build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Grawe

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
5ARCH View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 5ARCH Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 04-May-2010 at 14:04
Inaku Avstrijcite /mislam na Grawe/ si imaat svoj nekakov brendiran izgled na zgradite, taka da tesko sto dozvoluvaat da otstapi od nivnata "politika" na arhitektonski izraz.
Znaci - strog izraz, moderen, no ne ultramoderen, staklena kocka... Onoj volumen na "kula" na agolot i svetleckite "liseni" bea edinstvenoto sto ni go dozvolija na fasada i toa so teski ubeduvanja.. Ova se odnesuva na objektite sto gi gradat od nula.. Tamu kaj sto kupuvaat veke pocnati ili izgradeni objekti e druga prikazna.. Primer Belgrad..Ke vi pustam nekoja fotka i od Saraevkoto Grawe...
Back to Top
VAGGWS View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 11-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote VAGGWS Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 11-May-2010 at 15:08
Originally posted by 5ARCH

Eve edna mala ispravka: Zgradata na Grawe vo Belgrad ne ja gradese Grawe, tuku ja kupi i toa eden del od kompleksot samo. Cisto za informacija.


За жал ова е дезинформација Граве секогаш само инвестира во изградба на недвижности

http://www.blic.rs/Vesti/Beograd/21609/Poslovni-centar-u-15600-kvadrata/print

Поздрав
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 11-May-2010 at 15:27
Кога сме кај нив, сабајлево видов дека почнаа со местење на тие белите
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 141
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 11-May-2010 at 17:30
Лично мислам дека доколку зградава беше уште два,три ката повисока ќе беше многу подобро, нешто како онаа во Софија, незнам зошто но 95 отсто од зградите во Скопје кои се со стаклена фасада се нискокатници, мислам дека кога се избира да се гради зграда до пет ката  со стаклена фасада тогаш ова го сваќам како недостиг на инвенција за нешто по вредно, знам деке зградиве на Grawe веројатно имаат некој нивни имиџ но оваа зграда во Скопје ми делува некако многу поскромно од оние во Белград и Софија.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 11-May-2010 at 17:38


Не може да се оди повисоко од максималната висина утврдена со деталниот урбанистички план.
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 141
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 11-May-2010 at 17:57
Јас само онака кажав од естетска гледна точка ништо повеќе, знам дека не е предвидено да биде 'висококатница' но кога ја гледам стакленава фасада на зградава ми делува неадектватно за петкатница ми делува некако едноставно, на почетокот имаше многу фалење ама по се изгледа ова ќе е просечно зградиче.Edited by Jumbo - 11-May-2010 at 18:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9092
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 11-May-2010 at 18:36
Originally posted by Jumbo

Лично мислам дека доколку зградава беше уште два,три ката повисока ќе беше многу подобро, нешто како онаа во Софија, незнам зошто но 95 отсто од зградите во Скопје кои се со стаклена фасада се нискокатници, мислам дека кога се избира да се гради зграда до пет ката  со стаклена фасада тогаш ова го сваќам како недостиг на инвенција за нешто по вредно, знам деке зградиве на Grawe веројатно имаат некој нивни имиџ но оваа зграда во Скопје ми делува некако многу поскромно од оние во Белград и Софија.


Генерално би се сложил со тебе но во случајов не, бидејќи сепак оваа зграда излегува на ул. Пиринска и мислам дека димензионираноста и е на место. Веројатно кога ќе се урбанизира цел тој ќош карши порта буњаковец, нема толку да ти штрчи објектот.


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Online
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 08-Aug-2010 at 22:37

Срџан Адамович

Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1967
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 26-Aug-2010 at 15:46
Нели е овој објект завршен за да му се стави штик? Или се чека на некое официјално отворање?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12106
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 26-Aug-2010 at 15:48
Сигурно внатре уште се работи, треба да почекаме отварање
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 30-Aug-2010 at 17:09
1.


2.


3.


4.


5.

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 30-Aug-2010 at 17:20
oдлично испадна објектов да бидат барем половина од објектите во Скопје вака друга слика ке имам за Скопје вака и овие малку асални градби се грди покрај толку други градби кои се прават само колку да се профитира од нив 
www.realmadrid-mk.blogspot.com
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 30-Aug-2010 at 17:36
Originally posted by Raisinloaf

oдлично испадна објектов да бидат барем половина од објектите во Скопје вака друга слика ке имам за Скопје вака и овие малку асални градби се грди покрај толку други градби кои се прават само колку да се профитира од нив 


Па конкретно оваа зграда испадна модерна но истовремено симпатично скромна. Но сум исто против цел град со стакленици и сличните „бизнис-центри“. Кога станува збор за архитектура и оплеменување на простор, ваквите објекти ми немаат никаква вредност, и никогаш нема да остават белег.


