.doc


____

Во прилогот има кривична пријава е поднесена уште во мај 2008 год. Експресно е прифатена од Јавното обвинителство и предадена во МВР за понатамошна истрага. Од тогаш ниту глас во врска со поднесокот. САМО ДА ГИ ПОТСЕТАМ УЧЕСНИЦИТЕ ДЕКА СЛЕДАТ ИЗБОРИ И МОЈАТА АКТИВНОСТ ОКОЛУ РАСВЕТЛУВАЊЕ НА ОВАА АФЕРА “ПЛАТИНА ИНЖИНЕРИНГ“ КЕ БИДЕ ЗАСИЛЕНА ВО СИТЕ СВЕРИ. Поздрав до форумџиите....од сега па натака поголема активност од моја страна.


Edited by pbanks - 09-Feb-2009 at 02:00
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 09-Feb-2009 at 01:43

Ова е само минијатурен дел од поднесоци до надлежните?????? органи, нели?

Протестот требаше да се одржи во петок, а нас ни закажаа “информативен разговор“ во четврток, ден пред да излеземе во јавност. И пак ништо батка. Два реда муабет во МВР и толку.

Секој ден ке постирам наши поднесоци до надлежните институции за решавање на нашиот проблем

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Feb-2009 at 02:07


Chiko. Досега постираните документи ти ги сумирав во word фајлови и поставив линкови до нив.

Те молам од сега да го користиш тој метод на постирање, значи сумирај ги документите кои мислиш да ги презентираш во еден фајл, качи го фајлот на интернет и тука дај ни линк со кратко објаснување за содржината на документите.

Како што веќе спомнав и претходно форумот ти е на располагање да ја презентираш својата вистина и тоа не е променето но со методот на постирање 1 документ = 1 пост се губи поентата само се генерираат милион страници и се уништува нишката за што имаме и добиено поплаки од некои членови. На крајот на краиштата се коси и со правилникот на форумов во однос на начинот на постирање.

Се надевам дека ќе покажеш разбирање за оваа работа и ќе продолжиш да не информираш за текот на случајот на начин прифатлив за сите.

Благодарам.


Edited by pbanks - 09-Feb-2009 at 02:07
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 04-Jul-2009 at 16:27
http://www.telexplorer.com.ar/telexplorer/sp/default.asp?zone=namwp Ova e adresata na nedostapnata za MVR Renata Posavac upravitel na firmata Platina inzinering. Borbata na sopstvenicite seuste trae i MVR ke se vmesa togas koga ke pocne ulicnata presmetka pomegju sopstevnicite na zemjisteto i urbanata mafija vmesana vo zgradata na ul. Vasil Stefanovski br.28 Skopje.
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 04-Jul-2009 at 16:33
http://www.virovitica.net/forum/forum_posts.asp?TID=1438&PN=1 sopstvenicite za zemjisteto na ul. Vasil Stefanovski br. 28 ja vodat svojata bitka protiv urbanistickata mafija na sekakov nacin.
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 04-Jul-2009 at 16:47
  

gospodine gradonacalnik, da ve potsetam

 

 
07 мај во 22:09
Imam podneseno Baranje za sredba so Vas okolu divogradbata na ul. Vasil stefanovski br. 26 i 28. Vtora nedela cekam za priem.
 
10 јуни во 09:31
Г-дине дали закажавте на тел.?
Ако сте закажале на тел. простете но минатата недела но и оваа средбите ќе бидат презакажани, поради мои службени обврски.
Поздрав
 
 
10 јуни во 19:48
Јас се пријавив на тел. за средба и имам поднесено писмен Поднесок, па Г-ин Градоначалник чекам на Вас. Ке ве замолам да не се избегнува решавањето на нашиот проблем и машки и правно да се разреши проблемот. Со тоа ке се прати порака до криминалците односно урбанистичката мафија дека сте решителни и праведни во решавањето на обично граѓанските проблеми. Имате подршка од нас и верба за што поскорешна средба. ПОЗДРАВ
 
16 јуни во 09:38
Секако дека се работи според законите на РМ! Нема да бидете изоставени и вие. Ќе простите за срдбите некои се одржаа во четвртоците поради мои работни обврски.
Поздрав
 

