build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-409] Маврово * - Дебар *

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 4>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: [Р-409] Маврово * - Дебар *
    Posted: 28-Jan-2008 at 08:00
Патниот правец Р-409 се протега од Ново Село (помеѓу Гостивар и Кичево, се двои од постојниот М-4), преку Маврови Анови, покрај Ростуше, низ Дебар, се до границата со Албанија кај граничниот премин Блато.
Должината е 61km

Патот поминува низ националниот парк Маврово, областа Река, долините на Радика и Мавровска Река, Мавровското Езеро и многу други убавини и е еден од најживописните во Македонија.
Edited by Cloverstack - 09-Aug-2009 at 19:23
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 30-Jan-2008 at 16:16


Македонија

Обезбедени 100 млн. денари за проширување на патот Маврово-Дебар

Дебар, 30.01.2008 14:32


Проширувањето на патот Маврово-Дебар, на делницата Жировница-Бошков мост е еден од владините приоритети во 2008 година, за што се обезбедени 100 милиони денари.

Ова денеска го изјави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески за локалната телевизија „ТВ Жупа“, додавајќи дека наведениот патен правец ќе биде реконструиран и проширен од пет на шест метри.

Јанакиевски истакната дека реконструкцијата на оваа делница, како и реактивирањето на неколку погони ќе бидат од големо значење за економскиот развој на Долна Река, Жупа и Дебар. /крај/мн/ап/


Copyright 2008 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
Copyright © MAKFAX 2001-2008

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Jul-2008 at 11:10


Македонија

Патниот правец Маврово-Дебар денеска и утре во прекин

Дебар, 6.07.2008 11:00


Патниот правец Маврово-Дебар денеска и утре ќе биде во прекин поради минирање, официјално е соопштено.

Минирањето е во рамките на реконструкција на патот Маврово-Дебар, кој со години наназад претставува тесно сообраќајно грло.

На наведената делница се вршат градежни работи за проширување на патот чија целокупна инвестиција изнесува четири милиони евра. /макфакс/

Copyright 2008 makfax. Сите права се задржани. Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со makfax.
Copyright © MAKFAX 2001-2008

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 27-Sep-2008 at 17:45

Пуштена во употреба делницата Жировница - Бошков мост

Дебар /27/09/ 14:19

Делницата Жировница - Бошков мост, која е дел од патот Маврово-Дебар, денеска свечено е пуштена во употреба, јави дописникот на Макфакс.

Делницата ја пуштија во употреба министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиевски.
 
Вкупната инвестиција за изградбата на првата фаза од овој патен правец изнесуваше 4,6 милиони евра.
 
Реконструкцијата, овозможи проширување на патот од пет на шест метри и е од големо значење за развојот на општините Маврово, Ростуше, Дебар и Центар Жупа.
 
Министерот Јанакиевски најави дека наскоро ќе започне реконструкција и на патниот правец Дебар-Струга.

http://www.makfax.com.mk/look/novina/article.tpl?IdLanguage=10&IdPublication=2&NrArticle=126315&NrIssue=777&NrSection=10
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 28-Sep-2008 at 21:28
И патот Дебар-Струга е зрел за реконтрукција, покрај патот од страната на Струга масовно се гради, а само патот остана со дупки! 

Edited by Cloverstack - 09-Aug-2009 at 19:38
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 28-Sep-2008 at 21:41

Interesno, od patot Mavrovo-Debar bash na Boskov Most tuka ima poveke mijachki sela Lazaropole,Selci,Gari,Tresonche,Rosoki i taka natamu da ne znae nekoj ako i toj del ke se pravat patista?? Mnogu luge vikendici imaat tamu taka da dobro bi bilo i tie mesta da dobijat asalni patista.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 05-Mar-2009 at 02:12
Еве неколку слики што е направено на патот маврово-дебар кои до скоро се реконструираше. Roll%20eyes На делот од маврово до жировница е само направено едно каналче од страна за вода и толку. Триесет сантима највеќе му давам.

Сликиве се од патот маврово-дебар, делот маврово-жировница. Еве на оваа слика може и некој ситен одрон да се примети...


А на делот од жировница па натака према дебар е работено и доста асфалт е среден. До каде е незнам, пошто возев само до бигорски, ама мислам дека е скроз до дебар.


