build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-1202] Маврово * - Дебар *

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 21-Nov-2010 at 05:13
Ова е веројатно некој пат од југозапдна Македонија. Можно е да е Маврово-Дебар или нешто Дебар-Струга. Ако го препознавате тереот и патот, ако може да каже некој кој пат треба да е ова, да го преместиме постов во соодветна нишка.

http://ilindenstruga.com.mk/
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 21-Nov-2010 at 06:30

Ova e na patot Mavrovo prema Debar, ali stari se ovie sliki skoro pred 3 godini.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 22-Nov-2010 at 10:46
Не е Маврово-Дебар, колку што знам тој на пат нема тунел.

Edited by UrbanFreak - 22-Nov-2010 at 10:46
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 22-Nov-2010 at 12:51
Маврово-Дебар нема тунел 100% и ова не е патот Маврово-Дебар, никако да ми текне дали имаше тунел од Дебар до Струга а 100 пати сум прошол, ако има тогаш е таа делниац зашто ептен личи. Ваков ист тунел има помеѓу росоман и плетвар, може да е и таму.
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1312
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 22-Nov-2010 at 12:55
Originally posted by toasumjas

Ваков ист тунел има помеѓу росоман и плетвар, може да е и таму.


Со сигурност не е Росоман-Плетвар
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
gorco View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Google Maps: Regional Expert

Joined: 22-Oct-2009
Online Status: Offline
Posts: 642
  Quote gorco Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 22-Nov-2010 at 14:47
Сликиве се од  ГП Илинден Струга, така да Дебар - Струга нареално е овој пат, иако некои слики личат како Жировница - Бошков Мост.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 22-Nov-2010 at 15:34
Zirovnica-Boskov most e sigurno, ova bese naj maliot tunel vo Evropa dur ne go rushea. Sum pominuval poveke pati od tamu, sega veke go nema ovoj tunel znaci patot e Mavrovo-Debar.


Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 30-Nov-2010 at 13:44
Одрон од земја и карпа го блокира патот Дебар - Маврови Анови

Дебар, 30. ноември 2010 (ИНПРЕС)

Одрон на земја и карпеста маса утрово се ступоли на патниот правец Дебар - Маврови Анови.

Сообраќајот на оваа делница е во прекин, а вработените во јавното претпријатие „Македонија Пат“ прават напори да обезбедат машина за расчистување на одронот со маса од 20 кубни метри.

Од Авто - мото сојузот на Македонија (АМСМ) ги информираат возачите дека патниот правец Маврово - Дебар, кај местото Жировница поради големи одрони е затворен за сообраќај за сите видови возила од 9 часот изутрината.

http://www.inpress.com.mk/default.asp?ItemID=1AB4BC9E5B2D32448F21EF3115AE7984
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Dec-2010 at 03:32

Прекинат патот за Маврово

Лизгање на земјиште е причина за забраната за движење на камиони и на автобуси по регионалниот пат Маврови Анови-Дебар во близина на големата брана. Според првичните процени, дел од коловозот, околу шест метри, е пропаднат за педесетина сантиметри.

Според информациите од секцијата на „Македонијапат“ која е задолжена за одржување на патиштата во овој регион, во близина на големата брана на Мавровското Езеро, каде што минува Беличкиот канал, дошло до пропаѓање на теренот.

Овој патен правец, освен до Дебар, води и до туристичкиот центар Маврово.

Стручњаци ја анализираат состојбата на теренот и откако ќе направат процена за опасноста ќе решат дали сообраќајот ќе биде забранет за тешки возила. http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=795D2DBA447ABC4687B4325715EFC2AE
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 11-May-2011 at 21:31
Вчера имав можност да го пројдам овој пат до Дебар и назад и се уверив во тоа дека овој пат е еден од најлошите во Македонија. Асфалтот на најголем дел од делницата е скроз истрошен и мислам дека е редно време тука да се направи нешто.

Инаку бев до рудникот на Кнауф и вработен на Кнауф кажа дека годишно компанијата издвојува ОГРОМНИ средства како надомест за оштетите на овој пат, на кој дневно поминуваат стотици нивни шлепери. Но како и се во нашата држава, парите најверојатно се пренаменуваат и нема абер од реконструкција.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 12-May-2011 at 14:12
Жировница дебар е еден о дпримерите како треба да изгледа регионален пат. Кршот е од Маврово до Жировница.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-May-2011 at 14:08
Хм па воглавно е добар. Ама да речеме и пред Мелнички мост(кај Косоврасти), самиот мост и почетната делница после мостот е крш невиден. Јас мислам дека и мостот плаче за една реконструкција.
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-May-2011 at 16:54
Originally posted by Djole88

Хм па воглавно е добар. Ама да речеме и пред Мелнички мост(кај Косоврасти), самиот мост и почетната делница после мостот е крш невиден. Јас мислам дека и мостот плаче за една реконструкција.Тој мост секогаш ми е страв да го поминувам.Не знам зошто ,баш ми е некако несигурен (претпоставувам не е реновиран после изградбата) и би било добро да го средат и него,а и делот нагоре до влезот на Дебар.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 21-Oct-2012 at 22:33
реконструирани се неколку `делници` на рег.пат Маврово-дебар,барем до Бигорскиот манастир.тоа што не е реконтсуиано и не е во лоша состојба.новио асфалт ми изгледа добар,со замерка дека е премногу мазен за пат на кој редовно има голомразици,снег и вода на патот

Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 04-Nov-2012 at 16:34
Сигурен си дека зимата е блиску, кога во тековната година ќе го прочиташ ова
Голем одрон го блокира патот Маврово-Дебар

Поради голем одрон на патниот правец Маврово-Дебар, воведена е забрана за движење на тешките товарни возила, соопштија од АМСМ.

