build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А2] Деве Баир - Ќафасан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 9>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #1 Topic: [А2] Деве Баир - Ќафасан
    Posted: 14-Aug-2020 at 01:12
Прво нека го прошират веќепостоечкиот пат, наместо 2+2 да стане 4+4 ( 3 ленти, плус лента за застанување), оти Тетово - Гостивар е најкористен "автопат" во Македонија, а има најмалце ленти.
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 1131
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Aug-2020 at 00:25
Еве на тацна еден предлог мини-проект, и тоа директно ќе кажам, за политичарите Албанци. Пошто не ги бива за да изградат автентична политика за да понудат на граѓаните пред кои се легитимираат, еве им на тацна идеја.

5 постоечки надвозници на автопатот Тетово-Гостивар да се пренаменат во клучки. Автопатот Тетово-Гостивар е практично иден градски автопат во метрополитен ареата Тетово-Гостивар и што повеќе има влезови/излези од главната артерија, толку помалку сообраќај по регионалниот пат, и толку повеќе безбедност низ локалните населби/села.

Црвените се постоечки клучки, жолтите се постоечки надвозници кои лесно би се пренамениле во клучки со доизградба на приклучни краци и асфалтирање локални патишта меѓу клучките и селата.

Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 657
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 05-Jul-2020 at 13:19
Na toa i mislev , super togas
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 236
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 04-Jul-2020 at 23:23
Експресните имаат слични карактеристики како автопат, па така и кривините ќе бидат поблаги, за да може да се одвива сообраќајот без нагли кочења за да се фати кривина.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 657
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 04-Jul-2020 at 20:49
Originally posted by Marxentric

Originally posted by WolfLeader

Originally posted by Marxentric

Originally posted by WolfLeader

Ne e regionalniot pat ova , ova e magistralniot pat.. Na regionalniot seuste se raboti intenzivno , ali kako i da e mi se svigja obnovata i vaka treba da lici eden normalen pat.

На каков регионален се работи? Ова е моменталниот магистрален пат, дел од коридор 8, а се работи на експресниот. Не ги слушајте тутурутките политичари, тие само се сликаат таму напицкани во одела, истресуваат по некоја глупост на соц. мрежи и метла да ги нема, да не добијат боја многу од сонцето.


I jas taka go znaev kako sto prenese Dzole , taka e napisano sekade deka se raboti na regionalen pat , A ustvari ova e postoeckiot magistralen pat , a noviot ekspresen pat minuva na ovoj veke postoecki ili e na sosema nova trasa ?? Ne mi e toa jasno svarno

Нова траса посеверно од постоечкиот магистрален. Штом ќе се изгради експресниот фактички тој ќе стане дел од А2 или коридор 8, а овој на сликите ќе се преиначи во регионален и ќе му бапнат некоја ознака со 5-6 цифри.


Aha jasno mi e sega , znaci celosna nova trasa , sigurno i ne e vaka so volku krivini kako postoeckiot , ili istiot pravec go ima ?? Pa da togas veke postoeckiot ke si ostane kako regionalen ili pomosen...
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 236
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Jun-2020 at 23:15
Originally posted by WolfLeader

Originally posted by Marxentric

Originally posted by WolfLeader

Ne e regionalniot pat ova , ova e magistralniot pat.. Na regionalniot seuste se raboti intenzivno , ali kako i da e mi se svigja obnovata i vaka treba da lici eden normalen pat.

На каков регионален се работи? Ова е моменталниот магистрален пат, дел од коридор 8, а се работи на експресниот. Не ги слушајте тутурутките политичари, тие само се сликаат таму напицкани во одела, истресуваат по некоја глупост на соц. мрежи и метла да ги нема, да не добијат боја многу од сонцето.


I jas taka go znaev kako sto prenese Dzole , taka e napisano sekade deka se raboti na regionalen pat , A ustvari ova e postoeckiot magistralen pat , a noviot ekspresen pat minuva na ovoj veke postoecki ili e na sosema nova trasa ?? Ne mi e toa jasno svarno

Нова траса посеверно од постоечкиот магистрален. Штом ќе се изгради експресниот фактички тој ќе стане дел од А2 или коридор 8, а овој на сликите ќе се преиначи во регионален и ќе му бапнат некоја ознака со 5-6 цифри.

