build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Охридски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 18-Jan-2011 at 16:52
Originally posted by Тркало

Инаку,трасата со бело не е низ оранжерииве,него на улицата погоре Ристо Чадо(таму нешто е тампонирано и ставени се граничници одамна) и под населбата Гоце Делчев(Бараки);зато шо зад Медицински Центар веќе се изградени згради.

Населбата Гоце Делчев е оваа?
41° 7'3.46"N  20°49'33.14"E

И јас претпоставував дека трасата ќе поминува вака како што опишуваш. Овде има барем 3 куќи за рушење:
41° 7'16.85"N  20°49'23.70"E
И на остатокот на трасата уште барем 1-2 куќи за рушење. Има абер од таа работа?


Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 18-Jan-2011 at 20:01
Originally posted by Cloverstack


Originally posted by Тркало

Инаку,трасата со бело не е низ оранжерииве,него на улицата погоре Ристо Чадо(таму нешто е тампонирано и ставени се граничници одамна) и под населбата Гоце Делчев(Бараки);зато шо зад Медицински Центар веќе се изградени згради.
Населбата Гоце Делчев е оваа?41° 7'3.46"N  20°49'33.14"EИ јас претпоставував дека трасата ќе поминува вака како што опишуваш. Овде има барем 3 куќи за рушење:41° 7'16.85"N  20°49'23.70"EИ на остатокот на трасата уште барем 1-2 куќи за рушење. Има абер од таа работа?


Да ,таа е Гоце Делчев,а куќите за рушење можеа порано да ги турнат,знам дека 80 % од куќите во тој ред се дивоградби ,освен ако тие се исклучок.
Додуша поверојатно ми е дека газдите на тие куќи се инаетеле за некоја милионска сума шо би сакале да ја добијат,а реално гледано нема шанси за таква работа.
Како е тргнато,реално,мислам дека дооолго време ќе се градит тој дел,по мене најрано в лето (познатата стара навика кај нас) или околу следните избори.
Сепак,се надевам како оптимист по природа да го средат тој дел и да имаме втора опција во летно време освен Туристичка.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 12-Feb-2011 at 18:20
Охрид го доби својот втор булевар
Со пригодна свеченост, во присуство на министри од владата, охридските пратеници и голем број граѓани, премиерот Никола Груески ја пушти во употреба обиколницата " Железничка".

Охрид го доби својот втор булевар, доби своја обиколница, а граѓаните добија модерен  пат според сите европски стандарди. По неговата должина се изведени четири развојни станици и решение за мост. Изградбата на булеварот " Железничка" е еден од најголемите капитални проекти на владата, во кој се инвестирани 2, 5 милиони евра. Имаше доцнење во изведувањето на градежните работи поради одредени нерешени имотно- правни спорови, но сепак како влада направивме се за што поскоро да го завршиме овој проект, истакна премиерот Никола Груески.

Преку северната обиколница, чија должина е околу 2, 5 километри, е предвидено да транзитираат товарните возила и автобусите од меѓуградските линии, со што во голема мера ќе се растовари сообраќајот во Охридhttp://ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=28343
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 17-Feb-2011 at 04:04
Zeleznicka ne poveke obikolnica taa e vo grad a da se gradi obikolnica treba da pocne od pred Leskoec i da izlezi kaj sv razmo i oklulu nejze da bide industiska zona ne znam zosto na Vladata ne i se prioritet patista i zeleznici tuku gradi plostadi vo skopje plostad e estetika a patista ja podubruvaat ekonmskata klima.
Treba zeleznicta da se modernizira niz cela Makedonija.
A pred se da se povrzi so Albanija i Bugarija zeleznicka pruga treba da ima od Kicevo pa Niz Ohrid Resen pa se do Bitola i krak kon Albanija
Zeleznicata ke ovozmizi zemjodelski proizvodi od Resen Ohridsko i strusko da se tovarat na voz direkno otuka vo evropa ili na pristaniste vo Albanija.
Travaji za Ohrid se nepotrebni ni pak izvodlivi ke go grdat Gradot.
A Avto pat za Kaj SV Naum treba so isklucoci kon site naseleni mesta a stariot pat da bide samo za lokalen sobrkaj.
Na ohrid mu treba edna zicara ista ko na taa na vodno od Gradiste do gore na Galicica so nekolku stanici na koj mozi da ima Hoteli i restorani koi ke mozat da se koristat i vo zima za zimski turizam a i vo leto turistite mozat da uzuvaat vo cist vozduh i za kratko vreme da se simnat na plaza vo gradiste a isto mozi i da ima zicara do Otesevo paraleno da se razvivaat dvata regioni.
Kaj so ke vrvi avtopat nad gradiste treba da ima ogrmen parkig prostor kaj so ke bidi i stanica za zicarata sekoj sto saka da odi na plaza vo gradiste da parkira tuka i so zicara da se simnuva vo gradiste a ne so kola pristap so kola da imaat samo lugeto sto prestujuvaat tamu.
So gradejne na zimski tereni ke se razviva i zimski turizam planiski turizam sportski turizam ekipi koj bi doagale na visinski podgotovki
A na gradot mu treba dobar avtobuski gradski sobrkaj specialno na leto da ima avtobusi na sekoj 15 Min kon plazite do Gradiste i na sekoj sat do SV Naum ama ubaj udobni avtobosi so klima a ne krsoj.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3870
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 17-Feb-2011 at 10:13
Moze nekoj da mi dade koordinati kade se naogja bulevarot i obikolnicata?Smile