Edited by La Linea - 30-Aug-2010 at 17:37
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
OKA View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Dec-2009
Location: Yenni Maalе
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote OKA Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 30-Aug-2010 at 23:16
Originally posted by Cloverstack

Сигурно внатре уште се работи, треба да почекаме отварање
Често проаѓам тука и според мене, објектот е дефинитивно готов. Единствен проблем - екстерно, беше лошо бојадисаната западна фасада, но тоа е веќе корегирано. Пред две седмици ЕVN го поврза објектот во мрежа, подземниот паркинг систем и приодот се завршени, илуминацијата функционира, во вечерните часови внатре се забележува лице од обезбедувањето...
Мислам дека службите на Grawe веќе се вселени (или кај и да е, ќе се вселат) на првиот кат. Останатото е за изнајмување, безуспешно, сега засега. Во тој контекст, слична е состојбата и со објектот на HYPO Leasing, освен нешто ситно од домицилната администрација на компанијата и тазе договорот со ОБСЕ (OSCE) - генерално, рентиерството е драматично оскрнавено од глобалната криза. А рентите на деловен никогаш не биле пониски...
П.С. Што се однесува до свечено отворање, не е исклучено такво нешто, никогаш да не се случи. Имено, мајката компанија е во таква финансиска и имиџ криза, да било какви свечености, се во втор план. О, како би биле среќни, да можат да го продадат објектчево, започнато во времињата кога господ одеше...Edited by OKA - 27-Sep-2010 at 22:41
Врзи два поста без СК2014 и освој трет гратис!!!
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 31-Aug-2010 at 15:44
Grawe izgleda simpaticno ,ubavi stakla ubav vo ednostavnosta.Prasanjeto e sto so tie nedoizgradeni objeki pozadi?
Back to Top
5ARCH View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 04-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote 5ARCH Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 20-Oct-2010 at 13:25
Objektot e zavrsen, kompletno i vnatre, ima upotrebna dozvola i veke se izdava delovniot prostor...
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 26-Nov-2010 at 10:38
Да не испадне дека сме ја пропуштиле информацијава...

ДСЦ „Дизајн“ доби Гран при за архитектура

ДСЦ „Дизајн“ - Скопје за проектот административна зграда на „Граве недвижности“ е добитникот на годинашната главна награда за архитектура на Град Скопје, која завчеравечер свечено беше доделена во Музејот на град Скопје во рамките на манифестацијата „АСК-Архитектура Скопје 2010“. На архитектите Звонко Тасевски и Крсте Петров признанијата за овој проект им ги додели скопскиот градоначалник Коце Трајановски.

- Големата награда за архитектура АСК им оддава почит на архитектите што даваат посебен придонес Скопје да добие лик на вистинска метропола - рече градоначалникот Трајановски.

Добитници на признанијата за посебен придонес во архитектурата на Скопје за 2010 година се архитектите на „Делта инвест“, Никола Велковски, Светлана Јончевска и Марко Трајковски за проектот за административно-деловниот објект со магацински простор Штил, кој се наоѓа во индустриската зона Визбегово, и Јовица Стефановски, Катерина Петрушевска и Ивана Стефановска за проектот за апартманско-деловен објект од архитектонската фирма „Јасива“ од Скопје.

Наградени беа и архитектката Зорица Блажевска за проектот „Екохаус“ - монтажна дрвена куќа и ателје „Ајвар“ за проектот за катната гаража во населбата Аеродром. Автори на проектот за катната гаража се Миодраг Радоњиќ и Ранчо Христов, а нивни соработници Ана Пановска-Докузовска и Дамјан Христов.

На годинашниов конкурс беа пријавени 45 проекти, а селекторската комисија одбра 37 архитектонски дела.


Извор

...и одма ќе си кажам во мој стил...не отидов на манифестицијава, баш заради вакви глупости. Истите пред неколку години (не знам и не сакам да знам како) салата „Борис Трајковски“ ја победија со трговскиот во Гостивар....немам ништо против објектов, ама не ми се коментира понатаму...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 26-Nov-2010 at 10:52
imase mnogu pointeresni proekti na izlozbata... nemam nisto protiv objektov, ama daleku mi e od zasluzen za 1va nagrada.
Back to Top
ebivetre View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 183
  Quote ebivetre Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 26-Nov-2010 at 11:27
Воопшто не одговара на Дебар маало эградава. Како впрочем и грото останати эгради. Сама эа себе си е ок, но не эа таму кај што е..
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4614
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 14-Jan-2011 at 03:08
Новиот виртуелен мобилен оператор изгледа ќе се всели тука.

http://www.wtimacedonia.com/index.asp

EDIT: На линкот имаше слика од зградата, ама сега ја сменале сликата и видете и сами што има

Edited by гитардемон - 04-Feb-2011 at 13:29
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.