build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А2] Деве Баир - Ќафасан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 789
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 04-Jul-2020 at 20:49
Originally posted by Marxentric

Originally posted by WolfLeader

Originally posted by Marxentric

Originally posted by WolfLeader

Ne e regionalniot pat ova , ova e magistralniot pat.. Na regionalniot seuste se raboti intenzivno , ali kako i da e mi se svigja obnovata i vaka treba da lici eden normalen pat.

На каков регионален се работи? Ова е моменталниот магистрален пат, дел од коридор 8, а се работи на експресниот. Не ги слушајте тутурутките политичари, тие само се сликаат таму напицкани во одела, истресуваат по некоја глупост на соц. мрежи и метла да ги нема, да не добијат боја многу од сонцето.


I jas taka go znaev kako sto prenese Dzole , taka e napisano sekade deka se raboti na regionalen pat , A ustvari ova e postoeckiot magistralen pat , a noviot ekspresen pat minuva na ovoj veke postoecki ili e na sosema nova trasa ?? Ne mi e toa jasno svarno

Нова траса посеверно од постоечкиот магистрален. Штом ќе се изгради експресниот фактички тој ќе стане дел од А2 или коридор 8, а овој на сликите ќе се преиначи во регионален и ќе му бапнат некоја ознака со 5-6 цифри.


Aha jasno mi e sega , znaci celosna nova trasa , sigurno i ne e vaka so volku krivini kako postoeckiot , ili istiot pravec go ima ?? Pa da togas veke postoeckiot ke si ostane kako regionalen ili pomosen...
Back to Top
Marxentric View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Apr-2020
Location: Paionia
Online Status: Offline
Posts: 145
  Quote Marxentric Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 04-Jul-2020 at 23:23
Експресните имаат слични карактеристики како автопат, па така и кривините ќе бидат поблаги, за да може да се одвива сообраќајот без нагли кочења за да се фати кривина.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 05-Jul-2020 at 13:19
Na toa i mislev , super togas
Back to Top
user8642 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-May-2020
Online Status: Offline
Posts: 680
  Quote user8642 Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 14-Aug-2020 at 00:25
Еве на тацна еден предлог мини-проект, и тоа директно ќе кажам, за политичарите Албанци. Пошто не ги бива за да изградат автентична политика за да понудат на граѓаните пред кои се легитимираат, еве им на тацна идеја.

5 постоечки надвозници на автопатот Тетово-Гостивар да се пренаменат во клучки. Автопатот Тетово-Гостивар е практично иден градски автопат во метрополитен ареата Тетово-Гостивар и што повеќе има влезови/излези од главната артерија, толку помалку сообраќај по регионалниот пат, и толку повеќе безбедност низ локалните населби/села.

Црвените се постоечки клучки, жолтите се постоечки надвозници кои лесно би се пренамениле во клучки со доизградба на приклучни краци и асфалтирање локални патишта меѓу клучките и селата.

Back to Top
The Wild Boy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2020
Online Status: Offline
Posts: 246
  Quote The Wild Boy Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 14-Aug-2020 at 01:12
Прво нека го прошират веќепостоечкиот пат, наместо 2+2 да стане 4+4 ( 3 ленти, плус лента за застанување), оти Тетово - Гостивар е најкористен "автопат" во Македонија, а има најмалце ленти.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 789

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.