Edited by Marxentric - 28-Jun-2020 at 23:16
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 657
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 27-Jun-2020 at 11:40
Originally posted by Marxentric

Originally posted by WolfLeader

Ne e regionalniot pat ova , ova e magistralniot pat.. Na regionalniot seuste se raboti intenzivno , ali kako i da e mi se svigja obnovata i vaka treba da lici eden normalen pat.

На каков регионален се работи? Ова е моменталниот магистрален пат, дел од коридор 8, а се работи на експресниот. Не ги слушајте тутурутките политичари, тие само се сликаат таму напицкани во одела, истресуваат по некоја глупост на соц. мрежи и метла да ги нема, да не добијат боја многу од сонцето.


I jas taka go znaev kako sto prenese Dzole , taka e napisano sekade deka se raboti na regionalen pat , A ustvari ova e postoeckiot magistralen pat , a noviot ekspresen pat minuva na ovoj veke postoecki ili e na sosema nova trasa ?? Ne mi e toa jasno svarno
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 236
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Jun-2020 at 19:00
Originally posted by WolfLeader

Ne e regionalniot pat ova , ova e magistralniot pat.. Na regionalniot seuste se raboti intenzivno , ali kako i da e mi se svigja obnovata i vaka treba da lici eden normalen pat.

На каков регионален се работи? Ова е моменталниот магистрален пат, дел од коридор 8, а се работи на експресниот. Не ги слушајте тутурутките политичари, тие само се сликаат таму напицкани во одела, истресуваат по некоја глупост на соц. мрежи и метла да ги нема, да не добијат боја многу од сонцето.

Edited by Marxentric - 26-Jun-2020 at 19:02
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 26-Jun-2020 at 09:58
Originally posted by Marxentric

Originally posted by Џоле

Обновен дел од регионалниот пат во должина од 21 км.
Не ќе да е регионален тој, туку главен магистрален кој не поврзува со источната граница (иако тесничок и кривулест по малку).


Во објавата на линкот под фотките беше наведено така, па така и пренесов.

Don't kill the messenger
За сè има вторпат
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 657
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 25-Jun-2020 at 19:09
Ne e regionalniot pat ova , ova e magistralniot pat.. Na regionalniot seuste se raboti intenzivno , ali kako i da e mi se svigja obnovata i vaka treba da lici eden normalen pat.
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 236
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 25-Jun-2020 at 17:50
Originally posted by Џоле

Обновен дел од регионалниот пат во должина од 21 км.
Не ќе да е регионален тој, туку главен магистрален кој не поврзува со источната граница (иако тесничок и кривулест по малку).
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 25-Jun-2020 at 16:54
Обновен дел од регионалниот пат, од Ранковце до Крива Паланка во должина од 21 км.https://www.facebook.com/ljupcho.nikolovski.03

Edited by Cloverstack - 25-Jun-2020 at 21:53
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1867
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 11-Jun-2020 at 11:39
Originally posted by ironm


Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy

3 ленти во еден правец, со лента за застанување или само 3 ленти???дали пат со 3 ленти во еден правец, без помошна лента за застанување се смета за автопат???

Da, no toa e samo vo slucaj na ugornica i posle delnicata pak se vraka vo 2 lenti so dodatna na zastanuvanje.   

Дај жити се, каде на патот од Тетово до Гостивар има угорница...
Овде мислам се збори цел пат да биде со 3 ленти. Е сега дали ќе биде 3 ленти со помошни ленти за застанување по потреба (8 ленти), или само 3 ленти (6 ленти), тоа јас не знам и заради тоа и прашав.

