build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Парк-шума Водно

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 06-Dec-2010 at 03:07
ИСЕЧЕНИТЕ ДРВЈА ЗАМЕНЕТИ СО НОВИ


Засадени 5000 фиданки под Милениумскиот крст


Грададската администрација, директори и вработени во јавните претпријатија предводени од скопскиот градоначалник Коце Трајановски на локација под Милениумскиот крст засади садници во рамките на големата акција за садење на 5000 садници во парк-шумата Водно.

Градот Скопје ја организира оваа акција за садење млади садници во рамки на парк-шумата Водно со цел надополнување на исечените дрвја заради изградбата на жичницата.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=65E2763DCD0FD34681D2F25C73C8EED1
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3638
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 28-Mar-2011 at 11:22
НЕСОВЕСНИТЕ ГРАЃАНИ НЕ ЈА ЧУВААТ ПАРК-ШУМАТА
Приодот на Водно претворен во ѓубриште

Роза Петкова

Ни двете поставени табли дека во реонот не треба да се фрла ѓубре не го спасуваат влезот во парк-шумата Водно од расфрлани ќеси, шишиња и секаков домашен отпад, кој речиси секогаш го има на оваа локација. Наместо во контејнерите поставени на паркинг-просторот спроти полициската станица, несовесните граѓани фрлаат хартии, ќеси од чипс, шишиња од сокови во зеленилото, а ѓубрето потоа завршува во каналот за собирање на атмосферските води од Водно. Ќеси со ѓубре има и околу контејнерите, а доста често тука можат да се видат и фрлани предмети од домаќинство, шут или стара облека. Надлежните велат дека не можат да се справат со несовесните фрлачи на ѓубре и да глумат детективи за да ги уловат сите што ќе ги прекршат правилата на однесување. - Доколку е пријавено од жителите дека тука има депонија, ние постапуваме по нивните пријави. Еколошката патрола се труди да ги најде сторителите, но тоа е детективска работа, не може да се чека цел ден за да се фати некој на лице место, а и тогаш не е во ред само тој да е виновен кога на истата локација и други фрлаат. Ние како јавно претпријатие немаме надлежност да пишуваме казни, туку инспекторите за јавна чистота - вели Ана Марија Бранѓолица, соработник за медиуми од ЈП „Комунална хигиена“. Надлежниот за тој реон, пак, вели дека на тоа место нема поголема депонија. - Контејнерите секој ден ги празниме. ЛуЃето треба да фрлаат во нив, а не надвор од нив и тука не можеме ништо. А, за да се исчисти ѓубрето во долот, потребна е поголема акција со „Паркови и зеленило“ затоа што треба да се симнеме во каналот - вели Лазо Георгиевски од ЈП „Комунална хигиена“. Од „Паркови и зеленило“ тврдат дека делот пред влезот на Водно не влегува во заштитениот реон на парк-шумата. Оттаму велат дека нивните вработени се грижат за планината, а последната активност што е преземена на средно Водно е обновување на стариот дрвен киоск. Иако објектот почна да се реновира лани, тој не е завршен ни на почетокот од оваа пролет кога почнува сезоната на поголема посетеност на планината. - Новата дрвена конструкција е направена и треба уште да се затвори киоскот, а тоа ќе се заврши оваа сезона, односно пролетва. Која ќе биде намената на киоскот ќе одлучи Градот, дали ќе го даде на изнајмување е негово - вели Елизабета Георгиевска, портпаролка на јавното претпријатие. Од Град Скопје, пак, велат дека киоскот на средно Водно се санира заради заштита бидејќи претходниот објект бил стар, а по завршувањето на санацијата, ќе му се утврди намената. Планот за реновирање предвидува нов киоск на површина од 50 квадратни метри, кој, исто како и претходниот, ќе биде од дрвен материјал и застаклен.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=2276&ArticleID=158590
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 18-Apr-2011 at 04:50

ГЕОЛОЗИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ

Да се гради внимателно на Водно
На погорните делови од парк-шумата има наслојки со помала носивост, објаснуваат геолози, па инвеститорите законски се задолжени строго да се придржуваат на законските прописи, да извршат геомеханичко истражување за објектот да биде стабилен

Инвеститорите да внимаваат како градат на погорните подрачја на Водно, предупредуваат геолозите околу масовната изградба на висококатници во појасот кај хотелот „Панорама“. Со цел заштита на парк-шумата од лизгање на земјиштето, апелираат и до органите задолжени за издавање на градежната документација строго да внимаваат бидејќи, како што велат стручните лица, таму има наслојки со помала носивост.

