build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реставрациja / Реконструкциja

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 11-Oct-2008 at 13:44
Ova slika pogore e vo Shtip a ne vo skopje ako mislese za nea 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Oct-2008 at 13:55
ne ne jas mislev sa tie golemi zgradi sto se vo skopje vo zentarot    http://wwwstud.rz.uni-leipzig.de/~ges00irq/macedonia/SKOPJE.GIF
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Oct-2008 at 14:03
Pa ne se i mnogu stari , od pred 30 godini, nekade vo sedumdesetite godini se izgradeni,a izgledaat kako stari ,oti celata nivna konstrukcija e betonska kako sto gledas ,i na nekoj nacin se grdi, barem ja taka mislam
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Oct-2008 at 21:29
на кои згради мислиш? комплексот на поштата (сега дел на Телеком, во средина на сликата), градски ѕид и кулите (десно) или на зградата на Мепсо и Телеком (лево)
всушност не изгледаат толку старо, сите се од пред 20-30 години како што рече митатос, можеби на фасадите на комплексот им треба малку чистење, исто треба нешто да се направи со прозорите, на некои делови делуваат како пластични
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Oct-2008 at 21:59
Originally posted by zabegan

на кои згради мислиш? комплексот на поштата (сега дел на Телеком, во средина на сликата), градски ѕид и кулите (десно) или на зградата на Мепсо и Телеком (лево)
всушност не изгледаат толку старо, сите се од пред 20-30 години како што рече митатос, можеби на фасадите на комплексот им треба малку чистење, исто треба нешто да се направи со прозорите, на некои делови делуваат како пластични


За другото сме збореле но ова прв пат некој го спомнува и се слагам, и мене ми боде истата работа очи.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Online
Posts: 4033
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 14-Oct-2008 at 16:01
jas mislev sa gradski sid i kulite
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 14-Oct-2008 at 16:31
Дечки, на овој муабет не му е местото тука. Оваа нишка е за историски споменици, културно наследство, реставрација, конзервација и слично. Не за било каква реконструкција.

Edited by Cloverstack - 14-Oct-2008 at 16:33
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 18-Oct-2008 at 01:23
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 05-Nov-2008 at 00:29

Градскиот часовник во Битола спие со месеци

БИТОЛА - Судејќи според градскиот часовник, времето во Битола одамна запрело. Не само што битолчани не го знаат точното време откако откажа механизмот, туку им е скусено задоволството и навиката секои три часа да ги слушаат акордите од различни мелодии што ги репродуцираше часовникот.

На реакциите на битолчани дека стрелките на Саат-кулата со месеци покажуваат исто време, битолската локална самоуправа најави комплетна реконструкција на механизмот, но и градежни зафати врз целата конструкција.

„Саат-кулата не е во добра состојба. Се обративме до германска фирма која и во минатото го одржувала механизмот. Многу скоро треба да добиеме одговор, па да знаеме што да правиме понатаму. Градежните работи почнаа. Санирањето е во тек“, изјави битолскиот градоначалник Владимир Талески.

Градскиот часовник е еден од најзначајните културни споменици не само во Битола, туку и во државата. За битолчани е заштитен знак на градот, бидејќи часовникот е поврзан со исклучително интересна и загадочна историја.

Во конструкцијата на Саат-кулата, изградена пред речиси три века, биле вградени околу 100.000 свежи јајца. Механизмот на часовникот е посебна приказна. Тој е подарок од Германија од владата на канцеларот Адолф Хитлер, како благодарност што Битола овозможила изградба на гробишта за загинатите германски војници во Првата светска војна. (А.Б.)

http://utrinski.com.mk/?ItemID=FE7583B03168E246B67F2E5EE1EA73DD


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5381
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 05-Nov-2008 at 20:35

од гитлер? е ова не сум го знаел... јас знам дека е изградена пред 4 века, ама сите си имат посебна приказна
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-Nov-2008 at 01:46
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Nov-2008 at 02:57

Ќе се обновува зградата на Детскиот културен центар „Карпош“


фасадата на зградата ќе го задржи истиот стил, бидејќи таа е заштитена како објект од прва категорија со посебно културно значење

Зградата на Детскиот културен центар „Карпош“ ќе биде обновена. Оваа најава од градските власти доаѓа во годината кога овој центар го одбележува својот 60-годишен јубилеј. Институцијата е сместена во објект стар 100 години, кој се наоѓа меѓу улиците Орце Николов и Ленинова. Градските власти го изработија проектот со кој се предвидува обнова на фасадата и на ентериерот. Се чека дозвола од надлежните органи за да почне обновата на фасадата.

Според Алјоша Шопер, раководител на Секторот за планирање и уредување на просторот, фасадата на зградата ќе го задржи истиот стил, бидејќи таа е заштитена како објект од прва категорија со посебно културно значење. Како што истакна директорот на Детскиот културен центар, Богдан Андриевски, однатре само ќе се варосаат просториите, ќе се сменат прозорците и вратите и ќе се обноват санитарните јазли, паркетот, дрвенаријата...