 
24 јуни во 10:33
Сеуште чекам господине Градоначалник. Поминаа два месеци откако е поднесено Барањето за прием. Сега ке се поклопат годишните одмори и на есен би требало да се сретнеме, нели ?
На овој принцип работеше Виолета Аларова и во цели две години успеа да се види со нас само 3,5 минути. Слушам дека целата нејзина екипа ( Лидија Неделковска, Ратко Савовски, Милан Пижула, Апостол Мандичевски, Ратка Марковиќ, Биљана Минова, Светлана Мариновиќ ) се сега Ваша екипа. Сите тие ке ве доведат во заблуда во врска со нашиот случај. Сите, не чело со Аларова протежираа дека општина центар ја чека судската разврска помеѓу нас сопствениците и оштетената мафија. Колку за информација предметот е вратен на повторно судење ( од почеток ) поради премногу неправилности во судската постапка од страна на оштетената мафија.Не постои суд во светот што може нас како сопственици да не натера да легализираме дивоградба спротивна на ДУП.
Поздрав.... чекајки на средба со Вас
Ova e nova zapocnata borba za pravda so opstina centar i noviot gradonacalnik na opstina centar.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 04-Jul-2009 at 16:55
Originally posted by Chiko

http://www.telexplorer.com.ar/telexplorer/sp/default.asp?zone=namwp Ova e adresata na nedostapnata za MVR Renata Posavac upravitel na firmata Platina inzinering. Borbata na sopstvenicite seuste trae i MVR ke se vmesa togas koga ke pocne ulicnata presmetka pomegju sopstevnicite na zemjisteto i urbanata mafija vmesana vo zgradata na ul. Vasil Stefanovski br.28 Skopje.

Chiko што е работата со линкот, ме води на некој латино-американски сајт чија намена не ми е јасна.

А инаку каде точно е улица Васил Стефановски и објектот во прашање? На карта на Скопје не можам да ја најдам улицата, ја нема ни во индексот.
Не би било лошо и да го сликнеш спорниот објект ако можеш.


Edited by Cloverstack - 04-Jul-2009 at 16:58
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-Jul-2009 at 17:19
http://www.youtube.com/watch?v=D7Iw3OtbnFk
Cloverstack vo klipcevo pokraj drugite 4 ke vidis slika kaj se naogja objektot, potocno kaj poranesna Avstriska ambasada i Iranska ambasada...
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-Jul-2009 at 17:27
http://www.yasni.com/index.php?action=search&search=1&sh=&name=Stefani+Atanasoska&filter=Stichwort
ova link od kerkata na Rokan i Marijana Atanasoski, povtorno vo Argentina, Mar Del Plata.
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-Jul-2009 at 17:35
http://www.concejomdp.gov.ar/legislacion/orden_sesion/marco.php?pag=26.+14ta+Sesion+Publica+Ordinaria+-+23+de+Octubre+de+2008.htm&peri=Periodo+93 ова е линк и на другата керка на Рокан и Маријана Атанасоски ,...Кристина Атанасоска бр.65 Нота 522.
НЕЛИ, ВОЗМОЖНА Е ВАКВА КОИНЦИДЕНЦИЈА НА ЛИЦА ВО АРГЕНТИНА, ПА НАС МАКЕДОНЦИТЕ НЕ ИМА ВО ЦЕЛ СВЕТ, што би рекло МВР-то ни наше насушено !
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-Jul-2009 at 19:05

МИСТЕРИЈА ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР
Исчезнале документите за заградата на "Платина"
Општинарите откриле дека документите за зградата зад Католичка црква ги нема по избивањето на аферата кога сопственикот на "Платина инженеринг" Рокан Анастасовски побегна од државата, откако по неколку пати ги продал становите

Документите за зградата зад Католичка црква на улица Васил Стефановски бор 26 и 28, која ја гради фирмата "Платина инженеринг", исчезнале. Во Општина Центар и во Министерството за транспорт и врски сега имаат само кошулица од предметот за оваа зграда, која почнала да се гради во 2003 година, а е завршена во 2004 година. За неа инвеститорот не извадил одобрение за градба и таа беше ставена на листата на дивоградби за уривање. Станарите и од Општина Центар, а по одземање на ингеренциите и од Министерството за транспорт и врски побараа сами да ги платат комуналиите и да ја легализираат зградата, за да не се урива.
Соња Шумкова, раководител на секторот за урбанизам на Општина Центар, на последната седница на Советот на Центар рече оти утврдиле дека недстигаат документите по избивање на аферата со оваа зграда кога сопственикот на "Платина инженеринг" Рокан Анастасовски побегна од државата, откако по неколку пати ги продал становите.
"Ние од Министерството за транспорт и врски не ги добивме предметите од 2003 каде што би требало да биде и документацијата за овој предмет. По налог на градоначалничката Виолета Аларова, од централната архива го побаравме предметот, а кога го добивме, во него имаше само кошулица и барање за почнување на постапка за издавање одобрение за градба. Ги немаше останатите документи, меѓу кои и проектот за градба. Не знам што се случило со документите. Барањето за одобрение за градба е поднесено пред децентрализацијата и постапката тогаш ја водеше Министерството за транспорт и врски", рече Шумкова.
Жаклина Ангеловска, директор на Државниот градежен инспекторат, вчера потврди дека од предметот за зградата зад Католичка црква останала само кошулицата.
"Кога правевме инспекција во Центар, во нивната архива од овој предмет беше останата само кошулицата. Ќе бидеме во контакт со МВР за да се најде документот, односно да се види дали е запленет од полицијата кога изби аферата. Од Општина Центар побаравме да ни ги предаде сите предмети и откако ќе ги провериме, ќе одлучиме што ќе уриваме и кога", рече Ангеловска.
(Е.А.)