Доколку не се применат сите заштитни мерки, а инвеститорите цврсто не се придржуваат кон нив, не е исклучена можноста да се јават проблеми, вели Милорад Јовановски, професор по инженерска геологија и геотехника на Градежниот факултет.

- Проектот за објектот кој треба да се гради на специфични терени треба да биде ревидиран и изготвен во согласност со Законот за градбата. Притоа, за секој објект мора да се изработи елаборат за геотехнички истражни работи врз основа на кој треба задолжително да се направат анализи за стабилноста на теренот, за што постојат специјални институции. Доколку се утврди дека теренот е проблематичен, однапред се пропишуваат мерки за заштита, на пример, изградба на потпорни ѕидови или одведување на атмосферските води - изјави професорот Јовановски. Објасни дека пределот на Водно претежно е покриен со цврсти карпи и затоа смета дека не постои опасност од свлекување на земјиштето при интензивни поројни дождови. Додава и дека во ова подрачје досега не се забележани активности на придвижување на земјиштето, иако во Скопје има повеќе активни свлечишта како на подрачјето на Маркова Нога, кое се наоѓа на патот од Драчево кон селото Батинци, како и на Скопска Црна Гора.

Од фирмата „Геотехника“, која е специјализирана за геомеханички истражувања, велат дека инвеститорите законски се задолжени за поекономично и постабилно проектирање, како и да направат геомеханичко истражување на предметната локација. Велат дека се потребни теренски, лабораториски и кабинетски истражни работи, воедно и кабинетски истражувања и сите тие мора да се почитуваат за објектот да биде стабилен.

Од „Геоинг“, пак, која го има проектирано и изградено потпорниот ѕид на комплексот згради кои се градат на местото на некогашниот хотел „Панорама“, за кој стручњаци од Градежниот факултет неодамна укажаа дека е поткопан поради катноста на зградите, велат дека досега не им било укажано на какви било аномалии.

- Ѕидот е изграден во 2007 година за да се заштити засечената брдска маса. Локацијата има стабилна геолошка состојба и е на тврди глиновити материјали. Во природна состојба тој терен е доста стабилен - тврди Никола Ѓорѓевски, директор на „Геоинг“.

Додаде дека инвеститори ја надгледуваат состојбата со потпорните ѕидови на Водно и дека прават одредени санации за да издржи. Но, потенцираше дека за секој објект треба да се внимава и да се предвидува можноста за одведување на атмосферските води, за да не се случат несакани последици.

Екомисија: Тенденција е шумата да се урбанизира

Водно не е повеќе она што претставуваше некогаш, бели дробови на градот, напротив бетонска џунгла, реагираат еколози кои со години се борат за спас на парк-шумата.

- И она малку што некогаш го имавме за оддишка сега ни е одземено благодарение на апетитите на урбанистичката мафија. Таа своите пипки почна да ги пушта постепено оддолу, освојувајќи ги и височините на заштитената зона. Никнуваат повеќекатници, луксузни комплекси, на сметка на зеленилото - вели Петар Бошевски од еколошкото друштво „Екомисија“.

Смета дека секоја власт се натпреварува кој повеќе ќе изгради на Водно. И затоа прашање на време е кога ќе ја изгубиме шумата, затоа што не е повеќе недопрена природа како што било замислено пред повеќе децении.

Тој е песимист и смета дека многу малку можат да направат како еколози.

- Ние постојано апелираме и зборуваме, но карванот си врви. Тенденција е јасна, тоа да се урбанизира. Тоа незапирливо трае со децении -апелира тој.

Анела Петрова

ИЗВОР (Дневник)
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 28-Apr-2011 at 21:34
Градскиве власти треба што побрзо да го поправат двогледот.Веќе една година е демолиран и искршен.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 16-Dec-2011 at 16:37

Водно ќе добие своја граница

Просторното обележување на парк-шумата е за поефикасно дејствување на инспекциските служби, како и на вработените во јавните претпријатија

Со обележувањето многу полесно ќе дејствуваат и инспекциските служби

Ако пред десетина години се впереше погледот кон Водно, можеа да се видат само дрвја и шума. Денес погледот запира на висококатниците, кои никнуваа во длабочината на зеленилото, при што не се знаеше до каде е границата до каде што смее да се гради. За просторно обележување на границите на заштитениот локалитет Водно градот вчера распиша конкурс со цел да овозможи поефикасно дејствување на сите инспекциски служби, како и на вработените во јавните претпријатија при заштитата и одржувањето на парк-шумата. Петар Бошевски од еколошкото друштво „Екомисија“ вели дека конечно сите ќе може да видат до каде е границата и до каде смее, а до каде не смее да се оштетува парк-шумата. Според него, досега некој и да градел во забранетата зона, тоа можело да се прикрие затоа што немало видлива граница.

