build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Патишта
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

[Р-1201] Струга - Дебар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 24-Sep-2012 at 11:37
тоа парче беше најлошиот дел од магистрален пат во РМ
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 24-Sep-2012 at 11:59
Делот кај село Враништа беше хорор.Дупка до дупка буквално.
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 26-Sep-2012 at 18:22
Струга-Вевчани

Кај семафорите во СтругаВраништаВелешта

Свртувањето за Вевчани
Back to Top
TIM View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 11-Aug-2012
Location: Debar
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote TIM Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 27-Sep-2012 at 04:48
Originally posted by MGS

Само да известам дека патниот правец Струга(од кај семафорите на влезот)-Вевчани(до свртувањето) е со нов асфалт.Дали е продолжено со асфалтирање и за патот накај Дебар не знам.Патот беше во многу лоша состојба.
Убаво што им текна да го средат.


Asfaltiran so los kvalitet
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 296
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 27-Sep-2012 at 13:18
Со оглед како беше претходната состојба супер е.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 17-Oct-2012 at 19:09
за асфалтирање е останато уште околу 3.5 км ,каде асфалтот е изгребан,машините се покрај патот,вероватно лошото време ги спречило да се доасфалтира делницата.

квалитетот е некако среден,асфалтот е доста мазен, и ми се чини дека при летни температури може да дојде до вдлабнување од товарот на камионите(како пред НБРМ)

позитивно е што на спојот на двете траки се става течен асфалт,каде доаѓа до најголемо оштетување од водата


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 17-Oct-2012 at 19:15

Back to Top
ko4ani View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-May-2010
Online Status: Offline
Posts: 287
  Quote ko4ani Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 17-Oct-2012 at 21:53
Tecniot asfalt go stavaat za da go pokrijat spojot bidejki ne e dobro napraven racno, ako dobro se dotera racno (iscakla) da bide ednakov  nema da ima potreba od tecen asfalt 
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7133
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 17-Oct-2012 at 21:56
жалосно е што шлаканициве што не почитуваат ни најосновни норми, ги нарекуваме патишта... не ме интересира, дури и ако претходно на асфалтот имало кратери како во Аризона, едноставно не е оправдано
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Jul-2013 at 14:31
дечки одамна нема update на состојбата на овој патен правец. Дали некој го има скоро возено и во каква состојба е ? планирам да одам натака, па да се спремам психолошки за на off road или во ред е ?
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1130
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Jul-2013 at 18:46
Ако нешто е од помош до исклучувањето за Вевчани е генерално ок.Поголем проблем се излетите од типот возило спроти тебе нагло вртење од главниот пат во селско уличе лево без жмигавец.Низ селата бавно и многу внимателно.
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 13-Jul-2013 at 18:36
и уште една работа, зошто google maps ме бунат го немам возено овој дел а на google maps, очигледна грешка има, вика дека трасава навлегува на територија на Албанија прашањето ми е , дали е добро обележан, односно дали да пуштам GPS или може да се ужива во возењето без страв да се забега кај што не треба по некои села ?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 13-Jul-2013 at 19:12
не навлегува во албанска територија.овде `главниот` пат се разликува од соседните,мада последно сум бил до Луково
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 612
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 15-Jul-2013 at 10:39
ок зошто овие од google maps малку се lost in space
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1163
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 07-Aug-2013 at 11:41
Сликите се од саботата, со слаба резолуција се пошто се сликани со мобилен телефон, на некаде околу 1-2 км од браната на дебарското езеро се стигнати со асфалтирањеГлобочица
Edited by Dragan - 07-Aug-2013 at 11:42
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 08-Aug-2013 at 23:02
Се асфалтира патот Дебар-Струга


Со забрзана динамика се работи на поставувањето нов асфалтен слој на патниот правец Дебар-Струга, делница Дебар-Џепиште.
Претходно нов асфалт доби и дел од делницата Глобочица-Струга, а саниран беше и мостот во близина на Глобочица. Активностите се реализираат според програмата на Јавното претпријатие за државни патишта.

Патниот правец, Дебар-Струга, во должина од шеесетина километри, посебно на делниците Глобочица-Струга и Џепиште-Дебар, во изминатиот период претставуваше опасност по безбедноста во сообраќајот. Откако пред три години беше поставен нов асфалт на делницата Глобочица-Џепиште во должина од 24 километри, лани почнаа работите околу рехабилитација на споменатите две делници, како и мостот во близина на Глобочица. Но, поради лошиот квалитет на работите договорот со изведувач беше раскинат. Поради тоа речиси една години делови од патот останаа со изгребан асфалт и преполни со ударни дупки.

Сега работите ги изведува ГП Илинден" од Струга. Моментно останува да се постави нов асфалт во должина од седум километри на делницата Џепиште - Дебар, односно до кружниот тек во градот, потврдуваат од дебарската секција на Македонија пат" која е задолжена за одржување на делницата.

Со целосното завршување на работите видно ќе се подобри безбедноста во сообраќајот.

вечер
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 13-Sep-2013 at 20:11
Заврши асфалтирањето на делницата Џепиште-Дебар
Петок, 13 Септември 2013 17:40

По нешто повеќе од едномесечна интензивна работа вработените од ГП „Илинден“ од Струга завршија со ревитализацијата на делницата Џепиште-Дебар во должина од 15 километри, што е дел од патниот правец Дебар-Струга.

Со тоа патниот правец, Дебар-Струга, во должина од шеесеттина километри, целосно е ревитализиран.

Пред три години беше поставен нов асфалт на делницата Глобочица-Џепиште во должина од 24 километри, годинава рехабилитирана е и делницата Глобочица-Дебар, а саниран е и мостот во близина на Глобочица.

Средствата за сите овие зафати се обезбедени од Агенцијата за државни патишта.
http://www.kurir.mk/republika/opstini/129968-Zavrsi-asfaltiranjeto-na-delnicata-Dzepiste-Debar
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 20-Oct-2013 at 18:49
Патот е целосно преасфалтиран,освен на една делница каде е оставен постариот асфалтен слој,но тој дел е вероватно поскоро преасфалторан,оа не е во лоша состојба.Се ставаа нови банкини на многу места,се поставуваат вертикални столбчина покрај патот(штета не ги сликав во камионот пре мене),се става фарба и на средина и на краевите,се ставаат оние знакови за остра кривина кои ги има насекаде.Ми делува посериозно реконструирање.


Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 20-Oct-2013 at 18:50

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12749
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 20-Oct-2013 at 19:15
Одлично! Се радувам секогаш кога ќе видам вакви фотографии! Многу ми е мило што конечно се среди овој патен правец. Фала за фотките, Ѓоко!
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.086 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.