build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А2] Деве Баир - Ќафасан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 26-Aug-2012 at 14:04


Но при завршувањето на поширокиот дел при селото Жидилово почнува ужасот. Погледнете само во каква состојба е еден од нашите најглавни патишта. основна врска со еден од топ 5те наши најголеми трговски партнери:Таблите се под секоја критика, јас навистина не знам што е толку тешко, комплицирано или скапо тие да се заменат?!...и налетуваш на камион, кој нема да ги претркаш до половина пат кон Куманово:
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 26-Aug-2012 at 14:07
Треба да му се исече главата на одговорниот за ваквата состојба, ова го кажувам без грам совест или иронија:Нелогично е да пишува Центар, кога уште не си влегол во населбата. Центар на што? Треба да е Кр. Паланка  - Центар:Тука се отклонивме на бензинската, па за некое време го изгубивме камионот. Но, повторно ќе го сретнеме:


"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 26-Aug-2012 at 14:09
После Кр. Паланка на големи делови од патот нема никакво обележување. Штом лете и дење е сосема непрегледно, можам да замислам ноќе и особено зиме каква е ситуацијата:И повторно камионот:
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 26-Aug-2012 at 14:15
Веќе сме на рамниот отсеч крај селата Гиновци и Ранковци. Патот е ужасен, многу шофери нервозно претекнуваат на правиот отсек, а патот континуирано оди низ населени места, кои дури немаат ни тротоари:

Почнува НОВ отсек, толку нов што дури нема ни патна сигнализација поставено. Е сега, забележете го квалитетот на реконструкцијава. Најверојатно е изгребан само горниот асфалтен слој и е плеснат новиот. Основата си е старата разнебитена, така што нерамности има колку сакаш. Се прашувам зошто ги правиме овие зафати, зарем ова може да се нарече некаква реконструкција?! Патот нема рабници и веќе се рони по краевите:Доста е за денеска, утре продолжуваме до Скопје!


"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 26-Aug-2012 at 21:02

Знаев дека е лошо, но не очекував да е толкава катастрофа 
Сега сум убеден дека самата состојба на патот игра значителна улога во мизерното ниво на сообраќај долж М-2.

А реконструираниот дел толку „квалитетно“ е сработен, што да не кажеше дека бил тазе реконструиран, јас според фоткиве никогаш не би претпоставил...


Edited by Cloverstack - 26-Aug-2012 at 21:02
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 27-Aug-2012 at 09:11
Овој магистрален пат што ги поврзува Македонија и Бугарија е најголем срам кој можеме да го замислиме. Потребна е итна санација на коловозот. Она што мене ме интересира, дали е планирана детална реконструкција на целиот пат од Деве Баир до Куманово во претстојниот период?
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2426
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 27-Aug-2012 at 11:42
Што сте запнале: патишта па патишта. Малку ли споменици има пред кои можеме да се сликаме? Тоа им е најважно на нашиве примати.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2027
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 27-Aug-2012 at 12:46
Neli Buckovski (koga bese premier) veti deka so parite od ESM ke se gradi avtopat do bugarskata granica. Nisto od toa, a ovie posle nego voopsto i ne spomnuvaat za nekakva gradezna aktivnost vo toj del od tatkovinata ni. Tuku, sreka sto ovaa magistrala e kvalitetno izgradena (znae li nekoj koga?) pa uste dobro se drzi!?
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 27-Aug-2012 at 13:23
Patov go vrvam redovno veke 7-8-ma godina,osven poslednive nalbatski zafati drugo nema nisto cepnato.Najmnogu me nervira vertikalnata i horizontalnata signalizacija,so isklucok na nekoj afrikanski republiki mislam deka nema polosa vo svetot.
Najstrasnoto e sto ova e najzdraviot pat kon Bugarija(ne znam kakva e sostojbata na patot Strumica-Novo selo),no ako znaete kakva e sostojbata na Veles-Delcevo,Kumanovo-Deve Bair ke vi se vidi pista.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 27-Aug-2012 at 17:54
Лошото е дека тоа e наjфреквентниот граничен премин мегу двете држави. Не знам jaс каква е состоjбата от бугарска страна. Знам дека до Кустендил е добар. 

Edited by ink - 27-Aug-2012 at 18:11
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1170
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 10-Dec-2012 at 21:56
Ситуација од вчера на а/п Тетово - Гостивар

и Тетово - Скопје

   
Back to Top
TDT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TDT Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 10-Dec-2012 at 23:00
Катастрофа!
Ама од мое искуство никогаш не ни било подобро.
Back to Top
TDT View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 31-Aug-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TDT Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 10-Dec-2012 at 23:01
Ама признавам може да сум грешка затоа што само неколку пати имам возено по автопатов кога паѓал снег.
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 10-Dec-2012 at 23:11
ахахахаха јас 2006 ќе да беше, го возев Маврово-Скопје 5 сааата. со 3 сообраќајки, летни гуми (при кои кога стоев на навалена кривина, колата пагаше хихииххиих јака ни е државата нема што...
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 30-Mar-2013 at 20:54
Кај индустриската зона Илинден

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 03-Apr-2013 at 21:23
Се реконструира еден од мостовите на превојот `Стража` од Гостиварска страна кај село Церово.Вака на прв поглед делува како да се прави темелна реконструкција,и прв пат гледам да се постави класичен семафор на место каде се врши зафат на магистрален пат и регулирање на сообраќајотBack to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12428
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 15-Apr-2013 at 00:17
Овие се сликани од Куманово кон исток (мислам дека сите беа сликани непосредно после Куманово, пред да се стигне до Младо Нагоричане)

1


2


3


4


5


6

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13824
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 24-Apr-2013 at 13:18
Опасна дупка во асфалтот на патот од Гостивар кон Стража

Читател на Плусинфо ни испрати фотографии за кои тврди дека ги снимил денеска, на последниот мост од Гостивар кон Стража. На нив се гледа дупка во асфалтот и тоа на висок мост. Дел од асфалтот се сронил, па стотици автомобили дневно поминуваат на пат каде зјае опасна празнина.

Галеријата може да ја погледнете во продолжение.http://www.plusinfo.mk/vest/89777/GALERIJA-Opasna-dupka-vo-asfaltot-na-patot-od-Gostivar-kon-Strazha

_______________

Ова е многу опасно. И голем срам за државава и нејзините агенции за одржување на патиштата. Се фрлаат огромни пари на непродуктивни проекти, а основната инфраструктура пропаѓа сама (п)од себе.
За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 24-Apr-2013 at 16:30
ако е тој со пежо 307 што застана на сред мост за да слика да му порачам дека `некој` можеше да удри во пежото додека тој на мостот сликаше од кола.

инале едно време оваа дупка беше `обезбедена` со ставање на даски вертикално во неа,демек да се види да не се вози на неа,па пробаа ја асфалтираа,ама асфалтот падна во провалија низ дупката
Back to Top
micko_v View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Jun-2009
Location: Firenze, Italia
Online Status: Offline
Posts: 123
  Quote micko_v Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 24-Apr-2013 at 18:35
Која мизерија, чекаат да загине некој, Авганистан....
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.