build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Реставрациja / Реконструкциja
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реставрациja / Реконструкциja

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 27-Nov-2008 at 19:27
Еве предлог за реконсктрукција на стара железничка. Средишниот дел немора комплетно да се реконструира. Доволно е само симболиката да ја задржи. Треба целосно менување на фасадата, а исто на памет ми падна и дека доле двата влеза може да се спојат како еден широк влез што не е толку потребно, но би било интересно толку широк влез да има.


Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 28-Nov-2008 at 15:48
добар предлог, мислам имаше вакви предлози пред да дојде идејата за официрски дом.
Мене ми е сеедно каква функција ќе има железничката станица, само сакам или да ја реставрираат или барем да ја реновираат и средат некако, после толку години личи како да ќе се сруши секој момент.
Само дали може да се доградува на полусрушена зграда?
Во секој случај ја сфаќам симболиката и историјата на објектот, но воопшто не ми се допаѓа како изгледа сега, најмногу страничниот дел кај што е спомен плочата за земјотресот и задниот дел, и ме нервира единственото столпче што е останато на влезот, личи секој момент како да ќе се сруши, сите се потепаа за изградба на старо Скопје а никој не помисли на старата железничка станица
сепак бидејќи е од големо значење за градот, се согласувам таму да биде градската куќа
П.С. мислам дека едното е влез а другото излез
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 04-Jan-2009 at 03:32
Еве ја веста од А1 за Хавзи Пашините конаци!




Почна реставрацијата на Хавзи-пашините конаци

Goce-Mihajlovski.jpg Гоце Михајлоски Коментари (1)   
03.01.2009 18:55
Премиерот Груевски го означи почетокот на реставрација на Конаците

 

Депо за филмови, летно кино, мултимедијален центар и филмски музеј ќе бидат дел од реновираните Хамзи-Пашините конаци во скопско Бардовци, изградени во 18-от век.

Ова го најави денеска премиерот Никола Груевски, кој заедно со министерката за култура Елибета Канчевска Милевска, беше во нивна посета.

Ѕидините и постојните објекти ќе бидат целосно обновени, а ќе се гради и нов објект. Во тек е изготвувањето на плановите.

Тендерот се очекува да биде распишан во април, а реновирањето да започне во текот на летото. Новиот лик на Хамзи-пашините конаци треба да биде готов до есента идната година.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=102570


*Јас усм убеден дека името на пашата е Хамзи, а не Хавзи како што тоа се збори низ медиумиве! Ај ако може некој нека објасни подетално.


Edited by La Linea - 04-Jan-2009 at 03:41
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 04-Jan-2009 at 05:18
тоа била резиденција-сарај на  одметникот Хамзи Паша во  XIX век во Скопје, личи на АН само со простран двор, сепак добро е сочуван до денес иако беше запуштен, до пред некое време беше повремено транс сврталиште тук таму ќе имаше по некоја журка во годината обично лето, незнам колку штета на објектот направиле големите децибели но сигурно има некаква со оглед дека звукот  на тие забави се одбиваше внатре како пинг понг од ѕидовите!    
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 04-Jan-2009 at 05:48


Се работи за навистина голем отворен непокриен простор, за да звукот би имал до долкав ефект, но којзнае... Во секој случај градбата си беше претходно крајно руинирана од забот на времето и реставрација е повеќе од потребна. Само не ми е јасно кој е резонот со депото за филмови.


@ lsl
И јас го знам како Хамзи пашини конаци, ама не мора да значи дека тоа што е раширено низ народот е точно. Од друга страна па не можам здраво за готово да земам ни новинарски текст, така да сега и јас сум стварно збунет за вистинското име.


Edited by Cloverstack - 04-Jan-2009 at 05:51
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 04-Jan-2009 at 07:20

       абе гледано каква е состојбата на сличните градби од тој тип низ МК (освен во чаршијата) мислам дека прилично пристојно е зачувана градбава т.е. ѕидовите и конакот.  инаку тоа делува како голем простор но е нешто помал бидејќи е поделен на два дела од кои првиот е помал и завршува  до главната порта,  тука најверојатно биле шталите за коњи. сепак другиот дел е дупло поголем но има некоја тумба насреде дали е тоа само земја или има нешто во средината незнам, е сега дали одбивањето на звукот е заради повисоките ѕидови или пак тумбата и капак лошото озвучување т.е. проектирање на звук во однос на акустичноста на просторот тоа незнам! кај нас зборот sound инжињереринг е мисловна именка, иако има луѓе кои добро го работат тој занает сепак повеќето импровизираат, а плус на вакви забави тешко дека ќе влета  најпрофи озвучување   како маерките на КЛС(перо камиказа) кој во најголем дел го изнајмува по балкан...