 



http://star.vest.com.mk/default.asp?id=133040&idg=7&idb=2028&rubrika=Skopje



Edited by Cloverstack - 04-Jul-2009 at 19:07
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-Jul-2009 at 19:12

From:

gradonacalnik@opstinacentar.gov.mk  Add Mobile Alert

To:

Subject:

Odgovor od opstina Centar

Date:

Tue, 27 May 2008 15:08:19 +0200

<>

< = name=fn>< = name=ln>< value=gradonacalnik@opstinacentar.gov.mk = name=e>< value=http://us.f455.mail.yahoo.com/ym/ShowLetter?MsgId=6336_4533004_15038_1916_1321_0_277_2640_2071422183&order=down&inc=&sort=date&view=a&=b&=In&YY=55114 = name=.done>

Pocituvana g-go 
 
Ve izvestuvame povtorno deka NEOSNOVANO i po koj znae koj pat ja
 obvinuvate 
i krajno nekorektno ja napagate Opstina Centar za neprevzemanje na
 dejstvija 
vo odnos na Vasiot slucaj. Deka ova sto vi go tvrdime e taka, ke vi go 
ilustrirame so slednite najnovi podatoci:
- Na den 15.05.2008g. so dopis br.08-1336/1 Opstina Centar se obrati do
 
IZIIS Skopje da izraboti elaborat za bezbedno i efikasno rusenje na
 stanbena 
zgrada na ul.V.Stefanovski br.26 i 28 - Skopje. Izrabotkata na vakov
 vid na 
elaborati e zadolzitelna obvrska na Opstina Centar koga stanuva zbor za
 
pogolemi objekti.
 
-Na den 22.05.2008g. IZIIS Skopje pobara od Opstina Centar tehnicka 
dokumentacija za da moze da izraboti elaborat. Dopisot e vednas
 prepraten do 
Sektorot za urbanizam za da postapi po istiot.
 
-Na den 21.05. 2008g. Sekretarot na Opstinata pobara od Sektorot za
 finansii 
i budzet na opstina Centar podatoci za toa kolku sredstva se
 preostanati vo 
Budzetot na Opstinata za urivanje i administrativno izvrsuvanje. Na 
22.05.2008 dobien e odgovor so baranite podatoci.
 
Ova samo ja potvrduva nasata konstatacija deka vo Opstina Centar se
 raboti 
soglasno zakonskata regulativa i site gragani imaat podednakov tretman.
 Od 
tie pricini smetame deka vasite nekorektni i zakanuvacki obrakanja
 nemaat 
nikakva osnova. Dotolku poveke sto pri sekoe vase doaganje vo Opstinata
 ste 
bile korektno prifakani od strana na vrabotenite i vi bilo objasnuvano
 deka 
vasiot slucaj ne e staven ad akta. Zatoa za posleden pat ve molime da 
prestanete so zakanuvackite pisma do nas. Vo sprotivno ke bideme
 primorani i 
nie da gi informirame nadleznite organi za istoto i da prevzememe merki
 
soodvetno na vasite zakani.
 
So pocit,
Opstina Centar
 
 
 
----- Original Message ----- 
To: "gradonacalnik" <gradonacalnik@opstinacentar.gov.mk>
Sent: Friday, May 23, 2008 10:24 AM
Subject: Seuste cekanje
 
 
> Seuste cekam da postapite zakonski.
> Seuste cekam da mi gi dostavite dokumentite sto vi gi
> baram, osobeno toj od Milan Pizula.
> Seuste cekam da postapite spored resenieto od
> vtorostepenata vladina komisija uste od 2005 god.
> Seuste cekam da postapite spored resenieto od
> ministerstvo za pravda.
> Seuste cekam da postapite spored resenieto od
> gradezniot inspektor Milan Pizula.
> Seuste cekam da postapite spored vasata programa za
> urivanje od 2006 god.jas go imam Baranjeto na
> gradonacalnickata Alarova do D.O.C. ministerstvo za
> vnatresni raboti za asistencija pri urivanje.
> Jas samo ke cekam i ke docekam,
Ova e komunikacija po i-mail pomegju opstina centar i sopstvenicite na zemjisteto na ul. Vasil Stefanovski br. 28 Skopje
 
