build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[А2] Деве Баир - Ќафасан

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 9>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 24-Apr-2013 at 18:52

И ние сме имале добра, односно подобрена инфраструктура ? Опасно е по живот да се вози по патиштава . . .

Имав прилика да извозам голем дел од патиштата низ Македонија, каде што не сум ни поминал и никогаш не ме одвел патот, и по слободна проценка можам да кажам дека имам 1000 евра штета на колата, МИНИМУМ ( од одрони поголеми од сантата мраз што ја удри титаник, па се до дупките од половина метар во асфалтот ) !

На крајот на краиштата, земјава се стреми и една од "главните карактеристики" на владата е привлекување на странски инвеститори и странски туристи . . .

Настрана да ги ставиме даноците и ефтината работна сила, која странска будала би инвестирала во земја со ваква (читај никаква) инфраструктура, кога сите околу нас имаат подобра инфраструктура, вложуваат 100 пати повеќе во истата, а нудат релативно исти ниски цени за голем дел од факторите за производство ?!?!?
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 01-Jul-2013 at 11:15

Бетон ќе ја гради клучката кај Брвеница

„Бетон“ ќе ја гради клучката кај село Брвеница на делницата Тетово –Гостивар.

pat11

Компанијата ја информира Македонската берза дека потпишала договор со Јавното претпријатие за државни патишта во вредност од 59.657.723 денари.

Клучката треба да биде изградена за три години.

http://ekonomski.mk/?p=45593

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 05-Aug-2013 at 14:46
Тетово-ГостиварЗа сè има вторпат
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 07-Sep-2013 at 20:36

Edited by Cloverstack - 01-Nov-2013 at 01:27
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 20-Apr-2014 at 17:20
Војник - Куманово
Снимано вчера попладне (затоа таква тмурна слика), жал ми е што неможев во подобар квалитет да ја ставам ама 2гб беше во сниманиот квалитет.

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 14-May-2014 at 00:39Edited by N23 - 14-May-2014 at 00:40
23ka.wordpress.com
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1140
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 01-Jan-2015 at 14:39
Ова е делот од Подмоље до Струга - вчера 31.12.2014

Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 826
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 05-Jan-2015 at 15:26
А каде се ирвасите да ја влечат санката.....овај автомобилот?
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 27-Nov-2017 at 19:22
На еден дел од клучката во Ѓорче према Тетово се реновира средната лента, краток но значаен дел. Засега не видов никаде инфо за ова ,а јас минатата недела го возев, плус клучката е осветлена лани или претходната година.
Back to Top
WolfLeader View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 03-Aug-2015
Online Status: Offline
Posts: 630
  Quote WolfLeader Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 27-Nov-2017 at 19:58
Ќе се санира цел дел од Скопје кон Тетово , и Тетово-Гостивар ќе добие проширување и целосна санација , а за Гостивар-Кичево веќе е почнат проект да се прави , исто и за Скопје-Блаце проектот се изгодтвува ,ќе се санира и клучка Петровец со до влезот на Скопје ..
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13434
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 19-Jun-2019 at 06:14
Гостивар-Кичево, некаде пред преминот Стража:

по преминот:

Edited by Џоле - 19-Jun-2019 at 06:14
За сè има вторпат
Back to Top
ironm View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2018
Location: Frankfurt
Online Status: Offline
Posts: 886
  Quote ironm Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 07-Feb-2020 at 10:18
Започна реконструкцијата и проширувањето на патот Крива Паланка – Деве Баир

Најдоцна до почетокот на 2022 година ќе биде завршена реконструкцијата и проширувањето на патот Крива Паланка – Деве Баир. Денеска започна изведбата на градежните работи на оваа делница со должина од 13 километри. Проектот вреден 12,4 милиони евра ќе овозможи изградба на трета коловозна лента долж целата траса, изведба на 4 нови моста и реконструкција на постојниот коловоз.

– Овој патен правец е еден од таквите на кои гледаме како значајна алка за извоз на македонските производи. Патниот правец Паланка – Деве Баир е најфреквентен во товарниот сообраќај бидејќи транспортот на стока кон и од соседна Бугарија во најголем дел поминува на овој пат – изјави министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, кој во придружба на премиерот Оливер Спасовски и евроамбасадорот Самуел Жбогар, присуствуваше на почетокот на изградбата.

Премиерот Оливер Спасовски посочи дека во моментов се работи речиси на целата траса од паневропскиот Коридор 8 во земјава. Во делот кон Бугарија, Спасовски потенцираше дека до март ќе заврши рехабилитацијата на постојниот пат Ранковце – Крива Паланка, а во претстојниот период ќе започне санацијата на трасата од Куманово до Страцин долга 32 километри. Очекувањата се дека во наредните две години во целост ќе се заврши санацијата на постојниот пат кон Бугарија, но и ќе се пушти во употреба експресниот пат Ранковце – Крива Паланка.