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 04-Jan-2009 at 08:03
Ми се чини дека е поделен е на три дела, а не на два.

А за „информацијата“ што правел перо камиказа стварно немаше потреба во нишкава Roll%20eyes
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 04-Jan-2009 at 16:16

да можеби за перо и неговото озвучување има повеќе простор во Бучава во Урбани прашања, но тука кло е спомнат во контекст, најверојатно истиот не го гледаш заради големите снежни врнежи од снег деновиве но не е страшно човек да заглави во некоја кумановска уличка која заборавиле службите да ја исчистат заради приоритетите во системот!  е од ова можеби немаше потреба но  истото  e образложен форхенд на твојот бекхенд само нешто посликовито!   

ај да помогнам и јас за да излезеш од затрупаната улица. патем само колку за инфо ако конакот меѓу двете дворишта го сметаш за трет дел, тогаш во ред се сложувам дека сарајов има три дела.   

зошто го спомнав перо-камиказа? ако го следеше линкот ќе видеше дека КЛС имаат најсовремен систем кој во моментов е стандард во светот(потврда за тоа се тезгите на КЛС по балканов) истиот се монтира и вертикално со што се избегнува да се  преоптовари некој простор со децибели за да се покрие квалитетно цел простор со звук!  зошто е ова битно, најпро високи/големи децибели штетат на секој објект а посебно на објект од XIX век иако истиот е од камен ѕидан. заради овие забави таму што се одржуваа повеќе од сигурно е дека објектот претрпел штета но колкава и каква нема да дознаеме. инаку истиот тој простор доколку го имаше пример работено перо и компанија мислам дека и квалитетен звук ќе имаа  забавите и објектот немаше да трпи таква повратна акустика која може да предизвика доволно блиска резонанца со конструкцијата на објектот заради што истата посекако трпи оштетувања.

дали  за ова се криви од министерство за култура кои даваат одобрувања за културни манифестации на тој простор не наметнувајќи одредени стандарди а воедно и не вршејќи паралелно контрола на ситуацијата, или тоа е вина на организаторот бидејќи перо има скапо озвучување а целта е само забавите да поминат само како би имале каде луѓето вечерта да се истресат тоа незнам! оваа прилика неприлика се случувала и се случува неретко и по други споменици на културата како античките амфитеатри  низ земјава иако таму е отворен простор сепак звукот е насочен кон полукружната дијазома па така истата сигурно и трпи некакви последици но сигурно помали во однос на затворен двор со високи ѕидови каков што е сарајот од бардовци!

проблемот кај нас е што како прво нема кој тие оштетувања од акустична природа да ги посочи, да ги контролира  или да ги  воочи, а воедно и нема акустични(sound) инжињери кои можат да го предвидат  ваквиот развој на настани,  колку што мене ми е познато има неколку дедовци од МТВ(но  оспособени за затворен простор) и евентуално тимот на КЛС кои пример можат да изработат веќе готови предефинирани шеми за озвучување на овие објекти од културно значење! но кога државата како и обично ќе пушти секој со своито расштимано  знаење и кутии да озвучува простор,  повеќе од сигурно е дека колективно ќе плаќаме за дореставрирање на нечии целовечерни хирови. поентата е доколку сакаш журка на вакво место тогаш скапо треба да платиш, исклучиво заради превентивна заштита на истото!     

мислам сега кло малку од малку помогнав да излезеш од лавината во која имаше заглавено, но сега набависи слушалки за да рајат бидеш доколку се чувствуваш оглушен од моите попатни предновогодишни теории за хамзипашините несудени оштетувања заради лошото озвучување на некои си  таму транс забави!

 

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 05-Jan-2009 at 05:03
Прееска на АлфтаТВ гледав некоја емисија за некој запуштен локалитет близу селово Бразда (Скопско, блиску до Стенковец). Имало некоја гробница мешавина од античко-грчки со египетски стил. Изработена од травертин. А пошто е запуштена и никој не му е гајле за локалитетов, месното население успеало да ги докачи камењата па така сега во кучите од селото во ѕидовите измеѓу циглите може да се види и по некој камен од травертин со антички резби! Којзане повеќе за ова ќе го молам да образложи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 16-Jan-2009 at 05:24

Почна реконструкцијата на ентериерот во ДКЦ „Карпош“

Градот Скопје од својот буџет издвои шест милиони денари

Поради тоа што зградата на некогашниот Пионерски дом „Карпош“ е заштитен споменик на културата, одлучено е со реконструкцијата воопшто да не се менува нејзиниот надворешен изглед, туку само да се реставрира фасадата

Градот Скопје вчера започна со планираната реконструкција на Детскиот културен центар „Карпош“. Пред стартот на новата градежна сезона градските власти планираат да го обноват ентериерот на некогашниот Пионе рски дом. Во план е да се сменат дотраените подови и старата инсталација, а ќе се подноват и вратите, прозорците, инсталациите за загревање и санитариите.

