build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-1301] Охрид - Св. Наум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 15-May-2011 at 22:37
Мислам дека многу побрзо треба да се почне да се прави нешто на овој потег. Сепак Охрид е најголемиот туристички центар во Македонија.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-May-2011 at 16:16
Сеа поминав од таму. Раскопан е целиот пат од лагадин па некаде до пред Пештани. Премногу глупаво е што се сечат само дупките и ќе се нафрла асфалт. Као тетрис се сечени дупките. Ако ова е само привремено решение до целосна санација догодина, ондак е ок. Но ако после ова заборават на овој пат, ондак стварно се нема памет. Кај ја сјебав колата у Скопје, сеа мораше и у Охрид да ме фати реконструкција.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-May-2011 at 12:29
Патот Охрид-Св.Наум мора да биде во приоритетите за градба.Ако до пред 20 г. не се вложуваше ништо затоа што ете Албанија беше затворена земја,сега работите се драстично сменати.Патот е меѓудржавен и фреквентен.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 621
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-May-2011 at 13:13
Само од Лагадин до Пештани? Малку е тоа. Треба пред сезонава целосно да ги санираат сите дупки и да ја потсредат хоризонталната сигнализација, а од септември да почнат со реконструкција на асфалтот и на некои делници додавање на трета лента или џепови за паркирање на потегот од Св. Стефан до Градиште. И нормално, „зеленилото“ околу брзиот пат Охрид - Св. Стефан до сега требаше да стане стварно зеленило, за сезонава касно е веќе.
Back to Top
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-May-2011 at 13:49
Originally posted by Tuvok

Инаку за овој пат има проект уште од време на Југолсавија да биде многу повисоко над населените места и плажите. Дури мислам дека и нешто било почнато и ден денес може да се забележат некави трасирања горе во планините се гледаат од вода. (мада не сум сигурен дали се за тој пат)
После Метропол патот би требало да продолжи повисоко со што би се избегнало велгување во Пештани и гужвите кај Лагадин. Од патото би се двоели излези за одредени места. На тој начин и можат да се зголемат плажите бидејќи на некој места патот проаѓа многу блиску до езерото. Посебно во делот пред и по Лагадин


Jas imam slusano deka Pestanci se pricinata sto patot zgora nad krajbreznite sela nese izgradi, Pestanci se bunele deka togas prometot od tranzitniot turizam koj vrvi niz nivnoto selo ke opadne posto ke vrvi nad seloto.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-May-2011 at 18:53
Originally posted by GreatMakedon

Originally posted by Tuvok

Инаку за овој пат има проект уште од време на Југолсавија да биде многу повисоко над населените места и плажите. Дури мислам дека и нешто било почнато и ден денес може да се забележат некави трасирања горе во планините се гледаат од вода. (мада не сум сигурен дали се за тој пат)
После Метропол патот би требало да продолжи повисоко со што би се избегнало велгување во Пештани и гужвите кај Лагадин. Од патото би се двоели излези за одредени места. На тој начин и можат да се зголемат плажите бидејќи на некој места патот проаѓа многу блиску до езерото. Посебно во делот пред и по Лагадин


Jas imam slusano deka Pestanci se pricinata sto patot zgora nad krajbreznite sela nese izgradi, Pestanci se bunele deka togas prometot od tranzitniot turizam koj vrvi niz nivnoto selo ke opadne posto ke vrvi nad seloto.


Ако е така,тогаш не се во право.Пештани си имат одредена 'публика',да не речам гости - редовни секоја година.А во случај да изградат нов пат над Пештани,логично е и да е поврзан со стариот долу.Со оглед на то колкава е густината на продавници и одморалишта на самиот пат,луѓето ќе си идат пак долу во случај на потреба од продавница.
Мое мислење е дека Пештанци си замислиле некоја огромна цена за нивните имоти шо лежат на трасата на идниот пат,па се заинатиле.Исто како на многу места и случаи досега.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-May-2011 at 21:09
Previous
Еве вака. Не дека пишувам од компјутер на Пештанци ама од нив начув дека и они се за изградба на патот горе, а доле да биде пешачка зона.Плус и добро ќе им дошле парите од екпропријација.
А сеа за патов. Фатен е цел. Мислам со сечење. Сечено е и кај Метропол, Гранит, Силекс и сл., а денес сечеле дупки и до Макпетрол. Сето тоа изгледа жално, како крпени стари фармерки ќе изгледа. А плус деновиве има голема фреквенција на туристи со автобуси и коли по тој пат. Али тоа е, ние така прибираме туристи, ќе скрши бандаж па ќе мора уште еден ден плус да остане тука (мала шала )
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 22-May-2011 at 21:36
Па мислам дека доколку патот е горе баш и Пештани ќе заличи поубаво се кеј и со посредена плажа. Вака сеа преку лето се ствараат гужви и народот нема кај да се движи. Нормлано дека патот ќе биде поврзан со сите населени места и хотели.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-May-2011 at 22:38
Originally posted by N23

