build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Парк-шума Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ProMKD View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 244
  Quote ProMKD Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Парк-шума Водно
    Posted: 03-Mar-2008 at 23:44

Почнаа пожарите на Водно

Голем пожар, во кој беа опожарени 10 хектари шума со бор, смрека, зеленика и трева, минатиот викенд избувна на Водно, над селото Горни Крушопек. Од Град Скопје велат дека поради силниот ветер пожарот многу брзо се ширел, но екипите и чуварската служба на ЈП"Паркови и зеленило", заедно со Противпожарната бригада на Град Скопје по три часа го ставиле огнот под контрола.
Пожарот над Горни Крушопек беше еден од трите пожари кои минатата недела го зафатија Водно. Два дена пред овој пожар, на 26 февруари избувнаа два други пожара, и тоа еден над селото Крушопек, а другиот од јужната страна над селово Чифлик, во кои изгореа два хектара боров насад. Градските власти велат дека истрагата на терен покажала оти пожарите се намерно подметнати, бидејќи на неколку места можело да се забележи место каде што е намерно палено со цел да се зафати поголема површина.
Поради ваквата алармантна ситуација на терен, ЈП"Паркови и зеленило" одлучи предвреме да ја активира програмата за вонредни активности во парк-шумата Водно. Оттаму велат дека ќе се работи на засилено набљудување , постојано патролирање и соработка со полицијата која патролира во парк-шумата и апелираат до граѓаните да се воздржуваат од палење оган на Водно. (Б.Б.)

 http://www.vest.com.mk/default.asp?id=148197&idg=8&idb=2313&rubrika=Skopje

Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 09-Apr-2008 at 23:41

Општина Центар


Паркче под Панорама


На аголот меѓу улиците "Салвадор Аљенде" и "Периша Савелиќ" на 600 метри квадратни ќе се гради минипарк со место за одмор на граѓаните, кој наедно ќе преставува и прва починка на љубителите на Водно. Уредувањето на просторот кое веќе почна го врши општина Центар
- Просторот хортикултурно ќе се уреди, ќе се посадат 30 мини и средни четинари, зимзелени покривачи и трева. За полевање на истите, во изминатиот период, изградивме хидрантска мрежа, а 30 квадрати ќе се поплочат и ќе се постават клупи за седење, корпи за отпадоци како и фонтана за пиење вода. Паркот ќе биде осветлен со канделабри кои ќе му дадат посебен визуелен стил - велат од Општина Центар.

http://vecer.com.mk/?ItemID=193643A08934914DBB375D403984B746

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12046
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 12-Jul-2008 at 01:34
Овие сериозни ли се? Nuts

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=53ECED1F300E744A9B9B1DC22D2E9DE5


За ненајавена прошетка на Водно, казна 2.000 евра

Ако некој сака да се прошета на Водно, ќе треба да се јави во ЈП „Паркови и зеленило“ и да ја најави посетата

Александар Пешев

Секој што сака рекреативно да пешачи во парк- шуми или планински предели мора да извади соодветна дозвола. Ненајавените посетители на шумите во земјава ќе бидат казнувани. Висината на казните се движи од 1.000 до 2.000 евра.

Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство велат дека оваа забрана за движење во шумите е превентивна мерка против летните пожари, а забраната би требало да трае до 30 септември годинава, а во зависност од временските услови ќе престане или ќе се продолжи. Во овој период во шумите ќе можат да се движат само рекреативци, но доколку претходно се најават кај претпријатието што стопанисува со шумата. Сите други активности, како на пример берење печурки, чаеви или палење скари и излети се забранети. Од Министерството информираат дека покрај пешачките патеки во шумите ќе бидат поставени табли кои ќе ги информираат рекреативците до каде смеат да се движат.

Граѓаните ќе треба да се најавуваат кај претпријатијата кои се надлежни за стопанисување со парк-шумите, за што ќе бидат отворени посебни телефонски линии. На пример, ако некој сака да се прошета на Водно, ќе треба да се јави во ЈП „Паркови и зеленило“ и да ја најави посетата. Без најава, посетителот ќе биде прогласен за прекршител на забраната и ќе треба да плати казна.

За контрола на шумите се задолжени службите на „Македонски шуми“, шумската полиција и шумската инспекција.

Дел од граѓаните сметаат дека ваквите мерки се претерани.

„Јас го доживувам тоа како класично ограничување на слободата на движење. Не ми е јасно како ќе се регулира тоа. Ако треба да се јавувам кај некои служби, искрено се надевам дека работат за време на викенд, затоа што тогаш пешачам на Водно“, вели планинар-рекреативец.