По подобрувањето на временските услови ќе започне и реконструкцијата на надворешноста на објектот. Според проектот, ќе се поправаат сите оштетени делови од фасадата која ќе се бојоса и ќе се постави ново осветление.

Зградата на некогашниот Пионерски дом „Карпош“ е заштитен споменик на културата. Поради тој факт е одлучено со реконструкцијата воопшто да не го менува надворешниот изглед, туку само да се реставрира фасадата. Како што информираат во Градот, проектот деновиве е предаден на ревизија во Градскиот конзерваторски центар, каде што треба да добие потврда дека може да се реализира.

Градот Скопје од неодамна има имотен лист за Детскиот културен центар „Карпош“ и тоа е еден од ретките објекти за кои градот поседува документација дека е сопственик. Со ова се создадоа услови конечно да започне реконструкцијата која подолго време беше планирана.

За овие зафати Градот Скопје од својот буџет издвои шест милиони денари.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=9F16A778D05953448146180B852076C1
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 21-Jan-2009 at 15:09
дали некој знае дали воопшто постојат планови за реновирање (барем на фасадата) на Хотел Бристол? Јаден е објектот, а хотелот има се што треба за да прерасне во прекрасно хотелче: одлична локација, стил, традиција, препознатливо име (во сите западно-европски градови Хотел Бристол бил хотел каде се собирала интелегенцијата, аристократијата).

Хотел Бристол во Скопје баш има потенцијал со соодветна темелна обнова да прерасне во првиот т.н. бутик хотел (повеќе инфо на http://en.wikipedia.org/wiki/Boutique_hotels) во Македонија (стил на хотели кои се повеќе се популарни низ светот). Али мислам Македонија Турист (сопственикот на Хотел Бристол) чека со години исход од судски процес за барањето на поранешните сопственици на хотелот за денационализација, па затоа и не превземаат ништо за реновирање на објектот...

во секој случај штета што пропаѓа хотелот со најголем потенцијал во Скопје. Да не знае некој до каде е стигната работава?

Edited by anDarko - 21-Jan-2009 at 15:10
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 21-Jan-2009 at 22:40
istoto vazi i za hotel Jadran i oni imaat tradicija da porasnat na dobro hotelce
a za nego mnogu malku znaat, a sepak e eden od najubavite objekti vo skopje.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 21-Jan-2009 at 23:01
Не сум обратил до толку внимание, ама мислам дека Хотел Јадран е во добра состојба и барем од надвор не му треба голема интервенција... Дали грешам?

Инаку кај хотел Јадран највеќе ми пречи невклопеноста на соседниот објект (Еуростандард Банка), особено гадното поткровје. Но тоа прашање е за во друга нишка...


Edited by Cloverstack - 21-Jan-2009 at 23:01
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 21-Jan-2009 at 23:14
Да, Јадран е во нешто подобра состојба отколку Бристол - собите им се на нивото на оние во Континентал. Значи далеку од тоа што може и треба да бидат. Исто и како Бристол и Јадран е одличен кандидат за т.н. бутик хотел. Мислал дека и Јадран е заглавен во постапка за денационализација. 

Edited by anDarko - 21-Jan-2009 at 23:15
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 22-Jan-2009 at 10:27
neznam sea ako neshto e renoviran.jas vo sredno bev na praksa vo hotel jadran,go razgleduvavme Big%20smile i togash beshe ko da ke se raspadne od vnatre cel krckashe,na sekoja skala sto ke zgaznesh gazish so strav isto taka i vratite krckaa imashe vlaga po cidovite itn.inace porano toa bila privatna kuka sopstvenost na nekoj imotni evrei...
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 02-Feb-2009 at 03:12
Еве на владата одличен предлог за реставрација! Куќава е идеолошки подобна за реконструкција (што за жал е битен факор во нашата култура)!

