build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Борис Трајковски (Првомајска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #241 Posted: 14-Oct-2011 at 11:32
Искрено смачено ми од овие најави со години за нешто што никако да почне да се прави ама ајде и ова да се обележи...

Обезбедени пари за реконструкција на „Првомајска“

Град Скопје денеска ќе потпише договор со Европската банка за обнова и развој за финансирање на проектот за реконструкција на улицата „Првомајска“.
Заемот од ЕБОР ќе биде искористен за воведување модерен систем за контрола на сообраќајот и за реконструкција на улицата.

На потпишувањето ќе присуствуваат вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и претставници од Европската банка за обнова и развој.

http://kurir.mk/republika/skopje/45725-Obezbedeni-pari-za-rekonstrukcija-na-Prvomajska
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #242 Posted: 14-Oct-2011 at 11:47
Исто тука... Кисела Вода остана слепо црево во Скопје. Но, нели потпишувањето на договорот беше условено со стопроцентно расчистување на трасата? Ако денес се потпишува договорот, убеден сум дека реконструкцијата ќе започне навистина скоро.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #243 Posted: 14-Oct-2011 at 13:23
Ajde i toa cudo da go vidime,gledam se obvrzale i so rokovi.

„Првомајска“ за една година ќе наликува на „Илинденска“

Град Скопје денеска потпиша договор со Европската банка за обнова и развој за финансирање на проектот за реконструкција на улицата „Првомајска“.

Заемот од ЕБОР ќе биде искористен за воведување модерен систем за контрола на сообраќајот и за реконструкција на улицата.

На потпишувањето присуствуваа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски и претставници од Европската банка за обнова и развој.

Трајановски истакна дека улицата ќе прерасне во булевар со четири ленти, со што ќе биде реше огромен сообраќаен проблем во главниот град. Кредитот изнесува 5,6 милиони евра од кои 3 милиони ќе бидат потрошени за реконструкција на улицата, а останатите ќе бидат искористени за обновување на сообраќајната сигнализација низ елиот главен град.
Министерот Зоран Ставрески истакна дека кредитот е по најповолни услови во време на економски турбуленции, односно рокот на враќање е 12 години со 3 години грејс период и каматна стапка од 5,9 отсто.

Се очекува градежните работи да започнат на пролет и истите да финишираат за околу половина година.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/45802-Prvomajska-za-edna-godina-ke-nalikuva-na-Ilindenska
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #244 Posted: 15-Oct-2011 at 09:05
Повторно имотни-правни проблеми. Кај Цементара, на семафорите, гледано кон кружниот тек... на веќе изградената и поплочена велосипедска патека и се извадија павер плочките и се загради со жичена ограда.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #245 Posted: 16-Oct-2011 at 20:11
Е ова е навистина страшно... И јас денеска го приметив истото. На семафорите Бул. Србија со Првомајска на сред пешачки (југо-западен агол) е подигната ограда и пешачкиот е затворен требаше да сликнам да видите... Одиш одиш по пешачки и налетуваш на ограда...only in Skopje
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #246 Posted: 17-Oct-2011 at 07:30
Ако изведувачот незаконски присвоил туѓ имот - сопственикот на имотот има право да го тужи, а за да си го заштити имотот и да го огради. Не ми е јасно како воопшто се дрзнуваат да работат вакви проекти без да ги расчистат имотно-правните односи.
Се надевам дека за проширувањето на Првомајска (трасата од крстосницата со улица Народни Херои до Рампа) веќе се е решено и дека нема да има вакви проблеми.
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #247 Posted: 17-Oct-2011 at 10:51
За вакви и слични проблеми мислам дека потребно е еднорешение кое ќе биде во рамките на законот. Мислам дека треба за сите парцели кои влегуваат во трасата на објекти од јавен интерес државата да има право да ги присвои со надоместок кој би бил неколкукрано поголем од реалната вредност на делот од парцелата кој е потребен - така би било фер и за двете страни и не би имало пречки како што во речиси секој проект се појавуваат.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #248 Posted: 17-Oct-2011 at 15:11
Еве планот што вика. До булеварот нема градежна линија. Табла има ли некаде во близина?