- Проектот за реставрирање на фасадата ќе биде предаден на разгледување на Конзерваторскиот центар во текот на идната недела. Тој треба да даде свое мислење и истото да го упати до Управата за заштита на културното наследство, која дава конечно одобрение за реализација, објаснува Шопер.Паралелно со проектот, распишан е конкурс за најповолен изведувач. Од Градот велат дека фирмата е избрана, но не сакаат да го обелоденат нејзиното име додека со неа не биде потпишан договорот. За обновата на објектот Градот издвоил 6 милиони денари.

Денес во центарот „Карпош“ членуваат околу 300 деца. Во него работат фолклорната, ликовната секција, постои кабинет и за информатика, децата учат да свират на жичени инструменти. Од јануари ќе почне да функционира драмското студио со Дејан Лилиќ, за кое досега се пријавиле 15 дечиња. Планирано е да се формира секција за фото и дигитална камера со помош на кои ќе се снимаат едукативни и етички приказни . Културниот центар во работните денови работи попладне, а во саботите и во неделите од 10 до 15 часот. Оваа зграда, како што потенцираше Андриевски, не е обновувана од 1962 година.

Изградена е во 1907, а првите станари се вселиле во 1908 година. Зградата му припаѓала на семејството Драга. Последниот жив наследник бил Али Драга. Неговите родители, во пролетта 1908 година, во оваа зграда го дочекале Уриетот (Младотурската револуција). Во подрумот имало амам со машки и женски дел. На првиот кат биле канцелариите, а најгоре просториите за живеење. Али Драга на 90-годишна возраст последен пат во 1996 година го посетил Детскиот културен центар „Карпош“ и тогаш оставил аманет зградата да биде културен дом на сите деца на Скопје.

Адаптацијата на зградата на Пионерскиот дом „Карпош“ е извршено есента 1947 и пролетта 1948 година. Во 1962 година, по поплавата во Скопје, подрумот на објектот бил комплетно под вода, а документите од архивата на домот комплетно биле уништени. Обновен и реновиран, домот свечено бил пуштен во употреба на 1 јуни 1970 година. Оттогаш до денес тој не обновен.

Познати „карпошовци“

Многу познати музички имиња и актери минале низ секциите на Детскиот културен центар „Карпош. Меѓу нив се: пијанистот Симон Трпчески, диригентот Александар Лековски, режисерите Слободан Унковски и Коле Ангеловски, музичарите и композитори Зафир Хаџиманов, Калиопи, Стојан Димов, Стевче Стојковски, Љупчо Трајковски-Фис, потоа Елена Ристевска, Маја Грозданова-Панчева, Мартин Вучиќ, Сузана Спасовска, Александар Ристевски-Принц, познатите Јове Кекеновски, Милан Зафков, Наталија Грубовиќ, Горан Алачки, Зоран Марковски...

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=4AA6F78A31D92A409806078A7C6C539C


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 17-Nov-2008 at 15:14
Originally posted by lslcrew

Зградата на Детскиот културен центар „Карпош“ ќе биде обновена. Оваа најава од градските власти доаѓа во годината кога овој центар го одбележува својот 60-годишен јубилеј.

Исто така оваа најава доаѓа по 15-ти пат. Дали градските власти сакаат да ги пумпаат своите достигнувања или новинариве не знаат више за што да пишуваат... Dunno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 23-Nov-2008 at 23:32
Ова ни промакна некни

http://alsat-m.tv/mk/zemja/7333.html

Заврши реконструкцијата на куќата на Конгресот на азбуката во Битола

18 November, 2008 07:22:00
Големина на фонт: Decrease%20font Enlarge%20font
image

Освен надворешната реконструкција и внатрешноста на куќата е веќе готова да ги прими гостите на 100 годишнината од овој голем сеалбански културен и историски настан

Ова го потврди директорот на битолскиот Музеј, Зоран Николовски.

„Чинам дека на 7-ми завршивме со реконструкција на фасадниот дел и со осветлувањето на фасадата. Се реконструираа три страни на фасадата бидејќи четвртата е лепенка со друг објект. Завршија и внатрешните работи така што за два дена кога ќе биде и централната промоцијата објектот е подготвен и да биде домаќин на тој централен настан“ изјави  Николовски

Меѓу гостите на одбележувањето на 100 годишнината од Битолскиот Конгрес ќе бидат премиерите на Албанија и на Косово, Сали Бериша и Хашим Тачи .
Инаку, од 14 до 22 Ноември 1908-та година во Битола се одржал Битолскиот конгрес, познат како Конгрес на азбуката. Со него раководел Митхад Фрашери, додека  претседател на јазичната комисија бил именуван Ѓерѓ Фишта. На Конгресот пред 100 години беше донесена одлуката за укинување на истанбулската азбука со цел сите Албанци да ја употребуваат латинската азбука, еден глас, една буква.

Мерал Исмаили

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 24-Nov-2008 at 09:22
Се реставрира црква во Студена Бара

Пред неколку месеци по пат на самопридонес, жителите на кумановското село Студена Бара почнаа со реставрација на црквата “Богородица“ која потекнува од 13 век. Внатрешноста која делумно се наоѓа под земја беше ислупена и обновена. Иконите се отстранети, а на нивно место се насликани осум фрески на Света Петка, Свети Атанасија, Свети Никола, Богородица и други светци.