PreviousЕве вака. Не дека пишувам од компјутер на Пештанци ама од нив начув дека и они се за изградба на патот горе, а доле да биде пешачка зона.Плус и добро ќе им дошле парите од екпропријација. А сеа за патов. Фатен е цел. Мислам со сечење. Сечено е и кај Метропол, Гранит, Силекс и сл., а денес сечеле дупки и до Макпетрол. Сето тоа изгледа жално, како крпени стари фармерки ќе изгледа. А плус деновиве има голема фреквенција на туристи со автобуси и коли по тој пат. Али тоа е, ние така прибираме туристи,ќе скрши бандаж па ќе мора уште еден ден плус да остане тука (мала шала )


Не бандаж,сега се враќам од една матура од хотелите таму и прежалив една гума.Се изнапцув и изнавикав за сите пари.Не знам на кој будала му требаше ваква работа???Па и на рамни места е сечено ,БЕЗ ПАМЕТ И БЕЗ ПЛАН очигледно!!!Секогаш сум оптимист дека ќе се средат некој ден работиве кај нас,ама вакви работи цел оптимизам ми го јадат и ми го вратија денес во минус.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 23-May-2011 at 16:12

Започна реконструкцијата на регионалниот пат што води од Охрид кон Свети Наум.

pat456778-500

Според информациите од охридската подружница на „Македонија пат“, се работи на санација на ударните дупки на потегот од Охрид до туристичката населба Лагадин, како и целосна реконструкција на делот на сообраќајницата од Лагадин до Пештани, што е во мошне лоша состојба.

Вредноста на градежните зафати изнесува  8,5 милиони денари, а средствата ги обзбеди  Владата на Република Македонија.

Според најавите, се очекува градежните зафати да завршат пред шпицот на туристичка сезона.

http://www.kurir.mk/republika/opstini/30542-Rekonstrukcija-na-patot-od-Ohrid-do-Pestani
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 25-May-2011 at 19:24
1.


2.


Со мало закаснување.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-May-2011 at 23:48
Секоја година пред почеток на лето некој морат да 'реновират' нешто во овај град.Изгледа пролетва се истури од врнење снег ,па немаше услови.Реконструкцијава е страшна ,дури и на непотребни места се ископани дупки
Ама ај,веќе е почнато,да се надеваме ќе завршат до 20 јуни ,како шо е планирано.Сепак се 2.5 километри.
Eве слики и од Охридњуз.комEdited by Тркало - 26-May-2011 at 23:52
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 21-Jun-2011 at 20:02
денеска одев накај Св.Наум еве слики од новиот асвалт.некаде од кај лагадин до после елешец е асвалтирано копмплет ново,според мене добро изведено.

останува уште некои дупки пред Љубаништа да се пополнат и едно 50 м комплет нов асвалт пред Св.Наум и патниов правец ќе биде во солидна состојба.

Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3645
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 26-Apr-2012 at 12:59

Ќе се проширува патот Охрид-Пештани

Агенцијата за патишта бара компанија за изработка на техничка документација на ниво на основен проект за изградба на магистрален правец Охрид-Пештани. Според огласот објавен на Бирото за јавни набавки, се бара компанијата да има лиценца А и да нуди архитектонски и инженерски услуги, услуги за просторно планирање и сл. Според огласот, компанијата треба да има вкупен приход од 3.000.000 евра во последните три години, како и да достави извештај за билансот на состојба за последните три години.
 
 http://www.kapital.com.mk/mk/makedonija/83338/kje_se_proshiruva_patot_ohrid-peshtani.aspx
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 30-Jul-2012 at 19:43
Жителите на Пештани со апел- да се зголеми безбедноста на патниот правец Охрид- Свети Наум

По вчерашниот немил настан, кога во сообраќајна незгода на влезот на Пештани тешко беа повредени две лица, жителите со апел до надлежните да се преземат мерки за зголемување на безбедноста на патниот правец Охрид- Свети Наум, кој води низ селото, кое во текот на летната сезона го посетуваат голем број гости.

- Не може човек да остане рамнодушен на било каква лоша вест кога станува збор за безбедноста во сообраќајот. Тука нема компромис, пазарење, предпоставки, манипулации, префрлање на вината од еден на друг . Пештани е една убава модерна туристичка населба, која сите нас не обврзува на будност,опрезност и мобилност во текот на целата година, особено во туристичката сезона. Патот минува низ централниот дел од селото, каде има засилена фреквенција на сообраќајот, каде често пати не се почитува сообраќајната сигнализација и ограничувањето на брзината на возење. Ваквите немили настани се почесто го потресуваат локалното население, што никако не оди во прилог на и така промашената туристичка сезона веќе две години по ред, велат дел од жителите на Пештани.

Според нив неприфатливо е да се одвива фреквентен сообраќај на толку тесен коловоз, со бројни опасни кривини, за што одговорноста треба да ја сносат сите подеднакво.