http://www.kiselavoda.gov.mk/Uploadedimages//Sintezen_28.jpg


Edited by lslcrew - 17-Oct-2011 at 15:12
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #249 Posted: 18-Oct-2011 at 03:26
Еве едно решени за раскрницата на Првомајска со Сава Ковачевиќ (Христо Татарчев) кај општината во кисела Вода. Пробав решението за раскрсницат аод кај Католичка да го модификувам за оваа раскрсница зашто се работи за исти раскрници каде има две поголеми улици кои продолжуваат во една и една мала уличка едносмерна. Додека пробував ми доаќаа некои идеи за зголемен проток колку каде може, па еве што излезе. Водев сметка за оваа раскрница каде особено е изразена разликата во бројот на возила во однос на периоди од денот, сабајле речиси да нема кола што доаќа кон Кисела Вода во шпицовите, а попладне, речиси да нема кола што доаѓа од Кисела Вода. Затоа и така е решнието, кога има проток кон центар да се дели по една лента, а кога се доаќа од центар некако рамномерно да се дели сообраќајот ленти/правци. Ова со сино е како би требала да се оформи раскрницата со тоа што сега би останало штрафирано и неупотребливо додека некогаш да се врати во двонасечоен или изгради во планиран профил Христо Татарчев. Со црвено е таа дополнителна лента со која имав дилеми, односно таа лента овозможува доаѓајќи од Христо Татарчев да се заврти кон Божидар Аџија, завртување кое сега додека е едносмерна улицата многу се користи, и имав дилеми, сметам дека треба да го има. Тука има едн адруга работа што оваа уличка за разлика од онаа кај Католичка е побитна и не е само за стамбен дел, туку има и средно училиште. Така да се двоумев и и дадов значење иако би можело да пројде и без тоа, доколку улицата би била двонасочна, со тоа и Вера Јоцоќ двонасочна па ќе се компензира по околната сообраќајна мрежа. Со бело е идниот профил на Христо Татарчев. Треба да се размисли за ова решение.Edited by lslcrew - 18-Oct-2011 at 03:26
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #250 Posted: 18-Oct-2011 at 10:32
Неприкладни оски ова не е кружен тек туку е хаос кружен тек. Таму е доволен еден нормален кружен, овој кај Католичка не требаведнаш да биде репер за сите наредни раскрсници.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Online
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #251 Posted: 18-Oct-2011 at 10:38
Originally posted by lslcrew

Со црвено е таа дополнителна лента со која имав дилеми
Со црвено?


во планиран профил Христо Татарчев
Има некој ДУП каде што е вцртана проширена или само според ГУП-от?


Edited by Cloverstack - 18-Oct-2011 at 10:42
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #252 Posted: 18-Oct-2011 at 13:56
Еве уште една ускратена верзија. Тука се тргнати дополнителните ленти за во лево. Ова е буквално истиот принцип како од кај католичка.

Супервизор некако и не осеќам толку "обврска" да ти дадам објаснување како кон други кога ќе прашаат. Оските се намерно така заради тоа што од оваа страна накдешто е кружниот тек, само натаму има простор и се стари бараки една кладилници и една општинска, на другите страни се згради.Штрафираното сега не би се користело.

Кловер еве го ДУП-от од баш таа раскрница како е сега.
http://www.kiselavoda.gov.mk/Uploadedimages//PLANIRANA4.jpg
Edited by lslcrew - 18-Oct-2011 at 20:13
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #253 Posted: 03-Dec-2011 at 01:01
Градоначалникот Коце Трајановски се сретна со претставници од општината Кисела Вода
...
Градоначалникот Трајановски во воведниот збор кажа добра вест дека штотуку го потпишал договорот со фирмите Алпина и Жикол за изградба на булеварот “Првомајска”, чија реализација треба да почне напролет.
...

http://kiselavoda.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=1146
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #254 Posted: 06-Dec-2011 at 04:43
Деновиве се целосно расчистени времените објекти што беа кај што се планира кружниот тек на Чешма, бутната е кафаната 69. Има и булдожер, а и сите бекатон коцки од околината се собрани на куп.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3646
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #255 Posted: 06-Dec-2011 at 14:19

