build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 609
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 17-Jun-2011 at 14:52
Originally posted by N23


Владегф, го рехабилитираат преку пополнување дупки, или целосно нов слој на асфалт?

Stavaat nov asfalt samo sto ne veruvam deka ke prodolzat bidejki sezonata veke e pocnata.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Jun-2011 at 15:21
Ако под почнување на сезона мислиш само на хартија,да почната е.Иначе сезоната вистинска во Охридов започнува од 15 јули до 10 август.Толку е.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 17-Jun-2011 at 16:41
Originally posted by vladegf


Originally posted by N23


Владегф, го рехабилитираат преку пополнување дупки, или целосно нов слој на асфалт?

Stavaat nov asfalt samo sto ne veruvam deka ke prodolzat bidejki sezonata veke e pocnata.


Не е страшно,кај нас е нормално во јули и август се да е раскопано

А за паркинг...денеска попукав,не можев да поминам по тротоари.Луѓево на лето сите се пикнале в кола и испопаркирале сегде.А на зима пешки одат
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 21-Jun-2011 at 20:02
денеска одев накај Св.Наум еве слики од новиот асвалт.некаде од кај лагадин до после елешец е асвалтирано копмплет ново,според мене добро изведено.

останува уште некои дупки пред Љубаништа да се пополнат и едно 50 м комплет нов асвалт пред Св.Наум и патниов правец ќе биде во солидна состојба.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 21-Jun-2011 at 22:10


Со хоризонтална сигнализација почнати ли се некаде?
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 21-Jun-2011 at 22:36
dobar e noviot asfalt no mora vo idnina da se prosiri patot do sv. Naum za uste 2 lenti
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 21-Jun-2011 at 22:44
Originally posted by Cloverstack

Со хоризонтална сигнализација почнати ли се некаде?

Сеуште не.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 22-Jun-2011 at 00:54
Иако ова браво е само за тоа што им текна и нов асфалт да стават, сепак уште еднаш се покажува дека притисокот од јавноста секогаш дава резултати. Вака е ок, не мора уште две ленти, само ќе треба у скоро време да се оствари замислениот пат од горе, па овој пат да остане само за локални потреби.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 22-Jun-2011 at 10:16
Новиот пат од горе е зацртан во програмата на новата влада.Рокот за реализација е 2013-2018.Ако запнат доволно може да се изгради и за 2-3 г.Па Албанија изгради автопат со по 3 ленти во должина од 170 км за 4 г.

Edited by MGS - 22-Jun-2011 at 10:17
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 22-Jun-2011 at 12:34
Originally posted by MGS

Новиот пат од горе е зацртан во програмата на новата влада.Рокот за реализација е 2013-2018.Ако запнат доволно може да се изгради и за 2-3 г.Па Албанија изгради автопат со по 3 ленти во должина од 170 км за 4 г.


Не ме смеј молим те, ако запнале Е-75 не е довршен, 10 км се градат 3 години до Табавноце, Е-65 не е чепнат од Гостивар до Охрид, што е веќе постоечка траса, а да не збориме за траси кои не се започнати
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 300
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 22-Jun-2011 at 20:00
Да,да.Убаво реков АКО запнат.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 27-Jun-2011 at 08:29
Ohrid kako i site drugi gradovi strada za parking prostor.
So vrkajneto na Ohridskata kasarna pod lokalna samouprava se otvora prilika toa da se resi problemot
Kako predlog
Pazarot da se dislocira do Avtobuska.
Policija ,Pozarna ,Sudot, Opstiskata Zgrada da se dislociraat vo kasarnata i site adminstrativni zgradi.
 
Na mestoto od Pazarot da se gradi Katna Garaza proprateno so trgovski deloven i stamben prosotor .
Na Mestoto od sudot da se izgradi katna garza i stanovi na mestoto od opsinita katna garaza so stanovi.Na toj nacin ke se rastereti centarot od admistracija a i ke ima dovolno parking prostor.Malaricna da se dislocira vo Bolnicata. Na mestoto od Policija Pozarna staben Kompleks .Na Mesto od Malaricna da se iskorisit za obrazovanie . 
 