Edited by my Macedonia - 17-Feb-2011 at 10:18
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 17-Feb-2011 at 15:02
Да, би било одлично доколку некој може да направи мапа.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 17-Feb-2011 at 16:06
Има некој фотки да видиме целосно како изгледа?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 17-Feb-2011 at 20:35
Originally posted by my Macedonia

Moze nekoj da mi dade koordinati kade se naogja bulevarot i obikolnicata?Smile
Originally posted by alexgizh

Да, би било одлично доколку некој може да направи мапа.
Пред се да расчистиме со терминологијата. Се слагам со Горан дека булеварот железничка по никој основ не е обиколница, таа е градска тангента и заедно со булеварот Јордан Мијалков (кој требаше да биде готов, ама сеуште не ни почнал асално да се гради) ќе формираат еден внатрешен полупрстен во Охрид, слично како што се во Скопје булеварите именувани според југословенските републики.
Но Горан, јас за таква обиколница од Лескоец до Св. Еразмо досега немам слушнато. Единствено сум наишол на планови за изградба на вистинска автопатска обиколница која е прилично посеверно и се поврзува директно со К8. Така е зацртано во Просторниот план на Република Македонија.

Еве две орјентациони мапи (трасата на обиколницата и на булеварот Јордан Мијалков можеби малку отстапуваат)

На првава мапа е претставен полупрстенот. Со жолто е булеварот Железничка, а со црвено е неизградениот булевар Јордан Мијалков.

На вторава мапа со ЗЕЛЕНО е претставена идната обиколница заедно со новиот пократок сегмент помеѓу Требениште и Струга. Со ЦИЈАН е претставен внатрешниот полупрстен, а со ЦРВЕНО е претставена постојната главна патна мрежа.


Originally posted by N23

Има некој фотки да видиме целосно како изгледа?
Ајде Охриѓани  Poke
Back to Top
Buliwyf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 473
  Quote Buliwyf Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 17-Feb-2011 at 22:14
Јас можам да кажам дека булеварот е одлично изведен, и дека е еден од најубаво изведените во Р.М. Сум поминал неколку пати додека се финишираше изградбата и импресиите ми се позитивни, изгледа модерно и функционално и колку што забележав има двослоен асфалт.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 18-Feb-2011 at 05:25
Clover
Za obikolnicata okolu Ohrid od pred Leskoec do Sv Razmo taa ne vo plan jas samo dadov primer za naednostavno resenie za sobrakaj a isto da se dislociraa industrijata.Ako se napravi taa obikolinca i pruga a pokraj nea da bidi industriska zona sto ke gi dislocira fabrikite Bratsvo Oteks Lihnida.Da im se ponudi zamjiste vo novata industriska zona.