Од Министерството ја гледаат оправданоста на оваа мерка во придонесот за спречување на појава и ширење шумски пожари кои минатата година ја опустошија земјава. Во летото 2007 година околу 4.000 хектари шума беа уништени од шумски пожари. Неофицијално, материјалната штета лани се проценуваше на 15 милиони евра.

Планинарските друштва бараат воведување добра организација за имплементацијата на оваа мерка. Мила Искреновиќ од планинарското друштво „Македон“ вели дека добрата страна на оваа мерка е можноста за отворање евиденција за тоа колку планинари се присутни на одредена локација.

„Сепак, морам да напомнам дека ние не сме тие што не се грижат за шумите и што предизвикуваат пожари. Ние се грижиме за природата и во наш интерес е да ги зачуваме шумите“, вели Искреновиќ.


Edited by Cloverstack - 18-Jul-2009 at 00:31
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12046
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 12-Jul-2008 at 18:36
За одобренијата...  Roll%20eyes

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=05C5D2304F5D9E4F9F1D216805978DA9

Одобрение за движење ќе се добива на Средно Водно

Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ информира дека на целата територија на парк-шумата Водно ќе се применува забраната за движење во шума или во одделни нејзини делови, донесена од страна на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Ацо Спасеновски на 9.07.2008 година. Целта не е граѓаните да се спречат и да се ограничат во движењето на Водно, туку да се има контрола за присуството на посетители на Водно. Согласно со забраната, граѓаните со лични исправи може да подигнат одобренија за движење во парк-шумата Водно во шумската куќичка на „Паркови и зеленило“ на Средно Водно секој ден од 8 до17 часот и во кое било време 24 часа дневно од чуварската куќичка пред дирекцијата на претпријатието на улица Илинденска бб.Во моментов, шумочуварската служба на претпријатието врши патролирање и набљудување на целата територија на парк-шумата. Исто така, постојано е дежурна групата за справување со пожари.

„Паркови и зеленило“ апелира до граѓаните при посета на Водно да се однесуваат максимално претпазливо и дисциплинирано и воедно да го почитуваат шумскиот ред. Во исто време да не палат оган и да не фрлаат догорчиња. Доколку некој од посетителите забележи оган, кршење на шумскиот ред или недозволено однесување, може да пријави на телефонот 075-211-162.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 12-Jul-2008 at 18:41
Јас мислам дека можеше да се најде начин ова да иде полесно. Да речема да може да се најавиш на интернет, преку телефон, со пуштање на ливче во кутија барем едне ден пред идење, смс порака и слично. Па ако те застанат у шума даваш лина карта и те проверува у лап-топ дали си најавен?! Ништо сложено.

Вака е глупо. Идеш у парк кај тој и му викаш сакам да идам на водно, он ти вика чекај пауза до 10ипол. После идеш у 10ипол сабота, гужва место на водно, у парк пред трафиката. Лепиш таксена марка и идеш на водно. Глупости. Може да се најде начин да се остават име, презиме, матичен и број од л.к. преку начините кои погоре ги набројав.


Edited by lslcrew - 12-Jul-2008 at 18:44
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 12-Jul-2008 at 23:24
човек, ова не е нормално, исто како да ти кажат не диши воздух Nuts
ако се толку „загрижени“ за зеленилото има и други начини како на пример воведување на чувари на шумата како што има во повеќето национални паркови, и ако не друго барем знаци за предупредување  на последиците, и казнување само ако нанесеш штета,а не ако се шеташ, изгледа нешто помешале зборовите штета-шета
ова забранава некако не ми е баш најарна


Edited by zabegan - 12-Jul-2008 at 23:25
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 14-Nov-2008 at 02:40

На белите дробови на Скопје итно им треба освежување - 15.04.2005
Наместо 65 хектари, на Водно годишно се пошумува едвај еден хектар
Неорганизираноста на пошумувањето се должи на укинувањето на државниот фонд за пошумување во 1980 година

