build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-1301] Охрид - Св. Наум

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Aug-2014 at 21:58

Уште одамна спомнаа за експресен пат од Охрид до граница со Албанија.Сосема нов пат ќе биде овој нема да се искористи стариот.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Jun-2015 at 21:29
Експресниот пат според претходните програми требаше да е веќе далеку почнат.Ама колективна слаба меморија Во меѓувреме поради неодржување денеска за малку ќе беше избегната поголема несреќа, автобус излета од патот поради истурена нафта или моторно масло на патот.
Според очевидци во возилото, да не било дрвото кои ги задржало на задниот дел од автобусот, ќе се превртеле истовремено од другата страна приоѓал друг автобусИзвор: очевидци, патници, веб: ohrigani.mk, ohridnews.om, ohridpress.com.mk, autobusi.net

Edited by Тркало - 10-Jun-2015 at 23:00
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 11-Jun-2015 at 07:36
Експресниот пат е во фаза на изработка на проект, и е во завршна фаза, ова го знам од еден колега кој работи на проектот.
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 11-Jun-2015 at 12:40
Што стана со патот на Галичица граден за време на СФРЈ?
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
krisp View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 25-Feb-2014
Location: Ресен
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote krisp Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Jun-2015 at 12:42
Originally posted by Staro Skopje

Што стана со патот на Галичица граден за време на СФРЈ?

Проодлив е но,во мизерна состојба
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1999
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Jun-2015 at 13:29
Збориш за патот од Охрид до Св. Наум преку Галичица? Колку што знам не е доизграден поради недостаток од финансиии.
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 08-Jul-2015 at 20:45


Кружен тек кај Рача loading...Охрид во лето не е туристички центар.Охрид е градилиште.Edited by Тркало - 08-Jul-2015 at 20:46
Back to Top
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Jul-2015 at 22:03
РАЧА, НОВО ПРЕДГРАДИЕ НА ОХРИД


Населбата Рача станува предградие на Охрид. Во моментов екипи на „Македонија Пат“, во соработка со ЈП „Нискоградба“ Охрид и „Градски гробишта“ работат на уредување на просторот на раскрсницата на влезот од Рача, како што обелодена директорот на Македонија пат секција Охрид Крсте Ташкоски.

„Моментално правиме подготовка за асфалтирање на раскрсницата на регионалниот пат Охрид-Св Наум, при крај сме, од ЈП ја градат пешачката патека за влез на плажите и ЈП Градски гробишта поставуваат бекатони на островчињата па и кружниот тек се надеваме дека ќе биде готов утре, со тоа се надеваме дека ќе се зголеми нивото на безбедност во сообраќајот“ - вели Ташкоски.

Ташкоски проговори и за одржувањето на патиштата од страните на коловозот кои се обраснатаи со трева, како и за крпење на ударните дупки, кои се под нивна надлежност. Тој нагласи дека вложуваат максимум напори со расположливите средства, кадар и механизација за да одговорат на секојдневните активности, но не сакаше да ја открие сумата на буџетски средства кои им се доделени за оваа намена за 2015, согласно програмата.

„Косиме повеќе од месец и половина, ние имаме околу 100 км магистрални и регионални патишта од прва категорија, во дупла должина од двете страни одржуваме над 200 км со тие луѓе и механизација толку е. Моментално ударните дупки во голем дел ги имаем закрпено, остана мал дел на магистралниот Охрид-Битола и до крај на неделава ќе ги закрпиме и нив“ - појаснува Ташкоски.

Кадровскиот дефицит на патари, односно луѓето ко треба постојано да се присутни по патиштата, претставува еден од проблемите со кои се соочува Македонија пат, покрај оној со недостиг на современа механизација за одржување на патиштата, признава Ташкоски. Тој вели дека се случува нивните екипи да се присутни дури по 24 часа на терен посебно во зимскиот период. Очекува државата во најскоро време да преземе чекори со цел да обезбеди подобрување на условите за работа посебно на секциите во земјава.Edited by enigma - 08-Jul-2015 at 22:05
Back to Top
enigma View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 24-Feb-2015
Online Status: Offline
Posts: 14
  Quote enigma Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Jul-2015 at 22:14
и сега му доаѓа кружен со семафори!?
БУЛЕВАРОТ СВ. НАУМ ОХРИДСКИ СТАНУВА ВИСТИНСКИ БУЛЕВАР

На двете позначајни крстосници на ”Булевар Свети Наум Охридски” ( во народот попознат како ”Автопат кај Рача” ) се поставуваат нови семафори и инфраструктурно се средуваат приклучоците од околните улички кои водат до комплексот Горица и населбата Рача, како и околните тротоари.