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Jul-2009 at 19:17

From:

gradonacalnik@opstinacentar.gov.mk   Add Mobile Alert

To:

Subject:

Re: Nemojte da mi kazuvate deka ste nemokni da ja stopirate divogradbata na PLATINA

Date:

Thu, 13 Mar 2008 15:44:32 +0100

<>

< = name=fn>< = name=ln>< value=gradonacalnik@opstinacentar.gov.mk = name=e>< value=http://us.f455.mail.yahoo.com/ym/ShowLetter?MsgId=2008_0_6345_2243_1871_0_135_3459_2529362951_oSObkYn4Ur5HQVvr2mDutFFQe7.yVk0nJKEyMl96Th8IVxCqUm9EqOa8VNFlgdUn1kCr02JjPHU5D_wrRG0SH6RjBcMHPNZwhjmzXsIpUUfhOwpVKQv81LaWU8TOLAJ6AmGfMg3sBTzkF3IenHhJHXjkCKcE6nY-&order=down&inc=&sort=date&view=a&=b&=In&YY=10380 = name=.done>

Pocituvana gospogo i pokraj Vasite neosnovani obvinuvanja vo dopisot, kako i na mediumite denovive, Ve izvestuvame 
deka OPSTINA CENTAR NEMA IZDADENO NIKAKOV AKT ZA GRADENJE ZA PARCELATA NA ul.Vasil Stefanovski 26.
Isto taka Ve izvestuvame deka Oddelenieto za inspekciski raboti na
 Opstina 
Centar deneska - 13.03.2008 do sopstvenicite na objektot dostavi
 edinstven 
zakonski mozen akt - AKTOT ZA URIVANJE koj sto e edinstven zakonski
 mozen 
dokument koj vo ovaa situacija, moze da go izdade Opstinata.
Od tie pricini , Ve pokanuvame utre (ili drug den koga Vi odgovara) da 
dojdete vo Opstinata, kade sto ke vi bide ovozmozen razgovor so 
Rakovoditelot na pravniot sektor i prezentirana faktickata sostojba.
Za odreduvanje na vremeto za sredbata, Ve molime da ni se javite na
 telefon 
3116-392.
So pocit,
Lidija Nedelkovska, Rakovoditel na Oddelenie za rabota na gradonacalnik
 
 
----- Original Message ----- 
From: "
Sent: Tuesday, March 11, 2008 8:50 PM
Subject: Nemojte da mi kazuvate deka ste nemokni da ja stopirate 
divogradbata na PLATINA
 
 
> Kako ne vi e sram da izjavuvate deka opstina Centar e
> nemokna da ja stopira divogradbata i voopsto da ne
> znae koj go pravi toa krivicno delo.Vie svakate deka
> nie nemame pristap na objektot i deka imotot ni e
> uzurpiran od kriminalci koj gradat na nas imot bez
> nikakva dokumentacija.Deka ste se namercile na nasiot
> imot toa e poveke od jasno.Dopisot sto vi go
> dostavivme minatata godina vo koj objasnivme sto sme
> slusnale od nekoi lica koj bile kaj vas se
> potvrdija,mislam na toa sto ste go izjavile pred niv
> deka,citiram:"Ostavete mi gi tie na mene, jas ke gi
> sredam".Ocigledno deka sega za sega toa vi uspeva, no
> do koga? Zarem vie mislite deka nie ke se otkazeme od
> nasiot imot i toa sto sme go vlozile vo gradbata ?
> Celiot nas zivot so pokolenija nanazat e vlozen na toa
> parce zemja i zivotot ke go rizikuvame za da si go
> povratime nazat, a nekoj ke odgovara na vakov ili
> takov nacin za ova delo.Nasite deca i idnite
> naslednici se zagrozeni od VAS LICNO i za ovoj
> kriminal licno VAS ve obvinuvame.>
 Pod itno pratete go inspektor Milan Pizula na lice
> mesto i da go zatvori objektot i da podnese krivicna
> prijava protiv storitelite na krivicnoto
> delo.Poseduvame dokument deka Ratka Markovik i Biljana
> Minova uste vo 2001 godina pocnale postapka za nasiot
> imot,dodeka nie vo 2004 god. se dogovorivme za
> gradenje.4(cetiri) godini porano da se zapocne
> procedura za nas sopstven privaten imot bez nase
> znaenje i odobruvanje e GOLEM KRIMINAL.Zatoa i
> isceznala dokumentacijata od arhivata na opstina
> Centar,neli.Poseduvame i druga dokumentacija koja
> dokazuva vo kakov kriminal ste vmesani samo sega za
> sega bidete vie vo prednost i vodete kriminalna
> politika protiv nas, no rabotite ke se smenat isto
> kako i vie, od pozicija na gradonacalnik.Vremeto e> pred nas,
pravnata borba prodolzuva. 
Da go 
prognozirame pobednikot?____________________________________________________________________________________
> Be a better friend, newshound, and
> know-it-all with Yahoo! Mobile.  Try it now. 

