build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А1] Табановце - Богородица

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 08-Apr-2017 at 12:24
Да сеуште не е почнато од Миладиновци накај куманово ..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 24-Apr-2017 at 09:42
Околу втората минута може да се види изградбата на новата патарина кај Куманово

За сè има вторпат
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 87
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 24-Apr-2017 at 13:50
Vekje podolgo vreme e istiot status. Mislam deka momentalno e stopiran toj proekt. Ne sum strucen nitu gi pratam mnogu rabotite ama od toa sto moze da se vidi na teren ne izgleda kako da se raboti na patarinata.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1712
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 24-Apr-2017 at 17:49
Mnogu proekti se stopirani. Drzavata e na pauza, nema vlada, sobranieto ne funkcionira, za nekoj den i lokalnite vlasti ke stanat nelegitimni, i ako prodolzi vaka ke bide gusto.

Edited by Denko - 25-Apr-2017 at 08:25
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 24-Apr-2017 at 22:06
Лошо , многу лошо е ова што се случува , ќе се трпи доста поради поради ова што се случува , сеа не се осеќа баш , ама ако продолжи застој ќе има на скоро се .....
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 20-May-2017 at 19:05
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 21-May-2017 at 21:34
Една убава вест од мене , делницата Велес-Катланово реконструкцја на постоечкиот коловоз и проширување на ниво на автопат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 21-May-2017 at 21:34
Една убава вест од мене да споделам , делницата Велес-Катланово целосна реконструкција на постоечкиот коловоз и проширување на ниво на автопат
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 21-May-2017 at 22:41


Чекај, Велес-Катланово е веќе реконстуиран и од секогаш имал профил на автопат (во еден правец). Дали мислиш на Катланово-Велес можеби?

Или сакаш да кажеш дека покрај Велес-Катланово ќе се пробие уште 1х3 за автопат и од таму ќе оди целата делница?


Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 22-May-2017 at 13:57
Охх грешка сум пишал извините, мислев Катланово-Петровец до клучка Петровец која и таа ќе добие реконструкција , а овој другиот дел нели е со две ленти од Катланово па натаки накај Петровец , е сега ќе биде и реконструиран и ќе се додади уште една лента што значи ќе се адаптира на ниво на автопат.https://www.google.com/maps/@41.8948835,21.6742412,3a,75y,292.34h,73.25t/data=!3m6!1e1!3m4!1scLdaXglThOSHmasYAzmZVg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 Од прилика тука некаде па натаки ..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 03-Jun-2017 at 20:02
Од патарината Петровец па накај Скопје (не знам точно до каде беше) се поставуваат зелени вертикални столпчиња во средишната банкина. Веројатно тука ќе се поставуваат плочи за намалување на бучавата, но можеби се и за нешто друго. За жал, не успеав да сликам.
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 04-Jun-2017 at 13:13
Виадукт Трејд известува дека ќе се изведуваат градежни активности - поставување визуелни бариери и сигнализација околу 3 месеци, на државен пат А4 делница Петровец - Клучка Кадино.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 04-Jun-2017 at 18:56
Originally posted by WolfLeader

Охх грешка сум пишал извините, мислев Катланово-Петровец до клучка Петровец која и таа ќе добие реконструкција , а овој другиот дел нели е со две ленти од Катланово па натаки накај Петровец , е сега ќе биде и реконструиран и ќе се додади уште една лента што значи ќе се адаптира на ниво на автопат.https://www.google.com/maps/@41.8948835,21.6742412,3a,75y,292.34h,73.25t/data=!3m6!1e1!3m4!1scLdaXglThOSHmasYAzmZVg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 Од прилика тука некаде па натаки ..


Баш се прашував зошто тој дел (а ми се чини и поголем дел од автопатот кон Куманово) нема трета лента и добро е што конечно ќе се додаде.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 04-Jun-2017 at 23:54
Originally posted by fichot

Originally posted by WolfLeader

Охх грешка сум пишал извините, мислев Катланово-Петровец до клучка Петровец која и таа ќе добие реконструкција , а овој другиот дел нели е со две ленти од Катланово па натаки накај Петровец , е сега ќе биде и реконструиран и ќе се додади уште една лента што значи ќе се адаптира на ниво на автопат.https://www.google.com/maps/@41.8948835,21.6742412,3a,75y,292.34h,73.25t/data=!3m6!1e1!3m4!1scLdaXglThOSHmasYAzmZVg!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1 Од прилика тука некаде па натаки ..


Баш се прашував зошто тој дел (а ми се чини и поголем дел од автопатот кон Куманово) нема трета лента и добро е што конечно ќе се додаде.


Ако тоа што е планирано се изведе ќе биде супер , тој дел што го споменав , исто и Романовце - Миладиновци до двата правци се очекува реконструкција, така да ако се остварат најавите би било одлично.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 05-Jun-2017 at 18:59
Куманово- Миладиновци веќе се реновира ,на одреден дел асфалтот е изгребан но во краток дел, Исто така новата наплатна Романовце веројатно за некој месец ќе биде готова можеби и до крајот на месецов бидејќи кабините се поставени и кровот е скоро целосно поставен. После наплатната Петровец на влез од Куманово нешто се работи ,веројатно местат светло.
Ова сето е од вчера, го возев во двата правци Скопје- Куманово, додуша Скопје- Војник ама излишно е да се коментира на Куманово - Страцин ....

