build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Прилепски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 14-Nov-2012 at 23:59
И од влезот на градот
Започнаа да се интензивираат градежните активности за Влезот на градот Прилеп

http://www.prilep.gov.mk/news/mk/zapocnaa-da-se-intenziviraat-gradeznite-aktivnosti-za-vlezot-na-gradot-prilep/
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Dec-2012 at 14:58
Уште една најава за кружен во Прилеп за кој ќе треба да се прошири мостот

build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12400
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Dec-2012 at 16:3941°20'48.92"N  21°33'38.34"E

Овде?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Dec-2012 at 17:27
Originally posted by Cloverstack

41°20'48.92"N  21°33'38.34"EОвде?


Да тоа е местото,во моментов се регулира со семафори,новово решение ми изгледа доста скапо но сеуште е само најава.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Mar-2013 at 21:13
влезот од кај Кавадарци
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 27-Mar-2013 at 21:16
@gjoko јас пред неколку дена одев за Скопје сообраќајот беше скроз забранет тука.
Во моментов пуштен ли е или на своја рака поминавте?
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 27-Mar-2013 at 21:18
кај безниската чекавме околу 10 минути бидејќи се товараше камион со земја,а после тоа сообраќајот се одвиваше `нормално`.никој не вршеше регулација,еден тип со џип малку се фраереше и помина низ нивите покрај патот,го мрзеше да чека
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 04-May-2013 at 00:04
Еве слики од состојбата на 1 мај за проширувањето на улицата Александар Македонски, од влезот на градот до бензинската пумпа на Макпетрол

01.

02.

03.

04.

05.

06.

07.


Edited by S.P.Q.R. - 04-May-2013 at 00:06
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 04-May-2013 at 08:15
Добро изгледа, решението 2x2 е добро за Прилеп но тоа што оваа делница нема да има клучка за влез и излез од Прилеп е огромна грешка ,дали знаеш дали е планирано да се гради клучка со Магистралниот пат?
Исто така ме интересира дали се работи активно на булеварот или пак од време на време се чепка нешто и пак дреме така .


Edited by daci92 - 04-May-2013 at 08:15
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 04-May-2013 at 11:45
има напредок,но мислам дека коловозните ленти требало да бидат барем по половина метро пошироки,за мене репер е кога ква каминои можат паралелно да возат а да не се стегаат помеѓу себе,како да возат низ иглени уши
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 04-May-2013 at 21:12
Досега не сум слушнал ни на шега најава за изградба на клучка, така да во скоро време, нема да се изгради, иако сегашново решение е крајно небезбедно.
Работници има секој ден, ама чепкаат по малце во текот на денот, и затоа е побавно темпото на изградба.
Иначе, според ГУП, коловозните ленти треба да бидат по 7 метри во правец, ама се прашувам дали и реално се така изградени.
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 04-May-2013 at 21:56
Штета за тоа што нема такво нешто...
Добро тоа за чепкањето е сосема нормално, се чека на некој друг да ја заврши работата иако тој не пипа.
Можно е да се 6,5-7 м ,не изгледа помало од тоа, оптичката илузија многу знае да лаже.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1169
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 05-May-2013 at 13:34
Originally posted by Тркало

Originally posted by ovaj_stariov

Многу добар потег

Започнаа градежните активности за нов Кружен тек
Започнаа градежните активности на Крстосницата со кружен тек на улиците „Марксова“ (Прилепски бранители) и Мице Козар, со кој прилепчани ќе добијат уште еден нов лик на овај дел во градот.
За реализација на овој инфраструктурен зафат со вкупна површина од 3.000 метри квадратни, Локалната самоуправа издвои 6.000.000 милиони денари.
Ваквите активности на Локалната самоупрва во насока на подобрување на локалната патна инфраструктура продолжува и понатаму со асфлтирање на нови улици и правење на нови кружни текови.


Една од најзафркнатите раскрсници во Прилеп Време беше за некаква реакција...