Реконструкцијата и проширувањето на патот Крива Паланка – Деве Баир ќе го изведува компанијата „Гранит“ од Скопје. Европската банка за обнова и развој го финансира проектот со кредитно задолжување од 10 милиони евра, додека ЕУ обезбеди неповратен грант од 2,4 милиони евра преку Инвестициската програма за Западен Балкан.

https://meta.mk/zapochna-rekonstrukczi%d1%98ata-i-proshiruva%d1%9aeto-na-patot-kriva-palanka-deve-bair/
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1833
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 07-Feb-2020 at 12:46
Politikata e najgolemiot kocnicar na razvoj i komunikacija od sekakov vid. So Bugarija nekako ne ni odi dobro, zatoa i posle 30 godini od paganjeto na berlinskiot zid nema izgradeno pruga i aptopat. Isto e i od drugata strana na granicata.
Back to Top
skopskodete View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 17-Feb-2017
Online Status: Offline
Posts: 575
  Quote skopskodete Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 07-Feb-2020 at 12:59
Originally posted by Denko

Politikata e najgolemiot kocnicar na razvoj i komunikacija od sekakov vid. So Bugarija nekako ne ni odi dobro, zatoa i posle 30 godini od paganjeto na berlinskiot zid nema izgradeno pruga i aptopat. Isto e i od drugata strana na granicata.

Да бидат направени пругата и автопатот оваа деценија ќе биде огромен успех.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1833
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 07-Feb-2020 at 13:31
Originally posted by skopskodete

Originally posted by Denko

Politikata e najgolemiot kocnicar na razvoj i komunikacija od sekakov vid. So Bugarija nekako ne ni odi dobro, zatoa i posle 30 godini od paganjeto na berlinskiot zid nema izgradeno pruga i aptopat. Isto e i od drugata strana na granicata.

Да бидат направени пругата и автопатот оваа деценија ќе биде огромен успех.
Ocigledno nema volja za toa...
Back to Top
AleksandarTheGreat View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 12-Jul-2019
Online Status: Offline
Posts: 46
  Quote AleksandarTheGreat Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 07-Feb-2020 at 13:42
Штом излегол Жбогар, а има и повеќе од потребните пари за изградба, сигурно ќе бидат изградени во рамки на роковите дефинирани во договорот, како за Крива Паланка - Деве Баир, така и за Куманово Крива Паланка. Изведувачите се веќе докажани како сериозни играчи во државава и веројатноста да се случи нешто слично како со Рубау на Фариш - Дреново е мнооогу мала.
Јас не сум оптимист како власта дека на почеток од 2022 ќе биде се завршено, но мислам дека до крајот на 2022 ќе се заврши изградбата и ќе може да се вози по овие патишта.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 1833
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 07-Feb-2020 at 14:58
Originally posted by AleksandarTheGreat

Штом излегол Жбогар, а има и повеќе од потребните пари за изградба, сигурно ќе бидат изградени во рамки на роковите дефинирани во договорот, како за Крива Паланка - Деве Баир, така и за Куманово Крива Паланка. Изведувачите се веќе докажани како сериозни играчи во државава и веројатноста да се случи нешто слично како со Рубау на Фариш - Дреново е мнооогу мала.
Јас не сум оптимист како власта дека на почеток од 2022 ќе биде се завршено, но мислам дека до крајот на 2022 ќе се заврши изградбата и ќе може да се вози по овие патишта.

Stom ne se gradi avtopat proektot ne e interesen i ne vredi vnimanie! Da gi ostavis glavnite gradovi na dvata najbliski narodi bez celosno avtopatsko povrzuvanje treba da si ili zloben ili tuturutka.
Back to Top
Bakica View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 09-Feb-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 92
  Quote Bakica Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 08-Feb-2020 at 17:16
Nema potreba da bide Avtopat, za sega. Soobrakjajot od Kumanovo do Kriva Palanka e so mnogu nizok intezitet. Ne e isplatlivo da se gradi avtopat. Spored mene odlicno e toa sto ekspresnite patista se proektiraat taka vo idnina mnogu lesno mozat da prerasnat vo avtopat. Za sega tuka e dovolno da se izgradi ekspresen pat, a vo idnina kako kje se zgolemuva intenzitetot na soobrakjaj, prirodno kje dojde potrebata za avtopat. Sepak vo slednive 10-15 god mislam deka nema da ima potreba od toa.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1138
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 08-Feb-2020 at 21:47
Кое е ова започнување на проект во сред зима, ко божем ќе работат деновиве, живи глупости. Земи отпочни во април, заврши го во септември и готово.

Edited by ehrlich - 08-Feb-2020 at 21:47
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4985
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 09-Feb-2020 at 08:42
Originally posted by ehrlich

Кое е ова започнување на проект во сред зима, ко божем ќе работат деновиве, живи глупости. Земи отпочни во април, заврши го во септември и готово.


Избори, избори, ем овие кај нас ќе изгледаат подобро пред гласачите (ако некој е уште толку глупав), ем ЕУ реално, како геополитичка стратегија, би претпочитала да ги започне сите ЕУ/ИПАРД проекти сега, бидејќи ако се смени владејачкото тело кај нас, не верувам дека ќе има толку добра соработка како порано. ЕУ генерално не љуби луѓе како Орбан, Путин, Ердоган и нашата опозиција (just stating a fact), туку сака послушни лидери (некогаш за свое добро треба да се биде послушен).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 9>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.