Кумановскиот регион е познат по големиот број верски објекти. Само во селата кои се наоѓаат помеѓу Куманово и Крива Паланка има 40 црковни храмови.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=44729&kategorija=1


Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5381
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 25-Nov-2008 at 23:35

Извршена заштита на еврејскиот портал
Во Битола заврши реставрацијата на фасадата на порталот на Еврејските гробишта кои датираат од 1495 година.
,,По обновувањето на порталот, наскоро ќе отвориме мал музеј за Евреите во кој ќе има разни предмети, некогашна сопственост на битолските Евреи и документи кои сведочат за 3.400 Евреи кои беа депортирани и усмртени во злогласниот логор Треблинка“, потврди претседателот на Македонско-еврејското друштво-Битола, Димче Миновски. Еврејскиот портал во Битола како ретко културно-историско наследство го одржува и штити НУ Завод и Музеј, додека гробиштата се во надлежност на Еврејската заедница на Македонија.


Преземено од: http://www.bitolainfo.com/index.php?option=com_content&view=article&id=604:2008-11-25-18-06-04&catid=14:vesti&Itemid=26

Edited by гитардемон - 26-Nov-2008 at 00:01
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 27-Nov-2008 at 12:46
ИНИЦИЈАТИВА НА ГРАДОТ ЗА ЗАЖИВУВАЊЕ НА ЛЕВАТА СТРАНА НА СКОПЈЕ
Кабинетот на скопскиот градоначалникот да биде во турската бања
Доколку Управата за заштита на споменици дозволи, бањата ќе се служи како репрезентативна канцеларија на градоначалникот каде што тој ќе се среќава со гости од странствоСкопскиот градоначалник Трифун Костовски најави дека преговараат со Управата за заштита на културно наследство да им дозволи кабинетот на градоначалникот да го сместат во турската бања, која се наоѓа во дворот на Универзитетот "Свети Кирил и Методиј". Тој рече дека иницијативата кабинетот на градоначалникот да се смести во овој културен споменик, кој е познат како машко-женска бања и кој е во полураспаѓање, е со цел да заживее и левата страна на градот, и со тоа да се стави крај на вештачката поделба на Скопје.
"Планираме овој објект да го обновиме во автентичен стил, односно да го реставрираме онака како што бил првично изграден и таму да го сместиме кабинетот на градоначалникот и дел од градската администрација", рече Костовски.
Од кабинетот на градоначалникот објаснуваат дека доколку Управата и Универзитетот им дозволат да го реставрираат објектот, тој, најверојатно, ќе служи како репрезентативна канцеларија на градоначалникот каде што тој ќе се среќава со високите гости од странство.
"Треба да се направи проект и анализа колкави се просторните можности за сместување на градската администрација. Владата најави дека ќе го гради некогашниот Офицерски дом и оти тоа ќе биде градската куќа, но додека тоа да се направи, сметаме дека треба да има попристојно место каде што градоначалникот ќе може да ги прима странските гости бидејќи сега администрацијата е сместена во старите бараки во парк", велат од кабинетот на градоначалникот.
Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство, потврди дека неодамна разговарал со Костовски за оваа идеја и оти ја поддржал од аспект на заштита и реставрација на објектот.
"Бањата се наоѓа во дворот на Универзитетот и таа имотно-правно му припаѓа на Универзитетот, така што од таму треба да кажат дали ќе му дозволат на Градот да го реставрира објектот. Машко-женската бања потекнува од отоманскиот период и таа е заштитена како споменик на културата. Градот, ако се нафати да ја обнови, ние сме подготвени да им помогнеме во конзервацијата и реставрацијата", вели Кузман.
Вчера од Универзитетот Св. "Кирил и Методиј" не добивме одговор на прашањето дали ќе дозволат градоначалникот да се смести во нивниот двор.

http://www.vest.com.mk/default.asp?id=160183&idg=8&idb=2535&rubrika=SkopjeEdited by lslcrew - 27-Nov-2008 at 12:47
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 27-Nov-2008 at 17:24
Ova mesto place za bife za studenti imav takov plan  da bide bife i art galerija, ama kabinetot na gradonacalnikot e golema glupost , on ima vo budzetot miljoni evra ne uspea 1 miljon da odvoi za da doizgradi gradska kuka pa ke ja renoviral ova ,zivi gluposti
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7808
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 27-Nov-2008 at 17:35
со преселбава ќе се ставело крај на вештачката поделба на Скопје LOL
аргументиве се крај
се согласувам со реставрација, ама ова со канцеларијава е жива глупост
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 27-Nov-2008 at 19:04
Според мене е подобро градкста куќа (главното седиште и целата администрација) да биде во старата железничка (имам некој специфичен предлог за реконструкција), а средбите со гости можат да се вршат на различни места, во различни знаменитости. Така ќе имаме можност да испромовираме повеќе знаменистости, секоја средба по една.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.