build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Булевар Борис Трајковски (Првомајска)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Nov-2008 at 17:16
Кловер се сумњам дека ќе го направат, пошто сега таа улаца на поголемиот дел е со три ленти. Да додавање една лента нема да биде воопшто проблем, но ако треба да се додаде уште една лента простор за тротоар тогаш ќе треба доста да се работи на рељефот и да се прави насип кај чешма, ќе треба да се бултнат 15-тина дуќани, дветри куќи и уште една деловна зграда. Ќе треба исто така и неколку бараки од општината и околу да се срушат. 90% се објекти од времен карактер но има и некои црвста градба. Поради сите овие објекти се сомневам дека ќе се иде на трајно решение. Сега ќе биде само некоја велеслаломска крпеница.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Nov-2008 at 00:16
Еве повеќе детали околу тоа што планираат. Не звучи така лошо. Уште да го решат оној делот што го нервира ЛСЛ (кај бензинската Лукоил) ќе биде супер

Првомајска ќе стане булевар

Околу 300.000 жители од Кисела Вода, кои ја користат улицата Првомајска, може реално да се надеваат дека ќе ги решат секојдневните сообраќајни проблеми - градските власти ја прифатија иницијативата на Општината улицата да се прошири со две коловозни ленти со што таа ќе стане булевар.

Ако се има предвид дека во оваа улица се влева и сообраќајот од населбите Студеничани и Зелениково, важноста на зафатот станува уште поголема. Градежните работи би почнале напролет. Пред пет години, кога градоначалник на Скопје беше Ристо Пенов, беше проширена и на потегот од улицата Народни херои до пресекот со булеварот Србија доби четири коловозни ленти, но се покажа дека и тоа не е доволно за да се обезбеди доволна проточност на сообраќајот. Тони Чуповски, портпарол во Општината Кисела Вода, вели дека наскоро ќе бидат минато тесните сообраќајни грла, нервозите, доцнењето на работа и другите проблеми што сега ги имаат жителите. Од Градот објаснуваат дека е распишан конкурс за изработка на идејно решение.

- Улицата ќе се проширува од пресекот со булеварот Србија до мостот на Маркова Река и од „Народни херои“ до пресекот со Јужен булевар. Настојуваме тоа да биде исто решение како и во деловите во кои оваа улица е веќе проширена, односно да има вкупно четири коловозни ленти, две од левата и две од десната страна, со тротоари и велосипедска патека - вели Коста Зекмановски, помошник на раководителот на Секторот за планирање и уредување на просторот.

Коловозните ленти ќе бидат широки по 3,5 метри, а вкупната ширина на булеварот ќе биде 14 метри. Според Алјоша Шопер, раководител на Секторот за планирање и уредување на просторот, откако ќе биде избрано идејното решение и подготвен проектот, ќе се распише јавен повик за најповолен изведувач. Во меѓувреме, ќе се испита имотно-правната состојба на трасата, односно ќе се изработи елаборат за структурата на сопственоста на земјиштето, па доколку постои приватен имот, сопствениците ќе бидат обесштетени.

Градските власти ќе распишат конкурс и за идејно решение за мостот на Маркова Река, пред влезот во Драчево. Се разгледуваат опциите мостот да се прошири и да се зацврсти и, евентуално, да се изгради нов мост со што би се овозможило беспрекорно функционирање на сообраќајот во целиот тој дел од Кисела Вода.

Ќе се работи со пари од Градот, бидејќи оваа улица е во негова надлежност, а износот ќе се знае откако ќе биде изработен проектот.http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=8C2807B26B850F47B830377FDB5E0493
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Nov-2008 at 02:21
Originally posted by pbanks

Околу 300.000 жители од Кисела Вода, кои ја користат улицата Првомајска,
wtf wtf wtf
??????????????

Crazy
Back to Top
blejdsk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 319
  Quote blejdsk Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 15-Nov-2008 at 03:44
Edna 0 ima poveke ...))) 100%Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Nov-2008 at 03:50
Кисела Вода пред да се подели со Аеродром беше 200.000 жители. Кога се поделија, аеродром остана поголема општина. Ако размислиме подобро сигурно се работи за 30.000 каде што поголемиот дел се од к.в. и плус некои од општина студеничани.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Nov-2008 at 14:41
Originally posted by lslcrew

Кисела Вода пред да се подели со Аеродром беше 200.000 жители.