Оваа втора по големина сообраќајница во Охрид во периодот кој следи конечно по 15 години ќе добие и функција на булевар, бидејќи населбата Рача со новите урбанистички планови е составен дел од градската урбана зона на Охрид.


Edited by enigma - 08-Jul-2015 at 22:16
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 16-Jul-2015 at 17:29
Ги наместиле семафоритеТуку прашањето ми е дали е дозволено семафори на магистрален пат?Колку шо ми е познато статусот уште му е таков на ‘булеварот‘...нешто слично како семафорите кај Гостивар.

Edited by Тркало - 16-Jul-2015 at 17:30
Back to Top
bob39 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 25-Feb-2011
Location: Amsterdam
Online Status: Offline
Posts: 38
  Quote bob39 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 23-Jul-2015 at 00:31
Во Холандија има семафори и на автопатите. Кај нас би требало на секој чекор да ги има со оглед на тоа колку сообраќајки има и жртви од несовесно возење.
Скопје 2014= Општествена лоботомија
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 23-Jul-2015 at 18:01
Originally posted by bob39

Во Холандија има семафори и на автопатите. Кај нас би требало на секој чекор да ги има со оглед на тоа колку сообраќајки има и жртви од несовесно возење.

Подобра опција е надземни или подземни премини, ама ете сам го чепна делот со менталитетот.Далеку сме од Холандија, можда е подобро да им понудиме трајно живеалиште на Холанџанине, добри промени можат да внесат
Еден или можда единствениот надземен премин во Охрид кај едно основно училиште никој не го користел освен манијаци, наркомани или ептен запалени парови.
Децата (заедно со родителите) упорно одат долу на 10-20 метри од пешачкиот.
Ставија и семафори со копче за пешаци - функционираше само неколку месеци, а најчесто беше злоупотребувано од истите тие деца - го уклучуваа на зезање без намера за префрлување на пешачкиот.
Во време на школска сезона, секое сабајле е присутна полициска патрола.И пред нивни очи се случувале вакви работи.

Кога сме веќе кај надземни/подземни премини, можеа и делот за возила да го изведат така, ама секогаш е потешкиот и попростиот начин.
Повлекуваш семафори од главни сообраќајници (во меѓувреме копаш несразмерни кружни) за да ги наместиш на други споредни и на магистрални патишта.

Edited by Тркало - 23-Jul-2015 at 18:02
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 10-Dec-2015 at 00:10
еве некои фотки од мене од почеток ан септември 2015... според мене патов е интересен за туристи, единствена маана му е што на одредени делници премногу е тесен, баш таму каде што има најмногу непрегледни и нерамни кривини

дента кога се возев јас, имаше сообраќајка поради која беше блокирана голема делница од патот... ова е од Пештани накај ОхридArchitects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 10-Dec-2015 at 12:26
Да и вака патов е добар за возење , нема некои изразени дупки асвалтот е добар , обележан е и осветлен и има заштитна ограда , единствена мана е што е тесен а тука знаеме дека преку лето има многу раздвижен сообраќај , е сега со изградбата на експресниот пат Охрид - Пештани кој што ќе минува одма покрај плажите јас мислам ќе биде уште по интересен и привлечен за туристите , а ќе биде нели поширок за разминување и по прав и по модерен , нестрпливо чекам да се почне неговата градба , бидејќи стварно градот заслужува да има еден таков добар пат ,а верувам дека придобивка од тоа ќе имаат сите како самите граѓани а и нормално од туристите ќе бидат уште по задоволни да се возат по така добар пат како што сите посакуваме.

Edited by WolfLeader - 10-Dec-2015 at 12:27
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Dec-2015 at 16:06
друга серија, од Наум до Пештани, малце неквалитетни, затоа што се од задно седиште, со голема брзина и зум
и онака не треба нешто да се каже за состојбата на асфалтот, поентата е дека има многу тесни и непрегледни кривини, а лето тука врват многу автобусине замерајте на фоткава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
nenad View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 636
  Quote nenad Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Dec-2015 at 19:09
ovoj pat e super za reli
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 14-Dec-2015 at 14:27
Врват автобуси а
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 15-Dec-2015 at 02:48
Originally posted by WolfLeader

Врват автобуси а
па да, како што се гледа на погорните фотки во темава и на првата од мојот пост

врват врват
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 604
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 15-Dec-2015 at 14:39
Originally posted by zabegan

Originally posted by WolfLeader

Врват автобуси а
па да, како што се гледа на погорните фотки во темава и на првата од мојот пост

врват врват


Хахаха зборчето е најако
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1133
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 10-Mar-2018 at 15:26
Овие дена е почната санација на делот од Макпетрол кај Билјанини Извори до Свети Стефан.
На дел места е веќе изгребан стариот слој, некаде се крпени дупки.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.