build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Охридски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 01-Dec-2013 at 14:43
Паркинг - плоштад - паркинг...ај сепак плоштад(че)

Започнаа градежните зафати за уредување на потегот кај „Долна Порта“

Деновиве Јавното претпријатие „Нискоградба“ ги започна градежните зафати за уредување на просторот кај поранешната градска библиотека.

Како што информира директорот на ова претпријатие, Никола Икономов, на овој потег е предвиден парк и низа пропратни објекти, кои треба да ја разубават оваа локација во строгиот охридски центар.

„Добивме парцијално решение за оваа локација да биде исчистена.Потегот ќе биде хортикултурно уреден и соодветно поплочен со камени-плочки, а на оваа локација е предвиден мини-плоштад, фонтана и влез со степеници.“ - информира Икономов.

Инаку, поради неповолните временски услови градежните зафати на овој потег во централното градско подрачје кај „Долна Порта“ продолжуваат и во текот на оваа седмица.

ohridnews.com


Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 29-May-2014 at 23:41
Најновите охридски мозаици
Во изведба на фантомска фирма без регистрации
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 30-May-2014 at 00:08
добро,ова е нормален тек на крпење на дупки со сечење на стариот асфалт.кај ваков тип на крпење неможи све да се направи одеднаш.мора време и трпение.прво со машина се сечи асфалтот,па се вадат парчината,па после тоа се асфлатира.


пс.ваков вид на крпење прв пат сум видел во Бугарија во 1987 година што за нас беше шпанско село
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 01-Jul-2014 at 16:52
^ ^ ^ ^
Проблемот е останувањето на дупките (без никаква сигнализација) по 20+ дена.

Да не е дека само критикувам(е), еве нешто симпатично :

Долни Сарај доби нов лик

Уредувањето на Долни Сарај е при крај. Изграден е и обележан нов паркинг простор на кој е предвидено бесплатно да се   паркираат околу дваесеттина автомобили.Просторот е целосно исчистен, хортикултурно уреден, изградена е патека која е поплочена со бекатон плочки, а поставени се и клупи за седење. Акцијата за уредување на Долни Сарај, по налог на Општина Охрид ја реализираа охридските јавни претпријатија.


OhridNews

© 2014 Ohridnews.com. Сите права се задржани.И нешто од Пештани

]

Edited by Тркало - 01-Jul-2014 at 16:54
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 01-Jul-2014 at 17:39
Кејов во Пештани може за брзо време да се претвори во паркиралиште ако не му стават столпчиња. (Мислам дека првобитната намена му е да служи како пешачка патека.) Лани бев во Пештани на неколку дена, вистински хаос владее со паркинг местата, посебно дење, кога доаѓаат туристи од околните места со коли и други возила.

Edited by Џоле - 01-Jul-2014 at 17:39
За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 01-Jul-2014 at 20:22
И јас мислев така (така беше и досега), ама коцките мислам и се надевам дека се оставани со намера да посадат некакви дрвца.
Од друга страна, ова уште полошо би делувало на немањето паркинг места (а и на движењето на пешаците), мораТ да ја средат таа работа во Пештани.Барем некаква монтажна како тие во Аеродром, само не знам каде би ја поставиле Подземна или катна е научна фантастика за Општина Охрид.

Edited by Тркало - 01-Jul-2014 at 20:23
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 09-Jul-2014 at 21:05
^ ^ ^ ^Засега толку слики, сепак не се ова споменици
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2393
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 09-Jul-2014 at 21:53
Ги синхронизиравте ли семафорите кои минатото лето истовремено покажуваа и црвено светло за пешаци и црвено светло за возачи?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 10-Jul-2014 at 06:25
Таа работа МВР, тие се по техниката
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 10-Jul-2014 at 08:28


Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 12-Jul-2014 at 18:42
Новиот охридски летен бисерА ова е сликано во 10 сабајле пред 10-15 дена.

И денеска имаше иста ситуација
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 15-Nov-2014 at 18:35
Чистење и позеленување на (полу)кружниот тек на влезот од правец на Струга (стариот пат) кај нас. Даљан:

Инаку жителите од населбата бараа тротоар до тој дел или ако можно до исклучувањето за Извиднички центар, ама не гледам реакција за ова барање.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12967
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 05-Apr-2015 at 21:12
Знае ли некој каде во Охрид е ова? И за каква реконструкција станува збор?

http://mia.mk/File/Get/132585399
За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 05-Apr-2015 at 21:48
Реконструкција на финалниот слој на асфалтот ,односно ќе се изгребе и одново ќе се асфалтира, на места каде што има уништени рабници ќе се заменат и ќе се реконструираат тротоарите ,овде станува збор за 768 метри улица, потоа ќе следувало реконструкција на уште неколку улици и градба на два кружни тека на туристичка, ако ја најдам веста ќе ја постирам, толку сум запаметил.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 05-Apr-2015 at 22:36
Инфраструктурни проекти во вредност од околу два милиони евра ќе се реализираат во Охрид. Почетокот на реализацијата на проектите, за кои Владата обезбеди средства преку Светска банка, го означија вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески.

