build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Железници
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Електрични локомотиви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 11-Jan-2017 at 14:51
Еве и фотографии од електричните локомотиви за Т.Е. Никола Тесла, свежи од пред некој ден:

Извор: http://www.railwaygazette.com/news/freight/single-view/view/chinese-locomotives-for-serbia-rolled-out.html
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 17-Sep-2018 at 12:41


МЖ 443-001
Во Кина, за време на тестирање.Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 17-Sep-2018 at 13:11
Охохо, од каде ја ископа фотографијава? Доаѓањето на новите електрични локомотиви е повеќе од потребно, бидејќи за прв пат по подолго време сме приморани да користиме дизел локомотиви долж Коридор 10. Има недостаток на електрични локомотиви.

Од друга страна, либерализацијата на пазарот на струја е работа на која што не се размислувало дури ни пред 2-3 децении на европско ниво, а да не говорам за Македонија. Ме интересира, колку електричните локомотиви би биле економични со воведувањето на пазарни цени за струјата за Македонски железници?
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 343
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 18-Sep-2018 at 14:20
Добро изгледаат, кога ке бидат испорачани во Македонијa? 
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 19-Sep-2018 at 09:05
Originally posted by sase

Добро изгледаат, кога ке бидат испорачани во Македонијa? Ветувањето од кинеска страна беше да се испорачаат четирите локомотиви до почетокот на 2019 година.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12050
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 19-Sep-2018 at 15:02

Originally posted by BOJAN

Доаѓањето на новите електрични локомотиви е повеќе од потребно, бидејќи за прв пат по подолго време сме приморани да користиме дизел локомотиви долж Коридор 10. Има недостаток на електрични локомотиви.
Колку што знам нема пораст на железничкиот превоз кој би довел до недостаток на локомотиви во Македонија. Претпоставувам дека недостатокот се должи на неисправност и на отпишување на локомотиви од постоечкиот возен парк. Имам неколку прашања.

- Што е преостанато во возна состојба во моментов од сериите 441 и 461?

- Дали сите модернизирани локомотиви од сериите 442 и 462 си бркаат работа?

- Имаше информации дека уште 2-3 локомотиви ќе одат на темелнен ремонт и модернизација. Дали тоа останува во игра?


Originally posted by BOJAN

Охохо, од каде ја ископа фотографијава?

Мислам дека беше на некој српски форум, ама со 50 отворени табови не сум сосема сигурен


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 19-Sep-2018 at 15:22


Од хрватски форум ти е преземена (http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/10542-mz-makedonske-zeljeznice/page-3), а на форумот ЅЅС има објава од март годинава со истата фотографија.
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 19-Sep-2018 at 16:05
Originally posted by ЏолеОд хрватски форум ти е преземена (http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/10542-mz-makedonske-zeljeznice/page-3), а на форумот ЅЅС има објава од март годинава со истата фотографија.


Интересно. Тоа би значело дека испораката на овие локомотиви веќе треба да е започната. Не знам колкави се тестовите што треба да се направат, но гледајќи ја целата склопена, можеби се наоѓа некаде меѓу Туркменистан и Монголија, сообраќајќи на пат кон Македонија.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 10-Nov-2018 at 15:43
MЖ 443-001 после статичкото тестирање на снагатаhttps://www.facebook.com/mzrfan/photos/a.1998280983551116/2009580475754500/?type=3&theater
За сè има вторпат
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 01-Dec-2018 at 16:23
Според она што МЖ-Транспорт го констатирале на почетокот од годинава, во моментов во сообраќај им се следниве електрични локомотиви: 462-001, 462-002, 461-119, 442-003, 441-109, 441-755 и 441-044. Покрај овие седум локомотиви, останатите осум локомотиви се на влезени на поправка, но таму стојат со години поради недостиг на средства.
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Online
Posts: 1632
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 13-Apr-2019 at 09:35
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12530
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 19-Apr-2019 at 09:36
An electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr

An electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr

An electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr

An electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr

A logo of MZ onto electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr

A rebuilder plate onto electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr

A boogies of electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr

An electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
sase View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Apr-2015
Location: makedonija
Online Status: Offline
Posts: 343
  Quote sase Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 21-Apr-2019 at 08:27
Каде е сликано ова во Скопје?
Мислам дека ова на сликата е дизел локомотива, а не електрична бидејќи нема пантографи на кровот споредете ја со онаа малку погоре што е сликана во Кина при тестирање.
Знае ли некој колку локомотиви се пристигнати?
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 21-Apr-2019 at 08:43
Под секоја слика има линк со опис, на тој опис пишува дека е сликано во близина на централната железничка станица во Пловдив.
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 21-Apr-2019 at 10:03
Originally posted by sase

... Мислам дека ова на сликата е дизел локомотива, а не електрична бидејќи нема пантографи на кровот ...

Делови на опремата во некои случаеви доаѓаат со посебен транспорт и накнадно се доградуваат на возилата.
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 21-Apr-2019 at 10:36
Originally posted by Џоле

...
An electric locomotive with number 443-002 of MZ (Makedonske Zeleznice / Railways of Republic of North Macedonia) standing near central railway station Plovdiv. by Veselin Malinov, on Flickr
...

На прв поглед човек добива впечаток дека се работи за некоја Siemens-ова BR152 (ES64) на DB во ново боење а не за лкомотива на МЖ.
Покрај превземениот дизајн (лиценца?), мислам дека и боењето можело да биде поадекватно дури и со задржување на боите од Македонското знаме.


Edited by mon - 21-Apr-2019 at 11:15
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
mon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Dec-2009
Location: Europa
Online Status: Offline
Posts: 689
  Quote mon Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 27-Apr-2019 at 08:17
Originally posted by mon

... човек добива впечаток дека се работи за некоја Siemens-ова BR152 (ES64) на DB во ново боење а не за лкомотива на МЖ.
Покрај превземениот дизајн (лиценца?)...

И да си одговорам сам на себе :
како што претпоставував, според пишувањето на германскиов форум
се работи за кинеска локомотива изработена според лиценца од Siemens.

https://www.drehscheibe-online.de/foren/read.php?030,8902972
.
Železničko modelarstvo:
Makedonija: http://outmacedonia.blogspot.se
ex-YU: http://malezeljeznice.net
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 28-Apr-2019 at 16:28
Тазе набавенава локомотива, како е обезбедувана во текот од транспортот до преименуванава ни држава?

Кога ќе пристигнат и останатите локомотиви?...


Edited by MIKI1 - 28-Apr-2019 at 16:29
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4507
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 28-Apr-2019 at 17:28
А има некоја финта со пантографот и е скриен, или ова е сепак дизел локомотива?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
MIKI1 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 295
  Quote MIKI1 Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 28-Apr-2019 at 21:59
Originally posted by гитардемон

А има некоја финта со пантографот и е скриен, или ова е сепак дизел локомотива?


Не е дизелка. Набавените локомотиви од Кина се електрични.

Да е дизелка, лесно ќе ја препознаевме; дизелките, кои се градат на иста основа како и електричните, имаат голем број од жалузини/решетки по шасијата, од каде се влече воздух кон компресорот од моторот со внатрешно согорување.

Пантографите веројатно би биле дополнително поставени, пред вклучувањето на локомотивата со работа.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 11121314>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 1.031 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.