build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Македонски градови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Велес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 10-Dec-2017 at 15:45
Originally posted by Џоле

Originally posted by Мартин

За мене еден од најшармантните градови во Македонија, можеби и најшарматниот. Со огромен потенцијал за развој.


Воопшто не се согласувам со тебе. Велес има некаков пост-индустриски шарм, и тука завршува сè. Центарот на градот е уреден и на некој начин архитектонски компактен (главно добро зачувана социјалистичка архитектура), но остатокот, посебно ридските населби, се класични фавели, само малку подобро уредени од јужноамериканските. Да не се лажеме, знаци на сиромаштија се среќаваат на секој чекор, тоа се гледа и по состојбата на инфраструктурата, јавните површини, јавната чистота и општата атмосфера во еден град. Велес е далеку од најшармантниот град во Македонија (попрво би рекол Крушево, Битола или Охрид), но е доволно симпатичен за еднодневна прошетка.
Мене баш тој пост-индустриски момент ми се допаѓа многу. Крушево, Битола и Охрид се прекрасни градови, нема збор, но истиот тип на архитектура се наоѓа на секој чекор и во соседна Бугарија, Грција и Албанија. Али that's just me.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 10-Dec-2017 at 19:18
Во ред си е твоето мислење, само споделуваме впечатоци. Потенцијалот на Велес го гледам само преку развојот на некоја индустрија поврзана со железницата, за друго мислам дека нема што да понуди. Неговата местоположба, меѓу Скопје и јужниот дел на Македонија (поврзан со автопат и железница), му нуди многу, само некој треба да го искористи тоа.
За сè има вторпат
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 437
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 11-Dec-2017 at 09:06
Originally posted by Џоле

Originally posted by Мартин

За мене еден од најшармантните градови во Македонија, можеби и најшарматниот. Со огромен потенцијал за развој.


Воопшто не се согласувам со тебе. Велес има некаков пост-индустриски шарм, и тука завршува сè. Центарот на градот е уреден и на некој начин архитектонски компактен (главно добро зачувана социјалистичка архитектура), но остатокот, посебно ридските населби, се класични фавели, само малку подобро уредени од јужноамериканските. Да не се лажеме, знаци на сиромаштија се среќаваат на секој чекор, тоа се гледа и по состојбата на инфраструктурата, јавните површини, јавната чистота и општата атмосфера во еден град. Велес е далеку од најшармантниот град во Македонија (попрво би рекол Крушево, Битола или Охрид), но е доволно симпатичен за еднодневна прошетка.


Фавелите во РМ немаат толку врска со сиромаштијата колку што имаат со генералниот менталитет на населението. Пред се масовното доселување село-град со градење куќи на диво без никаков урбанистички план и инфраструктура. Исто така доселување од Косово и Прешевска долина и градење без никаква документација. Мала држава со мала популација. Секој секого знае и секој може да поткупи некого во општините да му прогледаат низ прсти за дивоградбите.

Кога некој ќе ги погледне градовите и селата во РМ како изгледаа пред 10 години веднаш паѓа митот за моќната економија на Југославија и функционирање на законите.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12538
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 06-Jun-2018 at 15:31
IMG_4540 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_4539 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_4538 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_4536 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_4535 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_4534 by Erik Baktai, on Flickr

IMG_4533 by Erik Baktai, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.