Министерството за животна средина минатиот месец во рамките на Деновите на екологијата започна акција за пошумување на Водно. За седум дена беа насадени 2.000 садници на еден хектар, а неодамна слична акција организираа и Општина Карпош и полицијата, кои засадија 300 дрвца. Јавното претпријатие †Паркови и зеленило преговара и со †Македонски телекомуникацииии за засадување на 500 садници, а во мај Црвениот крст најави зазеленување на кругот на објектот на оваа институција на Водно со 300 садници.
Сепак, овие поединечни и неповрзани доброволни акции на македонските фирми и организации не се доволни ни од далеку за да ја задоволат потребната бројка од новонасадени дрвја во Парк-шума †Водно. Белите дробови на Скопје секоја година мора да се освежуваат со најмалку 65 хектари нова шума, а во последниве 25 години се садат едвај по еден хектар годишно. Неорганизираноста се должи на укинувањето на државниот фонд за пошумување во 1980 година, во кој се предвидувале пари за одгледување садници за таа намена и се организирало масовно садење со учество на работници, војска, или пак затвореници. Според одговорните во †Паркови и зеленилоои, еден хектар шума апсорбира од 50 до 70 тони прашина и 15 тони јаглероден моноксид, а испушта 11 тони кислород. Во последните пет години на Водно биле опожарени и се уништиле околу 40 хектари шума, а дрвца се насадиле само на 5 хектари. Тенденцијата на намалување на зелениот фонд во Парк-шума †Водно негативно ќе се одрази на квалитетот на живеењето во Скопје, со оглед на тоа дека Водно е филтер за воздухот што го дишат жителите на главниот град.  

>†Секоја акција е добредојдена, бидејќи само на тој начин и успеваме некако да пошумиме едвај околу еден хектар годишно. Сепак, мора да се нагласи дека тоа е далеку од доволно, бидејќи во шумско-стопанските основи е предвидено секоја година да се пошумуваат околу 65 хектари. На секој хектар се садат по 2.500 садници, од кои, кога ќе пораснат, треба да се селектираат и да останат околу 400. Секоја од малите садници чини од 10 до 15 денари. За нив е потребна голема подготвителна работа, вклучување и на механизација, масовно учество на работна сила, како и константно одржување по садењето. А за сето тоа се потребни пари кои ги нема ниту †Парковиии ниту Градот. Мора да се разбере важноста на Парк- шумата †Водно и нејзината функција за градот, па затоа најдобро ќе биде повторно да се формира државен фонд во кој ќе се одвојуваат средства за пошумување на Водно и на другите парк-шумиии, вели Слободанка Стефановска, заменик-директор во ЈП †Паркови и зеленилоои.

Утрински - Сања Наумовска - 15.04.2005Edited by Cloverstack - 18-Jul-2009 at 00:38
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Jan-2009 at 12:28
Милион нови дрвја на Водно во наредните годиниСкопје
Градските власти планираат да пошумат 454 хектари површина во заштитената зона на Водно во наредниве десет години, со што степенот на нејзината пошуменост треба да се зголеми на 70 отсто. Ова се предвидува со планот за одгледување и за заштита на парк-шумата што го изгласа советот на градот.

- Главната цел е да се подобри животната средина, а тоа ќе се постигне само ако пошуменоста на Водно изнесува 85 до 90 отсто од вкупниот простор. Станува збор за трајна и за бујна вегетација во форма на високостеблеста шума. Со тоа би се прочистил воздухот и би се намалиле високите температурни разлики во градот - се вели во документот.

Според планот, во нареднава деценија треба да се пошумуваат по 45,4 хектари шума, а на секој хектар да се засадат по 2.500 садници. Тоа значи дека за десет години на Водно би изникнале уште еден милиони 135 илјади дрвја. Од градот објаснуваат дека од голема важност е правилно да се изберат видовите дрвја што ќе се садат. Така, во близина на боровите шуми е потребно да се насадат елки или буки, како видови што поднесуваат сенка. Дабовите, брезите, јаворите и липите, пак, би биле соодветни за површините што се наоѓаат на надморска височина пониска од 600 метри. Над 800 метри, пак, треба да се садат елки, смреки и слично. Треба да се има предвид и дека Водно е рекреативна шума со многу посетители, па да се воведат и декоративни видови, особено покрај видиковците и на другите места што често се посетуваат. Просторите околу природните и културните споменици, пак, ќе се приспособуваат за краткотраен престој. Такви се месноста Маркова крушка, која е средновековна руина, потоа палеонтолошкиот локалитет кај Горно Нерези и манастирот „Свети Пантелејмон“, во кој се наоѓа најстарата црква во околината на Скопје.

Во околу 540 хектари, пак, ќе се спроведуваат санитарно-одгледни сечи, пред сè кај високостеблестите вештачки подигнати насади од зимзелени дрвја. Потребно е на секои пет години да се отстранат сите заболени, прекршени и оштетени дрвја, што би можеле да ги загрозат и здравите во нивната околина. Се претпоставува дека такви дрвја може да бидат од еден до три отсто од вкупната дрвна маса, па затоа тие треба претходно да бидат видно обележани од стручњаците пред да се сечат. Сушењето на шумите, пак, бара подетално да се обрне внимание на болестите и на штетните инсекти, како и на нарушувањата во екосистемот предизвикани од високи и од ниски температури.