Zosto sega fabrikite se vo centarot na gradot i ako ne rabotat ako eden den daj boze da prorabotat ohrid ke se gusi vo kamionski saobrakaj.A na toa mesto zaedno so kasarnata i rasadnikot da se napravi moderna urbanizirana naselba sto ke gi zadovoli potrebite na Ohrid za greadezna expanzija. A ke go ostavi delot posle biljani izvori do plazite za turisticka ekspanzija

Na taa strana treba avtopat najmaclce do gradiste a Galicica treba da se iskoristi za zimski turizam.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 28-Mar-2011 at 02:23
Железничка во правец накај Битола

1.Исклучување од Туристичка

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.Кружен тек со ул.15-ти корпус(лево накај Бт),ул.7-ми Ноември (десно накај АС) и ул.Ристо Чадо (право - кај шо би требало да е продолжение на обиколницата накај Билјанини)

15.Десно по 7-ми Ноември накај Автобуска

16.Пресек ул.Кленоец (од Автобуска) со Железничка

17.Во обратен правец накај Струга/Скопје

Edited by Тркало - 28-Mar-2011 at 02:35
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 28-Mar-2011 at 02:42
Моментална (старо-нова) состојба на ул.Ристо Чадо,планирана за дел од обиколницата од Железничка кон Билјанини Извори

1.

2.

3.

4.Продолжението на обиколницата е планирано по оваа улица,десно од Ристо Чадо

И две зимски од Туристичка


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 28-Mar-2011 at 15:33
Applause

Сега имам добра претстава каква е ситуацијата со трансферзалата на терен.

Тркало, те молам само за потврда, локацијата на сликата од подолу е кај овие координати?

41° 7'18.45"N  20°49'21.10"E

Всушност кога е изградено ова? Свежо е, или којзнае од кога чека пробивање на трансферзалата?


Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 28-Mar-2011 at 16:07
Да,ова е баш тој дел ,вака е едно 2-3 години

Уште една од Ристо Чадо од 'пешки' перспектива


Edited by Тркало - 30-Mar-2011 at 21:53
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 10-May-2011 at 23:10

http://www.ohridnews.com/index.php?mod=1&kat=4&id=30933

Cе распаѓа калдрмата на „Илинденска“
    
Старата калдрма на една од најфрекфентните улици во стариот дел на Охрид, „Илинденска“, сериозно е оштетена. На одредени делови има големи вдлабнатини, а на места каменот е излезен од своите лежишта. Оваа улица кога била изградена не била предвидена за толкав интензитет на сообраќај, а тука неретко поминуваат и камиони кои разнесуваат стока по околните дуќани, но и градежни материјали до локациите за градба. Локалните жители се жалат дека состојбата на улицата е катастрофална и и’ треба итна поправка, посочувајќи дека тука секојдневно поминуваат голем број туристи и официјални делегации.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 15-Jun-2011 at 21:04
Се уредуваат приодите кон градот
    
Екипите на "Паркови и зеленило" деновиве започнаа со уредување на просторот околу сообрќајните клучки и главни влезови во градот.

Просторот околу овие сообраќајни решенија прво се расчистува, а потоа се уредува со поставување на декоративен чакал и засадување на садници.© 2011 Ohridnews.com.

Баш ме заинтересира дали во програмава е планирано да го средат и зелениот остров меѓу асфалтот на патот за Св.Стефан

Edited by Тркало - 15-Jun-2011 at 21:08
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Jun-2011 at 02:29
Сеа нешто ја разгледував нишкава целосно и како што гледам од септември 2010 официјално "пуштање" на обиколницата до денес нема никаков напредок а? И даље е само песок или фрлиле малце асфалт? Малце индијански вака се убацив али го разгледував целиот проект и е одлична ствар за цел охридски сообраќај и барем мало растеретување, али очигледно не е никаков приоритет, затоа што просто кажано, се работи за пат, тотално непотребна ствар за нас.
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 608
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Jun-2011 at 10:09
Koa sme vishe ovde i ja indijasnki da se ubacam i da kazam deka se rehabilitira kolovozot nakaj Pestani kaj kampot Eleshec, samo mislam deka treba da mrdnat deka sezonava pocnuva
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-Jun-2011 at 12:23

Владегф, го рехабилитираат преку пополнување дупки, или целосно нов слој на асфалт?
Back to Top
Batec View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 21-May-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Batec Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-Jun-2011 at 12:30
nema nitu eden parking vo Ohrid cudo za vo ginisova kniga
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.