build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реставрациja / Реконструкциja
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реставрациja / Реконструкциja

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Реставрациja / Реконструкциja
    Posted: 12-Oct-2007 at 08:00
Користете ја нишкава за вести и дискусии за реконструкција/реставрација/конзервација на културно-историски споменици и други објекти од историското наследство.


Следниве зафати имаат свои сопствени нишки:

Скопско Кале

Камени Мост

Саат Кула - Скопје

Мустафа-пашина џамија

Уранија - Охрид

Edited by Cloverstack - 21-Jun-2009 at 02:25
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Dec-2007 at 16:33
Добро е што ќе добиеме финанциска помош за старта чаршија. Тој дел од Скопје мора да се заштити од пропаѓање. 

 


Edited by Cloverstack - 18-Jul-2011 at 21:44
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 17-Jan-2008 at 01:02
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=99D64576124F6E40968E4794021582CB

Возобновената црква „Пресвета Богородица“ ќе се освети на 31 јануари

Храмот се изгради со донација на Трифун Костовски, кој вложи повеќе од 1,5 милиони евра

ДЕСПИНА ТРАЈКОВСКА

Црквата „Пресвета Богородица“, која е возобновена благодарение на донацијата на Трифун Костовски, ќе биде осветена на 31 овој месец, на денот Свети Атанасиј Велики. Иако нецелосно завршена, црквата е во фаза кога ги содржи сите неопходни елементи за осветување и конечно отворање на нејзините порти за верниците. Деновиве интензивно се работи на надворешното партерно уредување, откако неодамна заврши изведбата на комплетната канализациска мрежа и осветлението. Се доработуваат и завршните работи на куполата на храмот. Раководителот на објектот, Ките Илчески, од фирмата „Артинг“ која ги изведе главните градежни работи, вели дека по осветувањето останува да се завршат „ситни нешта“ на објектот.

„Треба да се доизведе дел од внатрешното осветление и уредувањето на црковниот двор. Тие активности нема да попречуваат верниците да ја посетуваат црквата“, смета Илчески. Инаку, во дел од дворот интензивно се работи на пристапните патеки до објектот, а екипи на „Паркови и зеленило“ вршат кроење на дрвјата на улицата што води до црквата, а која, според ДУП, е предвидено да се претвори во пешачка зона. Според Илчески, за предавање во употреба е подготвена и камбанаријата, која ја сочинуваат четири ѕвона специјално изработени во Австрија.

На изработката на иконостасот работеше струшката фирма „Небра“, чиј сопственик и главен изведувач Јаков Наумовски вели дека биле потребни осум месеци за негово целосно завршување. „Бевме ангажирани 12 луѓе. Иконостасот е изведен со бел прилепски мермер ‘сивец‘, при што се потрошени 10,5 кубни метри материјал. Работевме со компјутерски машини, а потоа рачно доработувавме. Иконостасот го кроевме на самото место во објектот и потоа го монтиравме. За спојување користевме врвни материјали“, вели Наумовски, посочувајќи оти некои од деловите на иконостасот тежеле дури и до 400 килограми. Тој е презадоволен од изведената работа и за него, а најверојатно и за другите, највпечатливи ќе бидат изведените мотиви на лозови листови со гроздови и царската круна.

Инаку, иако на поставувањето на камен-темелникот на црквата пред околу три и пол години беше ветено дека таа ќе биде готова за една година, работите непредвидено се одолжија. Донаторот Трифун Костовски неодамна рече дека дел од застојот на работите се должел на отстапки од договорот што ги направила МПЦ, која иако првично задолжена да обезбеди средства за камбанаријата и за целосното внатрешно уредување на објектот и дворното место, тоа не го испочитувала. Од тие причини Костовски од првичната донација од еден милион евра, дал дополнителни 500.000 евра.

Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 17-Jan-2008 at 07:35
Мило мие што то се реновира храмот, но мислам кај најде Трифун толкава сума сопствени пари, колку е тој платен годишно, случајно да не знае некој. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 17-Jan-2008 at 13:07
Трифун пред се е бизнисмен и естраден уметник Smile
Он ја финансираше изградбата на црквата пред да биде избран за градоначалник. Како дошол до тие пари навистина не сакам да шпекулирам. Smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 17-Jan-2008 at 13:18
Праел концерт
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 17-Jan-2008 at 16:54
da be.line up na koncertov Trifka,Boki 13,Suze nacionale,Sonja Tarculovska i special guess star Blagica Pavlovska. a onaka ko surprise Ceca Big%20smileCrazy
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 21-Jan-2008 at 23:37


ПАРИ ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА


Европска донација за Цареви кули


Најдоцна до крајот на март годинава, како што е планирано, ќе започне реконструкцијата на познатата тврдина над Струмица - Цареви кули за што е добиена донација од Европската агенција за реконструкција од околу 280.000 евра.

По комплетирањето на целокупната документација и завршените археолошки истражувања, а со ребалансот на општинскиот буџет за таа намена се издвоени уште стотина милиони денари од локалната самоуправа, така што целокупната инвестиција ќе биде заокружена на околу 460.000 евра.

- Дел од средствата што ги обезбеди општината веќе се употребени за изградбата на пристапниот пат од селото Попчево до тврдината во должина од 2,5 километри, а еден дел ќе бидат потрошени за реконструкција на главната влезна порта, додека европските пари ќе бидат употребени строго наменски за реставрација на целокупната тврдина, вели градоначалникот на Општина Струмица Зоран Заев.

Како што се очекува, реконструкцијата на тврдината Цареви кули треба целосно да биде завршена до крајот на оваа година. За запазување на предвидената динамика минатата есен беа спроведени интензивни и сеопфатни археолошки истражувања од страна на регионалниот Завод за заштита на спомениците од Струмица.

- Ископувањата ги фокусиравме претежно на бедемското платно, на централната кула, некрополата и на повеќе други поситни објекти. Археолозите најмногу се задржаа на западниот бедем кој заедно со кулите е добро сочуван, а најпријатно беа изненадени од откривањето на остатоци од средновековна црква која според фрескодекорацијата датира од 13. век, тврди Славица Тасева, директор на струмичкиот Завод за заштита на спомениците на културата.
CheersОваа слика е банер на www.strumica.gov.mk и веќе долго време седи таму. Највероватно е рендер од Цареви Кули како би изгледале по реконструкцијата, која веќе 2 години се најавува. Не е лошо
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 22-Jan-2008 at 01:18


Да одлично изгледа Smile
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 22-Jan-2008 at 06:20
Ooh toa Carevi Kuli mnogu interesno izgleda! Super e.

Edited by Cloverstack - 22-Jan-2008 at 19:53
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 26-Mar-2008 at 11:41
Многу убав објект Smile

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=942BFC778AFF6041904258C59DB6A48C

Ќе се обновува фасадата на Детскиот културен дом „Карпош“

Градот Скопје подготви проект за обнова на фасадата на Детскиот културен центар „Карпош“. Во текот на мај и јуни годинава ќе се поправаат сите оштетени делови од фасадата, ќе се бојоса и ќе се постави ново осветление. Моментално проектот е на ревизија во Градскиот конзерваторски центар, со оглед на тоа дека станува збор за заштитен споменик на културата.

Конзервирањето на фасадата на некогашниот пионерски дом, е првата фаза од реновирањето, по која ќе следи и обновување на внатрешноста. Според најавите од Градот, ќе се сменат дотраените подови и старата инсталација, а ќе се подноват и вратите, прозорците, инсталациите за загревање и санитариите. За овие зафати, Градот Скопје од својот буџет издвои шест милиони денари. Во тек е и тендерот за избор на изведувач на реконструкцијата на фасадата, по што ќе следува тендер за вториот дел од проектот. Предвидените финансии, се надеваат во Градот, ќе бидат доволни за двата проекта.

„Бидејќи објектот е ставен под заштита како споменик на културата, зградата нема да го менува надворешниот изглед, туку само ќе се обнови фасадата. Заради специфичноста на работата, што е директно поврзана со временските услови, обновата на фасадата треба да почне некаде кон крајот на мај“, велат во Градот.

„Годинава ’Карпош‘ ќе прослави 60 години од своето постоење и по тој повод веќе се изготвува новата химна на домот како и мултимедијално ЦД на кое ќе бидат поместени видеоматеријали од сеќавањата на најпопуларните личности кои некогаш својата кариера ја почнувале токму во Пионерскиот дом“, најавува директорот Богдан Андриевски. Шеесеттиот роденден „Карпош“, традиционално, ќе го прослави низ песни и ора, на Интернационална манифестација „Оро без граници“, на која ќе биде организирана изложба на ликовни дела на деца од Германија. (С.Н.)

Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Mar-2008 at 23:39
Дали објектов е тој што се наоѓа на илинденска одма после парк? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 26-Mar-2008 at 23:40
Ахам
Back to Top
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 26-Mar-2008 at 23:43
Одличен објект. Една поправка на фасадата и бомба Че биде  
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 27-Mar-2008 at 18:48
Ууууу ова е одлична вест!!! CheersМене оваа ми е една од омилените згради во Скопјево... 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Mar-2008 at 15:32
Реконструкција на спортските објекти во општина Валандово

Во општината Валандово во полн ек е акцијата за реконструкција на спортските објекти во градот, во Јосифово, во Пирава, во Удово и во Балинци, чиј инвеститор е Агенцијата за млади и спорт.

Истовремено се работи и на партерно уредување во Удово и во Валандово, а во полн ек се и работите околу уредување на излетничкиот локалитет “Извор“ во близина на манастирот “Свети Ѓорѓија“ и градскиот базен за капење, најпосетеното место на валандовчани за време на летната туристичка сезона.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=26824&kategorija=1

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Apr-2008 at 19:09

ОХРИД


Куќата на Робевци со нов лик


Овој споменик на културата, еден од најрепрезентативните примероци на старата охридска архитектура последен пат е реконструиран 1990 година кога повторно работи како музеј


Куќата на Робевци, една од најпознатите охридски староградски градби од неодамна се реновира. Санирана е јужната фасада, променета е столаријата која беше стара 18 години, а за комплетирање на надворешноста останува да се заврши и северната страна. Според директорот на Завод и Музеј, Тања Паскали Бунташеска проектите продолжуваат и ќе се реализираат во континуитет во зависност од средствата кои ќе бидат обезбедени за таа намена.

-Објектите постепено се конзервираат и заштитуваат. Со реализација на проектот за реновирање на куќата на Робевци се започна минатата година а ќе се заврши оваа година. За санирање остана северната страна за која имаме распишано тендер а по изборот на најповолната понуда ќе пристапиме кон реализација на проектот, вели директорката Паскали Бунташеска.

Инаку средствата за овој проект се обезбедени од Министерството за култура кое минатата година издвои 900 илјади денари а оваа година 500 илјади денари, средства кои според Бунташеска се доволни за екстериерно уредување на објектот.

Санацијата на фасадата на куќата на Робевци се врши според проект врз кој е извршена стручна контрола од страна на националниот конзерваторски центар, велат од Завод и Музеј.

Овој споменик на културата, еден од најрепрезентативните примероци на старата охридска архитектура последен пат е реконструиран 1990 година кога повторно работи како музеј. Еден дел од куќата е за презентација на археолошкото богатство, еден дел како спомен кат на семејството Робевци а најгорниот кат - Ширванот, добил функција на охридска резиденција. Денес оваа велелепна зграда е една од најпосетуваните од страна на туристите како од домашните така и од странските. Годишно во Куќата на Робевци влегуваат околу 5000 посетители.

Сузана ВРЕНЦОВСКА


Vecer

Фасадата беше во одлична состојба последен пат кога ја видов, но внатрешноста е сосема друга приказна.

Еве ви една слика од ширванот Crazy
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 20-May-2008 at 16:57
Како може да добие 12 метри во височина(4 ката) и да ја задржи својата оригинална димензија?!

Ќе се реконструира Саат кулата во Штип

Штипскиот бизнисмен Сашо Миладинов-сопственик на МК Албатрос, ќе ја финансира реконструкцијата на вековната Саат кула во Штип. Според планот, кулата ќе добие дополнителни 12 метри во висина, ќе ја задржи и својата оригинална димензија.

Во текот на реконструктивниот зафат ќе се вградат над 10 тони челик. Саат кулата е лоцирана во центарот на градот во познатото Горно Маало. Ќе функционира како изложбен салон и продавница на сувенири, а саатниот механизам на кулата кој и сега работи, ќе е и понатаму во употреба.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=30449&kategorija=1
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 20-May-2008 at 16:58
Македонско новинарство Roll%20eyes
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 20-May-2008 at 17:01

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.