 



Edited by Chiko - 04-Jul-2009 at 19:49
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Jul-2009 at 19:22

Date:

Tue, 27 May 2008 15:06:35 -0700 (PDT)

From:

ocument.frmAddAddrs.submit()">Book   Add Mobile Alert

Subject:

Re: Odgovor od opstina Centar

To:

gradonacalnik@opstinacentar.gov.mk

<>

< value=Sonja = name=fn>< value=Naumovska = name=ln>< value=sonja.naumovska@yahoo.com = name=e>< value=http://us.f455.mail.yahoo.com/ym/ShowLetter?MsgId=5995_4536243_47754_661_3598_0_279_7306_3463060076&order=down&inc=&sort=date&view=a&=b&=Sent&YY=64263 = name=.done>

Ve molam,ako ja pisuvam vistinata(za koja vistina poseduvam vasi opstinski arhivski broevi deka ste gi dobile moite Baranja )Vie gi preveduvate kako ZAKANUVACKI DOPISI se izvinuvam,no ne mozam nikako da vi pomognam. Vie ne znete kako se custvuvame nie kako obicni gragani koi nemame i sme nemale nikakvi zlobni nameri sprema Vas nitu sprema nikogo drug. Da nekoj se osudi da vi go uzurpira vasiot imot, da vi postavi
agencija za obezbeduvanje so cel da ne vi dozvoli nikakov pristap na sopstveniot imot, da fizicki grubo ve maltretira i fizicki ve ISFRLI od sopstveniot imot,da vi se kazuva GUBETE SE OD TUGA SOPSTVENOST ( se misli na divoizgradenata zgrada na nasiot imot ), da vi se vpisuva na vasiot imoten list kako sopstvenik na imot      ( podneseno Baranje od nekoi nepoznati lica ), da vi go pretepaat krvnicki vasiot soprug, da morate da gi otpisuvate vasite deca od edno skolo vo drugo, da
se preseluvate od edna naselba vo druga i sve toa poradi zakani po vasata familija, da vi se javuvaat vo rani utrinski casovi po telefon so zakanuvacki poraki, da vi se smeat vo lice i da vi kazuvaat deka nisto ne im mozete tie se zakon,da pocustvuvate kako sopstvenik( se misli na mojot star i iznemosten tatko koi se
spobudale od nepravdata koja mu se slucuva )deka go gubi sopstveniot imot nasleden od svoite roditeli, da pocustvuvate deka vasata majka e grabnata za ramenja i
butkana i vlecena da izleze od svojot sopstven imot,da se obrakate do nadlezni Drzavni institucii (policija,sud,ministerstvo za transport i vrski,drzaven
inspektorat,anti korupciska komisija, nevladini organizacii, opstinata kade sto ziveete I gradonacalnikot na istata ( se misli na Vas ) i nikojnisto da ne prevzema - zakonski.I samite ste svesnikolku pati opstina centar ne izlaza. Ke vi navedam
primeri: 1. vo javnite glasila-(pisani mediumi)opstina centar izleguva so izjava deka dokumentite za(divoizgradeniot)objektot na ul. Vasil Stefanovski br.26 i 28 se isceznati od arhivata na opstina centar ideka opstina centar zaedno so ministerstvoto za vnatresni raboti ke prevzemat dejstvija za da se rascisti problemot - NISTO NE NAPRAVI OPSTINA CENTAR ZA OTKRIVANJE NA SLUCAJOT SO ISCEZNUVANJETO NA DOKUMENTIT,za potoa da tvrdite kako opstina deka dokumentite ne se isceznati. Vo vasata poslednaelektronska poraka tvrdite deka nasiot slucaj ne e
staven ad akta.Na poslednata i edinstvena sredba so Vas ni rekovte deka nasiot slucaj e ad akta ( ako ne razmisluvame pravno znaete deka toa e vistinata i deka
toa se vasi zborovi. Na mnogute nasi dopisi do Vas so molbi i baranja, ne najdovte nitu minuta vreme za da ni odgovorite makar na eden nas dopis i barem da ne
utesite na nekakov nacin deka ke ja sredite rabotata I deka nema da bideme osteteni. Nemam zborovi za ova vase obrakane do nas posle tolku vreme i na vakov zakanuvacki nacin deka ke ste prevzemele soodvetni merki poradi nasite zakanuvacki
pisma upateni kon Vas. Ne znam kade Vie uvidovte zakani ( bilo kakvi) pogotovo vo moeto posledno obrakane kade sto samo Ve informiram deka seuste sumziva i aktivna vo borbata za zacuvuvanje na sopstveniot imot i idninata na nasite pokolenija so
zborovite deka jas cekam da postapite spored zakonot I donesenite resenija,zaklucoci,ukazuvanja i slicno.Da Ve potsetam deka resenieto za Urivanje doneseno od gradezniot inspektor Milan Pizula na 16.09.2004 god.
za objektot vo gradba ( na samo temelenje)ako bilo ispocituvano od Vasa strana, vakvi problemi nemase da se slucat. No sto e tuka e. Ja prifativme frlenata
rakavica od strana na opstina Centar i normalno deka ke se BORIME SO SITE PRAVNI SREDSTVA ZA DA JA DOKAZEME VISTINATA. Vaseto preveduvanje na nasata vistina kako
zakani kon Vas, voopsto ne e vistina. Ako vo opstina centar postojat nekakvi crni sili koi izbegnuvaat da rabotat zakonski kako i sekoj obicen graganin vo ovaa
Drzava koj gi pocituva zakonite, togas Vie kako gradonacalnik treba da se spravite so takvata pojava bidejki nie zatoa Ve izglasavme za nas lider vo opstina Centar.
 Sramota e na vakov nacin da se komunicira, no koga ne sakate da i poglednete na vistinata vo oci toa e neizbezno. Toa e svojstveno samo na kukavicata.
Povtorno Vi se obrakam: VE MOLAM I POVTORNO VE MOLAM, DA POSTAPITE SOGLASNO ZAKONITE I DA GO RESITE OVOJ PROBLEM.Povtoruvam deka nie NIKOGAS NEMA DA SE
OTKAZEME OD NASETO PRAVO NA SOPSTVENOST I NIKOGAS NEMA DA SE SOGLASIME DA NA KRIMINALEN NACIN SE POSTAPUVA SO NASIOT IMOT. 
--- gradonacalnik@opstinacentar.gov.mk wrote:
 
