build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилепски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6958
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Прилепски сообраќај (општо)
    Posted: 24-Jul-2020 at 10:40
Не запира градежната офанзива во Прилеп, се наѕира новиот лик на гордоста на градот – булеварот „Гоце Делчев“

Општина Прилеп ги продолжува тековните активности за инфраструктурно уредување на градот и населените места.

Покрај реконструкцијата и рехабилитацијата на улиците, континуирано се работи на поставување бекатон на тротоари и јавни површини во повеќе делови од градот, и тоа на „Ленин“ и „Кресненско востание“, како и на просторот помеѓу улиците „Бидимаш“ и булеварот „Гоце Делчев“, во населбата „Бончејца“.

Истовремено, со полн ек се одвиваат работите на улицата „Прилепски бранители“, а започнаа и градежните активности на последната фаза од реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“, од раскрсницата кај поранешната Градска кафеана, до семафорите пред ЦК „Марко Цепенков“.

Она што треба да се истакне, е дека со обележувањето на велосипедските патеки и поставувањето на хоризонталната сигнализација, комплетно се заокружува првата фаза од реконструкцијата на главната сообраќајна артерија во градот, булеварот „Гоце Делчев“, кој му дава нов и поубав лик на централното градско подрачје и кој ќе претставува гордост на градот и на граѓаните на Прилеп.https://www.prilep.gov.mk/ne-zapira-gradezhnata-ofanziva-vo-prilep-se-nazira-noviot-lik-na-gordosta-na-gradot-bulevarot-gocze-delchev
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 17-Jul-2020 at 09:52
Во полн ек реконструкцијата на булеварот „Гоце Делчев“Со поставување на урбаната опрема, уредување на жардинериите и асфалтирање на велосипедската патека на потегот од кружниот тек „Карпалак“ до поранешната Градска кафеана, започнуваат финалните реконструктивни работи на овој дел од булеварот.

Од вчера почна реконструкцијата и на втората делница од булеварот, кој го опфаќа делот до раскрсницата пред Центарот за култура „Марко Цепенков“.

Истовремено, се врши комплетна реконструкција на улицата „Прилепски бранители“, од некогашната Градска кафеана до кружниот тек пред прилепската подружница на АД Пошта на Северна Македонија.

Со реконструкцијата, булеварот „Гоце Делчев“ ќе има четири коловозни ленти, по две во двете насоки, тротоари со гранитни плочки, велосипедски патеки и тактилни траки за слепите лица, ново осветлување како и хоризонтална светлечка сообраќајна сигнализација на долниот дел од пешачките зебри.prilep.gov.mk
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 30-Jun-2020 at 07:37
Во Охрид изминативе 5 години се додаваат велосипедски патеки.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 679
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Jun-2020 at 15:51
Штета што за велосипедски патеки воопшто не се размислува надвор од Скопје.
Back to Top
MKDSTRUGA View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Jun-2018
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote MKDSTRUGA Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Jun-2020 at 09:27
Ova e rekonstrukcija na bulevarot vo naselbata tochila.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 25-Jun-2020 at 17:12
Нов или реконструиран булевар во Прилепhttps://www.facebook.com/SugareskiGoran/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 21-Jun-2020 at 20:11
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2218
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 11-May-2020 at 18:58
ПОСЛЕ 47 ГОДИНИ, ПРИЛЕП ДОБИВА НОВ СОВРЕМЕН МОСТ ГРАДЕН СПОРЕД СИТЕ СТАНДАРДИ

После завршувањето на тендерските постапки и техничките подготовки, на улица „Трајко Николоски“ во населбата „Сточен пазар“, битолската фирма „Стентон градба“ започна со изградба на мостот на Градска река.

„Мостот ќе биде со должина од 24 метри и ширина од 22 метри. Ќе има 4 коловозни ленти, секоја со широчина од 3.5 метри. Од двете страни ќе има пешачки патеки широки 2.5 метри и велосипедски патеки од по 1.5 метри. Изградбата на мостот ќе трае 4 до 5 месеци, а средствата кои за неговата изградба ги одвои Општина Прилеп изнесуваат 35 милиони денари. Можам да кажам дека за неколку месеци, Прилеп ќе го добие најголемиот и најубавиот мост“, изјави градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски.

(...)

Изградбата на новиот мост е дел од градежната „офанзива“ во општина Прилеп, каде истовремено се работи на целосна реконструкција на булеварот „Гоце Делчев“, а се реконструираат и рехабилитираат повеќе улици, меѓу кои и „Андон Слабејко“, „Војводинска“, „Самоилова“ и други.


https://www.publikum.mk/posle-47-godini-prilep-dobiva-nov-sovremen-most-graden-spored-site-standardi/
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 25-Mar-2015 at 18:00
Пародично видео снимено со камера на велосипед за ископаните улици во Прилеп кои стојат така неколку години. Со видеото сатирично се пренесува незаинтересираноста на градоначалникот Марјан Ристески да ги среди градските улици, а од друга страна е заинтересиран за изградба на крос патека.

За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 03-Dec-2014 at 02:58
Реконструкција и асфалтирање на коловозните ленти за влез и излез на магистралниот пат Прилеп-Битола

Екипите на Македонија пат денска го привршуваат асфалтирањето на една од најважните клучки во сообраќајната цуркулација за влез односно излез од градот Прилеп према Битола поточно после Паркот на Револуцијата. Оваа клучка беше повеќе децении запоставена, амортизирана и необновена, а со сегашното асфалтирање оваа делница од патот поприма инфраструктурна функционалност и воедно се подобрува безбедноста што ќе биде од корист за сите учесници во сообраќајот.Реконструкцијата за приклучокот и исклучокот од магистралниот пат А 1 подразбираше обновување на коловозните ленти и вградување на 450 тони асфалт на 3500км2 површина. Вредноста на оваа реконструкција изнесува 3 милиони денари , а екипите од Македонија пат нагласија дека воедно се спремни и за предстојниот зимски период и дека располагат со доволни количини на абразивен материјал и технички средства со кои може да се одржуваат патиштата. Градоначалникот Ристески најави дека покрај оваа клучка се работи на кружниот тек кај Солидност и се очекува тој да биде комплетно завршен до крајот на годинава.