- Ние со години бараме прецизно да се исцрта таа граница. Долго време добивавме објаснување дека се чека новиот генерален урбанистички план, но ако се чека планот, од Водно нема да остане уште многу. Сметам дека просторното обележување на границите на заштитениот локалитет Водно ќе придонесе за зачувување на парк-шумата. Добро што градските власти го презедоа овој чекор - вели Петар Бошевски од еколошкото друштво „Екомисија“.

Според Милан Пижула, градежен инспектор од општината Центар, на Водно се гради во рамките на дозволеното.

- Ние немаме ниту една градба што навлегува во делот каде што не е дозволено да се гради. Но сепак сметам дека со просторното обележување на границата на заштитениот дел на Водно, како инспекциска служба ќе ни биде полесно да работиме. Ние засега работиме според границите на сегашниот генерален урбанистички план, но мислам дека со обележувањето ќе ни биде многу полесно да дејствуваме - објаснува Пижула.

Тој во неколку наврати најави дека откако ќе се донесе новиот ГУП сите објекти што влегуваат во заштитената зона ќе се срушат, а откако ќе се обележи границата на заштитеното подрачје на Водно, ќе има строги контроли и високи казни за оние што ќе градат таму.

Старите водњанци велат дека и кај нив минуваат возила исто како во центарот на градот.

- Метеж и врева има секојдневно, а да не зборуваме за градежните машини. Фирмите сечат дрвја како да се нивна сопственост. Овој проблем мора што побрзо да се реши - коментираат тие.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=121611947242&id=14&prilog=0&setIzdanie=22457
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 402
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 18-Apr-2012 at 07:59

ГРАД СКОПЈЕ ВО ОБИД ДА ЈА СПРЕЧИ ГРАДЕЖНАТА ЕКСПАНЗИЈА НА ПАРК-ШУМАТА


Водно со нови граници!?


Постапката за обележување на границите на парк-шумата Водно е процедура која се спроведува во согласност со новата регулатива за презаштита на заштитените реони, велат од Градот


Секојдневно парк-шумата Водно е жртва на градежната експанзија во главниот град. Зградите на Водно уште малку ќе дојдат до средишниот дел на планината и додека градежните компанија ќе тријат раце од ќарот скопјани ќе се гушат во правот бидејќи чистиот воздух од планината не може да продре до централното подрачје. Во обид да ги заштити белите дробови на Скопје, Град Скопје просторно ќе ги обележува границите на заштитениот локалитет Водно. Градот веќе склучил договор со фирмата Унига Стил Тања ДООЕЛ која се занимава со трговија, производство и услуги. Првично договорот е проценет на приближно три милиони денари, а е склучен на 3,5 милиони денари. Сепак, што точно ќе предвидува просторното обележување за да престане изградбата на дивоградбите од Градот не обелоденуваат. Во информациите до весникот Вечер само соопштија дека ова процедура е дел од новата законска регулатива.
- Постапката за обележување на границите на парк-шумата Водно е процедура која се спроведува во согласност со новата регулатива за презаштита на заштитените реони, донесена од страна на Министерството за животна средина и Град Скопје постапува во рамки на таа законска обврска - велат од Градот.

Од Министерството за животна средина појаснуваат дека повторната презаштита на шумите значи дека ќе се даде една прецизна слика не само за тоа дали е потребна нова граница на заштитените шуми туку и за квалитетот на шумите, растенијата во неа и ефектот врз животната средина.
- Освен границите со оваа ревалоризација парк-шумите како Водно ќе се поделат на зони тоа пак значи дека сите делови од шумата нема да бидат еднакво заштитени, односно некои ќе добијат повисока заштита - вели директорот на Управата за заштита на животната средина Филип Ивановски.