> Pocituvana g-go 

 

Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Jul-2009 at 19:24

МИНИСТЕРОТ ЈАНАКИЕСКИ РЕШИТЕЛЕН ДА УРНЕ СЕ ШТО Е ДИВО


Се стега обрачот околу урбаната мафија




Само градоначалниците поставени до страна на ДУИ не се појавија на состанокот со министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој се одржа завчера доцна вечер. Тие уште по добивањето на поканата од Министерството за транспорт и врски одговориле дека нема да учествуваат на средбата на која се разговараше за запирање на урбаната мафија. Вчера првиот човек на Општина Чаир, Изет Меџити, потенцираше дека причината за нивното непојавување е непризнавањето на Владата за легитимна.
Освен Јанакиески на средбата со градските татковци присуствувале и министерот за локална самоуправа Зоран Коњановски и директорката на Државниот инспекторат за урбанизам и градежништво Жаклина Ангеловска. Јанакиески ги задолжил градоначалниците најдоцна до петок да ги достават предлог-решенијата за надминување на состојбата со дивоградбите и побарал од нив до 30 овој месец да поднесат детален извештај за сите привремени објекти, како и динамичен план за спроведување на решенијата за уривање. Градоначалниците задоволни што централната власт зема учество во справувањето со урбаната мафија.
"Ако сакавме нешто да уриваме, испаѓаше дека имаме нешто лично со инвеститорите, не сме средиле некои сметки. На овој начин, со тоа што државата застанува зад оваа акција, ни дава голем мотив", изјави Коце Трајановски, градоначалник на Гази Баба.
"Уривањето не престанува, секогаш кога имало потреба се случувало, тие биле и ќе бидат", смета Џорџе Арсов, градоначалник на Кисела Вода.
Градоначалниците кои не ги доставиле извештаите до министерството, треба тоа да го сторат најдоцна до петок, што е и последен рок што го добија. Тие се информирани и за препораките на Владата за преземање соодветни законски мерки против инвеститорите и против сите овластени лица во општините за инспекциски работи ако не ја извршувале службената должност.

Аларова се фати за работа
Градоначалничката на Општина Центар, Виолета Аларова, по многуте повици од страна на министерот за транспорт Миле Јанакиески и премиерот Никола Груевски да стави крај со дивоградбите - се фати за работа. Таа вчера започна со рушење на улица Пиринска, каде како инвеститор се јавува лицето Душко Петрушевски. За овој објект, вчера од Општина Центар тврдеа дека градителот почнал постапка за одобрение за градење со плаќање комуналии. Постапка за одобрение, според Аларова, започнал и инвеститорот на вториот спорен објект на оваа територија, лоциран на улица "Роза Луксембург", каде градежните работи се запрени, а објектот е во фаза на карабина.
Според динамичниот план за отстранување на објектите без градежно техничка документација, први на удар ќе бидат овие два објекта кои се водат како колективно-станбени згради и станбено-деловни згради.
Градежните инспектори во Центар евидентиралеи две поткровја на ул. "Црвена Вода" од градителот Самарија и втората на ул. "Ј.Х. Џинот", кои се без соодветни дозволи.