повеќе слики на: http://www.prilep.gov.mk/news/mk/rekonstrukcija-i-asfaltiranje-na-kolovoznite-lenti-za-vlez-i-izlez-na-magistralniot-pat-prilep-bitola/
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 12-Sep-2014 at 16:49
Започна изградбата на новиот кружен тек кај раскрсницата Солидност

Од денеска започнаа градежните активности за уредување на раскрсницата во влезот на градот позната како Солидност каде се вкрстуваат улиците „11 Октомври“ „ Октомвриска“ и „Александар Македонски“ каде ќе се изградува современ кружен тек кој ќе ги следи актуелните сообраќајни стандарди . Овој кружен тек кој ќе се протега на асфалтна површина од 4000м2 ќе биде дополнет со булеварска улица со четири ленти, зелен појас, велосипедска патека и пешачки зони. Подоцна на средината на овој кружен тек планирано е и дополнување со спомен обележје во чест на „Битката на ножот“ како симбол од Илинденската епопеја. Ова современо сообраќајно кружно решение општината ќе ја чини 8 милиони денари со решена комплетна внатрешна инфраструктура од проектот Пречистителна станица и канализациони сиситеми што значи оваа улица нема повеќе да биде поплавувана при поројни дождови, а со тоа се решава комплетно и подземната инфраструктура . Воедно овој кружен тек ќе биде осветлен со модерни енергетско-ефикасни светилки со што ќе се добие поефикасно и поекономично осветлување на целата улица. Градоначалникот Ристески очекува овој кружен тек да биде завршен до крајот на годината, а потоа ќе се продолжи со средувањето на булеварот.http://www.prilep.gov.mk/news/mk/zapocna-izgraduvanjeto-na-noviot-kruzen-tek-kaj-raskrsnicata-solidnost/

Edited by jyvation - 03-Dec-2014 at 02:56
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-May-2014 at 16:18
Така треба!!!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-May-2014 at 16:16
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 17-Apr-2014 at 01:34
Колку што е потребен овој проект толку (ако не и повеќе) е потребна клучка на тој влез/излез ....
Инаку одлична вест и е сосема за поздравување ,се надевам на повеќе вакви проекти !
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Apr-2014 at 17:07
на местото каде е асфалтерката,скршнувањето не е баш елегантно изведено,вероватно е немање на простор од десната страна.ако не се внимава,овде можи да се случуваат доста инциденти.но сепак овој проект му требаше на градот
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 16-Apr-2014 at 13:57
Taka treba! Ubavo e da se slusat vakvi infrastrukturni projekti nadvor skopje
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 16-Apr-2014 at 13:41
При крај реализација на II фаза од реконструкција на улицата „Александар Македонски“Финишираат градежните активности околу асфалтирање на втората фаза од улицата „Александар Македонски“.

Во втората фаза се работеше на потегот од бензиската станица на „Мак Петрол“ до раскрсницата кај некогашната фабрика „Солидност“ во должина од околу 1.200 метри.„Улицата со авениски димензии е широка 15 метри, со по две коловозни ленти од двете страни, од двете страни се предвидени велосипедски и пешачки патеки, рече градоначалникот Марјан Ристески.Со реализација на овој градежен зафат се уреди влезот во градот од магистралниот пат од правецот на Градско и Кавадарци кон централното градско подрачје на Прилеп.Во првата фаза од реализацијата на овој проект со реконструктивни зафати беше опфатен на потегот од бензиската станица на „Лук Оил“ до бензиската станица на „Мак Петрол“ во должина од околу 800 метри. Со комплетната реконструкција на оваа улица ќе се подобри безбедноста и комфорот во сообраќајот и ќе се овозможи современ транспорт и комуникација.http://www.prilep.gov.mk/news/mk/pri-kraj-realizacija-na-ii-faza-od-rekonstrukcija-na-ulicata-aleksandar-makedonski/
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Dec-2013 at 20:07
ВО ТЕК СЕ ГРАДЕЖНИТЕ АКТИВНОСТИ НА II ФАЗА ЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УЛИЦАТА „АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ“

Интензиво се работи на градежните активности за втората фаза од проширувањето на улицата „Александар Македонски“, во должина од уште околу 1.200 метри, до крстосницата кај некогашната фабрика „Солидност“.„Улицата со авениски димензии ќе биде широка 15 метри, со по две коловозни ленти од двете страни, а на средината ќе има зелен појас и осветление. Од двете страни се предвидени велосипедски и пешачки патеки“, посочи градоначалникот Марјан Ристески.

Со спроведување на претстојните градежни активности ќе се уреди влезот во градот од магистралниот пат од правецот на Градско и Кавадарци кон централното градско подрачје на Прилеп.

http://10bez10.com/vesti/opshtina/1763-vo-tek-se-gradezhnite-aktivnosti-na-ii-faza-za-rekonstrukcija-na-ulicata-aleksandar-makedonski
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 16-Oct-2013 at 09:55
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13153
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 16-Oct-2013 at 09:48
преземено од Фејсбук страницата на општина ПрилепEdited by Џоле - 16-Oct-2013 at 09:51
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.