- До кога ке се задоволуваме со мали ,ситни нешта како да сме слепото црево во нашата држава? Пештани одамна требаше да заврши со експанзија и да прерасне во монденско летувалиште на општа радост и благосостојба на сите негови жители. Крај на месец јули, а надвор тишина која не опоменува. Само понекоја ваква немила случка за момент потсетува на нашите обврски кон нашите поколенија. Каква сегашност и иднина им овозмозуваме со рамнодушноста кон сето ова што ни се случува?Можеби некогаш патот ќе се прошири,кејот ќе се направи,ќе се "исправат"кривините, но кој ќе оди по тој пат,кој ќе се шета по кејот ,кој ќе ужива во прекрасната положба на нашето село на кое Господ му подарил,вода, планина и сета убавина на овој свет, а ние сме должни да ја сочуваме како и сите луѓе кои живеат,доаѓаат и проаѓаат низ времето и просторот на нашето опкружување, додаваат жителите на Пештани.

Делот од регионалниот патен правец Охрид- Свети Наум, на влезот од селото Пештани, важи за една од таканаречените црни точки на кои често пати се случуваат сообраќајни незгоди. Минатата година токму на ова место животот го загуби едно лице.

OhridNews


   
30.07.2012 08:56 Прочитана е : 1466 пати

© 2012 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 13-Sep-2012 at 23:03
Ќе се изработува проект за нов пат од Охрид до Свети Наум, стариот останува да зјае со дупки

Р1301%20%28Р-501%29%20Охрид%20-%20Свети%20Наум


Агенцијата за државни патишта потпиша договор со Друштвото за инженеринг и консалтинг „Чакар Партнерс“ од Скопје за изработка на проектна документација за магистралниот патен правец А3 во делот од Охрид до Пештани. „Чакар Партнерс“ треба да изготви основен проект за новата траса која ќе поминува по падините на планината Галичица, над постоечкиот пат од Охрид до Свети Наум, вклучувајќи и проект за врската на А3 со Охрид и врската со Р1301 (Р-501) кај Пештани. Предвидено е патот да почнува од селото Косел и да завршува кај граничниот премин Свети Наум. Македонската влада го има вклучено зафатот во сопствената програма за работа, при што истиот е зацртано да се реализира во периодот од 2013 до 2019 година. Техничката документација ќе се работи во период од 18 месеци и треба да се комплетира до март 2014 година, а за оваа намена се одвоени 79.667.346 денари, односно околу 1,3 милиони евра.

Актуелната состојба на постоечкиот пат од Охрид до Свети Наум е исклучително лоша, особено во сегментот јужно од месноста Свети Стефан. Огромни дупки и изгребан асфалт, уништени и застарени сообраќајни знаци, зарѓани и искорнати одбојни огради на критичните места и намалена ширина на коловозните ленти се дел од опасностите што секојдневно ги демнат возачите на оваа делница. Одредени сегменти од патот не се обновени уште од неговата изградба во далечната 1969 година. Новиот магистрален пат во должина од 39 километри е предвидено да има две коловозни ленти со широчина од по 3,75 метри, а вкупната инвестиција се проценува на над 70 милиони евра.

#
Објавено на 13.09.2012 во категорија Вести.

Тагови: Инфраструктура, Косел, Охрид, Патишта, Пештани, Чакар Партнерс

http://www.build.mk/?p=16682
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 05-Aug-2013 at 14:43
сликите се од викендов

За сè има вторпат
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 29-Sep-2013 at 14:15
Нов пат од Косел до Свети Наум

Детали Објавено на Недела, 29 Септември 2013 10:01Во тек е изработка на проектот за изградба на нов магистрален пат од селото Косел до граничниот премин Свети Наум. Новата траса, долга 39 километри, ќе поминува по падините на Галичица над постоечкиот пат.

Друштвото за инжинеринг и консалтинг “Чакар Партнерс” деновиве врши мерење и стручна анализа на патот кон Свети Наум.

- Ќе се гради сосема нов пат. Ние сме ангажирани од државата да го изработиме проектот. Деновиве вршиме мерење на постоечкиот пат, велат вработените за Охриднет.


Според Агенцијата за државни патишта техничката документација се очекува да се комплетира во март следната година.

Новата долгоочекувана делница, која ќе чини над 70 милиони евра се очекува да биде изградена во 2019 година.


Патот Охрид Свети Наум, кој е изграден во 1969 година денес е во многу лоша состојба и небезбеден за возачите.

Покрај тоа што на места е широк само пет метри, проблем се и бројните дупки и изгребаници. Пред Љубаништа има повеќе места каде е пропаднат асфалтот.


www.ohridnet.com
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 28-Apr-2014 at 08:15


Aleksandar Sokolov
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12886
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 16-Aug-2014 at 20:11
Линк до документот за стратегиска оцена за експресен пат Косел-Охрид-Пештани-граничен премин со Р. Албанија од 1 август годинава.

Не знаев дека се планира изградба на овој експресен пат.

http://www.roads.org.mk/UserFiles/files/ZivotnaSredina/2014_08_01_Odluka_za_SEA_Pestani-SvNaum.PDF
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.092 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.