Град Скопје го најави проектот уште пред две години, кога Советот усвои одлука да се изработи студија за граници на парк-шумите Водно и Гази Баба, а потоа да се изврши нивно обележување.
- Физичко ограничување на парк-шумата Водно не е предвидено во студијата, се препорачува само одделување на шумското и градежното земјиште. Она што беше направено е дека се даде оценка во каква состојба е шумата на Водно и беше оценето дека таа е квалитетна. Во студијата се препорачува да се внимава со ширењето на земјоделското и приватното земјиште, ризичен е целиот потег на планината по должината на Градот - вели професорот на Шумарскиот факултет, Јане Ацевски кој учествувал во изработување на студијата.

(С.М.)

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9032
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 10-Jul-2012 at 16:27
Незнам дали се работи за Плусинфовски сензационализам (се надевам не бидејќи би било крајно неодговорно) но ќе го постирам ова овдека. Објавено е пред 10на минути.

Попушти потпорен ѕид на Водно, граѓаните се евакуираат

  • Објавено: пред 6 минути
  • Прочитано: 67
  • Печати

Потпорен ѕид кој се наоѓа на улицата „Салвадоре Аљенде“, во близина на хотел Панорама попладнево попуштил, се скршил и оштетил автомобил, а ги оптоварил другите потпорни ѕидови. Жителите на овој дел од Скопје, велат дека поради опасност од излизгување на земјиштето и рушење на две згради од кои едната е населена, дел од населените граѓани се евакуираат.
За овој проблем, жителите на Водно долго време апелираа до државните и градски институции да не се дозволи градење згради на Водно, но нивните поплаки и молби никој не сакаше да ги слушне.http://www.plusinfo.mk/vest/49000/Popushti-potporen-dzid-na-Vodno-gragjanite-se-evakuiraat-
Back to Top
Pallatino View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 09-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Pallatino Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Jul-2012 at 16:32
Чим Kurir.mk го потврдија тогаш вистина е. http://kurir.mk/makedonija/vesti/77371-Opasnost-od-rusenje-na-dve-zgradi-na-Vodno-stanarite-se-evakuiraat
Back to Top
bonaj View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-May-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote bonaj Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Jul-2012 at 16:46
se nadevam deka nema da ima zrtvi. a posle se nadevam deka kje padnat zgradite, za pamet!
Back to Top
moki View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote moki Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Jul-2012 at 17:30
Samiot zbor na planinata Vodno ima svoe znacenje - neli. Celata planina obiluva so podvodni vodi i izvori i kogas togas tie ke pocnat da izbivaat na povrsinata. A tie sto kupija stanovi na vodno posebno na ulicata Salvador Aljende neka gospod im e na pomos. A tamu koj gradi - Kamcev. So cija dozvola na vlastite. I koj e kriv - SDSM.
minatoto e kradec na ubavata idnina. zaboravete go!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 10-Jul-2012 at 18:27
дури и да нема вода, се очекува такво нешто, земјиштето е меко, а падината е стрма
јас се чудам како сеуште не сме имале некаква река од лизгање на земјиште која ќе го собере целиот тој ексклузивен циркуз таму
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 10-Jul-2012 at 19:25
Дали некој ја има видено рекламата со каква помпа и ексклузивност неписмените ги рекламираа становите на таа локација? Ќе се потрудам да ја најдам и постирам.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Jul-2012 at 07:31
 
Каква ли шуплива шупелка треба да бидеш за да ставиш на Водно ваков потпорен ѕид?
 
Равенката F=ma се учи во седмо одделение. Колку овој ѕид може да издржи кога врз него ќе почнат да се лизгат илјадници тони земја?
 
Инаку, еве ги грандиозните натписи за овој квазиелитен комплекс:
 
НАВИГАТОР

НА ВОДНО СЕ ГРАДИ ЛУКСУЗ!

Соња Јованова
На%20Водно%20се%20гради%20луксуз!

Базен, спортски игралишта, фитнес-центри, тераса-градина, дневна соба од 50 метри квадратни, стаклен ѕид со поглед на Скопје... Сè во еден апартман или во една зграда за домување. Со едно име - луксуз. Ова се само дел од современите барања на урбаниот и богат човек во Македонија кога се работи за критериумите што треба да ги задоволува домот. Е токму тие критериуми треба да ги задоволат станбените комплекси што се градат на падините на Водно. “Капитал“ ви претставува што се гради и кој гради на Водно.

На лице место се уверивме дека градежната оператива на неколку инвеститори без прекин подига згради на Водно. Тоа се комплекси од затворен тип, кои на станарите им гарантираат максимална безбедност и удобност.

