build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 07-Aug-2021 at 13:57
Originally posted by user8642

Асфалтирале околу ќерамидите што можеле да ги тргнат


Од сликава може да искочи добар "not my job" мим. Ама па стварно не е нивна работа! Шо бара куп стари ќерамиди на улица ? За ова требало претходно да се интервенира - казна за тој што ги оставил, а локалното комунално претпријатие да ги отстранело исто така на сметка на „газдата“.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 2228
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 07-Aug-2021 at 14:02

Ako okolnite objekti se privatna sopstvenost (a takvi se), togas drzavata bukvano ne smee da gi dopre a kamoli da zakaci soobrakaen znak.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1878
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 07-Aug-2021 at 16:06
Може, и тоа како! Прошетај ќе видиш како висат сообраќајни знаци, семафори, трамвајски жици, канделабри. Дури мислам дека има и низ МК примери на други места. Така да, живеење во град носи и некакви овакви обврски према општината/државата. Тој сељачко-племенски менталитет дека можеш независност да прогласиш у својото двор не проаѓа у нормален свет. Затоа и има луѓе што мислат така. И тоа има и по стари објекти од културно значење по тесни сокаци по стари европски градови.

Edited by user8642 - 07-Aug-2021 at 16:08
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 2228
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 07-Aug-2021 at 17:13
Originally posted by user8642

Може, и тоа како! Прошетај ќе видиш како висат сообраќајни знаци, семафори, трамвајски жици, канделабри. Дури мислам дека има и низ МК примери на други места. Така да, живеење во град носи и некакви овакви обврски према општината/државата. Тој сељачко-племенски менталитет дека можеш независност да прогласиш у својото двор не проаѓа у нормален свет. Затоа и има луѓе што мислат така. И тоа има и по стари објекти од културно значење по тесни сокаци по стари европски градови.
Kade toa visat tramvajski zici i znaci na privatni objekti? Vo post-komunistickite zemji ke najdes, no toa ne e praksa od normalen svet tuku od svet koj decenii bil pod diktatura. I koj veli deka mozes nezavisnost da proglasis vo sopstveniot dvor!? No toa so zakacuvanje zici ili slicni raboti na tvojata kuka, zgrada ili ograda nema vrska. Tuka se prasuva sopstvenikot.   
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1177
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 07-Aug-2021 at 17:20
Originally posted by user8642

Некаде во Охрид. Асфалтирале околу ќерамидите што можеле да ги тргнат, набрзинка предизборно.


gif images for deepavali


Баш вчера поминав на местово, блокирале цела улица за ова парче.Ама набрзинка нешто да поминиме, ор`гинал предизборно.Ова 4 години (и претходно уште колку не знам) не е чепнато.
Денеска малку понатака асфалтираа други сокачиња на потегов, а паралелно менуваа дотраена бандера.Редици возила буквално како за накај плажа.


Инаку Абас Емин е пуштена за сообраќај, шахтите понатака ќе ги средат.Стрчат со едно 15-20 цм над асфалтот, т.е. не е финален слој нанесен, ама добро е да имаме дополнителни паркинг места во градов
Ќе имаше и слики, ама морав концентрирано да го извозам слаломот.

Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1177
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 14-Aug-2021 at 14:57
Кружниот тек на пресекот на Ул. Железничка со Егејска/Будва , исто како и асфалтот на АСНОм - се разболел!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1177
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 04-Sep-2021 at 00:33
Originally posted by Тркало

^ ^ ^ ^ ^
Уште имаме секојдневни прекини и на Абас Емин и на Македонски Просветители ...Во план реконструкција на Македонски Просветители , улицата од кружниот тек кај Охридска Банка до кејот.

Се надевам нема да е како Абас Емин.

https://ohridpress.com.mk/?p=121175&fbclid=IwAR0i4uC9pDFFocEi5XKTBY7YW3ql_WSPNiVVMJFk5gTBiIZrH84ecL4Mblw


Случајно гледам овде дека таксистите кај поштата се во во обратна насока.
Дали некој замислил нивен влез контра од еднонасочна улица - од Партизанска наместо досега по Димитар Влахов!?
Или и правецот на улици ќе е сменат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1177
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 26-Oct-2021 at 23:07
Конечно завршена и реконструкцијата на Јане Сандански, на пет дена пред избори.
Се надевавме на поквалитетен асфалт или барем еден слој плус, ама Општина Охрид и ГП Илинден се таква комбинација.

