build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Радовиш

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Радовиш
    Posted: 07-Jul-2009 at 23:41
Радовиш
Radovish


Локација на Радовиш на картата на Република МакедонијаРадовиш е град во југоисточниот дел од Република Македонија. Радовиш ги зафаќа подножјето на планината Плачковица и северниот дел на Струмичката Котлина и зафаќа површина од 374,5 km². Градот Радовиш е во склоп на општина Радовиш каде што припаѓаат уште 36 населени места. Градоначалник на општината е Д-р Роберт Велков.Edited by La Linea - 08-Jul-2009 at 00:26
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 08-Jul-2009 at 00:01
Општо
General


1. Булевар „Александар Македонски“

 

2. Општинската зграда


3. Зградата на „Голдмак“ - Радовиш


4. Црквата „Св. Тројца“ - најимпозантен објект во Радовиш

5. Реката Радовишка(верувале или не, нивото на оваа река расте до тој степен да истекува од коритото и го преплавува Радовиш во одреден период од годината)


6. Градскиот пазар(штета што го утнав пазарниот ден, вака изгледа многу депресивно)


7. Спортската сала, изградена за светското првенство во борење


8. Запуштеното тениско игралиште веднаш до базенот и спортската сала


9. Убаво утро во Радовиш
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 08-Jul-2009 at 00:11
Градското шеталиште и центарот на Радовиш
City's main pedestrian area and the centre of Radovish

1. Стариот плоштад....
... и џамијата на која и припаѓа тоа минаре

2. Сликовити куќички
3. Од сите мостови над Радовишка, само овој беше интересен да се прикаже


4. Шеталиштето
5. Дадов ветување на овие стари радовишани


 


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 08-Jul-2009 at 01:13
Никогаш не сум бил во Радовиш Unhappy
Ќе гледам да се поправи пропустов скоро, Македонија не е до толку голема да не може да се прошетаат сите нејзини делови.Спортската сала, изградена за светското првенство во борење
Кога било тоа првенство?


Запуштеното тениско игралиште веднаш до базенот и спортската сала
Нема гајле, овие нека пропаднат, се спремаме да градиме нови...  Roll%20eyes


Дадов ветување на овие стари радовишани
Какво ветување? Дека ќе ги има на интернет? Big%20smile

И најважното... Кажи нешто за Радовишанки  Cool
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 08-Jul-2009 at 01:38


Кога било тоа првенство?


Eвропски шампион(1995) и свегски клупски шампион(„Бучим“, 1996 година)


Какво ветување? Дека ќе ги има на интернет? Big%20smile


Yes

И најважното... Кажи нешто за Радовишанки  Cool


Љубителки на кич-мода, провокативни танцови и ноќен живот. И шминка мерена во килограми. Генерално, интересни и расположени девојки, барем тој впечаток се добива после два дена искачање по радовишките дискотеки и кафичи. Доволно добра причина да го посетите Радовиш Big%20smile


Edited by La Linea - 08-Jul-2009 at 01:38
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 08-Jul-2009 at 02:11
Originally posted by La Linea

Eвропски шампион(1995) и свегски клупски шампион(„Бучим“, 1996 година)

А да, памтам. Поинаку замислив кога рече светско првенство.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7763
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Jul-2009 at 13:17
сликите 3 и 4 и стамбениот блок до џамијата Wallbash
слика 5,6,7, дали тоа е оригиналната фасада на куќата? многу јако ја закрпиле со модерни цигли Bash
остатокот од радовиш е ок Smile
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 07-Dec-2013 at 13:13
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Dec-2013 at 13:16

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 07-Dec-2013 at 13:17
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 07-Dec-2013 at 13:18


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 07-Dec-2013 at 13:20
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 07-Dec-2013 at 13:21
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 07-Dec-2013 at 13:21
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Dec-2013 at 13:21
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Dec-2013 at 13:22
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Dec-2013 at 13:23


За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Dec-2013 at 13:24
Edited by Џоле - 07-Dec-2013 at 13:25
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14147
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Dec-2013 at 13:27
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Aug-2014 at 17:49
црква "Св. Троица", Радовиш

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.