build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А2] Деве Баир - Ќафасан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: [А2] Деве Баир - Ќафасан
    Posted: 29-Aug-2007 at 08:00- За северната скопска обиколница (која е дел од М-4) има посебна нишка:  http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=84

Edited by Cloverstack - 06-Apr-2020 at 23:39
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 31-Aug-2007 at 08:00

Патниот правец М-2 се протега од Куманово (клучка со М-1 кај Долно Коњаре, северно од Куманово), покрај Ранковце, низ Крива Паланка, до граничниот премин Деве Баир на границата со Бугарија. Должината на сегашната траса е 74km.М-2 е дел од коридорот 8 по целата своја должина, како и дел од е-мрежата (E871) исто така по целата должина.Моментално нема ни еден километар автопат по должината на М-2. Инаку идната автопатска траса извесно ќе почнува јужно од Куманово.


Edited by Cloverstack - 06-Apr-2020 at 23:38
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 31-Aug-2008 at 08:00
Патниот правец М-4 се протега од Миладиновци (клучка со М-1), преку Хиподром, па го заобиколува Скопје (северна скопска обиколница), покрај Тетово, Гостивар, Кичево, Подмоље, Струга, до границата со Албанија кај Ќафасан. Должината е ~200km што во одредена мерка треба да се скрати со изградба на автопатски делници наместо постоечките помеѓу Гостивар и Ќафасан.

М-4 е дел од Е65 помеѓу Стенковец и Подмоље и дел од Е852 помеѓу Подмоље и Ќафасан. Исто така М-4 е дел од пан-европскиот коридор 8 и тоа по целата своја должина.

Моментално е автопат помеѓу Миладиновци и Гостивар (приближно половина вкупната должина). Отатокот е солиден магистрален пат со дополнителна лента за искачување каде што е тоа потребно, а иако има големи свиоци, сепак се со прифатлив радиус.

На моменталната траса се наоѓаат два значајни планински превои:
- Стража 1212m (помеѓу Гостивар и Кичево)
- Пресека 1082m (помеѓу Кичево и Орид)
Edited by Cloverstack - 25-Mar-2011 at 04:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Sep-2008 at 23:10

Ќе се осветлуваат 5,5 километри од патот Скопје - Охрид

Локалната власт наскоро ќе отпочне проект за осветлување на 5,5 километри од магистралниот пат М4 (Скопје - Охрид) кој минува низ територијата на општина Гостивар. За овој проект ја добивме поддршката и од пратениците кои се заложија за негова успешна реализација. Гостивар, како еден од поголемите градови, заслужува да има пристоен влез и на патниците по магистралата да им навести дека минуваат низ урбана средина - изјави градоначалникот Невзат Бејта.Според проектот, осветлувањето на делот од наплатната рампа до месноста Здуњски Мост ќе чини околу 25 милиони денари.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=018CB9465D57DF4D8925920A1A14CDB6
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 15-Sep-2008 at 01:10

Раскрсницата-убиец кај Гостивар ќе добие семафори

Владата донесла одлука за поставување семафори со кои ќе се регулира сообраќајот на раскрсницата на локалниот пат кон село Здуње и магистралата Гостивар - Кичево. Ова го соопшти заменик-претседателот на Владата, Абдилаќим Адеми, при својата посета на Општина Гостивар. За еден месец на раскрсницата ќе се постават семафори. За трајно решавање на проблемот е предвидено до крајот на годината да се подготви проект и да почне да се реализира - рече Адеми.Жителите на гостиварското село Здуње неколкупати се закануваа дека ќе го блокираат магистралниот пат Гостивар - Кичево ако надлежните институции не преземат мерки за регулирање на сообраќајот на раскрсницата-убиец.

- Ова место за нас и за жителите на околните села е црна точка. И не само за нас, туку и за сите што поминуваат по овој пат. Бројот на жртвите во последните години станува загрижувачки - вели Енвер Мустафи, претседател на Месната заедница Здуње. Лани во сообраќајни несреќи на раскрсницата загинаа четири лица. На ова место годишно се случуваат по дваесетина сообраќајни незгоди.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=F8407FDB828D2B429D161C1FA2D92D75
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Sep-2008 at 01:11
Се надевам дека по изградбата на автопат нема да имаме единствен ваков преседан во светот!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7449
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 15-Sep-2008 at 14:41
не ми е јасно, толку не можат еден надвозник, односно клучка да направат?

Edited by zabegan - 15-Sep-2008 at 14:43
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 18-Sep-2008 at 04:38
Веќе од пред неколку дена се почнати преговори со сопствениците на нивите низ кој треба да проаѓа автопатот Гевгелија-Охрид. Информацијава е лично од еден од тие сопственици.

Да се надеваме дека нема да има поголеми потешкотии со локалното население околу екпропријацијата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Sep-2008 at 05:18
Originally posted by lslcrew

Веќе од пред неколку дена се почнати преговори со сопствениците на нивите низ кој треба да проаѓа автопатот Гевгелија-Охрид.


Нема ваљда и таков да се гради LOL


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 18-Sep-2008 at 05:19
Crazy Гостивар бееее.!!!!!!!!!!!!!!

Кловер дај смени го додека не станале другиве, резил!!! Ќе ми се смеат!!!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 18-Sep-2008 at 05:58
тц, не може Big%20smile
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 18-Sep-2008 at 06:23
Vardar, време е за одмазда Big%20smile


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 18-Sep-2008 at 06:26
RunawayЈа затоа му реков на Кловер да брише! Знам дека вардар чека да заебава некој! Башка зашто одмазда?!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9100
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 18-Sep-2008 at 08:49
LOL

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 30-Jul-2009 at 00:24
Фотки од Скопје --> Tetovo   ( pbanks, април 2007 )

1


2


3


4


5


6


7


8


9


10Edited by Cloverstack - 30-Jul-2009 at 00:28
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 30-Jul-2009 at 00:27
11
Наплатна станица Желино


12


13


14
Влез во Тетово од клучката Тетово Исток

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 01-Aug-2009 at 20:07
Охрид - Кичево   (пбанкс, октомври 2007)


1


2


3


4


5


6


7


8


9


10

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 01-Aug-2009 at 20:10
11121314151617181920

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 01-Aug-2009 at 20:11
21


22


23


24


25


26


27


28

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12199
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 01-Aug-2009 at 20:30
Кичево - Гостивар  (пбанкс, април 2007)


1


2


3


4


5

Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.