Се распаѓа споменот за Мис Стон

Пропаѓа куќата стара 300 години во која престојувале комитите на Сандански, кои во 1901 година ги имале во заложништво американската мисионерка Елен Стон и нејзината придружничка Катерина Цилка

Распаднат покрив, паднати греди и полуурнати ѕидови е тоа што останало од големата куќа на приземје и кат во беровското село Ратево, во која неколку дена во 1901 година престојувале комити од четата на Јане Сандански со киднапираната американска мисионерка Елен М. Стоун или Мис Стон. Таа шест месеци била чувана од комитите и криена од Турците на Малешевските Планини и на Пирин Планина, во Пиринска Македонија. Куќата во Ратево е единствениот и последен спомен во Македонија за мисионерката и аферата „Мис Стон“, која пред 98 години ги полнела насловните страници на европскиот и особено на американскиот печат.

Бабица Миропа Ја породила Цилка

Бидејќи македонските револуционери вешто ја криеле мисионерката, не останале многу историски траги за настанот, за кој кај нас е снимен и познатиот игран филм „Мис Стон“.

- Во втората половина на 1901 година четата на Сандански престојувала во малешевскиот крај. Тоа е периодот кога на нашите револуционери им биле потребни пари за купување оружје, бидејќи се подготвувало востание, како и публицитет во западниот печат за положбата на Македонија во рамките на Турското Царство. Затоа и биле заробени американската протестантска мисионерка Елен Стон и нејзината придружничка Катерина Цилка. Едно од нивните главни скривалишта во Малеш било село Ратево и големата куќа стара околу 300 години. Пред три децении Заводот за заштита на споменици на културата на Македонија повел иницијатива за реставрирање и заштита на куќата, но завршила неуспешно. Неодамна во Берово е поведена нова таква иницијатива, но е неизвесно дали ќе се обезбедат пари - вели директорот на беровскиот Дом на културата, историчарот Ѕвонко Скендерски.

За Ратево случувањата поврзани со Мис Стон се пренесуваат од колено на колено. Селаните велат дека комитите и Мис Стон во куќата престојувале веднаш по породувањето на нејзината придружничка Катерина Цилка. Дури тврдат дека неа ја породила ратевката баба Миропа или „бабица Миропа“, како што ја викаат во Ратево, бидејќи помагала при породувањето на сите потешки случаи, особено во војни.

- На заминување кон Пирин Планина, во оваа воденица на Ратевска Река, која уште повремено работи, комитите дошле на ручек кај баба ми Миропа, која живеела во воденицата. Квечерината се упатиле кон Пирин со Мис Стон и со Катерина Цилка. Но, на еден километар од воденицата, во правец на планинските колиби, Катерина почувствувала породилни болки. Неколку комити веднаш се вратиле по баба ми и со коњ ја однеле кај Катерина. И покрај студот, породувањето било успешно завршено. Потоа целата дружина со Мис Стон дошла во Ратево во Гараганската куќа и во неа останале неколку дена додека да закрепнат бебето и мајката, па конечно тргнале за Пирин. Два-три дена подоцна во Ратево дошла турска војска, која се распрашувала за комитите и за Мис Стон, го мачеле селскиот кмет, но не добиле никакви информации. За овие случувања баба ми постојано зборувала - раскажува правнуката на Миропа, Даница Брндевска.

Куќата им е гордост

Таа ни ја покажа и единствената фотографија што на семејството му останала од баба Миропа, која во длабока старост починала во текот на Втората светска војна.

- Добро би било таканаречената Гараганска куќа да се обнови и заштити. Во неа веќе три децении не живее никој и се распаѓа од забот на времето. Ако тоа се направеше пред 20-30 години, ќе чинеше многу поевтино. И ние во селото сме подготвени да помогнеме колку што можеме. Со таа куќа се гордееме сите, а нејзината реконструкција би помогнала и за развојот на туризмот, бидејќи во Ратево веќе има карневал, како и прекрасна природа, чиста река и езеро - вели Зоран Ременски, претседател на Месната заедница и правнук на баба Миропа.

Мис Стон била киднапирана од четириесетина комити од четата на Јане Сандански на 3 септември 1901 година помеѓу Разлог и Џумаја, Пиринска Македонија. Американската мисионерка била со придружба од петнаесетина луѓе, кои биле ослободени, а комитите ги заробиле само неа и Цилка. Биле ослободени на 23 февруари 1902 година за откуп од 14.500 турски лири во злато, со кои македонските револуционери купиле оружје. Мис Стон била задоволна од односот на комитите и народот кон неа, па подоцна за тоа кажувала и во интервјуа за американските весници. Дури напишала и книга, но пред печатењето целиот материјал изгорел во пожар во американскиот град Челзи, во која таа живеела, а таму и починала во 1927 година.