Беше околу 120-130 илјади ако добро памтам, во секој случај далеку помалце од 200
Back to Top
maestro View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 02-Aug-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 505
  Quote maestro Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 15-Nov-2008 at 19:01
Аеродром колку што знам има околу 80 000 жители
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7072
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 15-Nov-2008 at 23:51
убаво Cheers
Првомајска и бул. Србија плачат за проширување
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 01-Dec-2008 at 22:16
„Првомајска“ ќе прерaсне во Булевар

Со изградбата на нов станбен и деловен простор, но и со зголемувањето на компаниите лоцирани во трите индустриски зони, само по себе се наметнува прашањето за нови сообраќајни решенија во Општината. Ако, кон ова, се додаде и изградбата на  новата населба „Расадник“,  се наметнува потребата за ново сообраќајно решение на главната сообраќајна „рбетница“ улицата „Првомајска“. Во моментов, во Градот Скопје кој е реализатор на овој проект, во завршна фаза е изработката на проектот што ќе опфаќа булеварско решение од улицата „Иван Козаров“ (Стара Рампа) до семафорите на раскрсницата на улицата „Народни Херои“ во првата фаза, и во втората фаза, од семафорите кај „Цементарница“ до влезот на Драчево. Во првата фаза, Булеварот ќе содржи по две ленти во двата правци со вкупна широчина на улиците од 14 метри. На двете страни од Булеварот, со вкупна широчина од по 3 метри, ќе има тротоари за пешаци и велосипедска патека.  Реализацијата се очекува да биде во текот на идната 2009-та година.

www.kiselavoda.gov.mk

Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 01-Dec-2008 at 23:35
Previousneli ovoj plan bese od poodamna,uste od koga se prosiri eden del od prvomajska trebase da se napravi do dracevo i do stara rampa,a i bez toa sto treba da se gradi vo idnina,ovaa ul.ima golema potreba da se prosiri,od sabajle ima guzva do nedogled a bas preska koga idev nakaj centar za vreme koga site se vrakaat od rabota,za vreme od 40 min.jas pominav duri 2 km.a megu pintija i dracevo koga vrne treba da se postavi eden traekt za da gi prefrla kolite od eden do drug kraj,neznam dali go imate toj moment nacekano ama so kola nemozes da pomines zasto ke ti se napuni cela so voda,a dupkite nekako gi zakrpija ama kolku da se kaze deka nesto napraile.......
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 05-Dec-2008 at 11:32
Мислам дека ќе биде страшно кога ќе се прошири Првомајска и дека треба да се размислува на изградба на подземни или надземни премини на пешаците, бидејќи по таа улица возачите возат многу брзо.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 01-Aug-2009 at 01:35

Општина Кисела Вода во соработка со градот Скопје засилено работи на изготвување проектна документација за проширување на улицата “Првомајска”.Превидено е таа да прерасне во булевар, кој ќе се протега од Рампа до улицата “Народни Херои”, како прва фаза, додека втората фаза ја опфаќа крстосницата на улицата “Првомајска” со булеварот “Србија” па се до мостот на Маркова Река, пред населбата Драчево.
Изготвувањето на проектот за првата фаза се очекува да биде готов до крајот на август, а од ноември се очекува да се отпочне со работа.

http://www.kiselavoda.gov.mk/mak/aktuelno.asp?id=631

Cheers
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 04-Aug-2009 at 15:57
Повторно ќе потсетам за една глупост што имам неколку пати наназад објаснето. Еве повторно ќе се навратам на проблемов само сега со сателитска снимка во околината на ЛукОил! Ај што улицата е осакатена без четвртата лента, не ми е логично зашто ЛукОил не се заинтересирал за овие четириесетина метри пред се за муштериите на ЛукОил кои излегуваат од бензинскава да имаат комодитет.
Edited by lslcrew - 04-Aug-2009 at 15:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 04-Aug-2009 at 20:40
Originally posted by lslcrew

Ај што улицата е осакатена без четвртата лента, не ми е логично зашто ЛукОил не се заинтересирал за овие четириесетина метри пред се за муштериите на ЛукОил кои излегуваат од бензинскава да имаат комодитет.