Edited by Cloverstack - 09-Aug-2009 at 18:08
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 09-Aug-2009 at 15:28
Патувањето го започнуваме од кличката на патот Скопје-Охрид. Вртиме десно и се приклучуваме на патот кон Струга, виа Маврово и Дебар. По самата клучка има километражен знак, на којшто вандали ја прецртале латиничната ознака.Патот кон Маврово беше реконструиран пред околу 10 или повеќе години, но веќе е пропаднат, поради тешките зимски услови и доста големиот број на товарни возила. Банкините (сите) се веќе рѓосани и бараат итна замена.Мало свртување кон Галичник и добро познатиот пат кон него:Потоа се враќаме на патот Маврово-Дебар. На раскрсницата кај браната во Маврово, има многу стари знаци, од кои неможе да се прочита ништо ниту дење, а камо ли ноќе. Таму е и последниот километражен знак за Дебар, до самиот град (значи километража не е обележана на повеќе од 50 км пат).
Застанување на качамак во Трница е Маст ду кога се патува кон Дебар. За жал тукашниот мотел е празен и напуштен:По Трница патот е веќе реконструиран и тоа осетно. Освен сосема новиот асфалт, патот проширен, кривините се ублажени, сигнализацијата е нова (иако има уште малку работа на тоа поле. Столбовите за новите знаци се поставени, а самите знаци сеуште не). Вреди да се напомене дека има огромен број на такви поставени столбови, што ми дава надеж дека патот ќе биде добро обележан. На самата раскрсница за манастирот Св Јован Бигорски има убави и нови знаци, но се во жолта, наместо кафејава боја, какви што треба да се туристичките објекти обележани.
Продолжение на репортажата:
http://www.build.com.mk/forum/forum_posts.asp?TID=699&PID=44680#44680


Edited by Cloverstack - 09-Aug-2009 at 21:48
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 12-Aug-2009 at 00:03
Originally posted by Andrej_LJ

На самата раскрсница за манастирот Св Јован Бигорски има убави и нови знаци, но се во жолта, наместо кафејава боја, какви што треба да се туристичките објекти обележани
Ohno


Инаку тој патот накај Галичник би требало да е Р-414


А еве ги и моите фотки од пред некоја недела. Јас го извозев патов во спротивен правец од Андреј, од Дебар накај Маврово.

Неколкуте километри помеѓу Дебар и мостот на Дебарско Езеро уште се во катастрофална состојба.
Понатака, реконструираниот дел од патот до Жировница (би рекол ~15km, можеби малку повеќе) е во добра состојба, особено асфалтот.
А делот накај Маврово и понатака до врската со М4 (за кои немам фотки) засега да речам подлогата е во прифатлива состојба, но којзнае уште колку ќе издржи, а треба многу да се направи за другите работи како сигнализацијата, страничните огради и слично.

За убавините на пределот низ кој поминува патов мислам не треба многу да зборувам, особено за оние кои го искусиле. А оние кои го немале тоа задоволство, препорачувам обавезно и што побргу да го поправат тој пропуст. Препорачливи се и неколку застанувања за уживање во околината Big%20smile

1


2
Катастрофа   Bash


3
Мостот на Дебарско Езеро


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14
Радика   Cheers  Cheers  Cheers


Edited by Cloverstack - 12-Aug-2009 at 13:37
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 19-Aug-2009 at 08:38
Clover, а северниот влез на Дебар, т.е тој дел од патот дали го прошируваат или поправаат? Знам дека не влегува ова во патот Дебар-Струга, ама прашувам тука дека е во близина на оваа делница. Делот после мелничкиот мост до Дебар беше еден од најлошите патишта во државава и плачеше за поправка
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
dacito View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Sep-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 132
  Quote dacito Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Aug-2009 at 12:26
Бев летово во Мелничани и патот од Мелнички мост до Дебар не се поправа со тоа сеуште остaнува една од најлошите делници. Катастрофа е тој дел од неколку километри, баш возејќи се по него тоа беше мојот коментар
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 19-Aug-2009 at 13:58
Originally posted by Dave Gahan

Clover, а северниот влез на Дебар, т.е тој дел од патот дали го прошируваат или поправаат? Знам дека не влегува ова во патот Дебар-Струга, ама прашувам тука дека е во близина на оваа делница. Делот после мелничкиот мост до Дебар беше еден од најлошите патишта во државава и плачеше за поправка


За малку си утнал, се работи за Р-409, еве ги префрлив постовите. Big%20smile

Како што кажа dacito, делот е во катастрофална состојба. Ете погоре имам фатено три фотки сосе мостот (тој се вика Мелнички Мост така?)
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 19-Aug-2009 at 19:53
Одвај ги најдов постовиве...е кое е ова Ново село?
Патов сум го возел 10000000 пати....немав претстава дека па дури има свој thread....добро може и ја грешам, ама да беше Маврово-Дебар или обратно не го промашував...не е битно, штета што не се работи на овој дел. Крвините се големи, лизгав е патот (веројатно од камионите или до самиот асфалт е), полн е патот со дупки, а заштитни одбојници нема скоро никаде - возење навечер  е самоубиство.
Требаа прво овој дел да го обноват, само не знам дали е можно проширување на мелничкиот мост, ако добро се сеќавам и тој е широк 5м (како што беше порано од браната Глобочица до селото Жировница)!?!.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12012
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 20-Aug-2009 at 20:50

Има едно Ново Село токму каде што се двои патот за накај Маврово. Патот е така заведен и во евиденцијата на Агенцијата за патишта.

