build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

ДТЦ Дилајла

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-Mar-2010 at 00:37
  Извини што каснам. Мислам дека во некоја од темите во одреден ДУП за тој дел видов катна гаража до паркингот кај Зизи. Незнам моментално како е таму просторот ама мислам имаше некоја барака, дрва, жбунови..   

Edited by fichot - 04-Mar-2010 at 00:38
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 22-Mar-2010 at 12:52
Тротоарите станаа градилишта

Деловниот објект Дилајла има дозвола, но дали работи законски ќе се утврдува

Тротоарот на улицата Васил Ѓоргов во населбата Капиштец речиси 100 метри е неупотреблив за пешаци, оти на него буквално се гради зграда. Станува збор за деловен објект т.н. Дилајла кој веќе подолго време се гради, а за кој Општина Центар издала градежна дозвола.
Навидум добро заграденото, заштитено и означено градилиште, со своите извиткани лимени прегради и делови од заштитната мрежа што се веат на ветерот, се гради на самиот тротоар не оставајќи ни еден метар за пешаците.
На информативната табла, која е законска обврска на секој изведувач, имаше штури информации, па не можевме да стапиме во контакт со архитектот, надзорникот или изведувачот на проектот за да ни објаснат зошто е узурпиран тротоарот и дали дозволата предвидува градење и на самата улица. Работниците кои ги затекнавме на градилиштето не беа расположени за разговор.
Од Центар објаснуваат дека поради вакви и слични забелешки на граѓани, од минатата недела е почната акција за контрола на работењето на сите градилишта на нивна територија. Првичните контроли на градежните инспектори покажале дека неколку градилишта не работат согласно Законот за градење и дека не ги почитуваат утврдените услови согласно добиените дозволи за градба.
"Ако не се постапи согласно горенаведениот закон и ако во дадениот рок од 10 дена не се испочитуваат овие законски прописи следуваат санкции, меѓу кои и одземање на одобрението за градба. Истовремено ќе се интервенира и во делот на спречување на неовластено прекопување на улиците и тротоарите од страна на инвеститорите на објекти, како и на итно санирање на направените прекопи од страна на инвеститорот", вели Јовица Ацковски, портпарол на Општината.
Акцијата, додава тој, има за цел зголемување на безбедноста на граѓаните кои се во близина на необезбедените градилишта и подобрување на нивото на хигиена во околината на градилиштата.

http://vest.com.mk/?ItemID=FB368C97BF34514E8FCED59BD9BF1C4C
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-Mar-2010 at 13:28

Ова му доаѓа после свадба тапани
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-May-2010 at 19:12
QuestionNuts

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-May-2010 at 19:45
Рано е за прослава
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 29-May-2010 at 05:42
Any update за рушењето?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Jun-2010 at 22:50
се работи тука веќе има и рамки за прозори ставено, така да рушењето е само утопија за сега
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Jun-2010 at 22:47

Се затурила од 27-05-2010
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4702
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-Jun-2010 at 08:02
Ми личи како железничка станица во Таџикистан. Дали е до тоа дека зградава е долга, тесна и ниска, или?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-Jun-2010 at 10:07
lele limov na krovot e kraj! (ova "kraj" znaci mnogu loso)
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Jun-2010 at 10:22
Секој ден поминувам пред зградава (ако оваа грда лименка може така да се нарече). Најново е дека предната фасада од кај улицата е целосно завршена, прозорците поставени и впечатокот ми е уште полош отколку на почетокот. Ако може некој нека сликне, а јас ќе се обидам со мобилен после да ја уловам.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 30-Jun-2010 at 13:51
Не викам дека очекував да биде нешто ова, ама не знам што да кажам од кога го намонтираа лимов и белите прозори - плафон на невкус и кич...полошо од ова само на филм: урбанизам, форма, материјали - што уште да се каже!? Не дека претходно имаше којзнае каков амбиент околината во која е поставен, ама уште сега доминира во неа со непропорција и чувството како да стои на улица...
А што ќе биде со паркирањето може само да замишљаме....уште еден комплетен скопски промашај...до кога бе вака???

Edited by Dave Gahan - 30-Jun-2010 at 13:52
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 01-Nov-2010 at 17:29
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 01-Nov-2010 at 18:20
Моментално најодвратен објект во Скопје!!!
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 01-Nov-2010 at 18:21
Инаку и локацијата спроти деновиве беше заградена, па очекувајте уште некоја грдосија слична на оваа на тој мал простор да никне... до Беверли одма што пред зградата кај што беше или е КАМ Маркет.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 01-Nov-2010 at 18:35
Тоа треба да е „катна гаража“, баш да видиме!?...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Nov-2010 at 18:58
Како тргнаа оваа улица на делот од ТЦ стар Капиштец, до раскрсница со Водњанска ќе ја направат како тунел со зградиве покрај неа. Прво Зебра, па ова, а следуваат и “катната гаража“ и објектот на Сектрон
Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 08-Nov-2010 at 22:40
Објектот сам за себе ,однадвор, не ми е грд, дури незнам како но ми е помалку симпатичен (барем на прв поглед од минување)... А и со околината ми изгледа дека се вклопува (особено со зебра иако не се во непосредна близина), но барем малку поназад да беше...вака навистина е невкусен.
 
од денес:
1.
 
2.
 
3.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 08-Nov-2010 at 23:09
Немора да одржиме манифестација, оваа зграда автоматски ја добива наградата „Златен Багер“.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 08-Nov-2010 at 23:09
Со две раце за!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.