Не зезај, Лук Оил покажаа дека освен прометноста на локациите, ништо друго не ги интересира. Секоја втора бензинска во Македонија им е пошто-пото збутана негде, а и сообраќајните влезови/излези ги прават по којзнае кои стандарди, не е проблемот само кај оваа пумпа...
Баш штета што по ова прашање не си држат до реномето на компанијата.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 04-Aug-2009 at 22:20
Ќе се проширува улицата "Првомајска"


Општина Кисела Вода во соработка со градот Скопје интензивно работи на изготвување проектна документација за проширување на улицата "Првомајска".

Предвидено е улицата да прерасне во булевар, кој ќе се протега од Рампа до улицата "Народни Херои", како прва фаза, додека втората фаза ја опфаќа крстосницата на улицата "Првомајска" со булеварот "Србија" па се до мостот на Маркова Река, пред населбата Драчево.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=30F604FF2FD975409CBEA9711A65C309
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 05-Aug-2009 at 14:36

Се подготвува проект за проширување на Првомајска

Документите треба да бидат готови до август, а градежните работи да почнат во ноември


%20
Општината Кисела Вода во соработка со градската управа изработува проект за да се прошири улицата Првомајска. Според најавите оттаму, проширувањето би имало две фази. Со првата ќе се опфати потегот од старата рампа до улицата Народни херои, од каде што почнува сегашниот проширен дел покрај Расадник. Втората фаза, пак, се однесува на потегот од раскрсницата со булеварот Србија, низ Пинтија и новата индустриска зона, до мостот на Маркова Река пред населбата Драчево.

Од општината се надеваат дека целата документација ќе ја изработат до крајот на август, а градежните работи би почнале во ноември. Деталните урбанистички планови предвидуваат Првомајска да има коловоз широк 14 метри, со по две сообраќајни ленти во секоја насока, а од двете страни да има тротоари и велосипедски патеки широки по 2,5 метри. Сегашниот коловоз е широк седум метри и има по една лента за во двете насоки.

Жителите на Кисела Вода и на Драчево веќе неколку години се жалат дека Првомајска е претесна и дека треба да се прошири. Пред три години бил готов планот за проширување на улицата, но тогаш сé уште не бил готов проектот и не се знаело дали општината ќе има доволно пари за да го направи. Општинарите велат дека со проширувањето на Првомајска ќе се реши голем дел од сообраќајните проблеми на жителите на општината.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=859104113&id=14&prilog=0&setIzdanie=21755


Edited by lslcrew - 05-Aug-2009 at 14:43
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 06-Aug-2009 at 13:22
НАДЛЕЖНИТЕ, КОНЕЧНО, ЌЕ СЕ ФАТАТ СО РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УЛИЦАТА
Заборавената Првомајска ќе прерасне во булевар?

Улицата Првомајска, која е една од најфреквентните сообраќајници во градот, конечно, ќе дојде на ред за поправање и проширување и дури, како што најавуваат надлежните, ќе прерасне во булевар. Движењето по неа со години е ризично и небезбедно, а нејзината реконструкција е дел од предизборната реторика на сите кандидати за градоначалници на општина Кисела Вода. Жителите на Драчево, кои редовно ја користат оваа улица за да стигнат до својата населба, велат дека сите пред избори се фалат дека Првомајска ќе им биде приоритет, а потоа брзо забораваат на ветувањата. Улицата, која се протега од општинските бараки на Кисела Вода, па се до мостот на Маркова Река пред Драчево е во катастрофална состојба, а црната статистика бележи дека на неа се случиле многу сообраќајни несреќи. Сообраќајницата е средена на потегот до крстосницата со булеварот Србија, а понатаму е преполна со дупки, тесна и без тротоари. Ноќе од Драчево до фабриката „ОХИС“ се вози во потполна темница затоа што таму воопшто нема улично осветлување, а потоа, до крстосницата со Србија, светилки има само од едната страна. Жителите што живеат во овој дел од градот покрај санирање бараат и проширување на улицата, поради тоа што има голема фреквенција на возила. - Со години секојдневно возам барем двапати на ден по Првомајска и со години чекам да ја средат улицата. Асфалтот е уништен, дупки има на секој чекор, ги искршивме возилата. Што е најлошо, нема ни тротоари, а неколку километри пред Драчево нема никакво осветлување. Да ослепи човек гледајќи по патот да не згазне некого - вели Диме од Драчево. Решавање на проблемот деновиве најави Општина Кисела Вода, од каде што ветуваат дека граѓаните ќе добијат обновена и проширена улица, поточно дека сообраќајницата ќе прерасне во булевар. - Интензивно се работи на подготвување проектна документација за проширување на улицата. Предвидено е таа да прерасне во булевар, кој ќе се протега од „Рампа“ до улицата Народни херои, како прва фаза, додека втората фаза ја опфаќа крстосницата на улицата Првомајска со булеварот Србија, па се до мостот на Маркова Река “ велат надлежните од Кисела Вода. И од Град Скопје објаснуваат дека како приоритетно е предвидено решавањето на долгогодишниот проблем со оваа улица. Од таму велат дека во моментов се санираат дел од веќе постојните дупки, а за решавање на проблемот со лошото улично осветлување, градоначалникот Коце Трајановски остварил средба со претставници од ЕВН, на која било побарано да се најде енергетска точка за напојување на јавното осветлување на Првомајска.