Која е потребата од 8 ленти на автопат во Македонија и дали постои таков досега?Денко сакаше да каже дека 3тата лента за застанување преминува во лента за возење при угорници (има такви секции на А1), а не дека има угорници на Тетово - Гостивар. Профилот на Тетово - Гостивар би бил како на сите други автопатски делници во МК - прочитај ги ширините на лентите во веста што е објавена.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1867
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Jun-2020 at 11:39
Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy

3 ленти во еден правец, со лента за застанување или само 3 ленти???дали пат со 3 ленти во еден правец, без помошна лента за застанување се смета за автопат???

Da, no toa e samo vo slucaj na ugornica i posle delnicata pak se vraka vo 2 lenti so dodatna na zastanuvanje.   

Дај жити се, каде на патот од Тетово до Гостивар има угорница...
Овде мислам се збори цел пат да биде со 3 ленти. Е сега дали ќе биде 3 ленти со помошни ленти за застанување по потреба (8 ленти), или само 3 ленти (6 ленти), тоа јас не знам и заради тоа и прашав.
Jas opsto zboruvam. Zarem postoi potreba za 3+1 lenti vo eden pravec?
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 11-Jun-2020 at 10:01
Originally posted by The Wild Boy

Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy

3 ленти во еден правец, со лента за застанување или само 3 ленти???дали пат со 3 ленти во еден правец, без помошна лента за застанување се смета за автопат???

Da, no toa e samo vo slucaj na ugornica i posle delnicata pak se vraka vo 2 lenti so dodatna na zastanuvanje.   

Дај жити се, каде на патот од Тетово до Гостивар има угорница...
Овде мислам се збори цел пат да биде со 3 ленти. Е сега дали ќе биде 3 ленти со помошни ленти за застанување по потреба (8 ленти), или само 3 ленти (6 ленти), тоа јас не знам и заради тоа и прашав.

Која е потребата од 8 ленти на автопат во Македонија и дали постои таков досега?

Денко сакаше да каже дека 3тата лента за застанување преминува во лента за возење при угорници (има такви секции на А1), а не дека има угорници на Тетово - Гостивар. Профилот на Тетово - Гостивар би бил како на сите други автопатски делници во МК - прочитај ги ширините на лентите во веста што е објавена.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13559
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Jun-2020 at 09:27
Би требало да биде 3+3 ленти (две ленти за сообраќај и една за застанување), ист профил и како Скопје-Тетово.
За сè има вторпат
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Jun-2020 at 00:02
Originally posted by Denko

Originally posted by The Wild Boy

3 ленти во еден правец, со лента за застанување или само 3 ленти???дали пат со 3 ленти во еден правец, без помошна лента за застанување се смета за автопат???

Da, no toa e samo vo slucaj na ugornica i posle delnicata pak se vraka vo 2 lenti so dodatna na zastanuvanje.   

Дај жити се, каде на патот од Тетово до Гостивар има угорница...
Овде мислам се збори цел пат да биде со 3 ленти. Е сега дали ќе биде 3 ленти со помошни ленти за застанување по потреба (8 ленти), или само 3 ленти (6 ленти), тоа јас не знам и заради тоа и прашав.

Edited by The Wild Boy - 11-Jun-2020 at 00:08
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Online
Posts: 1867
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 10-Jun-2020 at 18:38
Originally posted by The Wild Boy

3 ленти во еден правец, со лента за застанување или само 3 ленти???дали пат со 3 ленти во еден правец, без помошна лента за застанување се смета за автопат???

Da, no toa e samo vo slucaj na ugornica i posle delnicata pak se vraka vo 2 lenti so dodatna na zastanuvanje.   
Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 303
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 10-Jun-2020 at 17:13
3 ленти во еден правец, со лента за застанување или само 3 ленти???
дали пат со 3 ленти во еден правец, без помошна лента за застанување се смета за автопат???

Back to Top
Bistro View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 16-Dec-2018
Online Status: Offline
Posts: 75
  Quote Bistro Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 08-Jun-2020 at 14:07
Па Групчин Е автопатски поврзан со Гостивар, не разбирам зарем треба права линија да биде автопат од Групчин до Гостивар?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.