build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електрични локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 24-Oct-2014 at 10:23
А зошто некој да ја исчисти кога може и да не ја исчистат службите задолжени за тоа? Имам впечаток дека во нивното депо се гаат глувци кои имаат доживеано големина на диносауруси
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 19-Nov-2014 at 10:26
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 06-Apr-2015 at 09:58
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 17-May-2015 at 11:56
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 16-Oct-2015 at 00:13
Малку е дефект но затоа тука е дизелката да ја повлече

Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 304
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 16-Oct-2015 at 00:14
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 10-Jan-2016 at 13:03
Браво за дизелката
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 20-Feb-2016 at 12:02
https://www.flickr.com/photos/afc45014/19451278011/in/photostream/

Значи, 441-109 е во сообраќај?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11907
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 12-Mar-2016 at 01:16
Со кредит од ЕБОР ќе се купат три нови електрични локомотиви

Возниот парк на Македонски железници – Транспорт ќе се модернизира со три нови електрични локомотиви преку кредит од Европската банка за обнова и развој. Според објавените податоци од ЕБОР, тендерската постапка се очекува да започне во вториот квартал од 2016 година. Во насока на набавка на новите локомотиви, досегашниот заем од оваа финансиска институција е зголемен од досегашните 50 на вкупно 59 милиони евра. Тендерската постапка ќе се организира во согласност со правилата на ЕБОР и ќе биде отворена за производители од било која земја. Електричните локомотиви е предвидено да сообраќаат на пругата од паневропскиот Коридор 10.

Со идната набавка е предвидено дополнително да се обнови возниот парк, кој во моментов се состои од локомотиви стари и преку половина век. Во функција на обнова на железницата, со подигнатиот кредит од ЕБОР досега се купија шест дизел и електро моторни гарнитури од Кина и 150 товарни вагони од Словачка. Со финансиски средства од оваа банкарска институција, Македонски железници – Транспорт пред две години објави тендер за реконструкција на три електрични локомотиви.

http://www.build.mk/?p=49119
За сè има вторпат
Back to Top
ViktorMKD View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 07-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote ViktorMKD Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 12-Mar-2016 at 15:15

Би било одлично да се купат нови електрични локомотиви.
Но да не излезе ова како пред неколку години со Таурус локомотивите кои наводно требало да пристигнат во Македонија...
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 20-Apr-2016 at 18:00
Тендер за три електрични локомотиви за МЖ Транспорт, инвестиција од 7 милиони евра

Објавен е тендер за набавка на три електрични локомотиви за обнова на возниот парк на МЖ Транспорт ад Скопје, инвестиција од седум милиони евра, информира денеска министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски.

Тендерската постапка трае до 2 јуни годинава, а Мисајловски очекува годинава да биде склучен договорот, а до јуни следната година локомотивите да бидат испорачани во Македонија.

Според Мисајловски, политиките на Министерството за транспорт резултираат со развој на железницата.

-Претходно набавивме шет нови патнички возови, исто така вработените во Железницата во континуитет земаат редовна плата, обезбедивме работа и за велешка Колска, што значи дека со политиките што Министерството за транспорт и врски ги презема во делот на железницата постигнуваме добри резултати за развој на железничкиот сектор во Република Македонија, изјави Мисајловски.
Back to Top
acmeRail2006 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Oct-2016
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote acmeRail2006 Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 02-Oct-2016 at 12:31
-- - после обновата-- каков е овој термин и што означува?
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 288
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 09-Oct-2016 at 20:01
А тоа електричните локомотиви, и тие исто така ќе бидат кинески или?...
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 68
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 10-Oct-2016 at 11:43
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 02-Nov-2016 at 09:07
Од кој производител ќе се набават трите електрични локомотиви? Поминаа сите рокови за доставување понуди, а досега нема никакви информации за овој проект.
Back to Top
Harry Potter View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Jan-2012
Location: Skopje, Macedon
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote Harry Potter Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 02-Nov-2016 at 17:56
Originally posted by BOJAN

Од кој производител ќе се набават трите електрични локомотиви? Поминаа сите рокови за доставување понуди, а досега нема никакви информации за овој проект.


Алфа Ромео


Edited by Harry Potter - 02-Nov-2016 at 17:56
www.MacedonianFootball.com
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 10-Jan-2017 at 08:46
Договор за набавка на четири нови електрични локомотиви

МЖ Транспорт и Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) денеска ќе потпишат договор за набавка на четири нови електрични локомотиви во рамки на Проектот за обнова на возниот парк.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/dogovor-za-nabavka-na-chetiri-novi-elektrichni-lokomotivi/
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 10-Jan-2017 at 18:08
Четири локомотиви за 8 милиони евра е повеќе од добро купување. Ако добро се сеќавам, со овие финансии можеме да купиме една и пол Сименс електрична локомотива. Останува да ги видиме техничките карактеристики на кинеските локомотиви. Тие мора да ги задоволуваат критериумите на земјите-членки на ЕУ. Да не заборавиме, низ европските земји се врши размена на локомотиви меѓу соседните земји, а за да го направиме ова со Грција, или Бугарија во догледно време, ќе треба да ги исполниме нивните параметри.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1572
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 10-Jan-2017 at 18:27
Originally posted by BOJAN

Четири локомотиви за 8 милиони евра е повеќе од добро купување. Ако добро се сеќавам, со овие финансии можеме да купиме една и пол Сименс електрична локомотива. Останува да ги видиме техничките карактеристики на кинеските локомотиви. Тие мора да ги задоволуваат критериумите на земјите-членки на ЕУ. Да не заборавиме, низ европските земји се врши размена на локомотиви меѓу соседните земји, а за да го направиме ова со Грција, или Бугарија во догледно време, ќе треба да ги исполниме нивните параметри.


Не се разбирам во локомотиви и слични ствари ама да се надеваме дека ќе бидат добри(со оглед на цената) како и дека ќе им служат на корисниците на услугите на МЖ!
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 11-Jan-2017 at 14:41
На оваа тема еве нешто и од International Railway Journal, Србија исто така купила локомотиви од истиот кинески производител, но не станува збор за Српските железници, туку за Т.Е. Никола Тесла која досега користеше АСЕА локомотиви:

Monday, January 09, 2017
CRRC rolls out locos for Nigeria and Serbia
Written by Kevin Smith

CRRC Dalian rolled out the first two CDD3B1 diesel locomotives for Nigeria at its plant in China on January 5. The units will provide passenger services on the 186.5km standard-gauge Abuja - Kaduna railway, which opened in July 2016.The locomotives have a maximum speed of 150km/h and have been adapted to operate in humid as well as well as dry and dusty climates.

The order from Nigeria follows previous locomotive orders for CRRC Dalian in South Africa, Nigeria, Tanzania, Zambia, Congo, Angola, and Ethiopia.

Meanwhile, on January 3, the two locomotives that CRRC Zhuzhou Locomotive is supplying to Serbia left China.

The 7MW locomotives are designed to meet European TSIs and have a top speed of 140km/h.

CRRC Zhuzhou signed a contract with Nikola Tesla Thermal Power Plant, based in Belgrade, for the two units in March 2016.

The Serbian power plant has an annual coal transport capacity of 25 million tonnes.

For the latest on fleet orders around the world, subscribe to IRJ Pro.

http://www.railjournal.com/index.php/locomotives/crrc-rolls-out-locos-for-nigeria-and-serbia.html?channel=000
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.187 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.