build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А2] Деве Баир - Ќафасан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 09-Aug-2009 at 16:35
М-4 Скопје - Охрид, Јули 2009:
Скопје-Тетово:
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 09-Aug-2009 at 16:37
Скопје-Тетово дел 2:
НС Желино
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 09-Aug-2009 at 16:38
Скопје-Тетово дел 3:
Желино-Тетово Исток:
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 09-Aug-2009 at 16:41
Тетово-Гостивар:


Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 09-Aug-2009 at 16:43
Гостивар- клучка за Маврово/Дебар:
Познатиот призор на нашите патишта:
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 09-Aug-2009 at 16:45
Околината на Охрид.
Клучката Охрид-Скопје-Струга на М-4, близу Аеродром Охрид:

Св Еразмо, во близина на Охрид, туристичка забележителност:Влезот во Охрид:Клучката пред Охрид, од правец Скопје, погледната од Самуиловите Тврдини:
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 09-Aug-2009 at 17:17
Applause


Одлични фотки, единствена забелешка имам за шофершајбната Big%20smile
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 09-Aug-2009 at 17:26
приметивте дека Ќафасан на латиница е напишан како Ќafasan Bash
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 09-Aug-2009 at 17:34
Suicide
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Aug-2009 at 17:42
Незнам зошто ве чуди тоа, моето презиме ја содржи буквата Ќ и латиничната транскрибција во пасошот повторно си содржи .... Ќ. Ако може да се толку бахати со официјални документи зошто мислите дека би пазеле на знаци? 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Aug-2009 at 17:44
Нов биометриски ?!?!?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Aug-2009 at 17:46


Не, не, таму тек треба да откријам како е транскрибирано Ќ. Сепак стари, небиометриски пасоши имам сменето 3 и сите си го имале старото добро кирилично Ќ на латиница. Значи не зборуваме за исклучок туку за свесно правење грешка цели две децении.


Edited by pbanks - 09-Aug-2009 at 17:47
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Aug-2009 at 17:46
Е добро де и јас се чудев НО буквата Ќ е само македонска. Како вие предложувате да се напише латиничната форма на буквата Ќ? Ние во Македонија имаме огромен проблем околу ова, затоа што не постојат никакви стандарди. Има два начина да се транскрибира кирилацата во латиница.
1) т.н. чешки кој само ги транскрибира буквите од кирилични во латинични ( Скопје  Skopje Галичица Galičica)
2) т.н. руски кој освен сама транскрипција води сметка да се задржи истиот изговор на зборот кога прочитан од англичанец да речеме ( Скопје Skopye Галичица  Galichitza    Ќафасан  Kyafasan)

Јас лично сум голем поборник на рускиот начин! Во Њу Јорк прв пат а и на секој европски  на аеродром ми се случува Andrej Skopje  да се прочита како Андрејџ флајинг то Скопџи.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Aug-2009 at 18:38
Новите биометриски се според некоја стандардизирана латиница која први ја воведуваат ICAO и ги содржи речиси сите специфични букви и фонеми од свет. Така да спореден новите пасоши Ќ e KJ, a Ш е SH и слично. Истава азбука треба да се употребува и за автопатите и да не се глупираме со јазични деривати, умлаут, апостров и слични импровизации!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 17-Aug-2009 at 23:28
еве го делот Скопје - Куманово кој требаше да го постирам
1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.
Edited by Cloverstack - 18-Aug-2009 at 01:01
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 18-Aug-2009 at 13:58
ако сум го утнал насловот поправете Smile
1. излезот од М-1

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15. нашите прекрасни знаци

16. до тука само стигнавBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 19-Aug-2009 at 04:16
Добри материјали забеган, конечно да почнеме нишка и за М-2  Thumbs%20Up

Само малце темни сликиве, да не бил погрешно подесен апаратот?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7370
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 19-Aug-2009 at 14:30
Originally posted by Cloverstack

Добри материјали забеган, конечно да почнеме нишка и за М-2  Thumbs%20Up

Само малце темни сликиве, да не бил погрешно подесен апаратот?
да, темни ми се сликите бидејќи заборавив да го подесам апаратот, ништо страшно мислам
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 19-Aug-2009 at 14:32


Темната комбинација ги прикрива мааните на патот
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 19-Aug-2009 at 15:46
Мислам дека е една од најлошите делници посебно од граница до К.Паланка, дупки и нерамини колку сакаш, навечер ниту еден знак не се чита, Африка.....
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.