Инаку и рабниците се поприлично високи, доста луѓе од куќите по улицата се жалат дека не можат да си влезат во дворот.

Сега само да се молиме дека немат да успеат да го средат паркингот да е со наплата според планот од пред некоја година...

И веќе денеска кремот на локалната култура
се покажа - почнаа со косо паркирање по паралелниот паркинг.Извор:ohridnews.com

Edited by Тркало - 26-Oct-2021 at 23:11
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1365
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 27-Oct-2021 at 18:58
Ова е веќе реконструкција на улица, бидејќи се извршило не само обично асфалтирање, туку целосна промена на улицата и се дошло до друго решение. Примеров нека биде за тоа кога моменталниот градоначалник на Скопје објавуваше дека врши реконструкции на улици, а не само обично асфалтирање.

Ми се допаѓа што макар тесни успеале да извадат две ленти за велосипеди, што извадиле мали зелени островчиња, и што го решиле паркирањето на овој начин. Можеби има маани, ама улицава мене ми се допаѓа.
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 16912
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 24-Nov-2021 at 08:12
76 ДРВЈА ПРЕДВИДЕНИ ЗА СЕЧА ПОРАДИ РЕКОНСТРУКЦИЈА НА „МАКЕДОНСКИ ПРОСВЕТИТЕЛИ“

Проектот за реконструкција на улицата „Македонски просветители“ кој беше најавен уште во октомври минатата година, а кој започна со реализација деновиве предвидува масовна сеча на 76 дрвја.
На улицата денеска веќе се отстрануваат дрвјата, па оттука отворено и изрично бараме од локалната самоуправа, веднаш да престане сечата и во најкраток рок да најде начин како да не се масакрираат толку голем број дрвја, во состојба кога секое дрво е важно. Дополнително, имајќи го предвид и драстично намалениот број новопосадени дрвја при слични вакви реконструкции, како на пример со улицата „Јане Сандански“. Недозволиво и неприфатливо е вакви интервенции секогаш да значат масовна сеча.
Исто така прашуваме дали постојат решенија за сечење на дрвјата за предвидената реконструкција и бараме тие јавно да се објават. Бараме локалната самоуправа да објасни за оправданоста на сечата согласно решенијата. Истовремено бараме компензација за веќе исечените дрвја.
Изрично бараме ваквата масовна и недозволива сеча да престане веднаш. Под итно да се најде начин да се зачуваат другите дрвја. Езерото и зеленилото се она што го прави нашиот град толку уникатен. Дрвја треба да садиме, никако да сечеме.

https://www.facebook.com/ChistOhrid/
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 24-Nov-2021 at 09:53
Borbata protiv zeleniloto prodolžuva. Kolku samo značea bujnite krošni na lipite ne samo na Prosvetiteli tuku i na Partizanska, Dimitar Vlahov posebno na leto...
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4047
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 04-Sep-2022 at 11:17
Улицата до кејот
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 05-Sep-2022 at 07:59
Makedonski prosvetitei* Odvratno, nekoj treba da odgovara za toa što napravija so ulicata
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 23-Sep-2022 at 10:00
Една воздушна фотка од „Македонски просветители“, се чини дека уште не е завршена. Не знам што им требаше да ги сечат дрворедите од двете страни за да направат улица со по една лента во правец.фото: Стојан Стојановски
За сè има вторпат
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 691
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 23-Sep-2022 at 15:47
ne znaev deka džamijata e tolkava
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14492
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 03-Nov-2022 at 18:33
Од фб...

За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 1006
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 03-Nov-2022 at 21:52


1. Велосипедската уште не ја обележале.

2. Коцката е ок момент, под услов да е добра подлогата и да не пропадне до следна сезона.

3. Рампата ја нема веќе?

4. Со зеленило мора да појачаат, најдобро на средина дрва ако има место.

5. Треба некој ОХ2024 проект за одвратниве фасади.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2023  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.