Ама испадна некако тесно и ептен фушерајски изведено.Спрема кружните Карпалак и Липа, ова е големо промашување.Не како идеја, туку како краен резултат.Не знам како вртат камиони или автобуси тука
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 21-May-2013 at 12:58

Доста лошо изведено навистина, а навечер сеуште не е осветлено па некој може да си продолжи без да забележи.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 21-May-2013 at 13:44
Според долу напишаново улицата ќе биде широка 15 метри и по се изгледа ќе се исечат дрвата од двете страни, што според мене е грешка.
По принцип како излез на град би требало поширока улица но навистина би ми било криво ако остани гола без дрвја.
Ако постои варијанта да се одземат велосипедските патеки и да не се прави средишно зеленило јас би се одлучил за тоа.

Плус во моментов не постои којзнае каков наплив на возила тука, по приоритетно би било да се разговара за нова клучка кај Лукоил и средствата да се насочат таму, бидејќи излезот и сега беше доста несигурен и опасен но по пуштањето на новава улица на магистралниот пат возачите од Прилеп ќе се вклучуваат од две ленти со поголема брзина и мислам дека ќе биде уште полошо.

Потпишан договорот за реализација на II фаза за реконструкција на улицата „Александар Македонски“

Градоначалникот Марјан Ристески и претставници од министерството за финансии денеска го потпишаа договорот за реализација на втората фаза за реконструкција на ул. „Александар Македонски“ на потегот од бензинската пумпа на Мак Петрол до крстосницата Солидност. По комплетно завршување на првата фаза, локалната самоуправа планира да го продолжи проширувањето на улицата во должина од уште околу 1.200 метри, до крстосницата кај некогашната фабрика „Солидност“.
- Улицата со авениски димензии ќе биде широка 15 метри, со по две коловозни ленти од двете страни, а на средината ќе има зелен појас и осветление. Од двете страни се предвидени велосипедски и пешачки патеки. Работите на првата фаза меѓу пумпите на „Лукоил“ и „Макпетрол“ веќе се започнати и се одвиваат во континуитет, посочи градоначалникот Марјан Ристески.
Со 500 илјади евра се гради првата фаза, а втората, која ќе ја опфати улицата Моша Пијаде до раскрсницата кај конфекцијата „Солидност“ уште 1.200 метри, ќе се гради со општински пари.
Со спроведување на претстојните градежни активности ќе се уреди влезот во градот од магистралниот пат од правецот на Градско и Кавадарци кон централното градско подрачје на Прилеп.

http://prilep.gov.mk/news/mk/potpishan-dogovorot-za-realizacija-na-ii-faza-za-rekonstrukcija-na-ulicata-aleksandar-makedonski/

За тие што немаат представа, еве една слика како изгледа главниот излез од градот кон Скопје
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 18-Jul-2013 at 20:07
Влезот(излезот кон Скопје) на Прилеп сликано денес.За жал сликав со мобилен и тоа возејќи и сликите не се баш добри.Овој дел е целосно асфалтиран,а се копаше од овој завршен дел према семафорите(мислам се поставува некаква подземна инсталација).Овде вероватно дрвата ќе мора да се сечат ако се сака да има 4 ленти
Back to Top
S.P.Q.R. View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 212
  Quote S.P.Q.R. Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 01-Sep-2013 at 19:45
Изминатава недела се сечеа активно дрвата во делот кој што ќе се проширува во втората фаза....
01.

02.
Македонија е во дилема дали да одбере ужас без крај или ужасен крај
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 01-Sep-2013 at 20:06
Иако е ужасна помислата дека се исечени десетици дрва, ипак коа ќе се види во каква состојба е овој дел од Прилеп, сечата е оправдана. Срамота е на што личат македонскиве градови и нивните влезови, немањето соодветни тротоари, лошо средена околина, додека во исто време се потрошија стотици милиони евра за барокизирање на Скопје.
23ka.wordpress.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 16-Oct-2013 at 09:48
преземено од Фејсбук страницата на општина ПрилепEdited by Џоле - 16-Oct-2013 at 09:51
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13764
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 16-Oct-2013 at 09:55
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.