Но во право си, досегашниот ригиден официјален начин на именување на нишките не беше баш јузер френдли, па ете ги преименував неколкуте попроблематични топоними и од сега така ќе практикуваме.
За да може веднаш да се направи дистинкција каде е заменет точниот официјален топоним, кај сменетите ставив ѕвездички. Точната траса секако ја има во уводниот пост.


Edited by Cloverstack - 20-Aug-2009 at 20:52
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 20-Aug-2009 at 20:58
Приметив, ама и ми текна на Ново-село...имаше некој партизански споменик покрај патот, ако не го тргнале нешто.
Мислам дека е подобро вака дека има повеќе села што се викаат НОВО СЕЛО низ државава, па да нема забуни.
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 23-Sep-2009 at 15:22
Сликиве се од потегот од почетоков на патот непосредно во близина на Церово до Маврови Анови...

02.


03.


04.


05.


06.


07.


08.


09.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


Овие наредните се од Маврови Анови до Бошков мост....

16.


17.


18.


19.


20.


21.


22.


23.


24.


25.


26.


27.


28.


29.


30.


31.


32.


33.


34.


35.


36.


37.


38.


40.Edited by lslcrew - 23-Sep-2009 at 15:25
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 11-Feb-2010 at 06:45

Зачестија опасни одрони во Дебарско

Одрони од камења и од земја, кои зачестија на некои делници на патот од Дебар кон Маврово и кон Струга, деновиве сериозно го загрозија животот на неколкумина возачи и нивни сопатници

Опасни одрони од камења и од земја зачестија на делницата од Дебар кон Маврово и сериозно ги загрозија сообраќајот и животот на повеќе возачи и на нивните сопатници. Деновиве во близина на Косоврашки Мост, при одрон, за сламка се спасил дебарчанецот Аџи Асани. Одронат поголем камен удрил во предната врата од возило што превезува леб и бели печива, а во кое бил и тој. За среќа, како што раскажува Асани, кога видел дека каменот се тркала право на вратата каде што седел, веднаш потстанал и се поместил кон возачот. Брзата реакција го спасила. Каменот го оштетил возилото, а Асани минал со помали повреди во пределот на десното рамо, градите и во стомакот. Набрзо му била укажана помош во Општата болница во Дебар, по што бил пуштен на домашно лекување. Асани, кој случајно се нашол во возилото, е спортски риболовец и тој ден бил да си ја проба среќата на Дебарско Езеро, кај Косоврасти.

Сличен немил настан кај селото Скудриње неодамна имало и четиричлено семејство што патувало со возило „голф“. Како што изјави раководителот на секцијата на „Македонијапат“, Фатмир Имероски, поради малите одрони возилото се движело бавно, но кога сопатниците виделе дека земјиштето почнува да се лизга го предупредиле возачот, а тој ја зголемил брзината и успеал да си го спаси семејството. Веднаш потоа паднал одрон од земја, камен и од дрвја од 1.000 кубни метри.

На оваа делница опасни одрони има и во близина на селото Рајчица, кај месноста Стара Гипсара, поради што секогаш се препорачува внимателно возење.

Одрони има и на делницата Дебар - Луково, дел од патниот правец кон Струга, но станува збор за помали и поретки одрони.

Според Имеровски, во тек се активности што треба да дадат решение за овој проблем, посебно кај селото Скудриње.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=D2AD42FBA4B5874BAD23CDC34E5AD09F
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 02-Mar-2010 at 02:30

Минирана карпата кај Рајчица

По претходни анализи и консултации на стручни лица и со ЈП „Македонијапат“ деновиве беше минирана карпата кај дебарското село Рајчица, во близина на месноста Стара Гипсара. Карпата претставуваше потенцијална опасност за оние што поминува по овој дел од патот на делницата Дебар - Жировница, а што е дел од регионалниот пат Маврово - Дебар - граничен премин Блато, на македонско-албанската граница. На истото место има уште две поголеми карпи, но засега тие, според експертите, не претставуваат опасност.