Обраќајќи се пред присутните на означувањето на почетокот на реконструкцијата на улицата „Питу Гули“ Ставрески нагласи дека станува збор за средства од 128 милиони денари, наменети за изградба на околу пет километри локални и регионални патишта, изградба и реконструкција на шест улици во градот и два кружни тока за регулирање на сообраќајот на главната сообраќајна артертија – булеварот „Туристичка“.

http://www.porta3.mk/stavreski-dva-milioni-evra-za-infrastrukturni-proekti-vo-ohrid/

Би требало да е ова..
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 12-Apr-2015 at 13:25
Originally posted by Џоле

Знае ли некој каде во Охрид е ова? И за каква реконструкција станува збор?

http://mia.mk/File/Get/132585399


Немаме идеја Џоле.После сликањето машините се тргнаа и остана се по старо.Можда мислеле на некоја паралелна димензија, секој ден поминувам по улицава (Питу Гули) и еве осми ден како воопшто ништо не е почнато, не пак машини и работници.
Само добра глума за пред камери

Инаку делот е од дирекцијата на АД Галеб до кружниот тек кај градската болница

Штета, кај нас изборот е лошо и полошо.Мислевме после Александар Петрески дека не е можно полоша опција.Огромна грешка!Патем, ова е проект од негово време, меѓутоа имаше проблем со реализација, а сегашниов лажоначалник и неговата екипа тогаш остро ги критикуваа истите проекти.Очигледно иновативноста им е најслаба страна.

Edited by Тркало - 12-Apr-2015 at 13:36
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 12-Apr-2015 at 15:54
Сегашниов градоначалник го памтам од студенски денови,добро чоече е,малку беше повлечен на времето ,а од срце му посакувам да си продолжи со струката во која е докажан. нека не се плетка во води каде незнае да плива и покрај задолженоста на градот
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 12-Apr-2015 at 16:12
Ohirid e najzadolzen grad vo Makedonija. So propadnati i prezadolzeni javni pretprijatija. Ohrid bese pretvoren vo eden Golem selksi panagur kaj sto ne se znaese koj jade a koj pie. Ackata Petrevski e kriminalec od prv stepen koj gradot go donese tamu kade sto go donese. E koga ke nasledite takva situacija togas normalno e deka dve godini se premalku da trgne rabotata. Jas imav prilika da pravam muabet so Ohrigani koi go poznavat Bakracevski i site do eden imat pofalni zborovi za neko kako za covek i kako za specijalist. Normalno e deka BAGRATA okolu Aco Petrevski ke zboruva loso no onie neutralnite treba da ostavat malku prostor na covekot. Tocno e deka ovaa Oblast mu e Nova i deka vo pocetokot se javuvat problemi vo organiziranje na sistem koj e raspadnat no jas sum ubeden deka poleka kockite ke si dojdat na svoe mesto. I od se srce posakuva Ohrid da go dobie onoj sjaj koj go zasluzuva.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 12-Apr-2015 at 17:28
Originally posted by kultuzin

Ohirid e najzadolzen grad vo Makedonija. So propadnati i prezadolzeni javni pretprijatija. Ohrid bese pretvoren vo eden Golem selksi panagur kaj sto ne se znaese koj jade a koj pie. Ackata Petrevski e kriminalec od prv stepen koj gradot go donese tamu kade sto go donese. E koga ke nasledite takva situacija togas normalno e deka dve godini se premalku da trgne rabotata. Jas imav prilika da pravam muabet so Ohrigani koi go poznavat Bakracevski i site do eden imat pofalni zborovi za neko kako za covek i kako za specijalist. Normalno e deka BAGRATA okolu Aco Petrevski ke zboruva loso no onie neutralnite treba da ostavat malku prostor na covekot. Tocno e deka ovaa Oblast mu e Nova i deka vo pocetokot se javuvat problemi vo organiziranje na sistem koj e raspadnat no jas sum ubeden deka poleka kockite ke si dojdat na svoe mesto. I od se srce posakuva Ohrid da go dobie onoj sjaj koj go zasluzuva.


1.
Точно е дека Охрид беше/е најзадолжена општина.Живеам тука, јавна тајна е какви им се сметките.
Меѓутоа точно е и дека дополнително е задолжена, ама 2 години после Петрески пак ја бараме вината во него.

2.
Точно е дека и општината е превработена и најголема администрација во однос на жителите.И најголем број јавни претпријатија.
Меѓутоа, бројот на вработени не е ни намален, ни останат ист туку зголемен!Ветувањата да се исполнат...
Врвот е отпочнување производство на бекатон плочки, во рамки на замисли, ЈП Градски Гробишта па сите оштетени улици ни се вратија на калдрма.