Како што јавува „Макфакс“, патничките возила се пропуштаат наизменично по една коловозна лента. Во наредните неколку часа, се очекува одронот да биде целосно расчистен што ќе овозможи непречено одвивање на сообраќајот.Исто така, од АМСМ препорачуваат повнимателно возење на магистралата М-1, односно, делницата Катланово - Велес. Таму во моментов се врши реконструкција на патот, а поставена е соодветна сообраќајна сигнализација.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од Македонија.

OhridNews

04.11.2012 11:10 Прочитана е : 403 пати

© 2012 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13080
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 15-May-2013 at 08:47
(Фотогалерија) Оштетениот коловоз на патот Дебар - МавровоФотографиите кои ги направивме денес се најдобрата потврда за состојбата на коловозот кај месноста Бошков Мост, на патниот правец Дебар-Маврово. Надојдената Радика, која носи се пред себе, деновиве поткопа дел од патот и го оштети коловозот, на кој во должина од 30 метри има пукнатина.

- Регионален пат 1202, километар 45+850 м (46-ти км), во должина од 12 м во ширина од 1.5 м до 2 м. на патниот појас има пукнатина од 30м. Во моментот сообраќајот се одвива во нормална состојба, со ограничена брзина, а на патот е поставена соодветена сообраќајна сигнализација, - вели Адмир Горенца, раководител на дебарската дирекција за заштита и спасување, која будно ја следи состојбата со свлечиштето - отсечен пат на патниот правец Бошков Мост – Дебар.

Според оценките на дирекцијата, поради големиот дотек на Радика, можни се и поголеми оштетувања.

Екипи на дебарската секција на „ Македонија пат“ со максимални напори пред шест дена најпрво го оспособија патот со алтернативна втора коловозна лента а потоа и целосно за нормално одвивање на сообраќајот. Сега деноноќно се во приправна состојба.

Оваа појава се случува по првпат, вон зимскиот период да се појават проблеми на овој патен правец, кој е дел од делницата Дебар-Жировница, која пак е “попиларна“ во зима со големите лавини.

Фото и текст: Вера Тодоровска

http://www.dnevnik.com.mk/default.asp?ItemID=C94D5FB6951D724FB494D1CA7E4F6069
За сè има вторпат
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Jul-2013 at 18:42
фала богу им текна, пред некое време го возев и можам да кажам беше во ужасна состојба

За еден месец ќе стартува санацијата на Мелнички мост над Дебарско Езеро, на регионалниот пат Дебар – Маврово, во близина на селото Долно Мелничани.Ова во Дебар го соопшти Љупчо Георгиевски, директор на Агенцијата за државни патишта на Република Македонија, по посетата на Мелничкиот мост.

Според Георгиевски, Владата на Република Македонија за санација на мостот обезбедила милион евра, а по изработката на проектната документација привршува и тендерот за главниот изведувач на работите.

- Со санацијата ќе бидат опфатени двата столбови на мостот, ќе биде сменет асфалтот и ќе биде поставена нова ограда. Со санацијата е предвидено и целосно осветлување на мостот, изјави Георгиевски.

Мостот е изграден пред повеќе од четири децении, кога е градена акумулацијата „Дебарско Езеро“. Долг е 480 метри и има пет армирани бетонски столба.

Уште по изградбата имало гласини дека еден од столбовите бил поставен на неадекватно место, и, наводно, ја немал потребна цврстина, а во последните години тој е откачен од лежиштето и виси, што претставуваше голема опасност за рушење на мостот.

Врз мостот се поставени и цевките од водоводот Росоки– Дебар, од каде градот се снабдува со вода за пиење.

Мелнички Мост е изграден во непосредна близина на познатиот по градба Горенички Мост, кој бил дел од патот Виа игнација.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Oct-2013 at 18:54
Се реконструира мостот пред дебар,од страната на Маврово


Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13080
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Oct-2013 at 19:17
Мостов беше во ужасна состојба. Пред година-две бев во Дебар, и ми беше страв кога поминуваше автобусот преку мостот - имаше огромни дупки од страните кај што беше тротоарот за пешаци. Добра вест е дека и него ќе го средат.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13080
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-Apr-2014 at 08:17
Неколку мои фотки снимени во близина на Маврови Анови...

DSC03562 by george k. 1981, on Flickr

DSC03563 by george k. 1981, on Flickr

DSC03564 by george k. 1981, on Flickr

DSC03565 by george k. 1981, on Flickr

DSC03580 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.