Задоволство беше да се вози по обновената делница Куманово - Миладиновци иако на некој места ко повторно да има нерамнини, но не сум сигурен.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12900
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 23-Jun-2017 at 10:38
Од 13 минута може да се види реконструираната делница Куманово-Миладиновци, на 13 мин. и 19 секунди се гледа новата патарина

За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 05-Apr-2020 at 16:57
Можеби треба да направиме засебни теми за А1, А2, А3 и А4, покрај темите за секоја од делниците што веќе ги имаме за да можеме општи работи таму да ставаме. За А1 (коридор 10) ја имаме само темата за негова реконструкција, ама веста што следи не е поврзана со реконструкција, па ја постирам овде.

Корона кризата нема да го откаже воведувањето на видео-надзорот на автопатот на Коридор 10

Епидемијата со корона вирусот во нашата земја нема да ја откаже реализацијата на проектот за воведување на Интелигентен транспортен систем (ИТС) на автопатот долж Коридорот 10. Од Министерството за транспорт и врски најавуваат пролонгирање на објавата на тендерот за избор на изведувач, па така наместо кон средината на годинава, тој ќе биде објавен до крајот на 2020 година. Од ова министерство за „Мета.мк“ велат дека во моментов се подготвува тендерската документација за овој проект.

– Во тек на втората половина на 2020 година се планира да се ангажира Консултант за имплементација на соодветните ЕУ директиви и подготовка на стратегија за одржување на ИТС опремата – посочуваат од Министерството за транспорт и врски.

Интелигентниот транспортен систем предвидува инсталирање на камери за видео-надзор долж автопатот, метеоролошки станици, електронски знаци и СОС телефони на автопатот од Табановце до Гевгелија. Проектот вреден 18,6 милиони евра треба да им овозможи на возачите во реално време да се информираат за временските услови на патот, евентуалните ограничувања на брзината на движење и прекините во сообраќајот.

Преку двата контролни центри на Јавното претпријатие за државни патишта во Петровец и Неготино деноноќно ќе може да се мониторира сообраќајот и временските услови на патот, но и брзо да се дејствува во случај на појава на вонредни настани на автопатот. Главната цел на идниот комуникациско – информациски систем за контрола и управување на сообраќајот е да се зголеми безбедноста на сообраќајот и да се намали бројот на сообраќајни несреќи со фатални последици на Коридорот 10.

https://meta.mk/korona-krizata-nema-da-go-otkazhe-voveduva%d1%9aeto-na-video-nadzorot-na-avtopatot-na-koridor-10/

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 606
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 06-Apr-2020 at 12:32
Ova e nesto najdobro sto imame slusnato godinava , da se nadevame deka ke bide instalirano i napraveno so evropskite standardi i normalno ke bide odrzuvano kako i sto treba i dolikuva na eden evropski koridor kakov sto e nasiot. Ovoj sistem go ima vo Grcija i Hrvatska i e inzvonreden so toa sto dolz celiot avtopat dobivas realni inofmracii i izvestuvanja za momentalnata sostojba na toj avtopat , edinstveno sto bi trebalo vladata da razmisluva e voveduvanje dolz celiot avtopat elektronski radari za brzina koj sto ke bide povrzan so ovoj sistem i sistemot na MVR i kaznite direkno ke stigaat na adresa na prekrsitelot , pa da vidime togas dali ke se leta so 250 i veruvam deka soobrakajnite nesrekji bi se svedile na minimum , a toa sto policiska patrola ili ke zastane denes da kontrolira ili ne e veke pominat model ,so toa se regulira celiot soobrakaj 24/7 i kaznite koga direkno ke stignat na adresa mislam deka sekoj eden ke voze kulturno i ke go pocituva redot koga si na avtopat i nema da ima divjaci kako sto e sega.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12127
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 07-Apr-2020 at 00:10
Originally posted by ironm

Можеби треба да направиме засебни теми за А1, А2, А3 и А4, покрај темите за секоја од делниците што веќе ги имаме за да можеме општи работи таму да ставаме.


Одамна постоеја засебни нишки, ама настана хаос кога направија нова класификација на патиштата:
http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1430

Од тогаш постовите воглавно почнаа да се трупаат во општата нишка за патната мрежа и во општата нишка за автопати и експресни патишта.

Сега ги средив и ги консолидирав старите нишки и го префрлив твојот пост тука. Се согласувам дека овие треба да се користат за општи работи за патот за кој се наменети. Добро структуриран форум, освен попрегледна дискусија има и многу поголема архивска вредност.
Edited by Cloverstack - 07-Apr-2020 at 00:19
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 882
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 07-Apr-2020 at 09:18
Thanks, се надевам ќе продолжат да се користат овие за сметка на Патна мрежа и ќе заживеат повторно Cheers
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 10111213>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.