Кај Чешма се прави место за војводата на коњ

http://img.plusinfo.mk/large_pics/2011/12/06/коњ%20во%20кисела%20вода.jpg

На локацијата „Чешма“ вчера почнаа градежните активности за изградба на постаментот на спомен–обележјето „Македонски војвода на коњ“. Општината Кисела Вода има обврска да го изгради постаментот и да го уреди околниот простор за што од својот буџет одвои 4,5 милиони денари.
Скулптурата ќе се лее во српската леарница „Јеремиќ“, која има рок од шест месеци да ја испорача во општината. Министерството за култура кое го реализира проектот за скулптурата има издвоено 21 милион денари, во што е вклучен и хонорарот на авторот Миле Брцески.
Скулптурата која ќе се лее во бронза ќе биде со висина од 5 метри, постаментот ќе биде со висина од 3,5 метри, а согласно проектот на постаментот ќе се постават четири релјефи од бронза со вкупна површина од 8,4 квадратни метри.
Целокупната постапка за изградба на спомен-обележјето и облагородувањето на еден од најфреквентните простори во овој дел од Кисела Вода треба да финишира кон средината на следната година.

http://www.plusinfo.mk/vest/25453/Kaj-Cheshma-se-pravi-mesto-za-vojvodata-na-konj

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #256 Posted: 06-Dec-2011 at 21:58
Овој кружен тек сеуште нема оформена градежна линија, има шанси ако се најдат инвеститори за околните станбени маркици да биде првиот во Скопје, после плоштад слобода, што ќе има кружна градежна линија, колку и да е можно процент од  периметарот да се опфати со оглед на поставеноста и ширината на улиците.

А ваква мерка досега не се сеќавам да сме прочитале, четири релјефи од бронза со вкупна површина од 8,4 квадратни метри.


Edited by lslcrew - 06-Dec-2011 at 21:58
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #257 Posted: 06-Dec-2011 at 23:37
Јас би ве замолил доколку може овој споменик поради тоа што е тесно врзан со проектот за реконструкција на Првомајска и кружниот тек, да го третираме во оваа нишка како Ѓорче Петров и кружниот тек. Доволно е заплеткано во нишката споменици и скулптури, овдека мислам дека ќе биде пoдборо прегледна. Нормално си го имаме евидентирано и во нишката за споменици.

Еве некои слики.
 
http://kiselavoda.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=1156


Edited by lslcrew - 06-Dec-2011 at 23:38
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #258 Posted: 16-Dec-2011 at 01:08
Првомајска и официјално е дел од буџетот на градот за 2012
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #259 Posted: 20-Dec-2011 at 10:37
Овој булевар е сериозен проект, за кој целосно да се заврши ќе требаат барем 3 години.
Предвидено е од февруари/март до ноември 2012 да се работи до влезот на Охис. Со оглед на тоа што му е последна година на градоначалникот на Скопје верувам дека ќе се испочитува рокот. После до Драчево ќе останат уште околу 3,5км што дури и кога не би имало имотноправни проблеми, недостиг на финансии и желба за изградба тешко да може да се направи само во 2013.
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #260 Posted: 02-Mar-2012 at 17:11
Од работите на Првомајска нема ни трага ни глас ...

последна вест од град Скопје каде се спомнува улицата е неодамнешното крпење на дупки што донекаде кажува дека можеби ќе има мало одложување на проектот - бидејќи нелогично е да крпите улица која почнува да се реконструира и проширува?!

“ПРОДОЛЖУВА САНАЦИЈАТА НА УДАРНИТЕ ДУПКИ НА ГРАДСКИТЕ УЛИЦИ
Екипите на Градот Скопје и на ЈП „Улици и патишта“ деновиве непрекинато работат на санирање на ударните дупки на магистралните и на собирните улици низ градот.

Во текот на изминатава недела 40 тони ладна асфалтна маса е употребена за санирање на оштетувањата во асфалтот на булеварите Александар Македонски, Октомвриска револуција, Свети Климент Охридски, Србија, Кочо Рацин и на булеварот Јане Сандански, како и на улиците Димо Хаџи Димов, Првомајска, Црногорска, Драчевска, Народни херои, 11.Октомври, Никола Парапунов, Трета македонска бригада, Џон Кенеди, Никола Карев, Христо Татарчев, Цветан Димов и на улицата Благоја Стефковски.

Екипите на ЈП „Улици и патишта“ ја следат состојбата на градските улици и ќе го санираат оштетениот асфалт секаде каде што има потреба.“


Edited by vlatko.mk - 02-Mar-2012 at 17:12
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1112131415 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.217 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.