build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Grawe

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 5>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Grawe
    Posted: 29-Jul-2009 at 00:21


На оваа локација од поодамна нешто се крчкаше, прво беше срушена постоечката куќа, па во нејзините остатоци се населија чергари. За на крај да биде тоа едно пријатно изненадување.

1

2Grawe кој е инаку австиски осигурителен концерн, отвори фирма за недвижности во Македонија во 2008 година

Австриски Граве влегува и во бизисот со недвижности во Македонија

Австриската осигурителна компанија Граве, основаше фирма за недвижности во Скопје, која се вика Граве Недвижности.
Новата фирма е основана со почетен капитал од 5.000 евра, а како директен основач и сопственик се јавува австриската фирма Grave Liegenschaften Beteiliguns со седиште во австрискиот град Грац.
Новооснованата фирма Граве Недвижности ќе работи како класична агенција за недвижен имот. Менаџери на фирмата се Австриецот Кристијан Агатиќ и поранешниот портпарол на Владата на Македонија Агим Јонуз.
Покрај двајцата управители кои заеднички ќе го застапуваат и претставуваат друштвото, како авторизирани лица на фирмата се јавуваат белграѓанецот Марко Микиќ и Австриецот Патрик Понграц.
Инаку, австрискиот осигурител Граве пред повеќе од една година доби лиценца за работа во земјава од Министерството за финансии, за да може да влезе во бизнисот со животно осигурување.


Total


Колку за споредба еве што изгради Граве во Белград пред некоја година
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 29-Jul-2009 at 01:51
дали зградава Е закосена, или само од таков агол е сликан рендерот?

ако е закосена, може и да испадне интересна... инаку вечерва поминав таму и забележав дека е урната куќата што стоеше на тоа место.

што се планира за самиот агол во овој дел (како карши што е Корнер)?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 29-Jul-2009 at 09:37
eden del od zemisteto 
 mu odgovara na ovaj proekt :
dvete ne mozat da se izgradat, ili se lazam??
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 29-Jul-2009 at 09:50
isto taka ja vidov web stranicata ama za proekti nisto ne informirase
nesto interesna e ;dajte skopje grawe vo google earth i ke vidite uste kade ima lokacija
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Jul-2009 at 13:02
@alexgizh

на криво е сликата, зградата си е исправена колку што видов вчера на брзинка кога поминував таму.

Што се однесува за твоето друго прашање my Macedonia веќе го даде одговорот иако тоа е само проект за локацијата превземен од каталогот на последниот БИМАС, не знаеме дали навистина ќе дојде до негова реализација, дали има инвеститор итн.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Jul-2009 at 18:29
imame slika od kucava sto se rusi i treba da se gradi objektot ,,Grawe``
ja slikase vladimir poradi gtc gringo
 

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Jul-2009 at 18:37
Браво myMacedonia баш си мислев дека имаме слика од локацијава и се прашував во која нишка е збутана Thumbs%20Up

Импресивно е како убаво се снаоѓаш со Скопје од форумов иако никогаш не си живеел тука Cheers
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Jul-2009 at 19:03
Originally posted by pbanks


Колку за споредба еве што изгради Граве во Белград пред некоја година


and in Sofia currently under construction(7 800 m2, 14 fl., 65 cars underground parking):Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3856
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Jul-2009 at 19:05
fala pbanks, koga bev vo skopje ne mi trebase nitu karta nitu nisto, ja poznavam od slikite sto se vo net,  istotaka i od forumov koga ima nekoj projekt, jas sekogas prasuvam kade se naoga........
 
web.stranicata na firmata e http://www.grawe.at
barav proekti od firmava no ne najdov nisto(razbiram germanski)
 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Jul-2009 at 19:13
I wasn't aware of the Sofia project. BTW it doesn't seem like it has 14 floors Question Or you meant 14 levels including the underground ones?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4692
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Jul-2009 at 19:18
spored renderot i ovaa vo skopje e dobra i pokraj toa sto ne moze da bide tolku visoka
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Jul-2009 at 19:21


па добро, не е се во висината, битно е да е квалитетен проект и да се вклопува во околината. На таа локација не би ни сакал нешто повисоко. А и не е така малечка, сепак има 6 надезмни нивоа (веројатно и 1-2 подземни)

Сепак неможам да добијам убава претстава за тоа како ќе биде позициониран овој објект на плацот.


Edited by pbanks - 29-Jul-2009 at 19:22
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 433
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Jul-2009 at 19:21
Originally posted by pbanks

I wasn't aware of the Sofia project. BTW it doesn't seem like it has 14 floors Question Or you meant 14 levels including the underground ones?


I counted 12 floors on the render too, but they say it will be "fourteen stores of office space" in their website.  Probably with the underground levels i guess. Anyway, that's not so important. Congratulations on Grawe entering your market too! CheersEdited by pavche - 29-Jul-2009 at 19:23
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Jul-2009 at 19:24


It's not just the render, on the picture from the construction site it seems (at least to me) as they are finished with building new floors, as they are wrapping up the building from above... Or maybe it's my subjective judgment because the render, who knows...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Jul-2009 at 15:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Aug-2009 at 13:05
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 24-Aug-2009 at 12:50
Неуспешен обид да евидентирам дека веќе го комплетираат приземјето (запазете го статусот на објектот во претходниот пост и датумот).

Со оваква гужва од мешалки кои меѓу другото ми го блокираа погледот, не е ни чудно Thumbs%20Up


Back to Top
theone View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote theone Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 24-Aug-2009 at 12:57
Previous
Да те надополнам.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9079
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 24-Aug-2009 at 13:02
Cheers
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 02-Sep-2009 at 21:18
од денеска


Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 5>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.063 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.