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 27-Jun-2011 at 18:03
^
Некои предлози се ОК ама некои не.
Како прво пазарот да се дислоцира дури кај автобуската е далеку бидејќи тој е за цел Охрид а автобуската би можело да се каже дека е на перифиерија.
Маларична можеби треба да се дислоцира но сепак доколку се дислоцира кај болницата се губи поентата на амбулантата, сепак туристичко место како Охирд би требало да има некакв амбуланта во поширокото централно подрачје.
Како прво решени за катна гаража а кое не повлекува никакво дислоцирање е тоа катна гаража да се направи кај полигонот/игралиштето бидејќи е блиску до центарот и е поврзан со две едносмерни улици што е исто така добро во однос на притапност на гаражата.
Back to Top
Goran View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 195
  Quote Goran Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 28-Jun-2011 at 02:55
Originally posted by Tuvok

^
Некои предлози се ОК ама некои не.
Како прво пазарот да се дислоцира дури кај автобуската е далеку бидејќи тој е за цел Охрид а автобуската би можело да се каже дека е на перифиерија.
Маларична можеби треба да се дислоцира но сепак доколку се дислоцира кај болницата се губи поентата на амбулантата, сепак туристичко место како Охирд би требало да има некакв амбуланта во поширокото централно подрачје.
Како прво решени за катна гаража а кое не повлекува никакво дислоцирање е тоа катна гаража да се направи кај полигонот/игралиштето бидејќи е блиску до центарот и е поврзан со две едносмерни улици што е исто така добро во однос на притапност на гаражата.
Poligonot e edna opcija sto moze da se iskoristi ama ne zboram pravejne na ogromni grdi katni garazi nego pomali ama na poveke mesta okolu strog centar ako napravis samo edna stvras problem tesno grlo so toa site ke baraat parking na edno mesto.
 
Po moe pazarot e na loso mesto nema parking a isto stvara metez vo sobrkajot da ne zborime za mirizbata vo strog centar kaj avtobuska si e super a vo isto ke go zazivee ekonomski i toj del od Ohrid. Gradejne na katna Garaza propraten so trgovski prostor kade sto ke ima golem supermarket i urbanizirani piliari mesarnici prodavnici za na malo a na pogornite delovi deloven prostor za kancelarii ili privatni stanovi.
Pazarot do avtobuska e super ima dobar pristap Avtobuskata ke zazivee ke se urbanizira a koga gradis nesto ke bidi moderno so site uslovi za dotur na roba sobirajne na smet parking plus luge ko pocnat da go koristat poveke javniot transport.
A poentata so adminastracijata e sto ke go povleci toj sobrakaj od centar ke gi rastereti ulicite.
A kasrnata ke bidi admistrativen park site institucie ke bidat edna do edna i isto go zazivuva toj del od gradot ekonomski a vo isto vreme se stvara parking prostor okolu strog centar.
So malaricna razlikta e samo 5 km a ke bide vo krug od bolnicita i ke raboti vo posebna zgrada kako posebna instuticija isto ako ti treba snimki ili nesto itno si blisku do bolnica ke go namali maltretirajneto na pacientite isto so ova se rasteretuva sobrkajot oklu malaricna.
Policja i Pozarna ke i bidi super vo kasarnata.
Isto se zbori za Falkutetot za turizam da se dislocira vo kasarnata jas ja podrzuvam taja ideja no i da se priklucil i ugostitelsko uciliste.
Toa mesto mozi da donesi vrabotuvajne na stotina ohrigani ako se izgradi hotel sto e na super mesto.
A za ova da napravis konkurs ke se najdat investitori so toa sto ke izgradat sve i novite zgradi za admistacijata dislokacijata na pazarot bidejki osolbuduvas atraktivno gradezno zemjiste vo strog centar.Opstinata sudot ke dobijat novi fukcionalni zgradi a nema da ja narusi nivnata rabota .So opstinata ne treba da vlozi nisto privaten kapital ke i go resi problemot. I ke ikasira danoci.
Policja i Pozarna ke i bidi super vo kasarnata.I ke imaat novi i fukcinalni zgradi za adminstacijata.A vo isto  vreme nema da se narusi nivnata rabota voopsto.
Isto Kasarnata e golema parcela mozat da se izdradat stambeni objekti i mal trgovski objekt da postane vistinska urbaniziran naselba so parkovi i sodrzini.
A za vreme na konstrukcija ke se otvotrat sigurno poveke od nekolku iljada rabotni mesta a so samata dislokacija ke se otvorat novi rabotni mesta vo pridruzni granki a vo isoto vreme zazivuva toj del na gradot ke se moderniziraat ulicite.
A isto se trgnuva pritisokot za navi stabeni objekti sto poveke sakaat da se gradat kon plazite toa da ostane samo za ugostitelstvo.
Site ovie pari ke pominat niz ekonomijata od Ohrid gradot ke zazivee ova kako proekt moze da bide Ohrid 2016 .
A Opstinata so pomos na vladata moze da pocne so gradejneto na Ohridskiot sportski kompleks.
 