Билјана ЗАФИРОВА

Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 04-Jul-2009 at 19:25

Се проширува бројот на инволвирани во аферата Платина


Се проширува бројот на инволвирани во аферата Платина.  Рената Посавац  директор во фирмата,  која го ставала потписот на сите договори со станарите се сомничи за измама. Според МВР, и таа како и брачниот пар Атанасовски, газдите на скандалозната Платина, не е достапна за полицијата и се бара со интерна потерница. Се чека судот да распише меѓународна потерница. Брачниот пар Атанасовски заедно со  Рената Посавац се кријат во Италија каде што работи нивната ќерка, шпекулираат измамените станари.

 

И додека МВР трага по газдите инвеститори, денеска дел од станарите го платија долгот за комуналии, обврска на инвеститорот Платина.  Допрва ќе се договараат и ќе пресметуваат уште колку ќе ги чини за да ја завршат изградбата на зградите.

Канал 5 пред еден месец објави нов градежен скандал со размери на Фиком. Газдите на контроверзната Платина ги измамиле станарите со тоа што им ги зеле парите, а становите не им ги доизградиле. Вчера полицијата поднесе три кривични пријави за проневера на пари против газдите на Платина Атанасовски и го уапси нивниот семеен пријател познатиот како Пеце Асиба. Заедно ја олесниле Комерцијална Банка за над половина милион евра.

 



Edited by Chiko - 04-Jul-2009 at 19:50
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 04-Jul-2009 at 20:16

            

ДО:   МИНИСТЕРСТВО

ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ

МИНИСТЕР ГОРДАНА ЈАНКУЛОВСКА

 

20.02.2008 год.

 

 

НАЈАВА ЗА ПРОТЕСТ

ПРЕД

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ

Од сопственици на имот 11170 К.О. Центар 1 Ул.“ Васил Стефановски“ бр. 28 Скопје

 

 

ПОЧИТУВАН МИНИСТЕР Гордана Јанкуловска,

                                     Разочарани од неажурноста на нашата Полиција се решивме на ваков

чекор со цел да ја запознаеме јавноста со нашиот проблем, кои проблем единствено Полицијата може да го реши.

Се обративме до сите можни институции во земјава надлежни за нашиот проблем, но без никакви резултати. Од сите институции ни говорат дека е прекршен законот и дека некој ќе треба дебело кривично да одговара за тоа.

Кривичното дело од 15.12.2007 год. сеуште се извршува, а ниедна надлежна институција не превземала никаков чекор во спречување на истата. До Јавното Обвинителство поднесовме кривични пријави кои пријави се препратени до

СВР оддел Економски криминал за расветлување на случајот, но предметот сеуште не е активиран, а ние како

сопственици на имот трпиме ненадоместливи штети. Под закани по нашите животи живееме веке година дена и веке сме на работ со нервите, па решивме ние да ја превземеме работата во свои раце и на своја одговорност.

НА 29.02.2008 год. НАЈАВУВАМЕ ПРОТЕСТ ПРЕД  КАПИЈАТА НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА

ВНАТРЕШНИ РАБОТИ. ПРОТЕСТОТ ЌЕ СЕ ИЗРАЗИ СО НАШЕ ВРЗУВАЊЕ СО СИНЏИРИ ЗА ВЛЕЗНАТА КАПИЈАТА

ВО ЛЕГНАТА ПОЗИЦИЈА СО ШТО ЌЕ СЕ ДОЗВОЛИ  ВЛЕЗ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО МИНИСТЕРСТВОТО

ПРЕКУ НАШИТЕ ТЕЛА ИСТО КАКО ДА НЕ ПОСТОИМЕ. ПРОТЕСТОТ ПРВИОТ ДЕН ЌЕ БИДЕ

ВО ТРАЕЊЕ ОД 2 ЧАСА, СО ПОЧЕТОК ОД 08:00часот ДО 10:00часот.

 

Оваа најава за протест ке биде испратена до медиумите и до Владата на РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА со цел и за

нивно информирање околу овој настан.

 

 

 

Подносител

Wallbash  ma nisto bre Bash toa e MVR vo sluzba na nas obicnite gragjani so Ohno prst ne mrdna

a i mediumite naednas ne bea zainteresirani. Edinstveno edna mlada novinarka sakase da odi so nas do kraj no posle dve nedeli ja izbrkaa od rabota i sega raboti vo druga novinarska zadruga.