Од неприродните опасности најголеми се бесправната сеча, за која е потребно да се обезбедат повеќе шумочувари, како и пожарите. За тоа треба да се садат растенија што го забавуваат ширењето на огновите, како бозел и бршлен, но и да се постават повеќе видиковци за набљудување на состојбата.

Градот планира и да го заштити дивечот на Водно така што ќе постави хранилишта за срните, дивите свињи и за еребиците. За птиците се предвидени и куќички за гнездење.

Во текот на минатата година биле исечени 1.060 суви и болни дрвја, а почнала да се гради и противпожарната набљудувачница и се пошумиле 12 хектари голини. Годинава треба да се пошумат уште толку, но и да се постават хранилиштата и куќичките за животните, да се догради набљудувачницата, да се набави противпожарна опрема за десет лица, да се постават табли за забрана за палење оган и други активности.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=285&ArticleID=15414
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12046
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Feb-2009 at 17:41

Се обновува рустик-павилјонот во паркот во Сарај

Екипи на Јавното претпријатие „Паркови и зеленило“ деновиве почнаа со реконструкција на зеленилото во Спортско рекреативниот центар „Сарај“.Од „Паркови“ велат дека паркот е познат како рустик-павилјон, стар околу петнаесетина години и од безбедносни причини не бил во употреба за граѓаните од овој дел од градот. Поради тоа, екипите од Секторот за вонградско зеленило, почнале со садење дрва, реновирање на павилјонот, кроење на дрвцата и грмушките и собирање на паднатите лисја.

Од претпријатието најавуваат дека во периодот што следи нивните екипи ќе имаат акција за сеча на борови на површина на 12 хектари на месноста Бел Камен на Водно и ќе постават триесетина канти за отпадоци на пофреквентните места на потегот од Средно Водно до детското одмаралиште.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=283C2FDDAF9FC74EBD88FD3C9F235557


Edited by Cloverstack - 18-Jul-2009 at 00:31
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9071
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jul-2009 at 16:06
Видиковците на Водно реновирани

Двата видиковци на падините на Водно кои во изминативе месец и половина беа целосно обновени и уредени со урбана опрема, денеска повторно се отворени за граѓаните и ставени во употреба. Нивното реновираењ чинеше еден милион еднари.

“Во соработка со градските јавни претпријатија, двата видиковци целосно ги обновивме, поставивме урбана опрема и го уредивме зеленилото. Ја обновивме и хоризонталната и вертикалната сообраќајна сигнализација. Граѓаните сега имаат исклучителна можност да уживаат во панорамата на Скопје. Во наредниов период видиковците ќе ги осветлиме со светилки со соларни панели, а ќе набавиме и двоглед со кој ќе може да се набљудува Скопје“, рече градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, при денешната посета на видиковците.
Двата видиковци на падините на Водно, изградени во 1969 година, долго време се наоѓаа во руинирана и запуштена состојба. Во изминативе неколку години пристапот на граѓаните до нив речиси беше оневозможен, а горниот видиковец беше затворен со банкина.


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=59264&kategorija=1
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9071
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 16-Jul-2009 at 16:10
Супер вест само мислам дека требале да го средат и оној неофицијалниот видиковец веднаш над ИЗИС кој и онака на големо се користи. 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 16-Jul-2009 at 16:18
а знае некој зошто едниот беше заграден со банкина?

инаку под двоглед си замислувам онакви ко на филмовине, си ставаш паричка и си гледаш, примитивно кажано
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12046
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 16-Jul-2009 at 16:25
Подетално и со фотки

ДВАТА ВИДИКОВЦИ НА ВОДНО РЕНОВИРАНИ И ОТВОРЕНИ ЗА ПОСЕТИТЕЛИТЕ

Двата видиковци на падините на Водно кои во изминативе месец и половина беа целосно обновени и уредени со урбана опрема, денеска /16.07.2009 година/ повторно беа отворени за граѓаните и ставени во употреба.

- Денеска и официјално ги отвораме за граѓаните горниот и долниот видиковец на Водно. Нивното користење многу долго време беше оневозможено, а теренот непристапен и запуштен. Во соработка со градските јавни претпријатија, двата видиковци целосно ги обновивме, поставивме урбана опрема и го уредивме зеленилото. Ја обновивме и хоризонталната и вертикалната сообраќајна сигнализација. Граѓаните сега имаат исклучителна можност да уживаат во панорамата на Скопје. Во реконструкцијата на двата видиковци вложивме еден милион денари. Во наредниов период видиковците ќе ги осветлиме со светилки со соларни панели, а ќе набавиме и двоглед со кој ќе може да се набљудува Скопје – рече градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски при денешната посета на видиковците.