Edited by Goran - 29-Jun-2011 at 04:28
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 30-Jun-2011 at 18:11
Originally posted by Tuvok

^
Некои предлози се ОК ама некои не.
Како прво пазарот да се дислоцира дури кај автобуската е далеку бидејќи тој е за цел Охрид а автобуската би можело да се каже дека е на перифиерија.
Маларична можеби треба да се дислоцира но сепак доколку се дислоцира кај болницата се губи поентата на амбулантата, сепак туристичко место како Охирд би требало да има некакв амбуланта во поширокото централно подрачје.
Како прво решени за катна гаража а кое не повлекува никакво дислоцирање е тоакатна гаража да се направи кај полигонот/игралиштето бидејќи е блиску до центарот и е поврзан со две едносмерни улици што е исто така добро во однос на притапност на гаражата.

Воопшто не е далеку да е пазарот кај Автобуската,баш е таму поотворен простор,поблиску е до селските населби и на продавачите оттаму ќе им е полесно за пристап.
Исто така и гужвата од камиони би се решила (нема да се в центар),а во секој случај да бидат паркирани во подземен климатизиран паркинг под пазарот,за да не се осеќат миризба на скапан зеленчук во околината.

А за полигонот за спортови добра ти е идејава,ама да се изградат и тој паркинг и кај сегашниов пазар,за поголемо намалување на гужвата.
Моменталнава состојба на Градскиот пазар во Охрид е со најмек збор кажано катастрофа.На негово место катна гаража (2-3 спрата и еден подземен),горе со деловни објекти,канцеларии или целосен мол.

Да би имал некоја моќ во општина сега би забранил градба на станбени згради (мораториум 5 години) и укинување на сите давачки за комуналии на општината за градба на паркинзи,со давање на концесија на инвеститорите,па макар и сите паркинг места во градот да бидат со наплаќање.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 05-Jul-2011 at 15:16
Originally posted by Тркало

Originally posted by vladegf


Originally posted by N23


Владегф, го рехабилитираат преку пополнување дупки, или целосно нов слој на асфалт?

Stavaat nov asfalt samo sto ne veruvam deka ke prodolzat bidejki sezonata veke e pocnata.


Не е страшно,кај нас е нормално во јули и август се да е раскопано


Само да потврдиме (се крпат само од влезот на магистралниот пат од Кичево до пред хотел Монтенегрин,а од Гимназија до Билјанини е раскопано уште):
Фото: Се крпат ударните дупки на „Туристичка“
    
На булеварот „Туристичка“ во тек е крпење на ударните дупки. Работите ги изведува „Македонија пат“, а се очекува тие да завршат деновиве. Дел од оштетениот коловоз веќе e саниран, а на одредени места сеуште има отворени дупки поради што им се препорачува на возачите внимателно возење.


© 2011 Ohridnews.com

Edited by Тркало - 05-Jul-2011 at 15:18
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 05-Jul-2011 at 15:34
Во Хрватска има закон во туристичките места се забранети градежните активности од Мај до Септември ( не ме фаќајте за збор за месеците ). Е сега ако се има во предвид дека скоро цела држава им се занимава со високо фреквентен туризам, знаеме што значи сето тоа пред се од организаторски аспект. А ние еден вистински туристички центар имаме и во него сред сезона, секоја година градилишта.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 09-Jul-2011 at 14:10
Се коси тревата на патот за плажите, дупките на „Туристичка“ ќе почекаат
    
Неколку ударни дупки на булеварот „Туристичка“ во непосредна близина на бензинаката пумпа „Билјанини извори“, сеуште не се санирани. Тие стојат отворени, а пред нив се поставени сообраќанји знаци кои предупредуваат на опасноста.
Санацијата на оштетените делови од коловозот на најфрекфентната градска сообраќајница ја врши „Македонија пат“ - работна единица Охрид, чии екипи денеска беа ангажирани на средување на зелениот појас помеѓу коловозните ленти на регионалниот пат Охрид - Св. Наум. Се коси високата трева која ја намалува прегледноста на патот и го нагрдува просторот, каде деновиве ќе поминат претседателите на земјите од регионот кои ќе учествуваат на работниот состанок што го организира македонскиот претседастел Ѓорѓе Иванов.


Ај угостителиве шо живеат на друга планета,ама стандард секоја година некој талент нешто 'реновират'.Ко да немаше услови во април,мај да средат...

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 09-Jul-2011 at 14:30

Во Април Мај да средеа ќе попукаа дупките до сеа пак и тревата пак ќе никнеше. Али редно беше да се искоси џунглава, ако не се лажам и лани беше висока. Кај нас така е тоа, се средува ако поминува некој "големец" а ние обичниве смртници не мора да уживаме во убава глетка. Затоа Охрид се повеќе домашни туристи го избегнуваат.

Edited by N23 - 09-Jul-2011 at 14:31
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 09-Jul-2011 at 14:52
Фала му на Прецедникот за состанокот,инаку ќе останеше така.Мислам дека од Самитот на НАТО во 2008 не е искосено!
А на Туристичка ќе возиме слалом.

Edited by Тркало - 09-Jul-2011 at 14:53
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 23456 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.