Edited by Chiko - 04-Jul-2009 at 20:20
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 04-Jul-2009 at 20:23

ДО

ВЛАДА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

ПРЕМИЕР НИКОЛА ГРУЕВСКИ

17.01.2008

 

И  З  В  Е  С  Т  У  В  А  Њ Е

 

ОД ГРАЃАНИ НА Р.МАКЕДОНИЈА И СОПСТВЕНИЦИ НА ИМОТ ВО Р.МАКЕДОНИЈА

НА УЛ. ВАСИЛ СТЕФАНОВСКИ бр. 28  К.О.11170 ЦЕНТАР 1 СКОПЈЕ

 

ДО ГОСПОДИНОТ ПРЕМИЕР НИКОЛА ГРУЕВСКИ

 

Господине премиер Никола Груевски, ние сопствениците на имот на ул.“Васил Стефановски“ бр. 28 Скопје, се обративме до сите можни институции во Р. Македонија кои се надлежни за нашиот проблем. Ова наше обраќање до вас значи дека ниедна институција не одговорила на нашиот проблем и дека вие сте последната институција во земјава на која можеме да се обратиме.

За што се работи. Ние како сопственици на имот склучивме договор за заедничка изградба на стамбено-деловен објект. Фирмата ПЛАТИНА инжинеринг со која склучивме договор, односно нејзините сопственици, се во бегство ( со украдените пари од Комерцијална Банка ).

По нивното бегство, на дивоизградениот објект што се наоѓа на нашиот имот се појавија луѓе со очигледно фалсификувани документи за здружени средства со ПЛАТИНА. Известени се и поднесени пријави до општина Центар, Министерството за транспорт и врски, нотар Ленка Мицајкова, судија Цветанка Кузмановска, СВР, В.Контрола, до полициска станица “Беко“ и едноставно никој ништо не правзема иако сите кажуваат дека сме во право.

Имаме извршно решение за уривање на објектот- спречени сме да постапиме по извршното решение, дури полицијата им помогна во спречувањето.

Имаме доказ, документи каде претседателот на здружение лажно се претставува дека е наш полномошник- полицијата и јавното обвинителство не превземаат ништо.

Имаме доказ дека дивоизградениот објект на наш имот продолжува да се гради повторно без никакви потребни документи и без наша согласност- не ги спречува никој, иако ги имаме известено сите надлежни институции и органи.

 

Очигледно сме загазиле во срцето на градежната мафија која под задкрила на оштетени граѓани, наводно здружувале средства и се чувствуваат оштетени.

 

Ние сме приморани правдата да ја бараме на меѓународниот суд за човекови права. Ова што се случува овде во нашава држава го нема никаде на светот.

 

ПРИЛОГ

Поднесени  пријави до сите органи и надлежни институции

Лажно представување во наше име со наш договор и полномошно

Објект дивоградба кој на лице место се утврдува дека се гради без никаква дозвола

 

 

WallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbashWallbash                                                   



Edited by Chiko - 04-Jul-2009 at 20:27
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 04-Jul-2009 at 20:41
Site tagovi vo vrska so ovaa afera:
Rokan Atanasoski, Rokan Atanasovski + kirilica,
Platina inzinering, Platina inzenering + kirilica,
Renata Posavac, Renata Posavec + kirilica,
Marijana Atanasoska, Marjana Atanasoska, Marijana Atanasovska + kirilica,
Vasil Stefanovski br. 28 + kirilica
Back to Top
Chiko View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 12-Nov-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Chiko Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 04-Jul-2009 at 20:51
http://www.dspp.gov.mk/?q=node/76 Svedokot so inicijali S. S. e glavniot organizator na ovaa cela igra okolu Platina inzinering i D.V. Toj so Rokan i Renata patuval sekade kadesto se vrsel transverot na pari od komercijalna banka no vo celiot slucaj e zemen kako svedok za samo 30.000 evra sto se prefrleni na negova smetka. Inaku toj vo zgradite na Platina se pojavuva kako osteten gragjanin na 9 stana a momentalno ucestvuva so finansii ( gi pere parite od Platina inzinering odnosno komercijalna banka ) vo momentalnata gradbata sproti kompleks banki, vo gradbata pozadi poranesna ASIBA ( Pece ASIBA e nasednat vo cela ovaa igra tokmu od S.S. i D.V. ) i veke izgradeneta zgrada kadesto momentalno zivee na ul. Miladin Popovik vo dva stana na 1-vi, na 2-ri kat a na prizemje e covekot koj gi drzi site vrski so instituciite D.G.
Dunno
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.