build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12430
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 07-Aug-2021 at 13:57
Originally posted by user8642

Асфалтирале околу ќерамидите што можеле да ги тргнат


Од сликава може да искочи добар "not my job" мим. Ама па стварно не е нивна работа! Шо бара куп стари ќерамиди на улица ? За ова требало претходно да се интервенира - казна за тој што ги оставил, а локалното комунално претпријатие да ги отстранело исто така на сметка на „газдата“.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2027
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 07-Aug-2021 at 14:02

Ako okolnite objekti se privatna sopstvenost (a takvi se), togas drzavata bukvano ne smee da gi dopre a kamoli da zakaci soobrakaen znak.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1518
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 07-Aug-2021 at 16:06
Може, и тоа како! Прошетај ќе видиш како висат сообраќајни знаци, семафори, трамвајски жици, канделабри. Дури мислам дека има и низ МК примери на други места. Така да, живеење во град носи и некакви овакви обврски према општината/државата. Тој сељачко-племенски менталитет дека можеш независност да прогласиш у својото двор не проаѓа у нормален свет. Затоа и има луѓе што мислат така. И тоа има и по стари објекти од културно значење по тесни сокаци по стари европски градови.

Edited by user8642 - 07-Aug-2021 at 16:08
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2027
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 07-Aug-2021 at 17:13
Originally posted by user8642

Може, и тоа како! Прошетај ќе видиш како висат сообраќајни знаци, семафори, трамвајски жици, канделабри. Дури мислам дека има и низ МК примери на други места. Така да, живеење во град носи и некакви овакви обврски према општината/државата. Тој сељачко-племенски менталитет дека можеш независност да прогласиш у својото двор не проаѓа у нормален свет. Затоа и има луѓе што мислат така. И тоа има и по стари објекти од културно значење по тесни сокаци по стари европски градови.
Kade toa visat tramvajski zici i znaci na privatni objekti? Vo post-komunistickite zemji ke najdes, no toa ne e praksa od normalen svet tuku od svet koj decenii bil pod diktatura. I koj veli deka mozes nezavisnost da proglasis vo sopstveniot dvor!? No toa so zakacuvanje zici ili slicni raboti na tvojata kuka, zgrada ili ograda nema vrska. Tuka se prasuva sopstvenikot.   
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 07-Aug-2021 at 17:20
Originally posted by user8642

Некаде во Охрид. Асфалтирале околу ќерамидите што можеле да ги тргнат, набрзинка предизборно.


gif images for deepavali


Баш вчера поминав на местово, блокирале цела улица за ова парче.Ама набрзинка нешто да поминиме, ор`гинал предизборно.Ова 4 години (и претходно уште колку не знам) не е чепнато.
Денеска малку понатака асфалтираа други сокачиња на потегов, а паралелно менуваа дотраена бандера.Редици возила буквално како за накај плажа.


Инаку Абас Емин е пуштена за сообраќај, шахтите понатака ќе ги средат.Стрчат со едно 15-20 цм над асфалтот, т.е. не е финален слој нанесен, ама добро е да имаме дополнителни паркинг места во градов
Ќе имаше и слики, ама морав концентрирано да го извозам слаломот.

Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 14-Aug-2021 at 14:57
Кружниот тек на пресекот на Ул. Железничка со Егејска/Будва , исто како и асфалтот на АСНОм - се разболел!
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 04-Sep-2021 at 00:33
Originally posted by Тркало

^ ^ ^ ^ ^
Уште имаме секојдневни прекини и на Абас Емин и на Македонски Просветители ...Во план реконструкција на Македонски Просветители , улицата од кружниот тек кај Охридска Банка до кејот.

Се надевам нема да е како Абас Емин.

https://ohridpress.com.mk/?p=121175&fbclid=IwAR0i4uC9pDFFocEi5XKTBY7YW3ql_WSPNiVVMJFk5gTBiIZrH84ecL4Mblw


Случајно гледам овде дека таксистите кај поштата се во во обратна насока.
Дали некој замислил нивен влез контра од еднонасочна улица - од Партизанска наместо досега по Димитар Влахов!?
Или и правецот на улици ќе е сменат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 151617

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.171 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.