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1776&ArticleID=119005
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 10-Aug-2009 at 21:11
Мое прашање до општина Кисела Вода преку web сајтот на општината и одговор од страна на општината...
Дали со проширувањето на булевар Првомајска кое е планирно за годинава ќе се опфати и оној краток дел од неколку стотина метри измеѓу бензинските Супертрејд и Лукоил каде што булеварот остана со 3 ленти наместо планираните 4 поради некои имотноправни проблеми кои се јавија при минатото проширување пред неколку години?!
Одговор:Почитуван Иван,
Проектот за проширување на ул. Првомајска, и изведување на булеварско решение е во тек. Моментално се изготвува проектна документација, а изградбата ќе се одвива во две фази. Конкретно за тој реон, се планира да се прошири, но во текот на наредната година.


Добро што се планира да се санира една од глупостите направени непотребно!
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Aug-2009 at 13:07
Пријатно сум изненаден што од Кисела Вода даваат одговори. Се надевам овој одговор ќе биде и спроведен на дело догодина. Само нели лани и јас и ти поставивме прашање кога на сајтот ќе ги постават деталните урбанистички планови и добивме некој сличен одговор дека ќе биде скоро, а еве уште ништо од тоа?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9017
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 24-Aug-2009 at 00:01
Првомајска ќе стане булевар

Одговорните од Општина Кисела Вода информираат дека почетокот на градежните работи ќе се случи на први ноември, годинаваРеализацијата на проектот за проширување на една од најфреквентните сообраќајници во градов, улицата Првомајска конечно дојде на ред. По неколкуте неуспешни најави во изминатите години, одговорните од Општина Кисела Вода информираат дека градежните работи ќе почнат на први ноември, годинава.
- Во изминатиов период интензивно се работеше на изготвување на проектната документација за булеварско решение на трасата која почнува од границата со Општина Центар, односно од Рампа до улицата Народни Херои. На тоа ќе се работи во првата фаза од проектот, а во втората фаза булеварот ќе се проширува од крстосницата на улицата Првомајска со булеварот Србија до мостот Маркова Река во населбата Драчево. Надминати се и имотно-правните проблеми за земјиштето каде што ќе поминува трасата и со сопствениците е постигнат договор за обештетување - информираат одговорните од Општината.
Сегашниот коловоз кој е широк седум метри и има по една лента за во двете насоки, ќе се прошири за двојно - на 14 метри. Ќе се изградат по две сообраќајни ленти во секоја насока, а од двете страни ќе има тротоари и велосипедски патеки широки по 2,5 метри.
Со проширувањето на Првомајска ќе се реши проблемот на неколку стотини илјади скопјани кои секојдневно минуваат по улицата, особено на жителите на Драчево кои со години се жалат дека оваа собраќајница е претесна за толкава фреквенција на возила. Не само што не е реконструирана туку на одредени делови е преполна со дупки, тесна и без тротоари, но и без соодветно улично осветлување.
- Возењето по Првомајска е мачно, долго и несигурно. Во шпицот се прави таква колона од возила и од Рампа на секој семафор се чека по три четири пати да се запали зелено светло. Се радувам на најавите но се плашам дека повторно ќе им се јави некој проблем кој ќе го спречи проширувањето - вели Горан Маринковски од Драчево, кој секојдневно најмалку по двапати ја минува улицата.http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=FC3F45ACB9276A42BE5AFB70CC17636D
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.