build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Борис Трајковски (Првомајска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 21-Mar-2012 at 11:09

Srdjan Adamovic

Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 22-Mar-2012 at 01:43
na ovaa delnica od dvete strani ke e prosiruvanjeto po edna lenta zaedno so trotoar i velosipredska pateka ?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 23-Mar-2012 at 01:42


Да, на оваа деллница проширувањето ќе биде по една лента од двете страни, а велосипедска патека ќе има само на десната страна гледано на сликите од Срџан:

Постојната сообраќајница по проширувањето ќе се трансформира во булевар со 4 (четири) коловозни ленти (по две во секоја насока) широки по 3,5 метри. Проширувањето на коловозот ќе се одвива по левата страна (гледано во насока од Центар кон Драчево) до општинските бараки во Кисела Вода, а потоа, до Расадникот по двете страни. На потегот од „Рампа“ до општинската зграда, од десната страна на коловозот (гледано од Центар кон Драчево) ќе се формира тротоар широк 2,5 метри, а од левата страна на коловозот ќе се изгради тротоар со велосипедска патека со ширина од три метри. На потегот од општинската зграда до Расадник од десната страна на коловозот ќе се формира тротоар со ширина од 2,5 метри, а од левата страна на коловозот тротоарот и велосипедската патека ќе бидат широки 4 (четири) метри.Edited by Cloverstack - 23-Mar-2012 at 01:43
Back to Top
The Man View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 135
  Quote The Man Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 27-Mar-2012 at 10:53
Еден мал апдејт, се работи на потпорниот ѕид кај фабриката за сапун.
И уште нешто, ДУП на јавна расправа, во доста голема резолуција, така да само линк ќе поставам http://i.minus.com/iXjghfD51KyYH.jpg
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 31-Mar-2012 at 22:21
Спојувањето на Сава Ковачевиќ со Првомајска не ми е јасно ... особено стеснувањето на Првомајска и тоа што според сликата Сава Ковачевиќ е поширока ...

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 02-Apr-2012 at 10:47
Навистина е нејасно... Првомајска наместо четири ленти, кај самата крстосницата има три, тоа може да се заклучи од наведените ширини на коловизите (7 метри и 5,5 метри а второво не е доволно за две ленти).


Edited by Cloverstack - 02-Apr-2012 at 10:49
Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 05-Apr-2012 at 23:02
Првомајска за викендот делумно затворена

Улицата Првомајска, в сабота и в недела ќе се прекопува за дислокација на постојните инсталации на ЕВН и на АД „Македонски телекомуникации“, но, сообраќајницата нема да биде целосно затворена, информираат од Градот. Прекопите ќе зафаќаат половина коловозна лента, а возилата ќе треба да ја користат околната патна мрежа. Прекопите ќе се изведуваат според следниов распоред:
Сабота: Прекоп на раскрсницата на улицата Првомајска со улицата Есенинова, пред крстосницата со улицата Народни херои, на крстосницата на улицата Првомајска со улицата Емил Зола и на улицата Петар Делјан.
Недела: Прекоп на улицата 11 Октомври кај Рампа, кај крстосницата на улицата Првомајска со улицата Иван Козаров (кај Чешма), кај крстосницата на улицата Првомајска со улицата Есенинова и по улицата Петар Делјан.

Извор Плусинфо
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1988
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 31-May-2012 at 09:29
Originally posted by CloverstackНавистина е нејасно... Првомајска наместо четири ленти, кај самата крстосницата има три, тоа може да се заклучи од наведените ширини на коловизите (7 метри и 5,5 метри а второво не е доволно за две ленти).


Истата шема како кај кружниот кај Католичка. Правец Рузвелтова-екс Нова Македонија. Има само 1 лента.
Иако тогаш бев еден од најгласните дека тоа е пропуст излезе дека се функционира супер и покрај таквата ситуација. Од 2 во 1 па 2.
Сигурен сум дека и тука ќе биде ист случај.
Back to Top
build.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 13-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 216
  Quote build.mk Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 01-Jun-2012 at 18:59
ФОТО ВЕСТ: Напредува проширувањето на „Првомајска“

На потегот од „Рампа“ до крстосницата со улицата Народни херои во должина од 1.380 метри и од крстосницата со булеварот Србија до влезот во поранешната фабрика „Стакларница“ во должина од 1.126 метри, во тек е реконструкција и проширување на улицата Првомајска, која до крајот на годинава треба да прерасне во булевар со четири ленти и на овие два сегменти. Во проектот се вложени 4 милиони евра, при што 2,9 милиони евра се обезбедени преку кредит од Европската банка за обнова и развој, а останатите средства доаѓаат од буџетот на Град Скопје. Градежните работи започнаа на 11 март и ги вршат компаниите „Алпине Бау“ и „Жикол“.

 

Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска

Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска

Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска

Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска

Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска

Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска

Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска     Проширување%20на%20Првомајска#
Објавено на 01.06.2012 во категорија Вести.

Тагови: Алпине, Булевари и улици, Вивет инженеринг, Градска инфраструктура, Жикол, Инфраструктура, Кредити, Скопје, Улица Првомајска


http://www.build.mk/?p=15602

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 01-Jun-2012 at 23:14
дали е претпоследнава слика кај рампа или е зад онаа големата зграда во позадина(западно или источно од зградата)?
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 02-Jun-2012 at 12:39
Originally posted by gjoko

дали е претпоследнава слика кај рампа или е зад онаа големата зграда во позадина(западно или источно од зградата)?


Ова е од кај рампа односно западно од кулата, најточно ова е сликано од кај поранечната фабрика за сапуни “Цветан Димов„ со поглед кон кулата.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 02-Jun-2012 at 14:09
тука имаше една бурекџилница на времето која ја посетував редовно во ситните ноќни саати
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 26-Jun-2012 at 11:53
Zosoto ovoj bulevar na Google Maps e zaveden kako Boris Trajkovski?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 26-Jun-2012 at 11:56
Затоа што му го сменија името.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 26-Jun-2012 at 12:09
Zanci sega e bulevar Boris Trajkovski. Blagodaram za odgovorot, verojatno bi trebalo i naslovot na temata da se smeni, da ne doaga do zabuni.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 27-Jun-2012 at 17:07
Тазе

1


2


3

Back to Top
vlatko.mk View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Sep-2010
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote vlatko.mk Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 28-Jun-2012 at 19:12
Изградбата е дефинитивно интензивирана во последните неколку дена - можеби ова ќе биде еден од ретките проекти кој ќе биде реализиран токму во предвидениот рок ...
Back to Top
Ebatejuzernejm View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 05-Jul-2012
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Ebatejuzernejm Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 05-Jul-2012 at 16:12
Originally posted by vlatko.mk

Изградбата е дефинитивно интензивирана во последните неколку дена - можеби ова ќе биде еден од ретките проекти кој ќе биде реализиран токму во предвидениот рок ...

Се согласувам,само штета што 20 години се чекаше да се прошири една толку фрекфентна улица.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 05-Jul-2012 at 19:34
Токму 20 години се чекаше? Што точно се случило во 1992г со улицава, па што се чекало од тогаш?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 05-Jul-2012 at 19:38
Според она што денес го видов, не дека баш се работи со брзо темпо на улицава.
23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.