Цилка и' заблагодари на баба Миропа

Неколку години по ослободувањето од заложништво, Катерина Цилка со писмо од САД и' се заблагодарила на баба Миропа за успешното породување што го имала во многу тешки услови.

- Баба Миропа, мајка на татко ми Јован, кој почина во 1988 година, со тоа писмо се гордеела и секаде го покажувала. Дури, според татко ми, во писмото пишувало дека Катерина и' испратила и пари на баба ми, но тогашните окупаторски власти си ги присвоиле - вели Ѓорѓи Ременски, внук на бабицата Миропа.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F4857E724684D8469FF02502E20737A3

Нека седи и приказната да не ја кратам.....
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 02-Feb-2009 at 17:07
Хех, баш сакав за ова да искоментирам во нишката за спомен куќата на Тереза, али си ме претркал Smile. За разлика од онаа на мајка Тереза, куќава не е во строг центар на Скопје така да нема да не маваат инфаркти на секој нов рендер. И плус само треба да се реновира, немора архитектите да зимаат ЛСД за да го осмислат дизајнот.

Дефинитивно би било фино ова да се предложи и реализира Thumbs%20Up
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 02-Feb-2009 at 20:21
Originally posted by gotsomekicks

немора архитектите да зимаат ЛСД за да го осмислат дизајнот


LOL

Вангел не само кога „осмислува“ и проектира, туку и кога дава интервјуа изгледа е под дејство на супстанци, кои точно не знам  Shocked



Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 04-Feb-2009 at 00:47

УРНАТ ОБЈЕКТ ШТО ТРЕБАШЕ ДА СЕ РЕКОНСТРУИРА

Желкова куќа ќе се ѕида одново

Куќата е изградена во 19 век во Неготино од фамилијата Желкови и беше со карактеристична фасада и начин на градба


Наместо планираната реконструкција на објектот, кој бил граден во 19 век, се копаат нови темели за изградба на Желкова куќа

Наместо да биде реконструирана во туристички центар како што беше планирано, Желковата куќа, која беше печат на времето во Неготино, е урната. Куќата е изградена во 19 век од фамилијата Желкови и беше со карактеристична фасада и начин на градба. На нејзино место никнува нов објект. Реакции стигнуваат од повеќе страни.

- Ова е срам за неготинци. Советот на Општината даде јасни препораки како треба да се изврши реконструкцијата за да не се изгуби белегот на градот. Наместо тоа, сега од куќата во центарот на Неготино нема ниту трага ниту глас - вели претседателот на Советот, Тодор Кулаков. Незадоволни од несериозниот однос кон Желковата куќа се и неготински невладини организации. Портпаролот на „Граѓански комитет на Неготино“ Драги Трајков најави кампања за целосно расчистување на вистината за овој културно-историски објект. Неготинскиот градоначалник Ѓорѓи Ќимов тврди дека едниот ѕид од куќата паднал кога еден од соседите го урнал објектот, кој бил лепенка со неа. Тогаш увиделе дека Желкова куќа на некои места била градена од печена тула, но на некои од плитар.

- За среќа, ѕидот што падна не отепа некого. Арно ама се изгуби рамнотежата на објектот и не можеше да се постапи поинаку освен да се урне целата куќа и да се изгради нејзина копија на истото место - вели Ќимов. „Дневник“ уште во јули лани пишуваше дека Желкова куќа ќе падне пред обновата бидејќи нејзината статика беше нарушена.

- Срцето ме боли кога ја гледам осакатена - изјави тогаш советникот Горан Ангелов. Реконструкција на куќата во повеќенаменски туристички центар е дел од проектот за прекугранична соработка на Неготино со општината Агиос Георгиос од Грција, насловен „Регионот на Неготино и перспективите за алтернативен туризам“. Проектот е финансиран од Европската агенција за реконструкција и чини 250 илјади евра, од кои околу 40.000 биле предвидени за Желковата куќа. Според неготинскиот градоначалник, од околу 30 општини што поднесле проекти за прекугранична соработка, само осум добиле донација. Неготинскиот проект бил најдобар и со највисока сума.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=913BC069240BC64089A8A486C5DD8C18
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 04-Feb-2009 at 02:15
Зад неможеа да ја обноват како што прават со Уранија во Охрид?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.282 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.