Во агенциите за недвижности велат дека зголемена е побарувачка на граѓаните за луксузен начин на домување. Главниот град е преполн со билборди на кои се рекламираат становите. Сигурно е дека сите зборуваат за елитната населба што никнува на Водно.

Во близина на некогашното Олимписко село се гради ексклузивен станбен и хотелски комплекс од страна на австрискиот инвеститор Соравија. Подолу е ресортот Панорама резиденс, кој е замислен како луксузно-апартмански комплекс. Веќе се знаат и новите станари, кои веќе уплатиле за становите, само што нивните имиња се чуваат во тајност. Инвеститорите велат дека продале голем број станови на приватни бизнисмени, доктори и спортисти. На нашето прашање што нудат посебно овие комплекси и колку го подобруваат квалитетот на домувањето одговорот беше дека овие ресорти во буквална смисла значат every day is a holiday (секојдневен одмор).

АПАРТМАНИ ЗА ВИСОКА КЛАСА

МАКСИМАЛНА СИГУРНОСТ

Луксузните комплекси нудат и комплетно организирана грижа за заедничкиот простор, во смисла на одржување и обезбедување на станот, поправки, чистење од посебна служба. Сите станари имаат обезбедено паркинг-места, а посебни места за паркирање има и за гостите. Инвеститорите објаснуваат дека градбата на овие комплекси е со квалитет кој подразбира целосна изолација од звуците однадвор или од соседните станови.

Соравија ресорт е името на елитниот кварт на местото на некогашното Олимписко село. Замислата на инвеститорот е комплексот, освен домување, да им понуди разни содржини на станарите за да не мора често да го напуштаат домот. Таму ќе се градат базени, спортски игралишта, спа-центри, ресторан, продавници. Ќе функционира како цела населба од затворен тип, затоа што овој кварт ќе има и приватно обезбедување на самиот влез.

“Нудиме далечина од градскиот метеж и брзо стигнување до центарот на Скопје за само две минути“, објаснува Питер Рот, менаџер на Соравија.

Тој вели дека во фаза на изградба се седум објекти (вили) со вкупно 95 станбени единици, од кои 55 се веќе продадени. Нивната изградба ќе привршува етапно. Три од нив ќе бидат готови до крајот на годинава, еден до пролет и уште три до летото. Просечната цена на становите се движи околу 1.500 евра за метар квадратен.

Слична е замислата и на комплексот Панорама резиденс, лоциран на местото на некогашниот хотел Панорама. “Капитал“ неколку пати се обиде да стапи во контакт со инвеститорот на овој комплекс, но безуспешно. За тоа како е замислен крајниот изглед на апартамните во овој објект се информиравме од билбордите низ Скопје, кои откриваат луксуз во секој поглед, и од нивната интернет-страница. На сопствениците на овие станови им се нуди фантастичен поглед кон главниот град, од двособни апартмани, до дуплекси и пентхаус. Но, немојте да мислите дека двособните апартмани имаат површина од 50 или 60 метри квадратни, како што е вообичеаено во земјава. Во ресортите на Водно има двособни станови од 200 или повеќе метри квадратни, во кои само дневната соба може да има големина од 100 метри квадратни.

Дали ова е нов тренд на пазарот на недвижности, становите првенствено да се класифицираат по бројот на соби, наместо по квадратура? Од агенциите за недвижности објаснуваат дека сè уште повеќето инвеститори во земјава становите ги продаваат ставајќи ја во преден план квадратурата на станот.

“Самиот инвеститор го прави тоа со цел побрза заработувачка. Граѓанинот кој сака да купи стан пак, за да помине поевтино и не го интересира колкава квадратура е, на пример, дневната соба. Го интересира само да има дневна соба, а станот да биде со што помала квадратура за да не го чини многу. Апартманите што се нудат на Водно се за луѓето со подлабок џеб и нив ги интересира колку соби има станот и колку се тие комотни“, вели Сашо Поп Илиовски од агенцијата за недвижности Хепинес.

Новина на пазарот со недвижности е и апартманот пентхаус, кој се нуди како дел од ресортот Панорама и кој првенствено е наменет за тие што сакаат да отидат малку подалеку во луксузот и да уживаат во апартман со тераси-градини. Во овој апартман само градината зафаќа 260 метри квадратни.

ШТО Е ПЕНТАХУС?

