build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Борис Трајковски (Првомајска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1691
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 13-Dec-2015 at 17:05
Наводно трасата е повлечена спрема ОХИС. И така од таа страна економска штета нема да се направи 100%. Од другата страна има 50 фирми кои функционираат.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11849
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 17-Apr-2016 at 19:33
Мислам дека веќе се вршат подготовки за проширување на булеваров. Неколку фотки од денес, првите две се во правец кон Драчево, третата е на враќање. Сите се снимени некаде пред фабриката ОХИС.

1.


2.


3.


Edited by Џоле - 17-Apr-2016 at 19:55
За сè има вторпат
Back to Top
Antonov View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 10-Jan-2016
Online Status: Offline
Posts: 72
  Quote Antonov Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 17-Apr-2016 at 19:51
Ова вака неколку месеци стои
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 698
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 17-Apr-2016 at 21:38
Јас имам поминати најмалку десетина пати во последниов месец и секогаш имало работници и работат на терен.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1691
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #445 Posted: 18-Apr-2016 at 16:02
Имаат преку 200 прекопи за инсталации и цевки, тоа ги кочи. Инаку се работи секојдневно.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1691
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #446 Posted: 18-Aug-2017 at 17:14
Два слоја на асфалт се комплетно поставени, останува уште третиот завршен слој. На одредени делови е започнато со средување на тротоарите и поставување на осветлување. Би требало да се комплетира во септември.

Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1691
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #447 Posted: 06-Sep-2017 at 16:11
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11849
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #448 Posted: 09-Sep-2017 at 17:13
Од ЅЅС форумот...

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246299

Boris Trajkovski

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246317

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246324

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246332

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246364

Originally posted by Srdjan Adamovic;142246375За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #449 Posted: 10-Sep-2017 at 16:37
Ми делува на доста широк булевар.Можеле да стокмат едно зеленило во средина вака провидно како и на останатите булевари.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2348
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #450 Posted: 10-Sep-2017 at 18:50
До каде е направен булеварот спрема Драчево?
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1858
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #451 Posted: 10-Sep-2017 at 19:59
Мислам дека беше до крајот на Охис.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1691
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #452 Posted: 10-Sep-2017 at 21:25
Семафорите кај Пинтија.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
FiLo View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 26-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 42
  Quote FiLo Quote  Post ReplyReply #453 Posted: 10-Sep-2017 at 22:17
Originally posted by jyvation

Ми делува на доста широк булевар.Можеле да стокмат едно зеленило во средина вака провидно како и на останатите булевари.


Не е доволно широк за да има зеленило во средината, така ти делува на сликите. Ако видиш поубаво, само од едната страна (таа од Охис) има саглам тротоар со велосипедска патепа, од другата страна прашање е дали ке има воопшто тротоар.
И на крај краева, овој булевар уште од неговиот почеток таму кај рампа во Кисела вода е во ваков формат, без зеленило, со две полни линии за да се одвојат спротивните правци.

Edited by FiLo - 10-Sep-2017 at 22:18
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1412
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #454 Posted: 24-Sep-2017 at 22:38
Проширени се 2 километри од салонот за мебел Кристина Дамил до раскрсницата со патот 1523 околу Охис (црвената линија). Остануваат уште 1,8 километри до раскрсницата со мостот за Драчево и патот за Батинци (портокаловата линија). Осветлувањето е завршено и свети, тротоарите се готови (оној од северната страна е широк и има асфалтирана велосипедска патека, а јужниот е тесен без велосипеска патека), останати се само мали делови од патот каде што треба да се нанесе завршен слој асфалт. Рокот им е октомври ако не се лажам, така да булеваров е завршен на време.


Edited by Staro Skopje - 24-Sep-2017 at 22:40
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1691
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #455 Posted: 15-Nov-2017 at 22:22
Иако е тазе направен и со атмосверска канализација сепак денес на дождов се собира вода некои 40-50цм од тротоарот можеби долж цела траса.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11849
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #456 Posted: 29-Nov-2017 at 21:25
Заврши проширувањето на булеварот „Борис Трајковски“ кон Пинтија

По речиси две години од почетокот на градежните работи, Градот Скопје ја заокружи санацијата и проширувањето на булеварот „Борис Трајковски“ кон населбата Пинтија. Станува збор за третата фаза од овој проект, којашто опфати проширување на коловозот на потегот од фабриката Стаклара до влезот во населбата Пинтија, со вкупна должина од 2.200 метри. Долж целата траса се изградени пешачки патеки и велосипедска патека, при што е поставено и ново улично осветлување. За безбедно одвивање на сообраќајот се поставени семафори на две раскрсници.Со изведбата на третата фаза од овој проект се добива булеварско решение за оваа сообраќајница, која се состои од четири коловозни ленти со должина од 13,7 метри. Најголем дел од проектот вреден 3,7 милиони евра е обезбеден од Европската банка за обнова и развој и од Светската банка, додека помал сегмент од средствата се алоцирани од градскиот буџет.За целосно поврзување со најисточната урбана средина во Град Скопје, градската администрација во наредниот период ќе треба да ја изгради четвртата фаза од проширувањето на булевар „Борис Трајковски“, која ја опфаќа трасата од населбата Пинтија до населбата Драчево. Надградбата на оваа сообраќајница во булеварски профил започна во 2004 година во мандатот на поранешниот градоначалник Ристо Пенов.

http://build.mk/zavrshi-proshiruvaneto-na-bulevarot-boris-trajkovski-kon-pintija/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #457 Posted: 29-Nov-2017 at 23:55
стандард бандери, семафори и знаци на сред пешачка/велосипедска патека... бидејќи тие 10 сантиметри што ги зафаќа бандерата, навистина значат кога некој сака да заработи малку
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Offline
Posts: 3801
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #458 Posted: 30-Nov-2017 at 00:17
Ало влегуваме во 2018 а какви семафори има.. ова е ај да си градам набрзина нешто
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 1691
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #459 Posted: 30-Nov-2017 at 09:45
На едно место сеуште нема поставено семафори иако има поставено "бандери" за нив - кај Инженеринг Трејд, Канапе мебел/вртењето за Корни. Тука и имаше сообраќајка пред 3-4 дена од истата причина.
Другите работи генерално се комплетни.
Јас Скопје никогаш не сум го замислувал вака.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1882
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #460 Posted: 30-Nov-2017 at 10:28
trotoarov sto ostana za pesaci e ludilo... samo none moze da pomine bez problemi
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 21222324>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.