Реконструкцијата на двата видиковци опфати:

  • Обновување на потпорните ѕидови;
  • Обновување на пешачките патеки;
  • Уредување на зеленилото;
  • Кастрење и отстранување на диво израснатото зеленило;
  •  Поставени се 4 клупи, 2 маси и 24 корпи за отпадоци на горниот видиковец и 3 корпи за отпадоци на долниот видиковец;
  • Бојадисување и исправање на оградите;
  • Бојадисување на металната тригонометриска кула;
  • Хоризонтална и вертикална сигнализација;
  • Поставување на информативни табли.

Двата видиковци на падините на Водно, изградени во 1969 година, долго време се наоѓаа во руинирана и запуштена состојба. Во изминативе неколку години и пристапот на граѓаните до нив речиси беше оневозможен, а горниот видиковец беше затворен со банкина.1


2


3


http://www.skopje.gov.mk/ShowAnnouncements.aspx?ItemID=2748&mid=24&tabId=1&tabindex=0


Edited by lslcrew - 16-Jul-2009 at 16:51
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 16-Jul-2009 at 19:13
тешко ми е да ги препознаам, морам да признаам Cheers
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Jul-2009 at 20:47

Денес и јас помионав, и морам да признаам доста е постеден патот. Прво закрпени се најголеите дупки, видиковците се средени, тревата и дрвјата покај патот се до детското (над поштенско) се поткастрени, ѓубре речиси и да нема. Дури е направен и еден нов дел помеѓу неофицијалнит видиковец на пбанкс и првиот видиковец, некои патеки заградени со дрвена ограда. Не успеав детално да разгледам каде води таа патека. Се на се задоволен сум од начинот на кој се спроведува јавната чистота и на кој се потсредуваат зелените површини како и осветлувањето на градот. Мора да му се признае тоа до сега на Коце.

@zabegan официјалниот видиковец (најголемиот) беше заграден со банкина поради трките на Водно. Сега се тие тргнати и може со кола да се влезе.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 17-Jul-2009 at 04:54
Урбан незнам за кој дел од патот збориш. Јас прошлата недела возев нагоре приквечер. Освен што приметив дека се обележани линиите, оној делот кај Панорама си беше иста приказна, крш невиден.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 17-Jul-2009 at 09:05
Previous Зборам за целиот потег од Олимиско село до Средно Водно. Инаку делот до панорама во потег од едно 300 метри е со нов асфалт, иако се сложувам не е баш најдобро изведен, сепак во споредба со тоа како тој дел изгледаше (имаше повеќе дупки отколку асфалт) сега е сосема пристоен. Во делот пак помеѓу Панорама и Олимписко село се градат 7-8 поголеми згради, па поради тоа има доста песок, и шут покрај патот, но и тој е прикрпен.
А ти што си барал приквечер на Водно Poke
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 17-Jul-2009 at 15:05

Наскоро двоглед за разгледување на Скопје од Водно

Градските власти планираат да постават двоглед на Водно со кој ќе може да се разгледува Скопје. Ова го најави градоначалникот Коце Трајановски на вчерашното пуштање во употреба на обновените видиковци во парк-шумата. Од градот велат дека на уредувањето на видиковците работеле месец и половина, а потрошиле еден милион денари

%20
- Сега можеме на граѓаните да им ги предадеме горниот и долниот видиковец на Водно. Долго време тие не можеа да ги користат, бидејќи теренот беше запуштен. Во соработка со јавните претпријатија ние го уредивме зеленилото, поставивме урбана опрема и ја обновивме сообраќајната сигнализација. Сега скопјани имаат исклучителна можност да уживаат во панорамата. Наскоро ќе го осветлиме овој простор со светилки со соларни панели, а ќе поставиме и двоглед - рече Трајановски.

Двата видиковци се изградени во 1969 година и досега на нив не биле направени посериозни реконструктивни зафати. Активностите на градот опфатиле обнова на потпорните ѕидови, на пешачките патеки, уредување и кастрење на зеленилото, поставување четири клупи, две маси и 27 канти за отпадоци, бојадисување на кулата и на оградите, сообраќајна сигнализација и поставување информативни табли.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=71791017199&id=14&prilog=0&setIzdanie=21740
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 17-Jul-2009 at 17:11
01.


02.


03.


www.skopje.gov.mk
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12046
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 17-Jul-2009 at 17:26


ова се стари слики, од пред реновирањето
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.170 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.