Пентахаус е стан лоциран на највисоките катови на зградата, кој се разликува од другите по својата големина и луксузните карактеристики. Може да биде на две или повеќе нивоа или пак, да зафаќа повеќе катови од една зграда. Вообичаено пентхаус имаат згради лоцирани во строгиот центар на еден град за да се овозможи во исто време и близина до хотели, ресторани и трговски центри и комоција на живеење. Во Скопје само гардероберот во пентхаусот на комплексот Панорама резиденс“ на Водно е со површина од 12 метри квадратни. Тревникот на покривот има површина од 260 метри квадратни.

Да даде човек 1500 евра за метар квадратен за стан кој многу лесно може да му се претвори во катакомба малку е да се рече дека е непромислен.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Jul-2012 at 07:41
Интересното е тоа што ако овие катакомби паднат, тие ќе бидат првите згради паднати во Македонија после земјотресот во Скопје во 1963, а притоа да нема земјотре, поплава или вулканска активност. Уште една контрадикторност ќе биде што најновите, најскапите и најлуксузните згради ќе имаат најмал век на траење. А цени им набиле како во луксузните населби на Мајами.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Jul-2012 at 08:10
Можат ли станарите да го тужат инвеститорот?
"Скопје е промашен град" - Арх. Живко Поповски
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Jul-2012 at 10:55
ако прашате било кого од градовите низ РМ(провинцијата) за тие што живеат и сакаат да живеат на Водно,би се добиле морничави одговори во врска со нивната егзистенција и живот,така да нетреба дополнително да објаснувам
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 11-Jul-2012 at 13:03
На Канал 5 денес на вести за ова што се случи го употребија зборот ИНЦИДЕНТ. Знаат да користат адекватни зборови нели. Wink
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2364
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-Jul-2012 at 14:32
   
И после некој ќе каже дека новинарството во Македонија не било слободно. Како не е слободно кога новинарите можат на јавен медиум да зборуваат секакви глупости.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1895
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Jul-2012 at 16:08
kolku sto mozam da vidam od srsheniot zid, vo nego nema armatura, tuku samo beton. uste vo prva godina fakultet se uci deka potporen zid treba da ima armatura i toa na vnatreshnata strana od zidot, zatoasto taa vo sprecuva zidot od izvitkuvanje pod pritisokot od zemjata.
taka da ocigledno toj sto go pravel zidov e nekoj amater moron sto nema gram poznavanje od gradeznistvo.vo mavrovi anovi vo kaficite dole izgradija isto potporen zid na mnogu visok iskop(nesto kako tuka) bas zabelezav koga go gradea deka e 3-4 pati podebel od ovoj tuka

Edited by xnx - 11-Jul-2012 at 17:59
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Jul-2012 at 16:19
Ми се допаѓа овој наслов, но за жал ќе остане само наслов, не и реалност.
 
Никогаш не верував дека ќе дојде денот кога ќе посакам да се повтори 26 јули 1963, по можност во 2013, на 50 годишнината од катастрофалниот скопски земјотрес, без човечки жртви, се разбира, чисто колку за да мајката природа ни испрати порака на нас скопјани, дека не сме научиле ништо во изминативе 50 години од урбано планирање и чување и заштитување на природните убавини и богатства.
 
Нека ми прости Бог, грев е да се посакува зло на било кој, но по се изгледа дека на ова урбано лудило наречено урбана мафија, единствени можни решенија се експлозив или природна катастрофа.
 
http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/784431/index.html
 

Природата ја казнува ароганцијата на капиталот

 
Скопје, 11 јули 2012 (МИА) - ДОМ смета дека со уривањето на потпорниот ѕид на Водно, лизгањето на земјиштето и евакуацијата на станарите, вклучен е црвениот аларм за запирање на неконтролираната урбанизацијата на Водно.
 
Од оваа партија посочуваат дека веќе неколку години наназад нивните укажувања за состојбите на Водно, не наишле на разбирање кај институциите и инвеститорите и оти се покажало дека со ароганцијата на капиталот не може да се потчини природата, туку крајно време е да почнеме да ги почитуваме природните законитости.
 
- Трката за престиж го доведе во опасност животот, здравјето и безбедноста на луѓето. Денеска се евакуирани само десетина семејства, утре може да бидат илјадници, а можни се и големи човечки жртви. Кој ќе ја сноси одговорноста, велат од ДОМ и предлагаат, меѓу другото, итно стопирање на носењето на спорните урбанистички планови, преиспитување на дадените дозволи за градба на сите објекти на падините на Водно, запирање на работата на објектите во изградба кои не ги исполнуваат стандардите, и конечно, да се постави горната граница на урбанизацијата на планината.

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 8>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.