И понатаму по должината на целата делница има помали одрони од камен, но тие редовно се чистат од екипи на „Македонијапат“. Овој патен правец е прооден за сите видови моторни возила.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=5B13DF8F368304409E4EA6C484925DBE
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Mar-2010 at 15:33

Лавина го блокира сообраќајот по Радика

Снегот се струполи на патот во близина на Бигорскиот манастир

Киро Кипроски


ГОСТИВАР - Снежна лавина што се падна во близина на Бигорскиот манастир завчера го блокира сообраќајот по Радика. На регионалниот пат Маврови Анови - Дебар вчераутро околу 7 часот, по десетина часа прекин, повторно се возеше по една лента, а околу пладне сообраќајот беше целосно нормализиран. Лавината падна на местото каде што пред 28 дена, на 11 февруари падна голем одрон од снег, земја, камења и дрва.

„Ноќта меѓу 10 и 11 март долго ќе ја паметам“, вели Горан Трпевски, машинист на ЈП „Македонија-пат“. Тој бил ангажиран на расчистување на камења и огромна карпа од три тона што паднале на патот за Дебар во непосредна близина на манастирот „Свети Ѓорѓија победоносец”, кај дебарското село Рајчица. „По расчистување на одроните, се префрлив на локацијата кај снежната лавина, во непосредна близина на Бигорскиот манастир. За неколку часа успеав да го пробијам наносот, кој на места беше висок околу 10 метри“, додава Трпевски. Тој објасни дека десетина патнички возила од Дебар, Скудриње, Ростуше и други селски населби на Долна Река, биле пропуштани да поминат низ лавината по една летна. И сообраќајот се одвиваше наизменично“.

„Лавината донесе над 5.000 кубни метри снег“, истакна Фатмир Имероски, раководител на дебарската секција на „Македонија - пат“. За релативно кратко време успеавме да го воспоставиме сообраќајот, а вчера во попладневните часови го нормализиравме. Исто така, го расчистивме и снегот над патот. Имероски кажа дека продолжуваат со мобилност и доколку има потреба, веднаш ќе се активираат во расчистувањето на одроните. „Поради снегот на планините низ кој минува патот и најавата за негово нагло топење, очекуваме нови одрони“, додаде Имеровски. Завчерашните интензивни снежни врнежи направиле штета на електричната и на телефонската мрежа. Населението од долнореканските села од завчеравечер е без струја и телефон. „ЕВН Македонија“ и „Македонски телеком“ работеа во откривање и санирање на дефектите.

Патот за Дебар се чисти од наноси

МАВРОВИ АНОВИ - Две специјални возила на ЈП „Македонија - пат“ од вчера го чистат од снег регионалниот пат Церово - Маврови Анови - Дебар. На оваа делница има наноси од половина метар, кои го стеснија патот до Дебар на помалку од пет метри и го отежнаа одвивањето на сообраќајот по долината на Радика. Од мавровската секција на „Македонија - пат“ бевме информриани дека едно возило работи на делницата Маврови Анови - Трница, а второто од Маврови Анови - Церово. Од денес се очекува да биде симната забраната за движење на тешки товарни возила.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=0A952F7111D56E4C9A97C4A5785A3268
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 06-Nov-2010 at 21:12

Патот Дебар- Жировница се заштитува од одрониПодобро некогаш отколку никогаш, велат оние кои минуваат по делницата Дебар-Жировница, откако почна поставањето обложна мрежа за заштита од одрони. Вработените на Македнија пат активноста ја почнаа од месноста Стара гипаса, во близина на селото Рајчица, зашто овој дел е еден од најопасните.

- Како што може да забележите тука денес поставуваме обложна мрежа против одрони заедно со колегите од подружницата „Автопат“. Се надеваме дека во овој дел ќе помогне многу околу заштитата на патот, вели Фатмир Имероски-раководител на секцијата на „Македонија пат“-Дебар.

Во првата фаза, ќе бидат поставени 8 илјади квадратни метри мрежа. Потоа се планира да се продолжи кај селата Косоврасти, Јанче, Скудриње, каде што секогаш постои потенцијална опасност од одрони од камен.

- Не е безбедно да се патува по овој пат ,ама ние дебарчаните сме навикнати, вели жителка на Дебар.

- Најголемиот срам е овој пат, од Маврово до Дебар, вели патник.

- Види каков е патот се турија бубрезите не камоли возилата. Многу е лош патот и ризик е запатување. Паѓаат карпи и од едната и од другата страна, вели патник.

На оваа делница проблеми се и лавините, посебно во делот кај Бигорски манастр. Поради што безбедноста не се гарантира.

- Засега може да гарантирам безбедност, но не можат тоа да го речам за утре, зашто конфигурацијата на теренот е таква што не може никогаш да се даде гаранција за безбедност, изјави Имероски.

По сето ова се чини дека безбедноста на оние кои минуваат по делницата Дебар-Жировница, што е дел од патниот правец Дебар-Маврово, сепак останува на божја милост, се додека надлежните не превземат посериозни зафати.

http://www.kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&eventId=66841

МИА фото
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 4>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.