3.
Точно е и дека паркингот се наплаќаше со најскапи цени во Македонија.
Меѓутоа, иако новата гарнитура најави укинување, цените останаа, а дополнително се зголеми и површината на паркинзи со плаќање односно бројот на улици со наплаќање паркинг место.Во меѓувреме не се изгради ниту една од двете најавени катни гаражи.
Дополнително се бркаме со паркингашите (ако паркираш, а не се тука на враќање можно е да налеташ на канџа), немаш опција за плаќање со монети, мобилен или пак картичка.Вселенска технологија.

4.
Градот беше претворен во панаѓур со години.
Оваа две години ги добивме светските ѕвезди Цеца и Аца Лукас за 2-ри Август и Жељко Јоксимовиќ за кум на Водици (другиот е уште посјаен, верувам Ѓоко би ме разбрал).

5.
Точно е дека општината имаше куп лоши проекти и попустливост кон урбаната мафија.
Меѓутоа, истите лоши проекти и попустливоста продолжија со новиот градоначалник.
Кога сме веќе кај ова ја спомна и ‘баграта околу Петрески‘.Интересно е на каков магичен начин најголем дел од нив станаа ‘баграта на Бакрачески‘ после 7-ми Април 2013.
Па место заштита на Студенчишко Блато испланираа градежна зона на еколошки заштитена територија, со можност за губење на статусот заштитен град од Унеско.


Ако било кој наследник на Петрески беше свесен во каква ситуација би почнал и ако не беше спремен за предизвикот, подобро и да не се кандидираше.
Во нормална земја (за каква се прикажуваме и редовно се самозалажуваме), ако е невозможно да се справиш со предизвикот, даваш оставка.
Не е ништо страшно, верувам дека никој не би му замерил со оглед на минатиот багаж кој и те како му е позитивен.Ќе се надоврзам на Ѓоко - најдобро е да си ја работиш работата која ти е по мерак и најдобри резултати така би се покажале.И јас имам само пофалби за Бакрачески - ама како доктор.
Со Бакрачески на оваа позиција добивме 2 проблеми - полоша општина и полош Кардиолошки центар (неговата наследничка штедела струја со гасење на парното во болницата).

Најава од 15.03.2013 - катни гаражи
http://www.sitel.com.mk/bakracheski-najavi-izgradba-na-sovremena-katna-garazha-kaj-gradskiot-pazar-vo-ohrid
http://republika.mk/?p=37869

Затворен базен - ‘готов‘ од 26.04.2013
http://tvm.mk/vesti/ohrid/14658-ohrid-bazen-zatvoren-bakraceski

Од истиот период на ветувања чекаме уште и :
- старечки дом,
- нова автобуска станица (со давање гратис општинско земјиште на идниот концесионер на нова локација, Петрески ја тргна првата за згради, сега и Бакрачески втората станица со иста задна намера),
- обиколница инд. зона Лескоец - Билјанини Извори
- нов пат Косел - Пештани - Свети Наум

Две години не се премалку за никаква промена (уште побитно со оглед дека е ПОЛА од мандатот).

Edited by Тркало - 12-Apr-2015 at 17:33
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 01-May-2015 at 00:31
Originally posted by Тркало

Originally posted by Џоле

Знае ли некој каде во Охрид е ова? И за каква реконструкција станува збор?

http://mia.mk/File/Get/132585399


Немаме идеја Џоле.После сликањето машините се тргнаа и остана се по старо.Можда мислеле на некоја паралелна димензија, секој ден поминувам по улицава (Питу Гули) и еве осми ден како воопшто ништо не е почнато, не пак машини и работници.
Само добра глума за пред камери

Инаку делот е од дирекцијата на АД Галеб до кружниот тек кај градската болница
.26 дена после ‘официјалното‘ почнување почнаа со рабниците на тротоарот по Питу Гули.И нормално ден пред 1-ви Мај, како и секогаш за време на поголема раздвиженост на возила и пешаци.
Однапред се извинувам за нечистата шофершајбна


Исто и на Туристичка на пресекот со Бистрица 2-3 дена раскопано веќе за тој фамозен кружен тек.И овде изгледа ќе им влезат в двор на луѓето, Петрески 2- делРаботници имаше 2-3 не знам за која цел и намера, а навечер вака се сите овие знаци и табли на сред улица и потребно е добар вид и внимание за да не оштетиш возило.И ‘официјални‘ во помала големина


Еве колку се блиску скоро залепени куќите до Туристичка, пак ќе добиеме некој мутиран кружен...Ама нели битно е да се граделоEdited by Тркало - 02-May-2015 at 12:45
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.